Čand@ Čand@ komentáře u knih

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Toto je snáď najzvláštnejšia kniha, aká sa mi doteraz dostala do rúk. Román, v ktorom ilustrácie nie že dopĺňajú dej, ale priamo ho vyprávajú a sú jeho neodpárateľnou súčasťou, sa len tak nevidí. Knihu som čítala svojej mladšej dcére na dobrú noc. Jej originálne spracovanie s celostránkovými kresbami bolo pre mňa i pre ňu fantastickým umeleckým zážitkom. Chválim. A film som ešte nevidela :)

15.02.2022 5 z 5

Audience Audience Václav Havel

Keď som tesne po revolúcii išla na Audienciu ako predstavenie ktoréhosi amatérskeho divadla v jednom malom klube kdesi v Bratislave, netušila som, čo ma čaká. Jediným ťahákom bolo meno Havel - ten predtým zakázaný, ten, čo je ho zrazu plná telka, titulné strany novín a plagátmi s jeho tvárou je oblepený hádam každý stĺp na ulici. A bola som z toho paf! Ako dvaja ľudia na javisku v takej krátkej hre predviedli tie najzákladnejšie rysy pokrytectva totalitného režimu. Som z toho paf aj teraz, keď to čítam po dlhých rokoch.

14.03.2024 4 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Človek sa stále učí. Doteraz som si naivne myslela, že ADHD sa týka len detí a že tie z toho časom tak nejak akože vyrastú. A ono nie. Vďaka autorke za neobyčajnú otvorenosť. K téme autizmu odporúčam tiež dosť dobrý netflixový seriál Atypical.

25.02.2024 4 z 5

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

Takto to vyzerá, keď to Camilla rozbehne naplno. Skočíte do deja ako do rieky a jej prúd vás nesie a nepustí. Vždy keď v románe vystupuje veľa postáv, rozmýšľam, či si spisovateľ pri písaní vytvára strom ich vzájomných vzťahov a ich vlastností napr. na nástenke. Alebo ich pavučinu dokáže udržať v hlave? Tu je postáv až-až, no nestrácate sa v nich. Autorka to celé pekne ukočíruje až do konca. A to všetko na rozhraní ženského, detektívneho a historického románu. Celkom sa teším na ďalší diel série.

06.12.2023 5 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Áno! To je presne moja šálka kávy. Ja som vedela, že na Kingovo doporučenie na obálke sa dá spoľahnúť. Každučké slovo má svoje miesto - vrátane neobvykle dlhého úvodu (v ktorom ma len Simmons trošku nahneval, lebo vyzradil niečo, čo mi potom napätie z deja dosť ochudobnilo. Nestáva sa, aby autor sám vopred vyzradil niečo podstatné). A ešte mi povedzte, ako je možné, že tie decká po takýchto hrôzostrašných zážitkoch neskončili niekde v blázinci? :)

04.07.2023 5 z 5

Terapie Terapie Sebastian Fitzek

Na konci je všetko inak, než to vyzerá na začiatku. Tak to má v správnom thrilleri byť. Toto je správny thriller.

02.06.2023 4 z 5

Nerez Nerez Marek Epstein

Epsteina som doteraz poznala iba ako úspešného scénaristu (filmy Václav, Roming, tiež ktorési seriály, zdá sa mi). Že je i spisovateľom, som netušila. A musím povedať, že aj keď nie som veľmi na poviedky, tieto jeho ma príjemne prekvapili. Každá jedna vynikajúci nápad, skvelý jazyk, dej plynie ako nič a tie otvorené konce…? U každého príbehu by som chcela vedieť, čo bude ďalej. Nie som žiadny producent, takže sa v tom nevyznám, ale z môjho pohľadu diváka by každá z tých poviedok bola dobrým námetom na film :).

24.07.2022 4 z 5

Game Game Anders de la Motte

Dala som si audioknihu s Petrou Špalkovou a Janom Zadražilom. A hej... počúvala sa výborne. Zadražil tomu dal ozaj skvelý herecký výkon, takže všetky tie pocity, či HP fandím, alebo ho vlastne neznášam, boli dosť podmienené jeho veľmi emotívnym prednesom. HP je flákač, čo v živote nič nedokázal, ale pre správnu vec sa vie obetovať, preto mu držíte palce, aj keď váhate, či ozaj chcete. Príbeh ma strhol hneď od prvej kapitoly a so sluchátkami na ušiach som behala po byte aj pri upratovaní... WHAT THE F... WILL BE NEXT? :)) Isto dám aj ďalšie diely série.

