Manekýni

Co se stane, když se čerstvý absolvent zemědělské univerzity dílem náhody ocitne na pozici manažera ve firmě distribuující drahé značkové oblečení z Itálie? Zpočátku tak trochu tápe, na konzumní způsob života pohlíží skrz prsty a kostrbatě se sžívá s prostředím módního průmyslu a velkého světa celebrit. Rovněž si musí zvyknout na praktiky impulzivní a dominantní majitelky firmy, schopné jít za svým cílem téměř přes mrtvoly. Ovšem hlavní hrdina se velmi brzy zorientuje a adaptuje, a nejenže přistoupí na bezohledná pravidla hry, ale začne je dokonce spoluutvářet. Nastupuje tak na sebedestruktivní cestu, během níž ničí nejen vztahy ke všem okolo, ale především vztah k sobě samému. Všechny kroky koná s chladnokrevným, až cynickým odstupem, ale nevnímá přitom vlastní proměnu v karikaturu něčeho, čemu se původně vysmíval. Osobité vyprávění, ve kterém není nouze o drahé outfity, plastikami vyspravená těla, peprné repliky, rázovité sexuální scény, vyhrocené vztahy a dokonce ani o četné nenadálé skony, nabízí nekonvenční kritiku sobeckého individualismu, kultu krásy a konzumního způsobu života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355417/manekyni-IHL-355417.jpg 3.649
Romány, Literatura česká
Vydáno, Brána

Kniha Manekýni

Mrs.Smile
27.11.2020

Obvykle přečtu knihu rychle, do této knihy se mi ale nedařilo začíst, takže jsem ji po pár stránkách pořád dokola odkládala a měla tendenci přeskakovat odstavce. Konečně jsem ji tedy přelouskala celou a hlavní hrdina mi začal být sympatický až na poslední straně. Chápu, že opakování životního minima i nehtu mělo podpořit hrdinovo smýšlení, mě osobně to tam ale nebetyčně... rušilo.

petaSk
25.08.2020

Tak tohle nebyl můj šálek čaje. Nějaká proměna Filipa se mi nezdála. Prostě bral, co bylo a neměla jsem dojem, že by se kdy choval jinak. To, že se všichni chovali jako idioti ve firmě, bych možná i brala, že ale všichni jako idioti působili i mimo firmu, to je hodně neuvěřitelné. Ale jinak, jako gynekologická příručka to bylo dobré.

Brinkley
05.04.2020

Nevidím jediný důvod pro existenci této knihy... Že po světě chodí povrchní lidé, není žádná novinka. Pokud si autor navíc nedokáže vymyslet vlastní postavy a musí si vypomáhat Leošem Marešem či Darou R. namixovanou s Lucií V., pak nemá ani tolik invence, co by "se za zlámaný nehet vešlo".

Alivis
22.01.2020

Prvotina Pavla Hénika s názvem Manekýni se ke mně dostala trochu náhodou, ale ty dvě noci stály za to. Více v recenzi zde: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/proc-je-potreba-vyzkouset-vice-druhu-jogurtu-s-probiotickou-kulturou-11645

Macy
23.06.2019

Knihu jsem si koupila čistě náhodně a nečekala, že ji do dvou dnů přečtu. Vtipná, ironická a peprná.
O člověku, který se nechá pohltit konzumním, povrchním stylem života bez morálky a málokdy se vzepře. Přesto všechno ironicky toužím po tom jednom.
Rychlý přerod kluka v gigola, překvapí.
Propletence vztahů jsou zábavné, stejně tak jako příhody hlavního hrdiny. Každé jednání má odezvu, ať jsme si ji vědomi či ne.
Název plně odpovídá obsahu ve více smyslech. Stejně jako manekýni předvádějí dané pózy, tak i hlavní hrdina je prostředím, ve které se nachází, nucen k určitému chování v zájmu intergrace.
Doporučuji každému, kdo nemá iluze o dnešní společnosti.

Martin466
22.05.2019

Většinu knihy mne štval neznámý vojín a zlámaný nehet. Příběh mi místy přišel slabší a rádoby "mužné rozhovory" vyloženě pitomé. Přesto jsem chtěl vědět jak všechno dopadne a knihu dočetl. Těším se jaká bude další kniha, pokud bude.

bigben
01.03.2019

Opravdu nevím, co po přečtení knihy napsat - chvílema mě bavila, některé sprosté výrazy na mě byla až moc, pak nuda, pak akce....že takhle funguje módní průmysl věřím, ale ten konec....Tuto knihu bych jen tak někomu nedoporučila, asi spíš nikomu

NatálieHub
15.10.2018

Naprosto dokonalá a jedinečná kniha je výborně napsaná a dokáže perfektně pobavit krásný zážitek ji číst... Dala bych 5 hvězdiček