Brinkley

Černé slzy paní MoschelesovéČerné slzy paní MoschelesovéHana Zlínská

Velmi čtivá oddechovka na léto; zvlášť závěr druhé povídky letí střelhbitě jako sokol za vystrašeným plchem ;-) . Čímž to se dostávám k autorčiným vtipným příměrům, které zdatně evokují klasický žánr noirovek. A pokud má někdo nostalgickou slabost (stejně jako já) pro temná zákoutí, uličky, hospůdky a kavárničky Malé Strany a rovněž pro promyšleně vystavěný napínavý děj ..... věřím, že nebude zklamán.

O holčičce, co si ráda hrála se sirkamiO holčičce, co si ráda hrála se sirkamiGaétan Soucy

Absolutně souhlasím s Nightlybird, nenapsala bych svoje pocity lépe. Musela jsem alespoň přidat hodnocení s plným počtem hvězd, neb mne neskutečně mrzí, že kniha takové kvality oproti románům například naší v současnosti nejprodávanější české autorky truchlivě modrá.

Lyrické dopisy do ČechLyrické dopisy do ČechJiří Žáček

Holt rok vydání 1980 se nezapře. Nicméně též Apollinaire, André Frénaud, Oscar Levertin....a především nádherné ilustrace Boudovy. Bohužel těch dělníků na mostě a oslav míru je tam až příliš mnoho.

07.02.2021

Nocleh v umrlčí komořeNocleh v umrlčí komořeAlfons Bohumil Šťastný

Tak už mám mnohem přesnější představu, co to tenkrát pod lavicí študoval šejk Peterka v Cestě do hlubin študákovy duše (nehledě na opětovné docenění geniality Adély, jež ještě nevečeřela). Z tohoto pohledu veselé (kuriózní) čtení. A jakožto bonus (s ohledem na dobu vzniku) libozvučná čeština.

19.01.2021

ManekýniManekýniPavel Hénik

Nevidím jediný důvod pro existenci této knihy... Že po světě chodí povrchní lidé, není žádná novinka. Pokud si autor navíc nedokáže vymyslet vlastní postavy a musí si vypomáhat Leošem Marešem či Darou R. namixovanou s Lucií V., pak nemá ani tolik invence, co by "se za zlámaný nehet vešlo".

05.04.2020

Amálie Zubatá a jednorožčí pániAmálie Zubatá a jednorožčí pániLaura Ellen Anderson

Četla jsem s dcerou.... a jsem pověřena úkolem nezbytně sehnat další díly. Takže u cílového čtenáře určitě úspěch.

12.02.2020

Aaronův skokAaronův skokMagdaléna Platzová

Rozhodně si této knihy cením mnohem více než kteréhokoli počinu naší v současnosti nejlépe prodávané spisovatelky Aleny Mornštajnové. Čistý styl, půvabně vykreslené umělecké prostřední Vídně a posléze výmarského Bauhausu. Navíc mi činilo potěšení dosazovat skutečná jména významných osobností té doby k autorkou přejmenovaným postavám (K, Nesmrtelná, Mendel, Czerny,...) a hloubat nad tím, proč např. Paul Klee zůstal této proměny ušetřen... :-)

21.01.2020

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimečníPříběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimečníBen Brooks

Čtu s dětmi po Rebelkách. Podobný systém (čili syna tato verze rovněž velmi baví). Ovšem sám se zmínil, že mu zde chybí propracovanější systém Rebelek (přehledné označení národnosti dotyčné osobnosti a citát u obrázku). Poté s překvapením marně hledal Einsteina a ptal se na procento homosexuálů v populaci, neb jej překvapilo tak bohaté zastoupení v knize (viz komentář Nay). Shodli jsme se, že to není nic proti ničemu, ale ten Albert nám ve výčtu "kluků, co se nebojí být výjimeční", RELATIVNĚ dost chybí :D . Já navíc po Rebelkách postrádám i různorodé ilustrace většího počtu umělců s odlišným stylem tvorby). Zkrátka, když dva dělají totéž, není to totéž - v porovnání s Rebelkami je "klučičí" odnož odfláklejší kopií původního (originálního) nápadu.

