Bryel Bryel komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

"Tato kniha nechce být ani obžalobou
ani vyznáním. Chce se pokusit vydat
svědectví o generaci, která byla válkou
rozbita – i když unikla jejím
granátům."

Nesnášela jsem povinnou školní literaturu až na pár výjimek. Toto je jedna z nich.
Nesmrtelný, dojemný příběh o ideologické manipulaci, nárazu tvrdé surové reality, příběh o lidskosti a hrdinství. Skvěle napsaná kniha se silným poselstvím, z jehož aktuálnosti stále mrazí..

18.02.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

"Proč zrovna pan Reed? Takový nesmysl! Je to mrzout, nezdvořák, má sklon k nehorázným komentářům, a je to skrz naskrz svérázný podivín. Naprostý opak toho, co si představuju."

Skvělá kniha pro všechny knihomoly!
Animant je holka podle mého gusta- jízlivá, chytrá, sarkastická, svá, hrdinka každým coulem. Její příběh je milý, místy až dojemný (ach, ta první láska) a velice vtipný. Velmi dobře jsem se bavila a vřele doporučuju.

03.12.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nestárnoucí klasika pro čtenáře všech věkových kategorií. Malého prince jsem si zamilovala, už když mi ho v dětství předčítali prarodiče. Při každém čtení mě zasáhne tolik životní moudrosti a možnost vždy v příběhu najít něco nového..

08.09.2022 5 z 5

Kráska a hráč Kráska a hráč Ilsa Madden-Mills

"Jsme odlišné květiny ze stejné zahrady, ale spolu jsme dokonalé."

Krásná pohodová romantika ze sportovního prostředí.
Samotný příběh sice není moc originální, ale zpracování je dokonalé. Prostředí jižanského maloměsta, kde celá komunita drží pospolu se spoustou všetečných obyvatel, knize dodává tu správnou jiskru.
Postavy jsou velmi sympatické a kniha obsahuje spoustu humorných až groteskních situací. Dost jsem nasmála. A na pokračování o Tuckovi jsem moc zvědavá :)

"Nikdy nebojuj s prasetem. Ty se ušpiníš a praseti se to bude líbit."

09.09.2023 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

„Já si tě nezasloužím.“ Obmotá paže kolem mého pasu a přitáhne si mě blíž. „Ale stejně si tě nechám.“
„Výborně.“

Tvrdit, že jsem z Čtvrtého křídla nadšená, mi v tomto případě připadá hrubě nedostatečné. Takže takhle: Od doby, kdy jsem poprvé četla ACOMAF, jsem nejspíš žádné knize tolik nepropadla. Doslova přes noc jsem se zamilovala. Dvakrát. Poprvé do toho překrásného vizuálu. Podruhé do obsahu.
Kniha má plynulý děj se skvělou rovnováhou mezi romantikou, akcí, napětím, humorem, zvraty. Za mě dokonalý balanc.
Vše okolo draků jsem hltala, jejich ostrovtip, temperament a propojenost s jezdci. Stejně tak bych vyzdvihla hlavní postavy, jejich pozvolný vývoj a jiskřivou chemii. Nebo spíš ohnivou.
Čekala jsem hodně a rozhodně nejsem zklamaná. Právě naopak. Moc se těším, co bude dál..

08.04.2024 5 z 5

Ta druhá Belle Ta druhá Belle Whitney G. (p)

"Pokud udělám ty změny, nikdo se nikdy nedozví pravdu o skutečném příběhu naší lásky."
"Beztak do toho nikomu nic není. Ale nemusíš si žádnou mou radu brát k srdci. Přece vůbec nejsem tvůj oblíbený knižní přítel, který hltá knihy každý den a ví, o čem sakra mluví."

Vzhledem k tomu, že Kráska a zvíře je moje nejoblíbenější disneyovka, nemohla jsem si tento retelling nechat ujit. Navzdory zdejšímu hodnocení (66%), které bych označila ještě za laskavé.
Ta druhá Belle je slabý mix poskládaných pohádkových motivů a postav okořeněný chilli papričkami. Jsem dost v rozpacích, jak plochá, nezajímavá a i jazykově slabá interpretace to dle mého názoru je. Nejlepší část je rozhodně epilog.
NNP - Neskutečně Nevyužitý Potenciál.

13.02.2024 2 z 5

Zrádná touha Zrádná touha Danielle Lori

"Dívat se mu do očí bylo jako hrát hru na smrt. Jako ruská ruleta - jeden revolver a jedna kulka. Jedno mrknutí, a jsem mrtvá. Ale taky jsem cítila závan adrenalinu tak hřejivý, jako půlka lahve vodky a slunce v Miami."

