cathyblack Online cathyblack komentáře u knih

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Pokud bych chtěla sestavit dobrý fantasy příběh, asi bych taky sáhla po surovinách jako Feist. Čáry a kouzla, tajné brány, eflové, dva hrdinové, co přirostou k srdci, trpaslíci, draci a jejich poklady, kouzelné brnění a zbraně, princezny a politika. Jen mi to kolikrát příjde jako stokrát ochutnaná polévka. Mám docela problém s hodnocením této knihy, protože se mi líbila. Ale bylo tam tolik odkazů na Tolkienovo dílo, že už to hraničí mezi inspirací a krádeží. Každopádně je těžké soudit období, kdy tato fantasy vznikala. Tolkien byl vícero v kurzu, než dnes. A čtenáři si žádali podobné příběhy.
Musím uznat, že Feist oproti Tolkienovi píše lehkou rukou, nikde se zbytečně nezdržuje a pomalejší tempo střídá rychlejší, jen když je to zapotřebí. Postavy se od začátku vyvíjejí s příběhem, který je směsí několika fantasy klišé, nikoli však na škodu.
Knihu se nebojim doporučit, ačkoli s upozorněním, že ji není třeba brát tak vážně. Jde o hravý příběh, který občas překvapil zvratem, ale nevyrazil dech. Já určitě sáhnu po druhém díle a svět Riftwar ságy určitě stojí za prozkoumání.

10.08.2021 4 z 5

Láska a zkáza Láska a zkáza Paula McLain

Miluji Hemingwaye. Tahle kniha mi přišla z počátku velmi zajímavá, ale čekala jsem tam toho Hemingwaye více. Nakonec jsem měla několik problémů začíst se a než jsem se dostala ke konci... trošku se to ve mě pralo. Ve finále musím uznat, že mnohem lepší je film, který byl podle této knihy natočen.

21.05.2021 3 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Když jsem poprvé narazila na tuhle obálku, bylo to na instagramu. Kde jinde se dneska líp ukazujou knihy? Popravde jsem byla trosku skepticka k obsahu, ale obalka mi nedala spat. A tak jsem tedy odhodila svuj neoduvodneny nezajem o moderni ceskou literaturu a potřetí v zivote se do toho vrhla bezhlave. Stejne tak jako Vrany, Naslouchac a Faja i tahle kniha skoncila na nocnim stolu prectena za jedno pouhe odpoledne. Proc? Ptate se: byla tak dobra? S přihlédnutím k veku autorky: ANO! Ctivy, trosku temny pribeh ctyr kamaradu, kteri se stali obetmi nocnich mur, to vse na pozadi zimních pohanskych svatku, pover a omezenosti obyvatel zapomenute dediny. Ctyri deti byly uneseny nocnimi besy. Jediného svedka pokladaji vesnicane za blazna. Co se bude dit, kdyz se po 12 letech z nicehonic tri z nich necekane objevi zpatky ve vesnici? To si prectete samy, protože to urcite za to stoji.

20.02.2021 3 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

Knizka byla skvele napsana, presne tak jak jsem potrebovala. Byla prekvapive ctiva a autori skrze ni na mne mluvili normalnim jazykem, kteremu jsem lehce rozumnela. Spousta pribehu, tipu a hlavne vysvetleni (jak vubec site funguji). Neskutecne jsem si cteni uzila. Tolik zajimavych informaci. Ke knize se budu vracet, udelala jsem si do ni nekolik poznamek obycejnou tuzkou a vubec se za to nestydim. :)

20.02.2021 4 z 5

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

(SPOILER) Carmilla je jeden z prvnich upirich pribehu, ktere #jsheridanlefanu napsal v roce 1872. Cili o 26 let drive, nez #Bramstoker napsal Draculu. Pribeh je jednoduchy, poněkud lesbicky ale v prekladu Josefa „Pepsona“ Snětivého vyzni ve finale jako opravdove dilo. Laura, 19leta mlada a krasna divka prozije milostny romanek s upirkou, ktera si rika Carmila. Zprvu to vypada velmi nadejne a naivne, pozdeji se to zvrtne ve zvlastni nemoc Laury a patrani po pricine. Nebylo to nic svetoborneho, ale bylo to roztomile jako hlavni hrdinky a temne jako gotický upir.

20.02.2021 2 z 5

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

Takova podivna rodinka a pribeh o lasce za jednu korunu. Ale mile, lec předvídatelné. Poctenicko na jeden vecer. Autorka ma asi v oblibe homosexuální tématiku :)

31.07.2018 2 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Mila kniha pro mlade, kterou nepohrdnou ani starsi. :)

31.07.2018 3 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Tolkien a jeho roztomile pribehy mi byli prijemnym spolecnikem na nekolik dni. Velmi prijemne poctenicko.

31.07.2018 4 z 5

Z hovna bič Z hovna bič C. D. Payne

Pan Payne si umi hrat se slovy, skladat vety, bavit a jeste u toho poucovat. Nepijte, nekurte a vyhybejte se mladistvym predvyspelym divkam, co z vas vycucnou posledni kapku spermatu. Vy pak utikate pred zakonem a do vrazdy zapojite kamarada. Co za nic nemuze, jen huli, chlasta a je nejak nevrly z toho, ze si nevrzne ani se svou pritelkyni, ktera dava prednost kostelu a kockam. Hlavni hrdina Nixon se vam bude libit, byt by jste se ho ve skutecnem zivote stitili. Navic ty jeho desny basnicky. No nic, lehci cteni, sranda, sex a alkohol musi bejt. Takze ctete. ❤ Amen.

