carcassonna carcassonna komentáře u knih

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Myslela som, že to bude za 5*
Čítať túto knihu, dá viac roboty ako radosti. Mám pocit, že autorka písala
s cieľom vyhrať nejakú (akúkoľvek) cenu, nepísala pre čitateľa. Štýl je mätúci, bez emócií, iritujúci a ja nemám čas ani nervy sa niečím podobným zaoberať, takže som to okolo strany 200 zatvorila.
Malá nápoveda pre tých, ktorý sa to rozhodnúť prečítať : nie je to historická fikcia, skôr historická satira.
Neodporúčam ľuďom, ktorí si chcú pri čítaní oddýchnuť, ktorí chcú byť vtiahnutí do deja a majú radi dobre napísaný príbeh.

09.05.2021 1 z 5

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Pre milovníkov Dívky s perlou a Cizinka.
Dívka s perlou to nie je ani z rýchliku, skôr Cizinka a Jíst,meditovat, milovat - obe knihy nižší priemer, aj keď aspoň trochu zábavné.
Toto bola rozťahaná nuda, kde nám autorka namiesto toho, aby postavy konali a činmi posúvali dej, radšej všetko dopodrobna opíše a "našrubuje" tak, aby jej to sedelo - čitateľ je nepodstatný.
Jedna hviezda za nápad a obálku, inak je to umelé, odfláknuté a neznesiteľne domýšlavé. Škoda.

08.05.2021 1 z 5

Vlk plání Vlk plání Conn Iggulden

Autorov štýl je ukážkou, ako by sa knihy nemali písať - ploché, bez emócií a atmosféry, silené. Námet je atraktívny, ale spracovanie a tempo knihy je nestráviteľné. Veľké sklamanie.

17.04.2021 1 z 5

Jedno manželství Jedno manželství Tayari Jones

Skôr 2.5. Dalo sa to čítať, ale mala to byť poviedka, nie kniha na 250 strán. Rozťahané a od druhej polovice aj extrémne nudné. Hlavná myšlienka - nespravodlivosť amerického justičného systému a problémy s tým spojené - tu bola viac-menej okrajová,rozoberal sa vzťah hlavných hrdinov, pocity, myšlienky a vedľajšie postavy boli zaujímavejšie než tie hlavné.

26.02.2021 3 z 5

Ulička tisíce květů Ulička tisíce květů Gail Tsukiyama

Myslela som, že to bude pre mňa za 5, ale nakoniec len 2.5. Rozťahané na viac než 400 strán, možno ak by to bolo o polovicu kratšie... Najskôr som sa zamerala na príbeh, ale chýba tomu nejaká nosná myšlienka (áno, je tam vojna a iné tragédie, ale niekedy to nestačí), potom som to skúsila s charaktermi, ale tie boli tiež plytké. Nemalo to nič, kvôli čomu by som chcela pokračovať, dokonca ponocovať, aby som mohla prečítať "ešte aspoň jednu kapitolu".
A preklad?! To neviem, čo malo znamenať, ale po asi 30 stranách som toho mala už dosť a hovorím si, že to si musí prekladateľ robiť srandu. Toľko zdrobnelín nie je ani v detských knižkách (hebounký, čisťounký, slaďounký, chrámek, lucernička, bradička, nosík, rybičky, bahýnko! ...) - na každej strane najmenej desať.
Po 200 stranách som knihu odložila. Nedočítala.

29.01.2021 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Nedočítané. Miestami to bolo ok, ale vačšinou klišé, nuda, postavy otravné.

27.04.2020 2 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Slabšia trojka. Hodne povrchná, historická fikcia. Čarodejnické procesy z Lancashire - dôvod, prečo som knihu chcela čítať - sú tu použité ako kulisa pre panský život, konkrétne život Fleetwood, ktorý ma moc nezaujímal. Ale obálka je pekná.
Dcery čarodejného vrchu od Mary Sharrat je lepšia voľba.

