bumble bumble komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Téma, které by nikdy nemělo usnout a mělo by se připomínat stále. Strach a hrůzu, kterou museli lidé zažívat si jen málo kdo z nás umí představit.
Kniha je úžasně napsaná a i časové skoky mají logiku a krásně do sebe zapadají.
Hana si spoustu věcí vyčítá a obviňuje se, že může za smrt svých blízkých, ale může být mladá dívka připravená na taková rozhodnutí a může vůbec tušit, jakých zvěrstev jsou lidé schopni?
Prošla si peklem a nikdo by nic takového v životě neměl zažít.
Autorka dobu obdivuhodně vylíčila a mě nezbývá, než před jejím dílem hluboce smeknout.

09.04.2024 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetl. Není to žánr, který čtu každý den, ale nebylo to vůbec špatné. Dorinino získávání informací o bohyních, výzkum zasahující až do 17 století, výtažky z mnoha zdrojů a z různých časových období byl zajímavý a do jisté míry někdy až šokující. Stejně jako závěr, který jsem si musel přečíst 2x.
Zajímavý námět a zajímavá kniha.

19.01.2024 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Vůbec se nedivím, že již bylo prodáno více jak 6 mil. výtisků. Mám přečteného prakticky celého Cartera a tudíž by měl být člověk na zvrácenosti svým způsobem zvyklý, ale tohle bylo ..... prostě ubližovat dívkám a ženám je totálně mimo (úplně se ve mě vařila krev) . A co tady zaznělo a co se událo a co je to za rodinu ... Však si to jistě přečtete. Kniha je skvostná, fantasticky napsaná a postupně nabírala grády, že se člověk nemohl odtrhnout. Už sahám po dalším dílu a myslím a pevně věřím, že mi pokračování nezklame. 5 hvězd je více než jasná volba.

14.11.2023 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Před knížkou jsem znal filmovou podobu a opět se potvrdilo, že kniha je prostě kniha. Výborný nápad a rozhodně důvod k zamyšlení, co kdyby ... A i když je to pro mnohé možná starý kus, tak to určitě za přečtení stojí.

Skála Skála Peter May

Musím říct, že ano. Dlouho jsem přemýšlel o jaký žánr se vlastně jedná. Ze začátku jsem čekal jasnou detektivku, ale postupně to přecházelo spíš v thriller, který byl po většinu ponurý a jakoby ve tmě. Přesto to působilo hodně zajímavě a výjimečně a rozhodně ne nudně. Hlavní hrdina se ocitá na ostrově, kde prožil kus svého života a dá se říci, že nám to i dost podrobně vylíčí (již od dětských let). Kniha mě pohltila a vtáhla do děje a závěrečná část? Jo, to na knihách miluji. Čtete to jedním dechem a zapomenete na svět. Přečtěte nebo poslechněte a uvidíte.

19.09.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Ano, tohle bylo moc povedené. Nechybělo tomu nic. Napětí, překvapení a člověk se nemohl odtrhnout od čtení. Za mě asi ještě lepší než Marťan. Ano, jsou tam situace, kdy se člověk poznává. Není vždy hrdina, neudělám přeci vždy všechno tak, jak se ode mě očekává. Já přece nejsem žádný spasitel.....

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Brilantní, znamenité. Po prvním dílu neméně povedený druhý díl. Nevím, kde začít. Fin se vrací zpět na ostrov a chce si uspořádat život. Přesto, že odešel od policie na ostrově řeší případ, do kterého je zapletený otec Marsaili. A opět je co poslouchat. Nejde jen o mrtvé tělo, které se v rašeliništi našlo, ale skvěle propletený příběh je plný osobních citů, lásky, zklamání, radostí, nenávisti, ale i ostrovní zarputilosti. Člověk se s postavami tak sžije, že závěr ....., ale to si jistě přečtete. Za mě jasných 5 hvězd a upřímně se již těším na třetí díl.

21.09.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Určitě hodně povedená fantasy. Jasně, působí to jako young adult fantasy, ale to vůbec není na škodu. První díl mě hodně mile překvapil a nemohl jsem se odtrhnout od čtení. Děj měl spád a stále se něco dělo. A na závěr se i trochu vysvětlilo, proč k válce se sklenaři vlastně došlo a proč se lidé z nížin takto chovají. Ano, rozhodně sahám po druhém dílu a už se těším, jak se příběh bude vyvíjet dál.

20.12.2023 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Opět strhující jízda. Druhý díl určitě nezklamal a tím, že už člověk znal některé osoby, to bylo možná ještě o něco poutavější. Dozvídáme se mnohé o Lisbeth Salanderové a postupně rozkrýváme její příběh a co se vlastně všechno v jejím životě stalo. Stejně tak i to, jak dokáže policie a speciálně média člověka takřka zničit bez jakýchkoli přímých důkazů. Kniha má spád a závěr druhého dílu má opravdu grády a ..... najednou konec a nemůžete jinak, saháte po třetím dílu a věřím, že stejně jako já už se nemůžete dočkat, jak to všechno dopadne.

21.11.2023 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Opět fantastické. Za dva a půl dne přečteno. Abych řekl pravdu, a nestydím se za to, tak když se jedná o děti a .... no, měl jsem na krajíčku. Carter to prostě umí a ani toto vyšetřování nebylo jiné. Spojení s FBI zase přineslo trochu něco jiného a i jiný pohled na věc. A že není jednoduché být vyšetřující ve výslechové místnosti a jaké techniky se používají, jsme se v tomto díle mohli přesvědčit vrchovatě. Zároveň je i na scéně mnohem více Carlos (což můžu) a jeho popichování agentky a jeho pojmenování jeho zbraní ..... Co na to všechno říct. Prostě SUPER !