17.01.2020

Labyrint duchůLabyrint duchůCarlos Ruiz Zafón

Bohužel musím konstatovat, že na této knize nejvíce oceňuji její přebal. Co se samotného textu týče, jde o snůšku nepřeberného množství klišé, prázdných frází, mlhy, slz, andělů, hřbitovů a zejména deštivých scén (jen pro zajímavost- průměrné množství srážek v Barceloně činí cca 5 dnů v měsíci). Vrcholem byla kapitola "Isabellin sešit", u níž jsem si příslovečně samým zoufalstvím rvala vlasy (můj pokus o autorův styl). Zafónovy romány jsme si vylosovali v rámci čtenářského kroužku a díky tomuto nedopatření jsme byli nuceni postupně přelouskat všechny jeho knihy - pročež můj názor nemůže být ovlivněn tím, že bych se ztrácela v ději (i když....).
Přiznávám se, že i přes úžasnou, originální (a pro samotný příběh styčnou) myšlenku hřbitova zapomenutých knih je vše ostatní z mého pohledu literární propadák. Kromě již shora řečeného mne ubíjela nulová psychologie postav (přesně totéž jsem tuším naposledy vytýkala T. Harrisovi v románu Cari Mora) , patos, šablonovité dialogy (samozřejmě až na těch pár Fermínových prohlášení)…… Jaká škoda, že panu spisovateli při zpracování bezpochyby velmi originálního námětu nepomáhal Julián Carax (nebo duch E. A. Poea).

16.01.2020

Cari MoraCari MoraThomas Harris

Je mi líto, ale poslední knihu Thomase Harrise bych zařadila pod archaicky nazvanou kategorii "šestáková literatura". Literární otec úchvatného dr. Lectera se nám nejen opakuje, ale navíc odpadly i jakékoli pokusy o zachycení psychologie postav... úchylný zločinec (pochopitelně německého původu, jak jinak), silná žena (jihoamerická odnož Starlingové), kmotr don Ernesto a ukrytá hromada zlata. Ať se snažím sebevíc, nemohu na tomto románu najít žádné pozitivum..... jednu hvězdu dávám za určitě dobře míněnou agitku na stanice pro záchranu mořského ptactva, ovšem s odřenýma ušima. Knihu jsem od začátku do konce odtrpěla.

08.10.2019

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Pohled na "oblíbené" téma z "druhé strany". Kateřinu Tučkovou obdivuji. Vystavění příběhu, styl, jazyk... To vše mi v jejích románech učarovalo. Ve svém věku je již vyzrálou autorkou, nemohu se dočkat jejího dalšího počinu...

01.04.2019

Myslete na děti!Myslete na děti!Ian McEwan

Můj první McEwan. Rozhodně nezůstanu jen u jedné jeho knihy. Pokud dokáže autor (jakožto muž) takto promyšleně vystavět a popsat ženskou psychiku, co teprve dokáže ve vlastním rybníku - s hlavním mužským hrdinou?? V tomto případě navíc chytlavé téma a hledání odpovědí na spoustu zajímavých, v některých případech snad i zásadních, otázek. Palec nahoru. (P.S.: Moc mi nesedí český název knihy, alespoň jsem jej však mohla použít do letošní čtenářské výzvy.)

HanaHanaAlena Mornštajnová

Bohužel se nemohu připojit k všeobecnému nadšení. Dle mého subjektivního názoru jde pouze o průměrný text, oceňuji však jeho čtivost. Co se samotného obsahu knihy týče, pokud budu mít zase někdy potřebu připomenout si hrůzy holokaustu, vrátím se spíše k panu Lustigovi.

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Nemohu si pomoci, v tomto případě jsem román paní Mornštajnové přelétla bez sebemenšího náznaku silnějších emocí. Styl vyprávění mi připomněl reklamy na seriál Vyprávěj.

BeránekBeránekLenka Procházková

Nemám slov. Poctivé, chytré, citlivé, duchaplné čtení. Tak silně mne za srdce v poslední době nechytil žádný jiný román... Nejen proto, že mám obecně slabost pro promyšlené apokryfy.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Jsem spíše městský, až přízemní, typ ženské, ovšem téma postavení "bohyň", léčitelek, bylinkářek, šamanek, venkovských psycholožek (říkejme jim, jak chceme) v průběhu času, mne zcela chytilo za pačesy... Oceňuji, jak formu vyprávění (části protokolů, hlášení, článků atd.), tak i skutečnost, že si autorka s tématem očividně vyhrála.

Černá neděleČerná neděleThomas Harris

Thomas Harris se teprve rozehřívá před nástupem dr. Lectera. Jde o jednoduchou bondovku na léto. Psychologie jednotlivých postav není ještě tak propracovaná jako v pozdějších románech a .... pozor spoiler....např. Dahliino pobíhání po nemocnici s dokonalou znalostí umístění jednotlivých místností (přičemž není zmíněno, že by tam někdy dříve byla, plánek neměla) ... to mě vyloženě naštvalo.

11.08.2018

Dokonalá chuť aneb Jak sníst svého manželaDokonalá chuť aneb Jak sníst svého manželaNatalie Young

Koupeno bezmyšlenkovitě ve slevě .... kvůli více než povedenému designu samotné knihy. Je možné, že autorce šlo především o to, dostat se do povědomí čtenářské obce šokujícím tématem a podrobnými kulinářskými detaily. Nic z toho mi nevadí, nicméně bych v tomto případě očekávala více ironie a vtipu. Navzdory všemu se mi to četlo vcelku dobře. Takže dvě hvězdy... Časem možná ještě jednu za ten obal.