branislav1814 branislav1814 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Hrozně dlouho jsem tuhle knížku odkládal. Vůbec mně nelákala. Takové staré knížky, proč bych to četl. Nakonec teď jsem se jí rozhodl přečíst. Chvilku mi trvalo dostat se do rytmu, do těch archaizmů a archaického stylu. A teď, když jsem jí dočetl... Pouhých 150 či 170 stran ve mně vzbouřilo tolik emocí jako snad ještě nikdy žádná jiná knížka (snad kromě Můj poslední výdech). Tak silný, tak neskutečně silný příběh, protkaný tolika emocemi, tolika hlubokými myšlenkami... Nevím co víc dodat. Tak neskutečně nadčasové, upřímné a hluboké. Dostal jsem na frak. Úplně mně to semlelo. Na západní frontě klid, knížka která vyšla téměř před 100 lety, knížka o necelých 200 stranách. Tahle knížka mně úplně rozsekala. Nadčasová a i teď hodně aktuální, zejména k vývoji na Ukrajině a Rusku. Tohle by si měl přečíst úplně každý... Byť styl jakým je napsaná je takový jaký je a dnes pro nás asi těžší ke čtení, tohle si musí přečíst každý... Pouze výjimečně dávám hodnocení 5* a tahle knížka si to rozhodně zaslouží.

07.02.2022 5 z 5

Nevím co bych víc dodal... Tak neskutečně a krutě silné příběhy... Někdy zmatené? No... a co se divíme? Těžká kniha, z jistého úhlu pohledu... silná... autentická.. Černobyl... to není jenom katastrofa, statistiky a čísla... to jsou skuteční lidé a lidské osudy.... to nebyl jenom svět v ohrození.. to byli reální lidé, lidské osudy, city, lidské životy... skuteční lidé, ne čísla a statistiky... Něco se ve mně zlomilo, změnilo. Zatím to neumím popsat... nevím co, ale... děkuji autorce...

18.10.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Film si moc nepamatuju, i když jsem jej viděl. Ale knížka? Naprosto skvělý příběh s neskutečnými detaily. Popisy dění na zemi mi přišli někdy hodně slabé, dialogy mezi postavami tak trochu... hloupé a primitivní, ale všechno ostatní naprosto supr.

29.03.2022 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Velký obdiv k tomu, jak Anne dokázala vyjádřit své pocity a popis různých situaci. Nedokáže to leckterý dospělý dnes. Nemluvě o dětech / dospívajících v jejím věku a v dnešní době. Na deníku je také vidět progres kterým Anne prošla za ty dva roky. V myšlení, v cítění i vyjadřovaní.

13.12.2021 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Brečím, stejně jako u "Na západní frontě klid".... Nevím co víc dodat. Stačí si to všechno zasadit do širších souvislostí, co víme o 2. nebo 1. sv válce dnes, když vidíme co se děje na Ukrajině nebo v Palestině. Když přemýšlíme o všech těch osudech neznámých lidí. Lidí jako kdokoliv z nás kdo tu napsal komentář... Drsná, holá, krutá realita každé války kterou autor popisuje zcela bez servítky... Mrazivá skutečnost... Těžko hledat ta správná slova.

11.11.2023 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Hm, co to bylo? Popravdě, prvních asi sto stran jsem se ztrácel, děj mně nebavil, přišlo mi to celé takové... zvláštní a bizarní. Chtěl jsem to vzdát. Pak najednou nastal zvrat a já děju naprosto propadl. Nějakým zvláštním způsobem se mi to vrylo pod kůži. Ve vším tom, možná na první pohled, chaosu se skrývají neskutečně silné myšlenky a obrazy. Zbytek knížky jsem dočetl skoro jedním nádechem. Zvláštní, hodně zvláštní knížka ale je v ní něco víc... Naprosto nezvykle dávám 4*.

30.06.2022 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Vzrušující? Spíše vleklý, zdlouhavý, místama až nudný. Žádná akce, pouze dlouhé a přímo nekonečné opisy. Čekal sem o hodně víc, vzhledem k hodnocení, autorce a komentářům tady. Nevím, jestli má vůbec smysl ztrácet čas a číst další díly. Zklamání... Taková vleklá telenovela i když rozhodně v Robin a Strikovi je velký potenciál, v téhle knize nebyl dle mého názoru naplněn a využit. A o tom, kdo "nakonec" byl "pachatel" to snad radši ani nebudu komentovat :)

10.08.2021 1 z 5

Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Zima přichází: Proč je nutné zastavit Vladimira Putina Garry Kasparov (p)

Absolutně mrazivé čtení... V kontextu toho co se aktuálně děje na Ukrajině je až neuvěřitelné, že "jsme" dopustili, aby to zašlo až tak daleko... Zima už přišla... Netýká se sice přímo vladaře Putina, ale úzce s tématem souvisí i knížka Venezuela: rozklad ráje, kterou určitě doporučuji přečíst také. Bojujme za naše hodnoty a buďme vděční za to, že můžeme žít ve svobodě a demokracii.

28.09.2022 4 z 5

Po 16 letech jsem si s radostí přečetl můj nejoblíbenější díl HP. Nemá smysl o tom cokoliv psát, jsem si jistý, že všechno bylo již řešeno v předchozích komentářích. Těším se na další ze série.