25.04.2022 4 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Hm.. myslím, že pomerne reálna fikcia, ako by to tu všetko pri dnešnej hyperkorektnosti, pozitívnej diskriminácii všetkého neväčšinového a niekedy až "povinnej" tolerancii kadečoho mohlo raz dopadnúť. V ďalších komentároch som čítala predovšetkým narážky súvisiace s dnešnou covidovou situáciou. Mňa teda viac zaujalo vykreslenie spoločnosti, kde je mládež až do dospelosti nútená považovať sa za neurčité "to" a až potom si každý má vybrať svoju pohlavnú identitu nie podľa vlastného cítenia ale pod tlakom rodinných a spoločenských požiadaviek. Pre mňa je táto kniha o nebezpečenstve, ako sa dobrá myšlienka (v tomto prípade o medziľudskej tolerancii a záchrane planéty) dokáže zvrhnúť časom v opačný extrém. Nie som prudérna staromilka, ale tento príbeh práve ukazuje, že asi nie je na škodu si i v tolerancii určiť "odtiaľ potiaľ".
Zaiste súhlasím, že literárne by som to zaradila do young adult - pomerne jednoduché dialógy, nijako zložité charaktery postáv i samotný dosť predvídateľný dej tomu celkom zodpovedajú. Však napriek tomu, že "young adult" ja už rozhodne nie som, ma to bavilo. Nenáročná oddychovka, ktorú rada odporúčam pre zamyslenie sa nad našou budúcnosťou.

15.02.2022 2 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Nie že by ste sa nudili, od začiatku až do konca je čo čítať, len mi chvíľami prišlo, že niektoré primotávky sú tam už tak akosi naviac. Akoby sa Minnier vydavateľovi zaviazal zmluvou na minimálne 400-stránkový román, tak to tam za každú cenu muselo byť, aj keby sa dej bez pár podľa mňa zbytočných liniek celkom obišiel. Čo sa dá robiť, Mráz sa mi z tejto sérky stále páči najviac.

10.04.2024 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Taký francúzsky Kundera by som povedala. Hora intelektuálnych rečí - sex alebo kopec túžobných kecov po sexe - ďalšia hora intelektuálnych rečí - ďalší sex alebo ďalší kopec túžobných kecov po sexe - a tak stále dokola so sem-tam primiešanou politikou. Počúvané ako audiokniha a tentokrát to pre mňa nezachránil ani ako vždy skvelý Igor Bareš.

13.01.2024 1 z 5

Jan Zajíc Jan Zajíc Josef Šorm

V žiadnom prípade sa neodvažujem znevažovať symbolickú výzvu k vzbure formou najvyššej obety vlastného života. Ale napriek tomu priznávam, že než samotný príbeh Jana Zajíca, našťastie dostatočne známy a pripomínaný, ma najviac dostali dopisy jeho súrodencov v závere knižky. Samotný komiks mi príde dobre spracovaný. Text zrozumiteľne podáva situáciu a pohnútky Jana Zajíca k tomuto ukrutnému činu a aj kresba sa mi zdá výstižná. Komiks je jednoznačne určený mládeži a deťom. Kto by bol kedysi povedal, že komiksy raz budú takým skvelým vzdelávacím prostriedkom.

27.12.2023 5 z 5

Odsunuté děti Odsunuté děti Marek Toman

Paměť národa je skutočne skvelý projekt. A každá ich kniha, dokument, výstava- jednoducho každý prejav ich činnosti, ktorý som mala možnosť prečítať, vidieť, navštíviť ho, ma hlboko zasiahol. Vzdávam hold všetkým, ktorí sa na ňom podieľajú a veľmi pekne ďakujem za ich prácu. Rovnako i za tento komiks. Treba si stále pripomínať, hovoriť o tom, nezabúdať, čo ľudia dokážu urobiť ľuďom - vinným či nevinným. Sú to naše dejiny, naši hrdinovia a naši zláci.

06.12.2023 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Hovorte či píšte si čo chcete, King bude vždy pre mňa jednoducho božský, ako býval pre iných božský Kája :). “Beznaději” som úplne beznádejne prepadla a to až tak, že keď som jednu noc ostala doma sama, tú knihu som ani nevzala do rúk. Predsa sa nebudem hrať na hrdinku, že by som sa nebála, keď by som sa, že… King dobre vie ako na to a nemá cenu rýpať sa v nepodstatných maličkostiach. Pomodlite sa a nechajte sa uniesť temnými zákutiami Kingovej mysle do Tekovej krvavej reality.