14.03.2020 3 z 5

Dar deště Dar deště Tan Twan Eng

Krásná kniha, ale trochu ma sklamala. Preto nie plných 5*. Popisy krajiny, tradícií, historických udalostí a filozofický podtón - z tohto hľadiska je kniha fascinujúca, ale čo mi vadilo, bolo, že postupom času, ako "dej - nedej" ubiehal, mi prišli postavy dosť ploché, umelé - nanešťastie to boli práve hlavné postavy - tým pádom pre mňa príbehová linka strácala na zaujímavosti a čítala som viac-menej len kvôli vyššie zmieneným plusom. Knihu by som odporúčila, ale asi sa nebude páčiť každému.

30.11.2018 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Skôr 2.5 Začala som to čítať, lebo som chcela skúsiť niečo od českej autorky, čo nebude nijako experimentálne alebo inak umelecké. Boli to príbehy žien - v podstate nejaké úseky zo života postáv, viac-menej "zlomové", celkom zaujímavé, navzájom poprepájané, čo bola tá dobrá časť, ale nešli veľmi do hĺbky, príbehy ostali otvorené - čo je fajn, ak je autor zručnejší alebo dá postavám väčší priestor, tu bolo postáv veľa, ale málo priestoru - takže môj dojem
z knihy je, že to bolo hlavne povrchné a zbytočné ... Nedočítané.

28.11.2018 2 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Druhý pokus od týchto autorov a nedočítala som... už sa mi nechcelo venovať toľko času nudným opisom "každého uprdnutia" hdinov. Je to len jednorázovka, kniha na zahnanie nudy a dovi. Načo z toho robiť niečo viac a rozťahovať to na 500 strán? Keby to zosekali na 300 strán, bolo by to znesitelnejšie, a aj hodnotenie by bolo asi vyššie.

27.11.2018 2 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Nedočítané. Zvlášť ma to nazaujalo. To dievča mi liezlo na nervy, ten chlap bol idiot, čo zneužil zmatené, nechcené decko ( nech sa ho autorka snažila opisovať akokoľvek dobrácky ). Ak je toto krásna love story, ktorej by mali všetci tlieskať ( a evidentne tak aj robia), potom nemám o láske ani šajnu. Rozhodne sa mi ale nechce čítať o láske, kde je už desaťročné decko vykreslené ako sexuálny objekt a naopak človek, ktorý sa proti tomu ako jediný ohradí, je vykreslený ako najvačší zloduch... A ani štýl písania nebol extra, taký priemer.

27.11.2018 1 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Synov komentár, keď sme to dočítali: "Mama, to bolo
o ničom. Šak sa tam nič nedialo." Mal pravdu. Čítala som práce tretiakov, ktorí mali vymyslieť príbehy na vyjmenovaná slova a niektré z nich by pani spisovateľku "strčili do vačku". Ilustrácie v knihe sú tiež, akoby ich robilo decko zo základky - hlavne tá mačka.

12.11.2018 1 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Pôvodný komentár som musela zmazať, bol až príliš negatívny a mierne som v ňom odbočila.
Každopádne je táto kniha ( ak sa to tak dá nazvať) nadhodnotená, prehnaná, plná generalizovania, ľudia pôsobia ako karikatúry, Eddy sám ako ufňukané, povýšené a domýšľavé decko (navyše vo zťahu k ženám ako myzogýn ! - vlastnosť, ktorú považujem za jednu z najhorších). Jeho pozorovania a úvahy nedávajú zmysel a častokrát pôsobia komicky, aj ked mali vyznieť vážne a hlboko.
A tiež si myslím, že ľudia v tejto knihe vidia význam, ktorý tam nie je ( a nepresvedčia ma o tom ani oslavné recenzie v médiách. Nebolo to písané ako politický ani sociologický obraz, nie je to žiadny boj za chudobnejšie vrstvy spoločnosti a už vôbec to nie je milostný dopis ľuďom v dedine...je to len nesúvislý opis všetkých krívd,ktoré sa mu udiali a zámerne sú vynechané pozitívne časti, inak by to nebolo zaujímave).
Kniha ma nerozsekala, nerozbila, s hlavným hrdinom som súcitila asi 3x, inak by som ho najradšej preplieskala (dopredu sa ospravedlňujem citlivejším povahám za takú krutosť). Nestojí to za prečítanie a neodporúčam ju nikomu. Tolko môj skromný názor ;-)

