certik003 certik003 komentáře u knih

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Tohle bylo hodně jiné čtení než na jaké jsem zvyklá a jaké bych si vybrala, pokud bych si nemyslela, že budu číst thriller. Ze začátku jsem myslela, že se jedná o postapo a je pravda, že kdyby knížka končila první částí, tak by byla na 5 hvězdiček. Byla pro mě přiměřeně napínavá a čtivá a musím přiznat, že pointa mi nedošla, i když potom jsem nechápala, jak je možné, že mi to nedošlo. Druhá část se mi líbila tím, že dovysvětlila první část, spousta věcí do sebe zapadla a začala dávat ještě větší smysl, jenom bych ji asi trochu zkrátila, protože postavy mi sympatické nebyly. Prostě je to zvláštní knížka a jsem ve finále ráda, že jsem ji četla. Ještě jedno plus má za mnou oblíbený jmenovaný film a knížky.
4 1/2

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tohle byla moje první knížka od Hájíčka, který je tak moc chválený, že jsem od knížky měla velmi velká očekávání. A to asi byla chyba, protože i když to byl celkem reálný příběh, jakých se denně dějí tisíce, nebyl ničím výjimečný. Hlavní hrdinka mi neseděla, asi jsem málo intelktuální, věci, které se mi zdály zajímavé nebyly vysvětlené nebo ukončené, jen ten Krumlov mě potěšil, protože jsem tam před rokem strávila víkend.

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Jako předchozí knížky od autorky, i tahle knížka pro mě byla neuvěřitelně čtivá a je pro mě jednou z mála autorek, kterým odpouštím nadpřirozeno, které v jiných knížkách moc nemusím, i když tady už to bylo na samé hranici snesitelnosti. Námět i pointa jsou neskutečně propracované, závěr bych uvítala reálnější.

02.04.2021 4 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Těšila jsem se na detektivku z jiného prostředí, bohužel to vlastně paradoxně ubralo knížce na čtivosti, protože španělská jména jsou pro mě velmi těžce zapamatovatelná, o místních názvech ani nemluvím. Taky všichni tři detektivové mi byli nesympatičtí, jejich jednání místy neuvěřitelné, dialogy divné, obzvlášť mě překvapilo to, že o víkendu mají volno, přestože se celá oblast bojí sériového vraha. Rozhodně se mi líbilo prostředí, popis svátků a historická linka, motiv byl sice originální, ale přesto mi to připadalo takové šroubovité a divně nakombinované. Pokračování si nepřečtu.

K otevřenému nebi K otevřenému nebi Antonio G. Iturbe

Knížka má úžasnou obálku, ořízku i předsádku, je to takový malý skvost. Také jsem se těšila, že si přečtu o autorovi své oblíbené knížky. No ale mé nadšení se velice brzo vytratilo. Možná kdyby byla knížka kratší, protože samotné líčení počátků poštovního létání je podle mě zajímavé, díky lidem jako byl Tony nebo Mormoz nežijeme pořád v jeskyních. Nicméně pro mě byli oba, obzvlášť Mormoz, urputní tím způsobem, co už nemusím. Je super tyhle lidi sledovat z povzdálí, být v jejich blízkosti musí být peklo. Takže se u mě střídaly části, kdy jsem knížku hltala a části, kdy jsem se do čtení musela nutit. Vlastně jsem ji dočetla jenom proto, že Osvětimská knihovnice byla tak skvělá.
3 1/2

02.04.2021

Tohle bylo moje první seznámení s autorkou. Čtení ve dvou časových rovinách mám moc ráda a asi není žádné překvapení, že ta historická linka byla zajímavější. Nina mě zrovna moc nebavila. Osud Alžběty mi přišel nedokončený, nepochopila jsem, proč došlo k rodinnému odloučení a vlastně bych uvítala, kdyby autorka rozvedla i osud některých jiných postav.
3 1/2

