cca cca komentáře u knih

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Určitě bych knihu nenazvala hororem. Je to spíše taková pohádka s hororovými prvky... A tak jsem to i brala. Jako pohádková jednohubka to pro mě splnilo účel, bavila jsem se, a navíc to bylo něco nového, knihy s tématikou duchařiny obvykle nečtu.

13.07.2021 4 z 5

Apokalypsa II Apokalypsa II Mario Giordano

Po dočtení ve mně příběh zanechal dost rozporuplné pocity... Na jednu stranu mě kniha upoutala, těšila jsem se co bude dál a "zhltla" jsem ji téměř na jeden zátah....Na stranu druhou už to bylo opravdu hodně překombinované. Ne že bych se ztrácela v mnoha dějových i časových liniích, spíše bylo tak nějak otravné, že jakmile se člověk začetl do nějaké části, ta hned skončila a následovalo spoustu dalších dějových linií a přeskočení v čase než jsme se zase dostali k té původní části. To by se ještě dalo odpustit, kdyby konec přinesl nějaké parádní seskupení všech linií děje dohromady, kdy do sebe všechno zapadne tak, že si jen říkáte, že to všechno dává smysl. To se tady ale bohužel moc nekonalo, protože příběh byl natolik zamotaný, že ani autor z toho nedokázal vyplést žádný "wau" moment. Možná kdyby byl přeložen další díl, byla bych překvapená... takhle dávám tři hvězdičky s tím, že jsem si knížku užila, ale byla až příliš zamotaná.

12.07.2021 3 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Možná je to tím, že jsem neměla příliš velká očekávání, ale kniha se mi líbila. Pravda, než jsme se dostali přes úvodní omáčku, aby mohl příběh doopravdy začít, uběhla takřka polovina knihy, na druhou stranu, při tom jak je knížka celkově krátká, mi to ani nevadilo. Druhá polovina už značně nabrala na obrátkách, a i když se nekonal žádný ohromující moment, rozhodně jsem se dost bavila. Co bych ještě vytkla je, že hlavní hrdina mi občas svým nelogickým chováním vyloženě lezl na nervy, ale to určitě není nešvar pouze tohoto "hororu". Celkově si myslím že nejde o žádné veledílo, ale jako jednodušší čtení na jeden večer je to fajn. Dala bych tak 3 a půl *, ale kvůli horšímu hodnocení, které tady kniha má jsem se rozhodla, že jí trochu vylepším skóre :)

02.07.2021 4 z 5

Bouře šípů Bouře šípů Christian Cameron

Trošku mi trvalo začíst se, protože první díl jsem četla už hodně dávno, takže než jsem se zase vžila do příběhu, poměrně velká část už ho uběhla. Nicméně si stojím za hodnocením jako u prvního dílu. Je to velmi dobrý historický román, který mi trochu kazí protagonistovy prorocké sny. Líbilo se mi, jak byl v knize popsaný Alexandr - v době, kdy už mu sláva nevyhnutelně "stoupla do hlavy", a že autor trochu mírní představy o jeho "božské neporazitelnosti".

02.06.2021 4 z 5

Protože je nás mnoho Protože je nás mnoho Dennis E. Taylor

Za mě byl druhý díl ještě lepší než první (tady se moc neshoduji s většinou názorů), protože jsem se dokázala tak nějak "sžít" s celkovým konceptem knihy, s tím za jakých okolností a v jakém prostředí se odehrává, s tím, že se nelpí na minimu hlavních postav, ale že jich je mnoho, přitom zároveň jedna. Oproti prvnímu dílu jsem si některé z postav a prostředí opravdu oblíbila (zejména Howarda a Boba 1 s jeho Delťany) a celkově vnímám druhý díl pozitivněji. Líbí se mi, že je kniha zároveň humorná ale i vážná, místy ve mně vyvolává až melancholické pocity, které jsou ale následně zažehnány nějakou pěknou hláškou.

04.05.2021 5 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

(SPOILER) Asi nemá cenu nějak zdlouhavě popisovat, jaká Clona byla, vystihne to jednoduše MASAKR. Musím říct, že se mi vůbec nechce věřit, že je to autorova prvotina a má můj velký obdiv. Přesně tohle je to, co očekávám od českého sci-fi.

SPOILER
Za dlouhou dobu mě nic tak nenadchlo, přestože některé věci mi občas trochu neseděly (možná, že závěr byl už trochu moc šílenství, co si budem.... potom mě taky trochu mrzelo, že fanatici, kteří byli nejzábavnější, vlastně vymřeli, přitom se z nich určitě dalo ještě něco vytřískat).

Upřímně doufám, že vyjde pokračování, protože takhle super příběh si ho určitě zaslouží a jsem zvědavá, kam se to bude dál vyvíjet.

