Aaronův skok

Aaronův skok https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2822/aaronuv-skok-2822.jpg 4 26 7

Nový román Magdaleny Platzové spojuje životní příběhy tří žen: Rakouská židovská malířka Berta Altmannová se narodila v roce 1900 ve Vídni. Stýkala se s levicově orientovanou bohémou, studovala v Bauhausu. V roce 1934 se zúčastnila dělnických nepokojů, byla zatčena a po propuštění utekla před Dolfussovým režimem do Prahy. Z Prahy vedla její cesta do Hronova a potom do Terezína, odkud odjela naposledy do Osvětimi, kde byla v říjnu 1944 zavražděna. Malířce Kristýně Hládkové je v době vyprávění 88 let. Vše podstatné o životě i umění se naučila od Berty, přesto ji v rozhodujícím okamžiku jejich přátelství zradila. Kristýnině vnučce Mileně je 23 let. S Izraelskými filmaři, kteří přijíždějí do Čech natočit dokument o Bertě Altmannové se poprvé dostává do Terezína. Lehkomyslně nechává do svého života vstoupit lásku a spolu s ní historii, která je živější, než by se dalo čekat. Aaronův skok je román o svobodě a umění, o vězení, o extrémech, o mateřství a o věčném útěku.... celý text

ludek.n
08.08.2022 3 z 5

Magdaléna Platzová mapuje ve svém románě Aaronův skok život malířky Berty Altmannové, od jejích studentských let až do její tragické smrti v koncentračním táboře v Osvětimi. Činí tak formou deníkových zápisků, přímého vyprávění a vzpomínek její žačky a později blízké přítelkyně Kristýny Hládkové. Kristýnina vnučka Milena pak v kontrastu představuje druhou, ryze současnou generaci, která pro sebe objevuje historii své rodiny a tajemství ukryté v minulosti. Rozhodně to není lehké a povrchní čtení. Lehce posmutnělý tón je devízou, která dává vyniknout závažným tématům, v jejichž čele stojí židovský holocaust. Zahanbit se nicméně nenechají ani všednější problémy: hledání místa na slunci, umělecké ambice, touha po dítěti, po štěstí, vina za nepochopení, za nevěru, za lhaní. Autorka se vyhnula svádivým politickým agitkám, ať už na jednu či druhou stranu a poměrně objektivně a nepřikrášleně podává obraz doby. Překvapivě nejvíc mimo rámec jsou Aaronovy mezihry, jejichž poselství jsem snad ani nepochopil. Kniha každopádně zajímavá.

zdenaR
27.12.2020 4 z 5

Zajímavá kniha (zdá se, že nedoceněná), určitě je lepší ji číst než poslouchat.
Není tak úplně jednoduchá na čtení, nutí trochu k zamyšlení.
Závěr mi přišel vhodný, alespoň kniha nespadla do pohádkových závěrů červené knihovny.

lencin
26.08.2020

Židé a 20.století.
Vnučka Milena a babička Kristýna (malířka). Osud jednotlivce v těžké době fašismu. Milena se o svém židovství dozvídá až po smrti babičky.
(2006)

mishulda
01.04.2020 4 z 5

Poměrně náročná na čtení, kvalitní současná próza.

Brinkley
21.01.2020 3 z 5

Rozhodně si této knihy cením mnohem více než kteréhokoli počinu naší v současnosti nejlépe prodávané spisovatelky Aleny Mornštajnové. Čistý styl, půvabně vykreslené umělecké prostřední Vídně a posléze výmarského Bauhausu. Navíc mi činilo potěšení dosazovat skutečná jména významných osobností té doby k autorkou přejmenovaným postavám (K, Nesmrtelná, Mendel, Czerny,...) a hloubat nad tím, proč např. Paul Klee zůstal této proměny ušetřen... :-)

Kopretina
18.01.2020 2 z 5

Knihu jsem poslouchala a snažila se dávat pozor. I tak se mi zdálo, že mi unikalo hlavní její poselství.

Lemonie
30.11.-0001 3 z 5

Číst se to dalo, ale čekala jsem trochu zajímavější rozuzlení.