Calinda Calinda komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná detektivka, jedna z mála, která mi zůstala v paměti i po letech od přečtení.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Při prvním pohledu na strohý název knihy a jednoduchý vzhled obálky by mě v životě nenapadlo, jak silný příběh se uvnitř skrývá a jaké mistrovské dílo dokázala paní Mornštajnová napsat. Vše podstatné už bylo řečeno v předešlých hodnoceních, snad jen doplním, že na postavě Hany se zcela jasně ukazuje, že soudit druhé podle prvního dojmu je opravdu zcela mimo. A paní Aleně Mornštajnové vzkazuji: Pište dál!!!

20.11.2017 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dlouho, opravdu dlouho jsem váhala, zda se odhodlat a zkusit toho světového Pottera i v knižní podobě a třeba konečně zjistit, co na něm všichni (skoro) vidí. Nebyla jsem si jista, zda věk těsně před 40tkou je vhodný pro žánr "pro děti a mládež", ale do knihy jsem se nakonec pustila a sama jsem se s každou další stránkou divila, jak moc mě to chytlo. Byla to posedlost. Dopadlo to tak, že jsem si musela hned pořídit všechny díly a vracím se k nim vždy o Vánocích, je to už takový můj rituál. Opravdu skvělé fantasy dobrodružství a kdo ještě nečetl, napravte to, tohle se skutečně povedlo.

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Miluji knihy o zvířatech, knihy o moři a knihy o přežití. A tohle všechno mi tato kniha nabídla, a to ještě v naprosto výborném vypravěčském stylu. Je to beletrie, ale i tak jsem dostala dost zajímavých informací o exotických zvířatech a jejich přirozeném chování, bavil mě hlavní hrdina a jeho vyprávění o rodině, líbil se mi styl psaní, vtip, ironie, sebeironie, sarkasmus, upřímnost, kniha ve mě vyvolávala spoustu emocí - od radosti a smíchu až po hlubokou lítost, smutek. Hlavní hrdina se nebere vážně a možná díky tomu celou situaci zvládá tak, jak ji zvládá. Realistické a přímé popisy zabíjení a umírání zebry a orangutana mi vehnaly slzy do očí, zrovna tak netečný odchod Richarda Parkera. Popis obstarávání jídla je také drastický, ale je to nutné, jde o přežití. Ani jedna věta v knize není zbytečná, vše má své místo, žádné zdlouhavé nudné pasáže a "omáčka" kolem. Kniha je rozdělena na tři části a všechny tři jsou skvělé, každá úplně jiným způsobem. Doporučuji, TOP!

05.05.2023 5 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

(SPOILER) Opět jeden z dílů, který si zaslouží plný počet hvězd. Je plný akce, napětí, mrazivého počasí, sněhu, ledu a dobrého jídla. Nechybí záhada, tajemství, staré známé postavy, rozvážný vrchní inspektor se svým čtyřnohým kamarádem a nakonec oblíbená vesnice přivítá nové obyvatele. Vyřeší se i věci z minulosti. Bavilo mě to.
Jo, a obálka, ta je dokonalá!

28.04.2023 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Skvělá detektivka. Tento žánr beru jako odpočinkový a většinou brzy po přečtení už nevím, o čem to bylo, u této knihy to neplatí. Pamatuji si ji i po letech a ze všech Případů oddělení Q, které jsem četla, se mi tato líbila nejvíc.

Terror Terror Dan Simmons

Takhle se mají psát knihy! Paráda. Její čtení jsem si dlouho rozmýšlela, pak jsem se chvilku prokousávala začátkem (spousta jmen, chaos v jednotlivých postavách i v čase), vydržela jsem a nakonec ji bez váhání řadím mezi své TOPky. To, co se stalo poručíku Irvingovi, postavě, která mi byla nesmírně sympatická, je mi hrozně líto ještě teď. Konec nezklamal, tak nějak jsem ho očekávala. Mnohem děsivější, než nějaká obluda, jsou charaktery některých postav. Dávám plný počet hvězd, nic jiného ani nejde.

04.01.2018 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Opět výborná, pozitivní a velice vtipná knížka od Ladislava, jeho humor je mi sympatický a optimistický přístup k životu závidím a oceňuji, sama tu schopnost moc nemám, i když se o to snažím a lidé typu Ládi jsou mi v tom přínosem. Doufám, že bude psát i nadále, moc mě baví.

22.04.2020 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Kniha má dle mého plnit jen jeden účel :-) a ten splňuje :-) Hledat v ní něco víc, nějaké literární dílo, je naprostý nesmysl a taková kritika je k pobavení. Pro ty, kdo ještě nečetli a nedovtípili se ani ze zdejších hodnocení, ano, opravdu se jedná o PORNO. Kdo nemá zájem to číst nebo ho to snad přímo pobuřuje, nechť knihu ani neotvírá.