30.04.2021 5 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Má počáteční skepse vůči postapu čistě s roboty bez lidí byla úplně neoprávněná. Kniha se četla dobře, byla plná akce a příběh taky fajn. Co si ale pro mě zasluhuje největší ocenění je, že ačkoliv normálně vyloženě nemusím filosofické úvahy, které se autoři do příběhů snaží nacpat a okamžitě co vidím, že taková část přichází, už kroutím očima, tady tyhle části autor zvládl opravdu dobře a líbily se mi.

07.04.2021 5 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Tak na tuhle nádheru jsem se chystala už dlouho a rozhodně nezklamala. Skvělý dobrodružný příběh plný napětí. Za mě přesně typ dobrodružných knih, které mi sedí. Muzeum, amazonská džungle, hlavní "superhrdina" i hlavní "záporák" (jestli se to tak dá nazvat), byli dobrá kombinace. Sice byly některé části celkem dost předvídatelné, příliš mi to ale nevadilo, za celou dobu jsem se nenudila a konec byl pro mě uspokojivý.

04.03.2021 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Podobné knihy z oblasti fantasy čtu dost, takže tady mě, co se týče děje, nic moc nezaskočilo (ovšem nutno podotknout, že tak mi to plně vyhovuje, není třeba měnit, co funguje). Co mě u téhle knihy ale zaráží je to, že snad není jediná postava (a že jich v knize není úplně málo), kterou bych si neoblíbila, nebo by nebyla zajímavá (nejvíc si mě ale určitě získal Glokta). Opravdu obdivuji, jak se autorovi podařilo postavy skvěle popsat a nemůžu jinak, než dát 5 hvězd.

03.12.2020 5 z 5

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Z žánru fantasy jsou Ctnosti králů první dílo v tomto stylu, které se mi dostalo do rukou. Možná i proto hodnotím tak vysoko. Nemá to nic společného s většinou fantasy knih, kde sledujeme jak nějaký obzvláště nadaný hrdina kosí jednoho protivníka za druhým a celé se to točí okolo jeho zvláštních schopností, proto pokud někdo očekává akční scény a epické souboje, bude zklamán. Tady jde hlavně o velice rozsáhle popsaný svět a politiku. Také je příhodně vybraný název, protože kniha donutí člověka k zamyšlení, jaké vlastnosti z vůdce dělají dobrého vůdce a proč i konání dobrého vůdce může vést ke zkáze. Celkově se v knize vyskytuje hodně zajímavých myšlenek, které čtenáře nenásilně donutí přemýšlet a je to obalené v poutavém pozlátku fantasy příběhu.

30.11.2020 5 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Nejprve trocha kritiky: Hlavní postava Cynthia mi příliš k srdci nepřirostla a na základě jejího chování v průběhu celé knihy mi její hrdinské činy ke konci knihy přišly celkem nepravděpodobné. Jinak téma je pro mě hodně zajímavé, v této oblasti nemám nijak načteno, takže nehrozí, že bych Zero porovnávala s podobnými knihami. Oceňuji reálnost zpracování a zároveň informovanost autora v této oblasti.

18.11.2020 4 z 5

Inspekce Inspekce Josh Malerman

Určitě mě, jako asi většinu, především zaujalo téma a anotace. Obávala jsem se ale, že (možná proto, že i námět k tomu částečně svádí) příběh bude sklouzávat spíše k Young Adult žánru, než k čemu jinému, ovšem zbytečně (a to je možná zároveň i kámen úrazu, protože já tohle na knize sice oceňuji, ale věřím, že spousta čtenářů očekávala právě něco takového, a proto je zde tolik rozporuplných recenzí). Samozřejmě je příběh trochu jednodušeji napsaný, protože protagonisté jsou děti, to se ale ke knize hodí. Překvapivý konec moje pozitivní hodnocení ještě pozvedl. Za mě rozhodně doporučuji.

19.10.2020 5 z 5

Synové vlčice Synové vlčice Tanja Kinkel

Zajímavé podání událostí vedoucích k založení Říma. Tohle je přesně období, které mě velmi baví a když je kniha takhle výborně napsaná, co víc si ještě přát. Člověk zná konec příběhu, ale stejně celou dobu čte se zatajeným dechem a těší se, co přijde dál. Musím říct, že postavy byly vykreslené skvěle, obzvláště Iliana, kterou jsem střídavě opovrhovala a střídavě ji obdivovala.

19.10.2020 5 z 5

Tajemství Nágů Tajemství Nágů Amish Tripathi

Co si budeme povídat, není to žádné složité čtení. Je to ale něco úplně jiného než co jsem kdy četla (resp. prostředí a postavy jsou jiné) a prostě je to příjemná oddechovka. Možná jsem o to nadšenější, protože jsem neměla žádná velká očekávání a byla jsem příjemně překvapená. Tento díl se od prvního charakterem trochu liší nicméně mně se líbil možná i více, protože byl trochu komplexnější co se týče děje.

25.09.2020 5 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Nejprve bych chtěla poděkovat autorovi,díky němuž jsem se ke knize dostala.

