Briv Briv komentáře u knih

Krtkovy příběhy Krtkovy příběhy Lucie Krystlíková

* Myslím, že Krtek bude malé děti bavit vždy. Našeho kloučka knížka hodně zaujala, rád si příběh krtka poslouchal i chtěl, ať mu to čtu já. Hodně ho tady bavily kvízy. Neznal olovnici, tak tu mu manžel názorně předvedl, k čemu to je :).

24.01.2023 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Pěkná, laskavá, dětská knížka. Je až neuvěřitelné, že od prvního roku vydání (1929) má pořád ještě co říct.

06.06.2016 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Kniha tak milá, že mi nedalo si ji po letech znovu přečíst. Teď v zimě pod dekou s kakaem, to byl opravdu návrat do dětství:)
Některé hlášky z knížky jsou pro mě nesmrtelné: "Mandlička je na dva kusy, Oskar Agdu dostat musí." a "Apríl, apríl máme dnes, do pasti nám osel vlez."
Opravdu úžasná!

04.02.2016 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Tohle je opravdu zajímavá kniha... Zajímavé setkání s Ovem a jeho životní příběhem. Bylo vlastně hodně moc fajn s ním jít na inspekci po ulici, opsat si do deníčku SPZ aut, kopnout do cedule a zkontrolovat garáž.
Čekala jsem spíše vtipnou oddechovou knihu ale je v tom i dost smutných chvilek a zároveň i dojemných.
Jsi super chlap Ove, kdyby bylo víc takových lidí, bylo by tu určitě trochu líp na tom světě. (A hodně věcí by bylo hotových).

08.06.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Tohle považuji za naprostou klasiku, takže jsem si ji určitě chtěla přečíst. Agatha Christie píše naprosto úžasným způsobem, vůbec nechápu, jak může děj v knihách tak dokonale promýšlet. Jedinou smůlu mám v tom, že mi prostě Hercule Poirot nepřirostl nikdy k srdci... Ale řešit případy, umí - a zde - klobouk dolů.

23.04.2022 4 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

* Tak už mám Mravenečka pořízeného pro svého syna. I když jsem mu jej začala číst, když měl asi 7 měsíců, tak je z něho nadšený, moc se mu líbí a teď v jeho 9 měsících, se začne smát, sotva uslyší první rýmy. Opravdu je tohle leporelo věčné. Mraveneček by měl být v každé knihovničce.

01.01.2020 5 z 5

Polámal se mraveneček Polámal se mraveneček Josef Kožíšek

Jednoduchá, geniální nesmrtelná. Jak jsem na ni tady mohla zapomenout.
Jako malá jsem jedno vydání celé rozžvýkala (ilustrované O. Sekorou). Když jsme o něco později jeli s rodiči na výlet do Ostravy na Vyhlídkovou věž Nové radnice, tak jsem si vyprosila další (to už bylo ilustrované Z. Milerem). Měla jsem je ráda obě, ale už i to druhé je někde ztraceno. Asi si budu muset pořídit další.
To je totiž knížka, která dokáže vykouzlit úsměv na tváři napříč všemi generacemi a to i při vzpomínce na ni.

25.10.2019

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Na to jak je tato kniha malá, tak má v sobě neuvěřitelně velké a silné poselství. Je až znepokojivé, jak je geniální a nadčasová.
Ono totiž ať je u moci kdokoliv (levice, pravice, křestané, islamisté, atd.) začnou se časem chovat všichni stejně. (A to je vždycky slibů, že když "nás" zvolíte už bude jen lépe). Ostatně historie už to mnohokrát ukázala a zřejmě ještě ukáže. No, moc dobrý pocit z toho nemám.
Smekám před Orwellem, nad tím, jak skvěle zná lidskou psychiku, uvažování a bravurně se mi umí dostat pod kůži.
... Ale nebojte se, jsme si přece všichni rovni ne?!

05.05.2017 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Z oddělení Q jsem si odskočila přečíst tyto dvě povídky. Jsou samozřejmě něco úplně jiného, ale bavilo mě to dost. Stihla jsem je přečíst při čekání v autě. První byla svým způsobem i docela vtipná a bylo zajímavé zjistit, komu vlastně fandím. Druhá byla kratší, ale o to víc zneklidňující. Člověk si na začátku říká, co za tím je a na konci se nestačí divit.
Příjemná oddechovka.

01.04.2023 5 z 5

Krtek v zimě Krtek v zimě Hana Doskočilová

* Prostě Krtek - je skvělý. Knihu jsme si půjčovali na Vánoce a krásně se četla, oba nás se synkem bavila. Krtečka má od mala rád a neopouští ho ani teď, ve čtyřech letech. Je to milé a laskavé čtení. Na mě z toho dýchá nostalgie, protože na Krtkovi jsem také vyrostla.

24.02.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Tak Fimfárum si na mě počkalo až do mé dospělosti. Doporučil mi ji totiž můj manžel a já jsem ve finále moc ráda, že mi to tak dlouho trvalo, než jsem ji objevila.
Protože o to víc jsem si mohla užít doslova mistrnou četbu v které je tolik skryto a přitom je to moc milé a pohladí to po duši.
V tomhle je pan Werich mistr. Smekám klobouk...