02.02.2023 5 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Za mňa oveľa lepšie než druhý diel. Tým som bola doslova sklamaná a som rada, že tentoraz to tak nebolo. Celý dej odohrávajúci sa v USA, v Afgánistane i v Rusku bol pre mňa zaujímavý. Všetka tá mladícka naivita, nekončiaci strach a ústupky pod nátlakom režimu, boje o moc, čo sa nezastavia pred ničím, politické intrigy, špičkovanie agentov jednej i druhej strany, záver hodný pokračovania. Páčilo sa mi to.

18.11.2022 4 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Komentáre k tejto knihe sú dosť nejednotné. Osobne sa prikláňam skôr k tým pozitívnym. Potrebujem občas preložiť svoje obľúbené detektívky, thrillery a horory niečím jemnejším, Tak ako iných, i mňa tu zarazila divná scéna s ruským vojakom, no inak fajn, rýchle časové posuny mne nevadili a nemyslím, že by tým bol dej zmätený, ako napísal niekto nižšie. Najviac ma bavila Evina časť (doba i môjho detstva) a je mi ľúto, že bola najkratšia a tak čudno useknutá. Chcela by som vedieť viac. Dostala sa raz k moru?

05.09.2022 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Tento román z obdobia prelomu romantizmu a realizmu je naozaj typickou ukážkou vtedajšej literárnej tvorby. Na jednej strane na svoju dobu veľmi emancipovaná dievčina (sirota vychovaná ústavom, čo na počudovanie neskončí ako ľahká deva na ulici, ale ako silná žena si sama nájde zamestnanie, aby nikomu nevisela na krku), ktorá sa na druhej strane nepochopiteľne nechá zbaliť dvakrát starším chlapíkom a dokonca sa do neho sama natoľko zamiluje, že po veľkom sklamaní aj tak pohŕdne krásnym a múdrym mladým mužom, ktorý o ňu tiež prejaví vážny záujem. Oukej. Romantika až po strop, zo záverečných kapitol, kde sa jeden s druhým nekonečne dohadujú, kto je do koho viac zaľúbený a prečo, mi už vstávali vlasy na hlave. Nič sa nedá robiť, omnoho viac ma bavia krváky.

24.04.2024 3 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Ono ako ktorá. Ako u všetkých poviedkových zbierok, aj tu platí, že niektorá poviedka je lepšia (a v Nerudovom prípade aj známejšia) než iná. Preto priemerne dohromady hodnotím na 3 hviezdičky, lebo sú tu poviedky za 5 hviezdičiek, no i také, ktoré by som radšej preskočila. Ako sa však už budem opakovať, to si z úcty k autorovi nedovolím.

24.04.2024 3 z 5

Dědictví kostí Dědictví kostí Dolores Redondo

Veľmi podarené pokračovanie. Dosť by mi vadilo, keby som najprv nečítala prvý diel (Neviditelný strážce), lebo v tomto sa autorka naň dosť často a významne odkazuje. Aj keď by sa dej dal asi pochopiť, chýbal by mi jeho začiatok. Na rozdiel od niektorých komentárov na mňa nepôsobilo rušivo časté odbiehanie Amaii k osobným záležitostiam, napokon celý prvý diel sa točil okolo jej rodiny, tu tomu nie je inak. Temná rodinná história, mýtická oblasť Baztánu, povery, čarodejnice a čierna mágia dávajú tomuto thrilleru originálny tón. S radosťou sa hneď pustím do posledného dielu trilógie (Oběť bouři).

27.12.2023 4 z 5

Mé dětství v socialismu Mé dětství v socialismu kolektiv autorů

Keď čítam niektoré komentáre, vravím si, že by som uvítala možnosť dávať okrem likov aj disliky. Poniektorým by som ich rada rozdala, aj keď nemyslím, že by som bola negativitou sršiaca bytosť.
Ale k téme: knižku som si vskutku užívala, dávkovala som si ju dlho a po malých častiach. Som rada, že v nej našli priestor tí, pre ktorých bolo detstvo v socializme z rôznych príčin hrozné, a aj tí, ktorí naň spomínajú pekne. Dokonca i tí, čo rozprávanie o ňom poňali veľmi alternatívne :)). Nie, nenudila som sa. V mnohom z toho som videla seba a svojich blízkych. A skvelé ilustračné fotografie, akoby vytiahnuté z nášho rodinného albumu, tomu nasadili skvostnú korunu. Veľmi dobrý počin.

07.12.2023 5 z 5