K samotnému hodnocení:
Určitě musím především vychválit. Vzhledem k tomu, že to je autorova první kniha, popasoval se s ní velmi dobře.
Příběh je postavený především na ději, ne na postavách, proto se nekoná žádné dlouhé vysvětlování pocitů a pohnutek hrdinů, stejně tak co se týče vývoje vztahů, prakticky neprodleně potom, co se dva lidé uvidí, už jsou do sebe zamilovaní nebo se nesnáší. Řekla bych, že to byl autorův záměr a vidím to zde ku prospěchu věci. Podobným stylem je napsaný právě Barbar Conan, kterého tu zmiňují i ostatní. Děj samotný je super. Přesně takový typ fantasy je můj šálek kávy.
Samozřejmě má kniha i své chyby. Především (tady souhlasím s Ryorka) se jedná o líčení a popisy, které tam občas nějak nesedí. V takových chvílích autor začne psát jiným stylem než doposud, proto pak začne pasáž "vyčnívat".

Celkově hodnotím knihu velmi kladně a určitě se budu těšit na další díly.

23.09.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Velmi povedené fantasy. Na mě možná trochu moc "holčičí" (nevím jak jinak to popsat),ale každopádně: Super svět. Nápad se sklenaři a celkově se systémem, který ve světě funguje mi přijde dost originální a rozhodně baví. Občas mi trošku lezla na nervy hlavní postava, ovšem to spíše přisuzuji svojí nevysvětlitelné nesnášelivosti ženských protagonistek než tomu, že by za to mohla autorka. Trochu zbytečné mi taky připadalo, jak se autorka neustále snažila něco čtenáři vysvětlovat. Mám radši spíš takový ten styl "hodím tě do vody a ty plav". Jinak ale knihu hodnotím velice pozitivně.

16.09.2020 4 z 5

Kronovy děti Kronovy děti Pavel Bareš

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to prostě takové "rozcuchané". Příběh má náběh na to být "krutopřísně epický", ale pak se do toho autor vždycky nějak zamotá a začne to být zbytečně až moc zmatené a zvrtne se to. Autor má každopádně velký potenciál a myslím si, že to bude jen lepší. I přes svoje kritičtější hodnocení jsem ale každopádně velmi spokojená a obzvláště musím vyzdvihnout dějovou linku s JINX, která byla skvělá. Něco mezi Holly z Červeného trpaslíka a Jarvisem z Iron Mana. Neskutečně mě bavila.

03.09.2020 4 z 5

Nanos Nanos Timo Leibig

Příběh jako takový byl určitě zábavný a žádá si pokračování, na které se už těším. Na druhou stranu, nenašla jsem nic převratného nebo výjimečného, co by knihu vyzvedlo nad ostatní. Thrillerů v podobném stylu vychází v poslední době docela dost, ale vzhledem k tomu že to funguje a baví, proč ne.

Co mi přišlo opravdu nešťastné je (převážně na začátku knihy) zpracování u nás v Česku. Postavy, které celou dobu mluví nespisovně, kolikrát až obhrouble, ze sebe najednou uprostřed věty vysypou výrazy jako: také, tento, zde apod. Docela to bilo do očí a rušilo mě to během čtení. (Jistě jsem příznivcem spisovných výrazů, ale ne v přímé řeči postavy, ke které to vůbec nesedí.) Další věc jsou chyby, které ovšem nevyčítám jen této knize. V poslední době se hromada chyb bohužel vyskytuje skoro ve všem co vychází. Tyhle výtky se samozřejmě neodrazily na mém hodnocení, protože s autorem nesouvisí.

31.08.2020 4 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Tedy hodnotit tuhle knihu je opravdu oříšek. První část má za mě 5*. Od první stránky jsem byla "napnutá jak kšandy" a naprosto mi sedl jak výběr prostředí, tak výběr postav. Atmosféra z toho jen dýchá. Potom se ale dostáváme ke druhé části. Tu bych bohužel hodnotila tak na 2*. Když se nad tím zamyslím, tak ne že by ta druhá část byla až tak špatná, ale potom co čtenář dostane na začátku takovou nálož, od které očekává, že bude pokračovat, popřípadě ještě gradovat, je hodně rychle sražen zpátky na zem. Nejen že mi přišla druhá polovina hůře napsaná, ale také se nese v úplně jiném duchu než začátek, zabývá se jiným tématem, pro mě osobně mnohem méně atraktivním. (Plně souhlasím s předchozím komentářem Epes, kde zmiňuje recenzi z přebalu knihy. V okamžiku odhalení zla příběh opravdu poklesl.)

25.08.2020 4 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Ač bych pokládala za téměř nemožné, že by něco mohlo překonat předchozí díl, tak knize Excalibur se to podařilo. Celá tetralogie byla úžasným ztvárněním legend o Artušovi. Myslím, že v podání pana spisovatele bych jim i mohla věřit. Když jsem sérii začala číst, líbila se mi, ale nebyla jsem z ní až tolik nadšená. Autor ale s každým dalším dílem přitvrzuje a píše prostě naprosto dokonale, až má čtenář podezření, jakoby snad autor v té době žil.

20.08.2020 5 z 5