30.08.2017 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Po povídkách jsem se konečně dostala k prvnímu dílu ságy o zaklínači a rozhodně nelituji. Poznávám víc a víc svět Geralda, Ciri, Yennefer a dalších. Marigold jako vždy vtipný. Jednoznačně můžu říct, že jsem se to tohoto světa zamilovala a neskutečně mě baví. Jdu číst další díl i když už je šíleně moc hodin, ale nedá mi to.

15.05.2023 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Ale jo, dobré to bylo, vybrala jsem si ji jako oddechovku a to splnila. Bavilo mě to. Začala jsem první číst Veroniku a teď si říkám, jak by to na mě působilo, když bych začala Jáchymem - ale to už se nedozvíme:).
Kdo nečeká náročné čtení i trochu nadsázky, tak nebude zklamán.

22.01.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

První ji četl manžel, tak jsem si říkala, že ji taky zkusím. Přiznávám se, že ze začátku mě kniha moc nebavila, ale některé úvahy se mi začaly zavrtávat pod kůží. Když jsem zjistila, že tento titul poprvé vyšel v roce 1953, tak jsem teprve viděla hloubku a sílu slov. Hlavně závěr byl opravdu silný.
Vždyť se rozhlédněme - máme k dispozici pořád větší a větší televize (mobily i tablety), velmi se zrychlily střihy v televizi, informace na nás prudí ze všech stran a názory, které média pro nás vytvoří, jednoduše bereme za své. A co seriály typu "rodinka"? Spousta lidí prostě "musí" vidět další díl.
Doufám, že knihy v papírové podobě zde ještě budou dlouho a pokud ne, tak snad do té doby vymyslí "oživovač paměti".

26.01.2018 4 z 5

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Manžel se o téhle knížce několikrát zmínil a nakonec mě nalákal k tomu, že jsem si ji přečetla. Je ostuda, že jsem ji poprvé četla až v dospělosti, ale lepší pozdě než nikdy. Vzhledem k tomu, že jsem neznala děj, mě Ronja nečekaně překvapila. Je to dílo neskutečně krásně napsané. V knížce je totiž všechno - narození, smrt, láska, drama, vzrušení, dobré i špatné lidské vlastnosti. I když mám třicet, tak jsem vše prožívala s Ronjou a s Birkem. Obdivuji úžasně popsané lidské povahy. Je vidět, že se i loupežníci mají srdce, tedy aspoň když neloupí.
Doporučuji ji všemi deseti a před paní Lindgren hluboko smekám.

23.02.2017 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle dílo mě vtáhlo natolik, že jsem od něj opravdu nedokázala odejít. Spisovatelka si naprosto skvěle pohrává se čtenářem, odhaluje přesně tolik, aby to člověka plně dostalo do děje, ale aby nemohl přijít na to, kdo teda vraždil. Naprosto chápu, proč má kniha tak vysoké hodnocení a proč je tak vysoko v žebříčku. Spisovatelka je mistryně! Byla to první knížka od Christie kterou jsem četla, ale určitě ne poslední. Rozhodně doporučuji.

13.04.2016 5 z 5

Mikeš Mikeš Josef Lada

Moc pěkná knížka pro děti. Pro mě to byla výzva poprat se s větším počtem stránek, ale dopadlo to na výbornou a dodnes ji mám ráda.

10.01.2016 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Ač toto není typ literatury, který bych nějak často vyhledávala, tak občas potřebuji oddechové čtení a v tom případě si ráda vyberu knížky od od spisovatelky Moyes.
Překvapivě rychle jsem se začetla a prostě potřebovala co nejdřív vědět, jak to s Jess a Edem dopadne, co ta matematická soutěž a vše ostatní o jejich životech i jejich blízkých.
Zajímavá kniha, která je o obyčejných životech a i když dost situací vypadá velmi beznadějně, tak na nás dýchá laskavost, víra, odhodlání a síla to nevzdávat.

10.01.2023 5 z 5

To To Stephen King

To jsme měli půjčené z knihovny docela dlouho, byly Vánoce a mě se nechtělo číst horor. Teď se mi to povedlo za necelý týden. Nešlo to totiž nechat být.
Kniha je celá protkána zlem, až má člověk husí kůži. Do tohoto ovzduší dokázal King mistrně vykreslit postavy se všemi jejich pocity, zážitky, zkušenostmi. Dokonale nastínil prostředí, město, rodiny i tamní náladu. A vše naprosto skvěle umocnil proplétáním dvou dějových linií (1958 a 1985). Bylo to čtení famózní, strhující a strašidelné.
Tak tedy: "Hyjé, Stříbrňáku, do cvalu!"

23.01.2017 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Zaklínač a vše kolem něj mě pořád hodně baví. Příběh Geralta, Yennefer a Ciri a samozřejmě i všech ostatních totálně prožívám. Jediné, co mě tentokrát moc nebavilo, ale chápu, že je tam potřeba kvůli nastínění situace uvést byly politické diskuze.
Je mi jasné, že mě tento svět dostal a trochu mě děsí, že mi už moc knih k dočtení nezbývá.. Co potom budu dělat?!

15.05.2023 5 z 5