Brambram Brambram komentáře u knih

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire

A mě se to líbilo. Čekala jsem romantickou literaturu, dostalo se mi jí a užila jsem si to stejně jako první díl. Nehledám v tom žádnou hloubku, jen se prostě nechávám unášet na profláknuté kostře příběhu on padouch ona slušňačka na první pohled, na druhý tam nějaké to tajemství je... Nejdřív se nechcou, pak se chcou, pak se zase nechcou a pak je sladký happyend. Já vím, je to hloupý scénář, ale po těžkém dnu v mém běžném životě to na mě prostě funguje. Díky autorce a těším se na další její knížky.

03.06.2014 4 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Upřímně, po knížce jsem neměla v plánu sáhnout. Anotace ukazovala na klasickou romanci jak se hodná holka zamiluje do sígra co pacholkem vlastně není. Ale pár mě milých lidí mi ji vehementně doporučovalo, tak jsem po ní sáhla. To co jsem četla - to jsem nečekala ani náhodou. Jsem při čtení poměrně odolná, ač v reálném světě jsem plačka prvního řádu. No tady jsem se neudržela a dobře půl knihy profňukala až prořvala. Nevím proč, jestli tím,že jsem matka a mám dceru, že mě to tak vlezlo pod kůží. To už je jedno. Každopádně vřele doporučuji ke čtení, kapesníky k ruce a možná i něco ostřejšího na vydýchání některých situací. A já se hodně těším na druhý díl, pohled na celý příběh z pozice Holdera.

21.04.2014 5 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Smutná knížka o smutné době. Době ne nepodobné komunistickému řádění u nás v padesátých letech. Době kdy odlišnost byť jen brýlemi se trestá smrtí. Době kdy všichni jsou si rovni, jen někteří jsou si rovnější. O to horší,že se jedná o vyprávění dítěte (v mnohém autobiografické).Doporučuji přečíst,ale jen pokud jste momentálně v dobrém rozpoložení, jinak by vás mohla uvrhnout jen do hlubší deprese.

13.04.2014 5 z 5

Na čem záleží Na čem záleží Emily Giffin

Znáte hru na co by - kdyby? Co bych dělala, kdyby se tohle či tamto stalo mě? Přesně tohle nás nutí dělat tento příběh. Přemýšlet co bych dělala, kdybych nedala na svůj špatný pocit kolem žaludku a pustila své dítě v dobré víře, že bude v bezpečí někam a ono by to nedopadlo. Co bych dělala, kdyby se mu něco stalo. Žalovala bych někoho, nebo se smířila s náhodou? Je nevěra vždycky neomluvitelná, nebo se to někdy dá slepit? Co nás k ní vede, na kom leží vina?

Na čem záleží nás nutí klást si takové otázky a až nepříjemně se prokousávat sebou samým, jaký na to mám já názor, co bych já dělala nebo nedělala. Nelze se schovávat za - to by se mě nestalo - protože ten příběh je postavený na tom, že se stát se to může komukoliv. Dobře napsaný příběh, ale na nepříjemné téma nutící k zamyšlení. Stojí za přečtení.

07.04.2014 4 z 5

Poslední drakobijce Poslední drakobijce Jasper Fforde

Tak na tuhle knížku jsem se těšila. Jasper Fforde mě nadchnul už sérii o Středě Další. Takže zmínka o tom, že vyjde jeho kniha pro "děti" o dracích mě nenechala chladnou. Finance i knihopolice jsou omezené, musela jsem čekat na knihovnu ale měla jsem dát na instinkt a rovnou koupit. Protože je výborná. Přesně podle mého vkusu. Ač je doporučována pro děti od devíti let, úplně to tak nevidím. Mám devítiletou milovnici draků a tohle by nedala, odradil by jí začátek. Popis světa Jennifer Strangeové, pro mě místy až nudné popisy kouzelníků, mágů, čarodějnic, jejich kastování, oslovování atd. by jí akorát znechutilo a neprokousala by se. Vydržte, klopotná první třetina je zkouška, já jsem odolnější a vyplatilo se. Fforde opět dokázal,že se slovy to umí, zvládá i suchý humor a do konce knihy jsem netušila jak to dopadne - zabije posledního draka nebo ne? Přijde Velká Magie? A co Kvark? A co na to Jan Tleskač?