23.04.2018 1 z 5

Tvůj perfektní rok Tvůj perfektní rok Charlotte Lucas

Chcela som niečo jednoduché, čo bude "odsejpat", keďže mám rozčítané dve knihy literatúry faktu, ale táto kniha sa vliekla a ani trochu ma netešila. Nebolo tam nič, čo by ma zaujalo, čo by ma nútilo čítať až do konca. Bolo to písané takým amatérskym štýlom, že som priam cítila, že autorka "ťahá z päty", len aby dokázala príbeh natiahnuť na prijateľný počet strán. Nedočítala som to, ale prečítala som dosť na to,aby som vedela, o čo tam asi ide. Bohužial, je to fakt zle napísané, kopa zbytočnej vaty typu: "prešiel k rohovej sedačke modrej farby ,ktorá sa používala na rokovania", "zaparkoval svoj biely Saab na dlhej prijazdovej ceste a kochal sa pohľadomna budovu", a potom opis budovy, atd, alebo množtvo "nič-nehovoriacich" dialógov: "...já se vyděsila, když ses sesypal.", "Fakt?", "Jo.", "Ale jdi.", "..miluju tě...když si představím, že bych tě mohla stratit.", "taky tě miluju...mně se tak rychle nezbavíš.", "To doufám!", "Určite ne!", "Ne?", "Ne, docela jistě!".
Nebola tam jediná pasáž,ktorá by ma zaujala, donútila premýšlať, teda až na situácie, pri ktorých sa hrdinovia dusili smiechom alebo sa smiali tak, až im tiekli slzy - tu som sa vždy zastavila a skúsila si predstaviť, či by som sa aj ja od smiechu v páse lámala, keby sa mi to stalo v reále, ale vždy mi vyšlo skôr nie
(ale takéto super zábavné scény,kde autor deklaruje,že sa hrdinovia perfektne bavia, smejú, mi väčšinou prídu trápne).
Ďaľšia vec, ktorá mi vadila, bolo, že text bol plný klišé, akoby autorka vyšla z nejakeho kurzu písania a rýchlo, kým ešte mala všetko v hlave, napísala "knihu", plus všetko vyznievalo detinsky (scénky, chovanie hrdinov, rozhovory).
A posledná vec - preklad! Pani prekladateľka by sa mala zamyslieť nad iným spôsobom obživy. Tu je niekoľko príkladov jej amatérizmu: "koupené na ebay za jedno jablko a jedno vajíčko" (mala by sa znova dovzdelať, že niektoré veci sa nemôžu prekladať doslova!) , "měl jěšte dostatek cti v těle."( to sa odkedy hovorí: "Mám česť v tele!") "Oukej" (viac by sedelo dobře alebo niečo podobné), "obchodní vedoucí" (to sa snáď používalo niekedy za socíku, viac by sa hodilo obchodný manažér alebo ekonóm, ale tu sa zas držala doslovného prekladu z nemčiny) alebo keď si hlavný hrdina vyberal niečo na čítanie zvažoval román, literatúru faktu alebo "básničky" (keďže sa nám autorka všemocne snažila vykresliť hlavného hrdinu ako svetaznalého, vzdelaného a sčítaného muža, určite zvažoval skôr poéziu alebo básne, ale nie básničky - tie sú pre deti). Proste fušerina!
Knihu neodporúčam, ale ak by ste ju predsa len chceli prečítať (nejakú pointu a odkaz to má, ale budete sa k tomu dlho prepracovávať cez množstvo balastu), tak si ju maximálne požičajte z knižnice.