Skvělá mafiánská dark romance. Řekla bych, že v sérii ta nejvíc brutální, napínavá, černobílá. Nebo spíš černožlutá? :-)
Zápletka není nikterak složitá a originální, ale ta chemie hlavních postav? Ta je naprosto dokonalá! Stejně jako jejich dialogy. Ďábel a koťátko. Únosce a zajatec. Na pozadí zimní Moskvy.

"Moj kaťónok, říkal jsem ti, že tě tohle město sežere zaživa."
Jen jsem jí zatajil, že tohle město patří mně, a to se vším všudy.

20.11.2023 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

„Já bych si se slečnou Grambsovou velké starosti nedělal. Ta je zjevně schopná se o sebe docela dobře postarat sama."
Překlad: Jsem bezcitná podvodnice a zlatokopka a on mi vidí až do žaludku.

Neskutečně chytlavá, chytrá, čtivá knížka plná tajemství a rébusů.
Napětí, akce a zábavné dialogy jsou dávkovány v tom správném poměru.
Hodně riskantní sázka byla přesně podle mého gusta! O svém oblíbeném Hawthornovi mám zcela jasno takřka od začátku :)

23.02.2023 5 z 5

Storočí Storočí Alex Aster (p)

(SPOILER) "S bolestí musíte zacházet jako s pilulkou. S úsměvem ji spolknout."

Storočí mě velmi mile překvapilo.
Originální fantasy příběh se spoustou propracovaných postav, nečekanými zvraty a napínavým dějem. Přirovnání k Hunger Games bych se vyhnula, toto je víc o zákulisních intrikách než o boji o přežití.
Šest magických říší, z nichž každou sužuje zákeřná kletba. Povede se pátý pokus o její zrušení?
Hlavní trojice je k pohledání - naivní svůdkyně, vládce temnoty a nedůvěřivý král. Za mě nejzajímavější postavou je rozhodně Grim.
Spoiler: V závěru mě překvapila a trochu zklamala Islina citová nekonzistentnost - zrady bylo opravdu dost, ale někoho milovat, cvak a teď miluju toho druhého, který mě také využíval a zradil? A přerod uvařený takřka z ničeho.. Odstup od obou by mi dával větší smysl.
Jsem moc zvědavá, co se z toho vyvine v pokračování.
I přes výhrady k závěrečnému rozuzlení hodnotím knihu velmi pozitivně a doporučuju. :-)

15.11.2023 5 z 5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

"Taková spousta obdivovatelů, Kovácsová... Ale zdá se mi po pravdě zvláštní, že kdykoli někoho z nich líbáš, myslíš na mě. A to jsem tě ještě ani nepolíbil, princezno."

Divoká jízda nadupaná akčními zvraty a bojem o přežití od začátku do konce!
Pokračování série z dystopické Budapešti obsahuje spoustu násilných a krutých scén, poznání, že politických a intrikujících aktérů je mnohem víc, a dilema, která strana je vlastně ta správná.
Hlavní hrdince jsem fandila po celou dobu. Brexley Kovácsová - dívka, která popírá zákony přírody. Síla, která všechny ve svém okolí přitahuje.
Vztah Brex a Warwicka se neposouvá nějak zvlášť romantickým směrem, ale jejich vzájemná živočišná agrese a ostré dialogy dodávají příběhu tu správnou energii. Nejen hlavní dvojice mě moc baví, ale i spousta skvělých vedlejších postav. Opie a Mrňouska jsou nejvíc!!
Příběh opět končí ve velmi zajímavém momentu a nezbývá, než se moc těšit, co přinese pokračování.. :)
Doporučuju!

"Jste skutečnou záhadou. Něco jako tsunami, ženete se kolem, ničíte, rozbíjíte a převracíte všechno vzhůru nohama."

25.09.2023 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) "Nejsem takový. V ničích očích. Takže ano, žárlil jsem na něj, protože to bude mít vždy jednoduché a nikdy nepozná, jaké to je hledět s přáním vzhůru na noční oblohu."
Dvůr snů. Lidé, kteří věděli, že jejich sen má svou cenu a tu stojí za to zaplatit.
Zadívala jsem se mu do očí, když jsem si s ním ťukla sklenkou. "Na lidi, kteří s přáním hledí vstříc hvězdám, Rhysi," řekla jsem.
Zazvonil svou sklenicí o mou. "Na hvězdy, které naslouchají, a na sny, které se plní."