28.03.2014 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Velmi dobře odvedená řemeslná práce, děj má spád. Prostředí, ve kterém se děj odehrává je velmi netradiční, pobyt na majáku a práce hlídače majáku nebývá zpracováváno často. Nicméně, mé vlastní hodnocení, jak na mě kniha působila - nechci jí v knihovničce a nechci jí ani znovu číst. Pozor, není to o tom, že by kniha byla nekvalitní, to ne. Ale když už mám knihu koupit na mou poměrně malou domácí knihovno - poličku, musí to být kniha, při které jsem měla po dočtení příjemný pocit. Pocit, který si chci přečtením znovu navodit. A to tady není. Kniha ve mě vyvolala silné emoce, to beze sporu. Nicméně takové, které si věru zopakovat nechci. Izabelino trápení s touhou po dítěti je mi až nepříjemně blízké a nechci si tu cestu znovu projít, proto nekoupím, nebudu číst znovu.

04.02.2014 4 z 5

Občas máme tendenci lidem s talentem či nadáním závidět. Protože být něčím výjimečný je přeci super. Musí být úžasné, vymanit se z šedi průměrnosti. Citronový koláč je příběh o tom, že ne každý své nadání vítá a ne každý talent je bezpečný a schopný zapracování do běžného života.

Rose dokáže z jídla vycítit nejen jeho ingredience, odkud pochází, ale dokonce i to kdo je sklízel a jaký to byl člověk. Vycítí hlavně to, jakou měl kdo náladu, pocit, ba i povahu, když jídlo připravoval. Rčení - jídlo připravované s láskou - dostává naprosto jiný význam. Její život se v devíti letech dostává do takových obrátek, že hrozí, že to neustojí. Já bych to nezvládla určitě. Bohužel, není jediná, kdo má v rodině nečekané schopnosti. Odlišný je i její bratr Joseph a ve finále asi i její otec. Zvláštní to rodinka, která jen velmi těžko nachází svůj happyend, pokud vůbec.

Zvláštní je i forma textu knihy, téměř ignorace interpunkce, uvozovek přímé řeči. Zprvu rušivé, pak si zvyknete. Ne úplně dotažené psychologické popisy postav, začínáme v Rosiných devíti letech a končíme zhruba v jejích dvaceti lety a forma jejího uvažování je v podstatě pořád stejná. Buď je to příliš na devítiletou a nebo na dvacetiletou moc málo. Přesto stojí za tu si tuto knížku přečíst.

30.01.2014 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Každý z nás má nějakou rodinnou historii, v tuto chvíli pravděpodobně mapující celé dvacáté století. Má jí i Anežka, vypravěčka této knihy. A věřte, ta její stojí za přečtení. A možná budete číst jedním dechem, tak moc dobře je to napsané. Vřele doporučuji

19.01.2014 4 z 5

Třetí hrob přímo před nosem Třetí hrob přímo před nosem Darynda Jones

Pořád se bavím, mimo jiné se vždy těším na úvodní tričkovou hlášku na začátku každé kapitoly. Nicméně vzhledem k tomu,že další díly asi nebudou, tak budu muset přejít k originální verzi.