Počátek Počátek Dan Brown

Knížky s Robertem Langdonem jsem přestala číst po prvním filmovém zpracování, mně tam prostě Hanks nesedí, měla jsem jinou představu a od té doby knížky nemůžu číst. Ale protože jsem ji dostala jako dárek, musela jsem se do ní pustit. Naštěstí mě napadlo pustit si audioverzi, že by mi cizí hlas mohl pomoct překonat rozporuplné představy. A to se povedlo, děj mě docela bavil, na Brownových knihách mám ráda, že jsou vlastně takoví turističtí provodci městy, kde se odehrává děj. Oceňuju i další zajímavosti ze všech možných oborů. Ale když jsem se dostala k vysvětlování, odkud se bereme, tak jsem se zasekla, a audio si několikrát neúspěšně vracela. Nakonec jsem musela sáhnout po knize a dočíst ji. Ale žádné wow z odhalení se tady nekonalo. Ale Winston byl super!

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Na knížku mě nalákala překrásná obálka a zajímavá anotace. Začátek knížky byl pro mě hodně čtivý a napínavý, skoro až hororový. Bohužel to napětí se postupně vytrácelo a přestože byl tamní svět vymyšlený velmi zajímavě, zápletka byl zajímavá, určitá část pointy byla předvídatelná, konec celkem překombinovaný a romantická linka podle mě nepovedená.

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

První knížkou autorka nasadila laťku proklatě vysoko a nečekala jsem, že by se tomu pokračování mohlo vyrovnat. A ono mohlo. Po delší časové prodlevě jsem si postavy vybavovala velmi matně, ale postupným čtením se mi něco vybavilo. Nedovedu si představit, že by Revovi někdo nefandil, nedovedu si představit, že by někdo, kdo prožil to, co on, mohl být tak skvělý. Ale možná právě proto byl. A možná právě proto mi Ema občas připadala spíš jako sebestředná a ufňukaná holka, i když jsem si vědomá, že i ona to doma neměla jednoduché. Bohužel ale při srovnání s Revem mi její život přišel snesitelný. Nicméně mě jejich postupné sbližování a odhalování jejich tajemství moc bavilo a rozhodně můžu knížku doporučit.

02.04.2021 5 z 5

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Bylo jasné, že se Felix nebude mít kam a ke komu vrátit. Čekala jsem, že to nebude mít jednoduché, jako v předchozích dílech potkává dobré i zlé lidi. Jsem ráda, že Felix i po tom všem, co prožil, zůstává tím hodným klukem s dobrým srdcem, i když bych čekala, že přestane být tak důvěřivý a naivní.

02.04.2021 5 z 5

Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Tradinář: Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů Monika Kindlová

Autorky seřadily svátky, tradice a zvyky tak, jak jdou po měsících. Což je dobře, protože se tyhle věci postupně vytrácejí. Spoustu z nich jsem si vybavila, v mém dětství se ještě trochu dodržovaly, teď už ne. Taky se mi líbila spousta rad, tipů a receptů, obzvlášť rady, jak zapojit děti. Myslím, že si tam může vybrat každý něco.

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Další úžasný a čtivý případ Kim a jejího týmu. Co mi ale začíná trochu vadit, je to, že terčem pachatelů v každém díle je někdo z týmu, i to velké finále s bitkou, při které je Kim (občas někdo jiný) zraněná, to stálé omílání Kimina traumatu z dětství. Docela bych uvítala, kdyby Kim aspoň občas vypátrala pachatele a došlo k normálnímu zatčení. Vím, že kritizuju to, kvůli čemu se mi série začala tak moc líbit a proč ji čtu, ale vůbec bych se nezlobila, kdyby autorka občas vyjela ze zajetých kolejí. Vymyslet dobrou zápletku a napsat ji čtivě umí.

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Ze začátku jsem nechápala, co jako na nich má být divného, jsou to přece normální děti. Ale pak jsem si uvědomila, že se na to nesmím dívat svým pohledem, že pro svoje vrstevníky divní jsou a proto se k nim tak chovají, i když je to někdy až hodně nehezké chování. Petra Soukupová nikdy nezklame a je jedno jestli píše z pohledu dospělého nebo toho dětského, umí dokonale popsat a vystihnou jejich vnitřní svět.