Srdcovka jako hrom!
Neskutečně čtivá kniha, která vás vtáhne a nepustí, dokud nejste na poslední stránce.
Děj je propracovaný, plný zvratů, akčních scén i hlubších poselství. Kniha je plná nejen romantické lásky, ale i lásky k domovu, k rodině, k lidem a je otázkou, co vše jsou hrdinové ochotni v jejím jménu obětovat.
Romantický příběh Pána noci a Ničitelky kleteb je silný, komplikovaný a nádherný. Postavy jsou brilantně napsané. Feyre prochází pozoruhodným vývojem, i když se v některých situacích chová zcela nemožně. Rhys je Hrdina s velkým H. Má neuvěřitelnou sílu (teď myslím tu duševní). Jednoznačně je to ta nejzajímavější postava celé série. Dvůr snů je směsicí rozdílných charakterů, které se vzájemně doplňují a tvoří více či méně harmonickou rodinu. Nelze jim nefandit.

Žádná kniha ve mně při prvním čtení nevzbudila takový emocionální kolotoč jako ACOMAF. A musím připustit, že se to s počtem přečtení vlastně moc nemění. Sarah Janet Maas je zkrátka láska na celý život :)

15.04.2023 5 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

"Byl jsem její prozatím. A ona byla moje napořád. Myslel jsem, že z toho bude navždy."

Transcendence je víc než jen dojemný romantický příběh. Kniha má i filozofickou rovinu a zajímavě zpracovává téma reinkarnace, toho, jak se k nám blízcí mohou vrátit. Tak je něco po smrti? Nebo ne?
Celá hlavní trojice je velmi sympatická. Musím říct, že tentokrát se nepřikláním ani na jednu stranu a jsem vážně zvědavá, co nás čeká v pokračování..

01.04.2023 4 z 5

Prokleté královny Prokleté královny Catherine Doyle

„Takže vám vaše milá dala košem? Popravdě se jí nedivím.“
„Milostné pletky nejsou nic pro mě, ujišťuji vás.“
„Musí být těžké někoho milovat, když máte místo srdce kus ledu.“
„Asi tak těžké, jako je pro vás udržet jazyk za zuby, když ho máte tak nabroušený.“
„Teď když jsme si vyměnili zdvořilosti, ráda bych věděla, co tady sakra děláme.“

Z korunních princezen se staly královny. Tato YA kniha je velice čtivá, trošku naivní, lehce pohádková, ale zatraceně sympatická. Příběh táhnou kupředu humorné dialogy a stránky rychle ubývají.
Dějově linie obou sester mě bavily srovnatelně. Jedna se snaží poněkud neobratně potlačit revoluci proti sotva nabyté koruně, druhá zase lehkovážně měří své čarodějné síly se smrtí. No, nakonec se mi o něco víc líbila linka s Wren.
Nová postava krále Alarika vypadá velice zajímavě. Naopak Shen byl hned v několika momentech zdrojem zklamání.
Sem s pokračováním..

11.04.2024 5 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

"Představa, že Zander byl v mé ložnici, zatímco jsem spala, by mě měla znepokojovat.
Mě ale víc znepokojuje, že mě to neznepokojuje."

Tato romantasy, které nešetří záhadami ani akčními zvraty, mě moc mile překvapila.
Zpočátku mi trvalo dlouho se začíst, ale od chvíle, kdy se Romy ocitla v Isloru, jsem naopak měla problém knihu odložit.
Příběh táhne především vzrůstající náklonnost a poznávání hlavní dvojice Romerie a Zandera. Dobré jiskření, dobrá chemie.
O samotném magickém světě se dozvídáme velice pozvolna tím, jak hlavní hrdinka skládá postupně střípky informací. Její lidské uvažování se u mnoha událostí postará o humorné momenty.
Koncept magického světa řízeného osudy mi přišel moc zajímavý, navíc s jiným uchopením elfů a upírů jako znepřátelených říší.
I pres drobné výtky k plynulosti děje a rozpačitým prvním kapitolám si mě příběh zcela získal a v závěru se mi líbil natolik, že hodnotím plným počtem. Moje očekávání od druhého dílu jsou hodně, opravdu hodně vysoko..

07.02.2024 5 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

"Dámy a pánové, toto je naprostý konec. To vědomí, že mě potřebovala tolik, aby na mě okamžitě skočila, bylo příliš silný. Tak se mnou zamávalo, že jsem přestal přemýšlet úplně."

Po jaké jiné knize sáhnout v době konání MS v rugby? Pokračování o dalším členovi All Blacks Henrym byla jasná volba.
Příjemná romantická oddechovka s vtipnými momenty. A banda All Blacks, rodina, jejíž soudržnost hřeje i přes papír! :)

"Ka Mate Haka je to, co předvádíme před každým zápasem. To, co nás pohání a stmeluje, to, co nás donutí cítit se spojení a silní. To, co dělá z jednotlivých hráčů rodinu."