04.05.2018 4 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Dle anotace a recenzí jsem byla připravena na to, že zřejmě půjde o jeden ze slabších dílů mé oblíbené série. Po přečtení to tak vůbec nevnímám. Celý příběh mě velmi bavil, ano, je to zase něco úplně jiného než v předešlých dílech, ale krásně to doplňuje celou sérii, kterou opravdu doporučuji číst postupně, mnohem více se do příběhu vžijete a postavy Vám budou mnohem bližší (tímto dílem tedy určitě nezačínejte). Sice jsem dopředu věděla, jak asi příběh skončí, neboť jsem jedinkrát udělala tu chybu, před kterou v předešlé větě varuji, ale i tak jsem si to užila do poslední stránky, postavy už mám zkrátka "pod kůží".

24.05.2023 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Moje druhá knížka z této série a opět nezklamala, skvělá atmosféra, sympatická Kate, jen snad trochu více brutality na můj vkus, ale i tak hodnotím plným počtem.

25.04.2020 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Po dlouhé době jsem se zase jednou pustila do nějaké detektivky a vybrala jsem si moc dobře!!! Příběh se mi líbil (i když byl dost předvídatelný) a bavila mě i jistá ponurost míst, kde se děj odehrával, neustálý déšť, sychravo... takové počasí dodá detektivce tu správnou atmosféru. Byla to moje první knížka od této autorky a už se těším na další.

22.04.2020 4 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Poklidná, ale přesto velmi čtivá a napínavá detektivka a určitě ne poslední setkání s autorkou. Bavily mě hlavně pasáže, kde vystupoval August, který se stal hned od začátku mým oblíbencem a popis drsného podnebí, které skvěle dotvářelo celkovou atmosféru.

10.01.2024 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Vše podstatné už bylo napsáno. Pěkné zakončení brilantní série. Jen musím přiznat, že tento díl mi zhruba do poloviny přišel trošičku slabší, ale od určitého momentu jsem si to začala užívat stejně jako předešlé díly.

20.05.2023 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Čtivá a nesmírně napínavá kniha, která mi zabrala jedno dopoledne. Začátek sice pomalejší, postupně však příběh nabírá na obrátkách a postupem času už snad není stránka, kde by nebyla nějaká akce, napětí, mrazení v zádech... hlavnímu hrdinovi, i když se zdá nezničitelný, držíte palce do poslední chvíle... Odpočinkové čtení, které mě bavilo, časem si ráda přečtu i další díly.

02.05.2023 4 z 5

Světelný klam Světelný klam Louise Penny

Další velice poklidná, ale i tak zajímavá detektivka z mé oblíbené série, tentokrát z uměleckého prostředí. Jen mi trochu vadí, že se neustále řeší minulost a prolínají se tam i věci, které se staly v předešlých dílech, mám raději, když příběh začíná a končí v jedné knize, za to jedna hvězdička dolů.

15.04.2023 4 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Milá dětská knížka, četla jsem v dětství.

02.02.2023 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Moc hezká dětská knížka, kterou znám z dětství a četla jsem ji poté i dceři. Barbucha mě jako dítě hrozně děsila!!!

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Kniha mě moc bavila, sympatické postavy, nechybí ani humor.

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Nevím, co více o knize napsat, neboť vše již snad bylo ve zdejších hodnoceních popsáno a s pozitivními reakcemi na knihu se zcela ztotožňuji. Takže jen ve zkratce: viktoriánská doba, tlustá kniha, realistické a přímé popisy, styl pana Fabera (na začátek jsem si musela trochu zvykat) = VYNIKAJÍCÍ román. Tři dny jsem doslova hltala jejich osudy. Pro milovníky knih z viktoriánské éry je toto snad povinná četba.
Jen si neodpustím poznámku: při čtení zdejších hodnocení zcela chápu a respektuji, že někomu se kniha nelíbila, nezačetl se, nebavila ho…apod. a tomu odpovídal i počet udělených hvězd, opravdu nic proti, každému se líbí něco jiného. Ale opravdu nechápu hodnocení typu: odpad! Vysvětluji si to jedině tím, že takovéto hodnocení pro knihu je možno chápat více způsoby, já to chápu tak, že takto ohodnotit si zaslouží jen knihy, které vůbec neměly vzniknout, jsou naprosto zbytečné, hloupé, nikoho neoslovily a nikomu nic nepřináší a jejich místo je v kontejneru či na podpal, a to si tahle bichle fakt nezaslouží.

18.09.2018 5 z 5