23.04.2018 1 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Nebolo to zlé, keď uvážim, že mal len 22 rokov, keď sa vydal na túto púť. Klobúk dole za odvahu. Inak som sa veľa nedozvedela, v podstate sa to opakuje stále dookola - ide, bolia ho nohy, občas okomentuje okolie, stretne niekoho , kto mu da najesť, napiť, nechá ho niekde prespať, sem tam povie aj niečo konkrétne o čom sa bavil s ľuďmi, ale väčšinou tie rozhovory asi boli o ničom, lebo to len okomentoval zhruba takto: " pili sme čaj a rozprávali sme sa". Ale mal aj vtipné postrehy, a tým vyvažoval pre čitateľa vcelku nezáživnú cestu. A áno, ako tu už bolo mnohokrát spomínané, posolstvo knihy sa nieslo v duchu : Ľudia sú všade na svete dobrí a pomôžu Vám." Moje kritické ja sa však celú dobu pýtalo, či by sa tí istí ľudia chovali tak úžasne aj ku mne, ak by som išla na rovnakú púť. Hm?

10.02.2018 3 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Nedočítala som. Dostala som sa len po stranu 100, ďalej sa mi s tým už nechcelo strácať čas. Viem, že je to pre mladších čitateľov, má to dobré hodnotenia a občas vedia podobné knihy milo prekvapiť, preto som po tom siahla. Táto však neprekvapila. Kell sa mi zdal ženský (neviem prečo) - to bola prvá vec, čo ma brzdila. Druhá vec - ak ma kniha nezaujme na prvých 100 stranách, tak je niekde "chyba v systéme" a nemyslím, že by sa to mohlo zlepšiť. Tretia vec - hlavní hrdinovia mi pripomínali slabý odvar Kelsiera a Vin z Mistborn série ( skvelá fantasy, tak sa to má robiť/písať).

10.02.2018 1 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

"Já si z ničeho moc hlavu nedělám. Když s něčím nemúžu nic dělat, tak si s tím
hlavu nelámu. Když s tím něco udělat múžu, tak to urovnám a tím pádem je zbytečný si z toho dělat hlavu." Mary.

10.02.2018 5 z 5

Mňa kniha velmi sklamala. Páčili sa mi Gilmorky a tak som sa tešila, že sa dozviem nejaké pikošky zo zákulisia,ale nedočkala som sa. V knihe nebolo nič, čo by som nenašla na internete. Plus jej štýl písania bol taký nemastný, neslaný. Veľa častí som nechápala, prišli mi nezmyselné alebo zbytočné, akoby chcela niečo povedať,ale potom si to zrazu rozmyslela a usekla to nejakým vtípkom (a aj ten humor mi prišiel silený). Jej osobné postrehy z každej série GG boli len o jej vlasoch a make-upe - to ma vôbec nezaujímalo. Jednoducho to bolo narýchlo "zbúchané", povrchné, pravdepodobne na objednávku ako promo k tým novým štyrom častiam GG. Škoda.

08.02.2018 2 z 5

Frankieho otázky před spaním Frankieho otázky před spaním Kate De Goldi

Do čítania som sa musela nútiť. Dej bol naťahovaný zbytočnými opismi a myšlienkovými pochodmi.. Vždy, keď sa rozbehol nejaký rozhovor (alebo čokoľvek, kde sa aspoň niečo dialo), bol "uťatý" opisom niečoho nepodstatného. Príbeh mal potenciál byť zaujímavým a mohol ukázať, že aj detský svet je popretkávaný problémami, ale mala sa zvoliť iná forma aj vzhľadom na to, že kniha je určená práve mladším čitateľom. Určite by som im to neodporučila, pretože to nemá potrebnú "šťavu" na to, aby to decká zaujalo.

21.11.2017 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Prvý krát som tento diel čítala, keď som mala 20 a teraz som sa k tomu vrátila po 14-tich rokoch so synom. Stále to má rovnaké čaro, len tentokrát to bolo o to lepšie, že sme čítali ilustrovanú verziu a na tú nemôžem povedať nič iné, len že je to pridaná hodnota, ktorá zvyšuje pôžitok
z čítania a hlavne mladších čitateľov drží v strehu.

24.03.2017 5 z 5