14.09.2023 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

"Strach může být dobrý. Může tě udržet naživu. Jen mu nedovol, aby tě ovládal. Nedovol mu, aby do tebe zasel pochybnosti. Jestliže se strach chopí vlády, musíš použít jedinou věc, která je silnější, nezničitelná, a bojovat s ním: svého ducha. A svoje srdce."

Tuto sérii jsem objevila na doporučení a rozhodně mě nezklamala. Naopak. Kniha mě vtáhla téměř okamžitě a nechtěla jsem, aby skončila.
Kastovní společnost šmrncnutá orientem, útlak části obyvatel, mocenský boj, bájné elementární bytosti. A tomu všemu vévodí dvě skvěle se proplétající linie příběhu, elitního válečníka a učenecké otrokyně, obě napínavé a plné bolestivých rozhodnutí, krvavých šrámů a naděje.
Jiskra v popelu ve mě zažehla velkou zvědavost po pokračování. Ještě že nemusím čekat na další díl.

16.01.2024 5 z 5

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

"Obrovská moje část tě chce udusit - hezky postaru tě zardousit, ale s láskou."

Finále lehce pubertální urban fantasy série Dark Elements je příjemné čtení, které pobaví humornými dialogy a dobrou chemií hlavních postav. Rozuzlení milostného trojúhelníku bylo rychlé a takové, v jaké jsem doufala. Celou sérii táhne především Roth.
Z vedlejších postav musím vyzdvihnout pokrevníky, kteří mě strašně bavili, kdykoliv se objevili.
Celkově se mi Každý tvůj nádech líbil, ale mám i pár zásadních výtek - kniha obsahuje dost dlouhých pasáží bez nijakého posunu v ději, akční scény jsou málo propracované a zároveň tu bylo až příliš opomíjených zajímavých motivů. Škoda toho nevyužitého potenciálu.
I přesto, že se mi třetí díl líbil nejméně, jsem si sérii jako celek oblíbila a někdy se k ní určitě vrátím.

"Pokud bych si měl vybrat jen jedinou věc, na kterou se budu dívat až do skonání věků, byla bys to ty.. Vždycky bys to byla ty."

30.11.2023 4 z 5

Láska mezi řádky Láska mezi řádky Lauren Asher

"Jestli pobyt v blízkosti někoho, kdo září jako slunce, vypadá takhle, jsem ochotný se spálit. Bez váhání."

Milá romantická disneyovka pro dospělé. Příběh je to čtivý, zábavný, bez větších překvapení.
Veselá optimistka Zahra a citově vyprahlý cynik Rowan.
Příjemná oddechovka zalitá sluncem.

24.11.2023 4 z 5

Vládce hvězdné oblohy Vládce hvězdné oblohy Laura Thalassa

"Tvá lidská družka tě přivede napůl k šílenství, než ji vůbec najdeš. A potom z ní budeš šílet ještě víc."

Klíčové záblesky z dlouhého života Desmonda Flynna.
I když kniha nepřináší nic, co bychom už nevěděli, je to moc pěkná (a místy velmi vtipná) závěrečná tečka za celou sérií Handlíře.

"Tomuhle pocitu se nic nevyrovná. Nic. Tak tohle znamená být milován. Je to jako vesmír vytvořený z chaosu. Lehčí než vzduch a opojnější než magie. Je to všechno."

11.11.2023 4 z 5

Temná harmonie Temná harmonie Laura Thalassa

"Je to podvodník a tajnůstkář. Je jako odvrácená strana měsíce. Je moje krásné, hrozivé tajemství.
Můj přítel. Spřízněná duše.
Od první jiskry k poslednímu zrnku popela, od úsvitu do soumraku - až do skonání temnoty.
Je můj a já jsem jeho. Navždy."

Velkolepé završení série plné zvratů a napětí! Po dočtení se nacházím v naprostém emocionálním rozkladu. :)
Král a královna noci - Desmond a Callypso. Zvrhlá, rozkošně krutá dvojice, která si mě zcela získala. Jejich láska, jejich sarkasmus, jejich vývoj.. Nádhera!
I další postavy mě neskutečně bavily a to včetně skvělého hlavního záporáka. ;-)
Vypíchla bych velice kvalitní překlad, díky kterému jsem si knihu opravdu užila a vůbec se od ní nemohla odtrhnout.
Úplně, naprosto a zcela celou sérii Handlíře doporučuju!!

"Pro ty, kteří sní - nepřestávejte."

25.08.2023 5 z 5