03.08.2015 5 z 5

Bořivoj a Blecha Fló Bořivoj a Blecha Fló Ivan Binar

Na tuhle knihu jsme se se synem těšili. Bohužel zklamala na celé čáře, dvě hvězdy jsou jen za ilustrace, které jsou velmi povedené. Pochybuji,že tuto recenzi bude číst dítě a já mu tím prozradím obsah a pro rodiče by mohla být varováním proč knihu nekupovat. Blecha Fló se po několika hostitelích rozhodne bydlet u Bořivoje v uchu. Bořivoj je z rozvedeného manželství (důležitá poznámka), ve střídavé péči a v životě je tak trochu nešťastný. Maminka blechu akceptuje, mluví k nim v množném čísle, blecha prochází zkoušením i ve škole a dokonce dostane i vysvědčení. Nastávají prázdniny a Bořivoj má jít do střídavé péče k tátovi. Místo toho se rozhodnou s Fló jít na výlet kolem světa. Večer znavení usnou na dně loďky kde je v noci najde policejní pes a Bořivoj se dostane na policejní stanici kde na něj čekají vystrašení rodiče. Výsledkem je, že rodiče se po té hrůze rozhodnou, že se k sobě vrátí a zase budou rodina. Blecha Fló se rozhodne vrátit do lesa a žít na ježkovi, umí toho už dost, dostala přeci školní vysvědčení z páté třídy a na druhý stupeň s Bořivojem už nepůjde!?
Kniha je dle nakladatelství určena pro děti od šesti let. Proboha opravdu jim chceme číst, že když nejsou spokojeni s rozvodem rodičů, je řešením útěk z domova, protože pak se rodiče dají zase dohromady???? A vystupování a chování Bořivoje odpovídá zhruba těm šesti letům a pak buch ho, je to páťák? Tahle knížka se fakt nepovedla :o(

14.07.2014 2 z 5

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Musím říct,že jsem se výborně bavila, hlavní hrdinka má pro mě velmi příjemný sarkastický humor a celou dobu jsem dumala co je Reyes vlastně zač. Já určitě sáhnu i po dalším dílu a doufám,že nakladatel vydá všechny dosud napsané knihy série.

20.06.2014 4 z 5

Vítejte v Pekle! Vítejte v Pekle! David Laňka

Záměrně nedávám hvězdičkové hodnocení, protože to nejde. Když to rozkouskuji - ilustrace, pro které jsem si to půjčovala neb miluji práci paní Vydrové - klidně šest hvězd. Obecně výtvarné zpracování, barevný papír na kterém je to natištěné - super.
Vlastní příběh čertích bratrů Norberta a Alberta - zlobí, jsou odesláni na svět aby napravili co zkazili, nakonec napraví mnohem více - ok, i tohle by bodovalo třeba na 4 hvězdy.
Co pro mě byl naprostý propadák a těžce za hranicí - reklama.
Knihu sponzoruje hotel V pekle nacházející se v Josefově Dole v Jizerkách. Takže celý příběh se odehrává v okolí tohoto hotelu, majitelé hotelu s rodinou v něm vystupují, část z nich je dle příběhu přímo čerty a ve finále, když se ubytujete v hotelu, dle příběhu se vám dostane výletu do pravého pekla a setkání s čerty v jídelně hotelu. S hodně přivřeným okem a skřípěním zubů bych to snad i přešla. Ale pro jistotu, aby děti opravdu neodolaly - na přední předsádce knihy jsou fotky z hotelové herny, hřiště, průlezky, na zadní předsádce pozvánka majitelů - přijeďte a zeptejte se nás jak to opravdu bylo a abyste nemuseli hledat na netu - na předposlední stránce telefon, odkazy na webovky ať je to co nejjednodušší. Chápu, nejlepší reklama je ta co je cílená na děti, jejich prosbám se nejhůře odolává. Říkala jsem si, že když mé děti z vlastní vůle nekoukají na televizi jsou toho tak nějak ušetření. A ono ne, už si musíme dávat bacha i v knihách. Smutné a pro mě poučení do budoucna. :o(

01.06.2014

Agnes Agnes Hannah Kent

Jímavý příběh, která vás nutí k zamyšlení nad postavením žen, síle předsudků, domněnek a zažitých klišé. Došlo k vraždě, dva mrví. Jsou tři podezřelí a už tu máme klišé - krásná mladá naivka to přece nemohla být. Určitě to byl ten mladý kluk,ale ten je hloupoučký, na to by nepřišel. Máme to, hlavou spiknutí je Agnes, nemanželská, nemajetná nájemná děvečka, stará panna, je jí přes třicet a nějaká chytrá, umí číst a katechismus. Je to jasné, to je ona, musíme jí odsoudit k smrti. Jenže nic není tak jednoduché a Agnes sama vypráví historii svého života. A ten věru nikdy nebyl jednoduchý.Zda to bude stačit k tomu aby byl rozsudek zrušen či změněn, to už si musíte přečíst.
Mimochodem asi nejvíc mě dostala poznámka autorky, že se jedná o příběh na reálném základě :o(

