Aaronův skok

kniha od:


Koupit

Nový román Magdaleny Platzové spojuje životní příběhy tří žen: Rakouská židovská malířka Berta Altmannová se narodila v roce 1900 ve Vídni. Stýkala se s levicově orientovanou bohémou, studovala v Bauhausu. V roce 1934 se zúčastnila dělnických nepokojů, byla zatčena a po propuštění utekla před Dolfussovým režimem do Prahy. Z Prahy vedla její cesta do Hronova a potom do Terezína, odkud odjela naposledy do Osvětimi, kde byla v říjnu 1944 zavražděna. Malířce Kristýně Hládkové je v době vyprávění 88 let. Vše podstatné o životě i umění se naučila od Berty, přesto ji v rozhodujícím okamžiku jejich přátelství zradila. Kristýnině vnučce Mileně je 23 let. S Izraelskými filmaři, kteří přijíždějí do Čech natočit dokument o Bertě Altmannové se poprvé dostává do Terezína. Lehkomyslně nechává do svého života vstoupit lásku a spolu s ní historii, která je živější, než by se dalo čekat. Aaronův skok je román o svobodě a umění, o vězení, o extrémech, o mateřství a o věčném útěku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2822/aaronuv-skok-2822.jpg 3.518
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Aaronův skok

zdenaR
27.12.2020

Zajímavá kniha (zdá se, že nedoceněná), určitě je lepší ji číst než poslouchat.
Není tak úplně jednoduchá na čtení, nutí trochu k zamyšlení.
Závěr mi přišel vhodný, alespoň kniha nespadla do pohádkových závěrů červené knihovny.

lencin
26.08.2020

Židé a 20.století.
Vnučka Milena a babička Kristýna (malířka). Osud jednotlivce v těžké době fašismu. Milena se o svém židovství dozvídá až po smrti babičky.
(2006)


mishulda
01.04.2020

Poměrně náročná na čtení, kvalitní současná próza.

Brinkley
21.01.2020

Rozhodně si této knihy cením mnohem více než kteréhokoli počinu naší v současnosti nejlépe prodávané spisovatelky Aleny Mornštajnové. Čistý styl, půvabně vykreslené umělecké prostřední Vídně a posléze výmarského Bauhausu. Navíc mi činilo potěšení dosazovat skutečná jména významných osobností té doby k autorkou přejmenovaným postavám (K, Nesmrtelná, Mendel, Czerny,...) a hloubat nad tím, proč např. Paul Klee zůstal této proměny ušetřen... :-)

Kopretina
18.01.2020

Knihu jsem poslouchala a snažila se dávat pozor. I tak se mi zdálo, že mi unikalo hlavní její poselství.

Lemonie

Číst se to dalo, ale čekala jsem trochu zajímavější rozuzlení.