06.03.2022 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Pan Kmenta je jedním z mých oblíbených autorů a opět se překonal. Každopádně, jak již přede mnou v komentářích čtenáři uvedli, obsah knihy je místami hodně depresivní a úzkostlivý. Dělalo se mi z toho hodně často špatně a popadal mně pocit beznaděje a smutku... Kdy tohle konečně skončí?

22.10.2021 4 z 5

Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme Konec stárnutí - Proč stárneme a proč už nemusíme David Sinclair

(SPOILER) Nečekal jsem žádný zázračný lék, pilulku či suplement na to, jak zastavit stárnutí a být věčně mladý. Něco jako elixír života či kámen mudrců. nicméně, kniha je pro mně totálním zklamáním. futuristické vize a snění autora střídající se s biochemickými a genetickými popisy genů a výrazy kterým na první přečtení (možná ani na druhé) člověk stejně nepochopí a bez hlubší znalosti tématiky a nebo dalšího studování a rešeršování jsou mu stejně k ničemu. pokusy provádění na myších nebo kvasinkách? supr, rozhodně je to něco! ale... opravdu má být tohle tématem téhle tak "senzační" knížky? témy kalorické restrikce, přerušovaného hladování a otužování se autor dotýká hodně z lehka a jenom dle mého hodně okrajově. Věci jako sledování konkrétních biomarkerů, zápaly, chronické zápaly, mikrobiom, propustnost střeva, to autor vůbec neřeší. Nečekal jsem nějaké vyhipované biohackerské rozbory, nebo analýzy ale takhle povrchní a chaotickou knihu jsem rozhodně nečekal. No a když autor začal na tému ekonomika, globalizace, sociální politika a další tak to byl pro mně rozhodně STOP point.

01.09.2021 1 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Můj odpor k panu Zemanovi po přečtení knížky vzrostl ještě víc, pokud je to vůbec možné. Spousta faktú, velmi čtivá (pro mně víc než Boss Babiš) a srozumitelná.

26.02.2021 4 z 5

Smrtící pomsta Smrtící pomsta J. D. Robb (p)

Tohle je jedna z mála knižních sérií která mě opravdu baví.

03.01.2024 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Nekonečná telenovela pokračuje... Každé pokračování má víc stran než předchozí díl a polovina z toho je úplně zbytečné křoví. 200 stran a stačilo mi... tohle fakt nedám. Nedotčeno.

13.05.2022 odpad!

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Mnohem lepší než první díl. Očekával jsem tak nějak něco podobného jako u prvního dílu ale Hedvábník mně bavil mnohem víc. Ani nevím jak, knížku jsem přečetl asi za 4 dny. Jak již bylo zmíněno, postav sice více, ale díky postupné dynamice, bez zbytečného tlačení na pilu a zbytečného "pozlátka" či umělých akcí, děj a čtení ubíhalo rychle, plynule a v postavách se dalo lehce zorientovat (i díky četným zmínkám a nenápadným připomínkám toho kdo je kdo).

17.12.2021 3 z 5

Vlastnou hlavou Vlastnou hlavou Marek Vagovič

Nuž... neviem čo by som viac dodal. kolegovia v predchádzajúcich komentároch boli maximálne výstižný... toto je čítanie pre silné zalúdky. Zároveň je to must-read nech sa už konečne na slovensku preberieme. Netrpezlivo očakávam pokračovanie Vlastnou Hlavou 2 ktoré zrejme bude pokračovať v duchu nových skutočností a odhalení - vražda novinára atď. Prečo "len" 4*? V niektorých častiach mi chýbajú prepojenia medzi jednotlivými kapitolami / obdobiami v ktorých sa "príbeh" odohráva. Niekedy príliš veľa faktov a samotný dej a príbeh a jednotlivé súvislosti zapadajú.

10.10.2020 4 z 5

Pro mně, nesmírně fascinující knížka. Rozhodně jedna z TOP co jsem četl a jedna z těch které by měli být současátí povinné četby.

22.08.2020 5 z 5

Neskutečný insight do toho jak to v Číně skutečně funguje a jaké je tam žít. Ne jenom z pohledu toho co běžný turista může vidět a zažít, ale i z pohledu těch nejchudších. Tomáš (autor) má neskutečný novinářský talent, je úžasný vyprávěč. Musím říct, že za mě je tohle prvotřídní "cestopis"! Obrovské díky. Hned se pouštím do pokračování.

23.04.2024 5 z 5

Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Přežít a závodit: Jeden rok šéfa stáje F1 Guenther Steiner

Výborná kniha ze zákulisí F1 a teamu Haas z pohledu jeho ředitele. Kniha se čte skoro sama a to díky formě deníku kterou je napsaná. Jediné s čím jsem měl problém byla kvalita českého překladu... Ta byla tristní. Proto 4*.

13.12.2023 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Takový Švejk po anglicku v jiné válce. Za mě lepší než Švejk (kterého jsem nedočetl protože mě to absolutně nebavilo), ale taky žádný veledílo. Nemůžu říct, že bych se moc bavil nebo zasmál. Asi to není úplně můj styl humoru. Přišlo mi to taky docela vleklé, nečetlo "se to samo" a už jsem se nemohl dočkat až to dočtu.

24.11.2023 2 z 5