28.05.2014 4 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Každá si neseme svůj kříž, každá máme svůj životní příběh, kdy se nám něco povedlo a hodně se ale taky pokazilo. Autorka nám tu ve zkratce představuje životy několika žen a problémy, které je přivedly až do ordinace psycholožky. Bohužel jsou vyprávění žen velmi osekaná a bez nějakého vyústění v řešení. Osoba A přijde, povypráví, co jí v životě potkalo a hotovo. Ano, některé osudy jsou těžké, incest v rodině, psychická onemocnění, samota ať už vybraná či vnucená. Ale nevím, je to popsané tak zvláštně, že jsem to jen pročetla a nic mě nenutilo se do žen vcítit. Stop to zanechalo pramálo. Takže knihu oceňuji spíše jako sondu do života v Chile ve všech společenských vrstvách. To jsem ale od knihy nečekala a ani jsem si jí proto nepůjčovala. Za mě kniha docela zklamáním.

10.05.2014 3 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Nedělám to často,ale tady musím dát všech 5 hvězd. Pan Čech svou poetikou příběhu a ilustracemi nikdy nezklamal.

03.02.2014 5 z 5

Jen si troufni Jen si troufni Katie McGarry

Super, pořád romantika, pořád ty staré známe postavy. Jen už to prostě není takové to whauu jako první díl. Nicméně určitě stojí za přečtení.

14.03.2015 4 z 5

Ada a myší strašidlo Ada a myší strašidlo Chris Riddell

Nádherně provedená kniha, ilustrace jsou luxusní tak jak to autor předvedl i v předchozích knihách. Příběh je pro dospělého lehce předvídatelný,ale děti baví. Místy trochu strašidelný, popis a obrázek Polárníka děti děsil. Ale jinak se bavily a já při předčítání taky, jsou především v názvech postav a míst schované literární vtípky -děti je nepochopí,ale dospělý se bude bavit.

04.01.2015 5 z 5

Pinocchiova dobrodružství Pinocchiova dobrodružství Carlo Collodi (p)

Musím říct,že zkrácená verze s ilustracemi Manuely Andreani je naprosto luxusní. Obrázky jsou snové, éterické, přesto naprosto odpovídající obsahu. A co se vlastního obsahu týče, ponechala Manuela základní kostru, tudíž dítě příběh dostane celý, jen ne tak popisný. Pro současné děti plně dostačující.

19.10.2014 5 z 5

Druhý hrob nalevo Druhý hrob nalevo Darynda Jones

Trošinku zmatek jaký případ zrovna šetří, nicméně v globále je to výborné a humor hlavní postavy je naprosto dle mého gusta. Jen tak dál.

08.09.2014 4 z 5

Dívka s devíti parukami Dívka s devíti parukami Sophie Van der Stap

Achjo, další kniha o životě a umírání z Holandska. Já chápu, věřím a soucítím s tím,že rakovina je svinstvo. Fakt jo. Ale stejně jako u Třetího poločasu si nemůžu zbavit vnitřního hlasu který mi neustále nahlas opakuje - no, to by mě zajímalo, jak by se chovali u nás, v situaci kdy po vyřčení diagnozy rakovina se většina rodin hroutí nejen psychicky, ale i finančně. Jako sorry, ale asi těžko si u nás někdo dovolí více než jednu paruku, navíc v cenové relaci třeba 800 euro jako Sophie. Ano, hurá, přežila, poprala se s tím, ale o moc víc mě její příběh nezasáhl. Ale kvituji s povděkem to,že na obálkách byly použity skutečné fotky Sophie v jejích parukách.

19.08.2014 2 z 5