30.10.2023 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Velice příjemné a uklidňující čtení z pohledu sedmileté holčičky. Její zvědavost, jinakost, radost i smutek. V knize se dostáváme do dětských let, kdy všechno vnímáme po svém a na všechno máme tisíc otázek.
Myslím, že určitě není špatné, jednou za čas vypnout a zavzpomínat, jaké to bylo, když nám bylo právě třeba sedm. Kdy pohádky byly víc, než později v dospělosti.
Moc hezky napsané a vřele doporučuji jako relax v dnešní uspěchané době.

05.08.2023 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Nemyslim, že by to byla kniha aspirujicí do mých top knih, ale stejně tak ani neurazila. Určitě se toho událo dost a já rozhodně netušil, kdo za vším stojí. Na postavy si člověk chvíli zvykal, ale pak už to celkem šlo. Dalším dílům dám šanci. Uvidíme, kam se kvalita posune.

04.01.2024 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Prakticky v každém díle, na závěr nebo ke konci knihy je vysvětleno, proč a kvůli čemu sériový vrah dělal to, či ono a jaký k tomu měl důvod. Ani zde tomu nebylo jinak. Ano, v některých případech i s těmito "lidmi" svým způsobem soucítím a i snad chápu, že se jím obrátí svět vzhůru nohama. Ale, to co následně dělají, sadismus, úchylnosti a zvrácenosti, které jsou schopni působit svým obětem mě okamžitě vrátí do reality a nestačím se divit a valit oči.
O to smutnější je, že jsou i jedinci, kteří jsou schopni za tyto zvrácenosti platit, vymýšlet je a ještě se na ně s potěšením koukat (a to beztrestně).
Opět výborně napsáno a celou dobu úžasně čtenáři dávkováno až do samotného závěru. Carter prostě nezklame.

04.11.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Toto je super série. Fakt je, že jsem začal Sochařem smrti a ..... nestačil jsem se divit, čeho všeho jsou "lidé" schopni. I zde jsou momenty, kdy zůstává rozum stát. Napsáno je to úžasně a i když to není podle skutečných událostí, tak se jistě s podobnými, Chris Carter setkal při svém studiu sériových vrahů.

Faja Faja Petra Stehlíková

Rozhodně důstojné pokračování prvního dílu. Nic neubralo na zajímavosti a plného očekávání, jak všechno dopadne. Ilan se přes své mladí snaží zorientovat, kdy na jedné straně stojí (nenáviděný, ale zároveň pro Ilan přátelský) kapitán a na druhé její vlastní porobený lid. 25ku má ráda, ale.... Ale to už všichni, co to četli nebo poslouchali vědí. A Ti, co ještě ne, tak to rozhodně stojí za to. Přeneste se do fantasy světa.

26.12.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Opět něco neuvěřitelného, brutálního a šíleného. Ale do toho člověk asi jde, když sahá po knihách Cartera.
Musím se přiznat, že v každé knize si říkám, že už to snad nemůže být horší. Ale... ono to jde, ono jde ještě přitvrdit a dostat Vás do úplného transu. Jak vůbec někdo něco takového může dělat? Jak někdo může pozůstalé takhle psychicky týrat a trýznit? Co ho k tomu vede?
To vše v této knize najdeme a budu se opakovat, ale Carter je určitě jeden z těch, který Vám to naservíruje tak, že budete žasnout a v těle se Vám bude vařit krev.

12.12.2023 5 z 5

Myslím, že to bylo slušné završení trilogie. Asi by se zde našly trochu nesmyslnosti (viz jak je možné, že jsou na stejném patře v nemocnici 2 lidé, kteří se chtěli zabít, bez jakékoli izolace nebo hlídání), ale jinak to mělo rozhodně spád a nechybělo tomu napětí. Stejně tak závěr v soudní síni si nešlo neužít. Lisbeth si člověk musel zamilovat a i když je to "divný patron", tak za to, čím si prošla, jí každý musel fandit. Rozhodně to zase byla jedna z těch knih, kdy člověk nemůže přestat číst a jak já říkám, zapomenout na svět.
A i když komentáře a reakce na "další díly" nejsou úplně pozitivní, tak tomu dám šanci a uvidím, jak se to vše bude vyvíjet dál.

25.11.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Každý má asi nějakou představu, jak se tam žije. Po přečtení příběhů uprchlíků jsem však pochopil, že je to ještě o několik procent horší a děsivější a pro mnohé z nás až neuvěřitelné.

20.07.2023 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Opravdu špička. Bavil jsem se prakticky od začátku do konce. Oveho dodržování předpisů a nařízení je tak šílené až humorné, že ho za to musí mít člověk rád. A i to, že se za takovým morousem může skrývat veliké srdce.

Marťan Marťan Andy Weir

Film jsem neviděl a ani nevím, jestli si ho budu pouštět. Kniha je tak napínává a zajímavá, že mám pocit, že by mi tento zážitek film zkazil.
Jistě, jsou tam momenty, kdy si říkám, že je Marťan nadčlověk, když všechno tak přesně a dokonale umí spočítat a ví si prakticky se vším rady. Ale mělo to takový spád, že to měl člověk přečteno dřív, než by to mohl zpochybnit.

03.06.2023 4 z 5