20.01.2018 3 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Knizka, kterou jsem capla jen kvuli nadherne obalce me naprosto uchvatila. Legracni, ctiva, zajimava, tajemna a trosku dobrodružna. Urcite doporucuji a nebojte se, nuda se tehle knize vyhla obloukem. Asi se bala Torova kladiva :))

27.12.2017 5 z 5

Eleanor a Park Eleanor a Park Rainbow Rowell

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje.
Knihu mi pujcila o dost mladsi kamaradka, neni to moje krevni skupina, ale poprala jsem se s ni behem vetrnne nedele. Rekla bych ze jde o milostny pribeh dvou mladych, trosku odlisnych lidi na pozadi socialni degenerace cloveka jako takoveho. Jen mu trochu neverim. Fesny korejec a tlusta kudrnata holka s kravatou misto gumicky ve vlasech? No, pritazene za kudrnate vlasy to je, ale doctete to. Bavila mne rovina pribehu, kdy byla Eleaonor vystavena sikane, nebo se trapila chuda a bezbranna doma. Tomu jsem totiz verila. Budete se vztekat, smat a tupe se krenit. Nekdy je to fajn a nekdy ne. Pribeh ale odsejpa a tak ho zhltnete. Po precteni predejte dal.

30.10.2017

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Tahle kniha je uzasna, stravitelna za jedno odpoledne, vtipna, poucna a zaroven inspirativni. Bushido je v ni supr jednoduse zachyceno. Pro lidi, co so netroufaji na original jako ja, je to super prirucka k pochopeni.... no treba filmu Posledni Samuraj ((: muj oblibeny Kacumoto by to nerekl lepe.

22.09.2017 3 z 5

Levá ruka boží Levá ruka boží Paul Hoffman

Do knihy jsem se lehce začetla jeden ve vaně na doporučení kamaráda. Nebyla nejlepší, ale ani nejhorší na světě. Důležité je, že byla čtivá a místy jsem ji prostě nemohla odložit, dokud si patřičnou kapitolu nedočtu. Bylo to takové lehčí čtení, které ničemu neuškodilo. A druhý díl si určitě přečtu taky. Doufám, že v něm najdu odpověď na otázku, co mi hlodá díry do hlavy. Co je to za žlutej šutr?

21.08.2017 4 z 5

250 zákonů lásky 250 zákonů lásky Petr Casanova

Pana Casanovu jsem poznala skrze magazin First Class, ktery je neuveritelne nabity pozitivni energii, kazdeho ctenare motivovat a dodat mu sebeduvery. Tuhle knihu jsem si proto logicky prala mit doma, protoze se dneska lide hlavne ve vztazich ztraci a neumi resit veci mezi sebou z oci do oci, spise facebook-facebook. Libi se mi i vsunute priklady jeho znamych ☺

22.01.2016

Tak trochu šílení Tak trochu šílení Jeffery Deaver

Deaverovic povídky mi dělaly společnost několik nocí. Byly delšíí než v jeho předešlých sbírkách, byly ale také napínavější, nápaditější a velice různorodé. Doporučuji každému fandovi Deavera, protože všichni, my všichni, lidé, jsou opravdu stejní. Všichni jsme svým způsobem šílení.

17.11.2015 5 z 5

Legenda o Brokenu Legenda o Brokenu Caleb Carr

Když jsem knihu četla, mnohdy jsem se musela nutit k tomu, abych ji dočetla. Byl to boj a po vítězném otočení poslední stránky mi došlo jak velké dílo tato kniha je. Prokreslené postavy, tajuplný příběh se střípky historie, ověnčený tajemnem. Týdny jsem pak chodila a na knihu myslela. Četla jsem ji asi tak dlouho, až jsem si zvykla. Mám C. C. ráda (za Psychiatra a Anděla Temnoty) a přečíst tohle patřilo k mým povinnostem fanouška.

02.09.2015

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Na takhle tenkou knihu, paráda. První kapitola se skoro nedala přečíst, ale poté... temně-chladná Anglická atmosféra. Konec mi způsobil minutovou žaludeční křeč.

07.04.2015 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Nesbo mne Spasitelem zklamal. Knihu jsem četla dost dlouho na to, abych to dokázala. :( Děj se nikam nevyvíjel a až na pár překvapení, mne ničím nenadchla. Dokonce i mistr Hole byl jakýs-takýs podivný, nikoliv ten přitažilivý morous naložený v lihu. Co se týče postavy Spasitele, řekla bych, že zasloužila více vykreslení na úkor popisu ostatních, nedůležitých postav.

19.04.2013 3 z 5

Královská spravedlnost Královská spravedlnost Richard Swan

Oceňuji celou linku vyšetřování Sira Konráda Vonvalta. Nicméně Helenku beru jako velké mínus celé knihy. Hrdinka, která mi vůbec nepadla do noty a navíc mám výhrady i k jejímu logickému uvažování.

Škoda, že Vonvaltovi nedal autor více prostoru.

01.04.2024 3 z 5

Život pána prstenů: J.R.R. Tolkien Život pána prstenů: J.R.R. Tolkien Michael Coren

Čtivým způsobem představí život a dílo JRRT, avšak nabízí jen základ.

Vhodné pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět, ale nechtějí se pouštět do ničeho náročného.

27.01.2024 3 z 5