Román z pokoje 128 Román z pokoje 128 Cathy Bonidan

Určitě jde o netradiční román, je psaný formou dopisů. Popravdě se mi taky občas stýská po té radosti, když jsem ve schránce objevila dopis. Ale knížka mě trochu zklamala. Sledování, jak román putoval, bylo zajímavé, i některé osoby, ale právě jiné byly dost nesympatické a i některé reakce mi připadaly neadekvátní.

26.02.2021 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Příběh se odehrává v době 2. světové války v Německu a ukazuje, že nikdo nemůže věřit nikomu, dokonce třeba i rodině a přátelům. To množství fanatiků a udavačů mě teda hodně překvapilo, i to, že hlásí úplné banality. Strašná doba. Tohle bylo to, co se mi na knížce moc líbilo. Závěr mi připadal uspěchaný, nereálný a přeslazený. Na knížce mi prostě něco nesedělo, ale i tak si dovolím knížku doporučit, už jenom pro to dobře a reálně popsané udavačství.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agátu moc nemusím, tuhle knížku jsem četla kdysi hodně dávno a jediné co si z ní pamatovala, bylo to, že se mi strašně líbila. Když se teď o knížce začalo víc mluvit v souvislosti se změnou názvu, rozhodla jsem se ji přečíst znovu. Opět jsem byla spokojená. Je fakt, že ten začátek není zrovna záživný a než jsem se zorientovala, kdo je kdo, mi taky trochu trvalo, ale pak už jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Nevím jak tehdy, ale tentokrát jsem pravdu odhalila jenom hodně částečně, a jsem zvědavá, pokud budu knížku zase za 20 let číst znovu, jestli tentokrát pachatele odhalím. Myslím ale, že je to nemožné.

Hořící nebe Hořící nebe Iva Tajovská

Úvodní shrnutí předchozího děje jsem ocenila, protože mezi knihami jsem měla delší časový odstup. Kniha líčí další osudy obyčejné rodiny v dalším těžkém období. Autorka dobře vystihla postavy z velmi různého charakterového spektra, což přináší každá taková doba a ještě více vynikne obětavost nebo právě na druhé straně zištnost. Obě knížky se mi moc líbily a můžu jenom doporučit.

Mráz pod kůží Mráz pod kůží Allie Reynolds

(SPOILER) Tenhle thriller byl doslova mrazivý. Kapitoly byly krátké, navíc napsané tak, že se těšíte na další. Nevadilo mi vracení se do minulosti, protože to vysvětluje vztahy mezi postavami a postupně odhalujeme jejich tajemství. Napětí pozvolna narůstá až k velkému finále, které teda není až tak moc uvěřitelné, ale v tomhle případě mi to vůbec nevadilo. Příběhů opuštěné skupiny lidí je moc, ale tahle měla originální rozřešení, které zároveň rozhřešením není, protože vrahem mohl být kdokoli.

Smuténka Smuténka Jan Skácel

Sbírku jsem přečetla jenom kvůli čtenářské výzvě, poezii opravdu nerozumím, ale nechtěla jsem bod obejít přečtením říkadel pro děti. Bohužel se mi ale potvrdilo, že tohle čtení není pro mě. Dvě, tři básně mi připadaly krásné a měla jsem u nich pocit, že asi tuším, co tím chtěl básník říct, zbytek mi ale nic neříkal. Zkusila jsem to, ale fanoušek poezie se ze mě prostě nestane.

Dokonalá Dokonalá Cecelia Ahern

Začátek jetrochu pomalejší, pak se děj konečně začal rozjíždět. V určité části knížky jsem si říkala, že to trochu kopíruje Hladové hry, že ji každý využívá a postrkuje tak, aby dosáhl vlastních cílů. Celestine je ale hezky převezla. Stejně jako v první knížce, i tady je spousta věcí k zamyšlení. Konec mi ale připadá takový moc učesaný, uvítala bych ho pro některé postavy drsnější.