Brambram Brambram komentáře u knih

Vítejte v Pekle! Vítejte v Pekle! David Laňka

Záměrně nedávám hvězdičkové hodnocení, protože to nejde. Když to rozkouskuji - ilustrace, pro které jsem si to půjčovala neb miluji práci paní Vydrové - klidně šest hvězd. Obecně výtvarné zpracování, barevný papír na kterém je to natištěné - super.
Vlastní příběh čertích bratrů Norberta a Alberta - zlobí, jsou odesláni na svět aby napravili co zkazili, nakonec napraví mnohem více - ok, i tohle by bodovalo třeba na 4 hvězdy.
Co pro mě byl naprostý propadák a těžce za hranicí - reklama.
Knihu sponzoruje hotel V pekle nacházející se v Josefově Dole v Jizerkách. Takže celý příběh se odehrává v okolí tohoto hotelu, majitelé hotelu s rodinou v něm vystupují, část z nich je dle příběhu přímo čerty a ve finále, když se ubytujete v hotelu, dle příběhu se vám dostane výletu do pravého pekla a setkání s čerty v jídelně hotelu. S hodně přivřeným okem a skřípěním zubů bych to snad i přešla. Ale pro jistotu, aby děti opravdu neodolaly - na přední předsádce knihy jsou fotky z hotelové herny, hřiště, průlezky, na zadní předsádce pozvánka majitelů - přijeďte a zeptejte se nás jak to opravdu bylo a abyste nemuseli hledat na netu - na předposlední stránce telefon, odkazy na webovky ať je to co nejjednodušší. Chápu, nejlepší reklama je ta co je cílená na děti, jejich prosbám se nejhůře odolává. Říkala jsem si, že když mé děti z vlastní vůle nekoukají na televizi jsou toho tak nějak ušetření. A ono ne, už si musíme dávat bacha i v knihách. Smutné a pro mě poučení do budoucna. :o(

01.06.2014

Jsme přece sestry Jsme přece sestry Anne Gesthuysen

Tahle kniha pro mě byla zklamáním, velká reklama, nádherná obálka, velké očekávání. Nevyplnilo se. Někdo v komentářích níže psal,že se jedná o červenou knihovnu. No nevím, moje definice červené knihovny je - velká láska, nějaké ty peripetie a happyendovský konec typu byli spolu šťastni až do smrti.Toho jsem se ani u jedné ze sester opravdu nedočkala. Chápu, že autorka, členka rodiny měla potřebu sepsat život svých příbuzných, které se dožily tak požehnaného věku. Nicméně pro mě, jako nezávislého pozorovatele tedy jejich životy nebyly až taková bomba abych si o nich musela číst. Oceňuji snad jen nijak hluboký popis života obyčejných Němců v průběhu dvacátého století.

01.06.2014 3 z 5

Arizona Arizona Eden Maguire

Jednoduchá jednohubka, příjemný odpočinek kdy konec je jasný, teď jen zjistit kdo jí zabil.

28.05.2014 3 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Jímavý příběh, která vás nutí k zamyšlení nad postavením žen, síle předsudků, domněnek a zažitých klišé. Došlo k vraždě, dva mrví. Jsou tři podezřelí a už tu máme klišé - krásná mladá naivka to přece nemohla být. Určitě to byl ten mladý kluk,ale ten je hloupoučký, na to by nepřišel. Máme to, hlavou spiknutí je Agnes, nemanželská, nemajetná nájemná děvečka, stará panna, je jí přes třicet a nějaká chytrá, umí číst a katechismus. Je to jasné, to je ona, musíme jí odsoudit k smrti. Jenže nic není tak jednoduché a Agnes sama vypráví historii svého života. A ten věru nikdy nebyl jednoduchý.Zda to bude stačit k tomu aby byl rozsudek zrušen či změněn, to už si musíte přečíst.
Mimochodem asi nejvíc mě dostala poznámka autorky, že se jedná o příběh na reálném základě :o(

28.05.2014 4 z 5

Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Norton Juster

Je málo knih pro dospělé, které volím podle obálky. U dětských si tento druh volby občas dovolím a v tomhle případě to bylo velmi dobře.
Toto podivuhodné dílko vzniklo v šedesátých letech, v anglicky mluvících zemích je poměrně fenoménem a bylo i zfilmované. U nás je v podstatě neznámé, možná se nevydalo kvůli překladu. Příběh je totiž založený na jazykových hříčkách. K čemu ho přirovnat? Možná k Alence za zrcadlem, ale je lépe uvěřitelný a lépe pochopitelný. Slovními hříčkami je podobný Vyskočilovu Malému Alenáši, ale děj je proti němu kontinuálnější a dějová linka jasnější. Vzhledem k jazykové "obtížnosti" bych tu knížku viděla pro děti tak od jedenácti výš, pokud budete předčítat, děj a některá slova a hříčky dovysvětlíte - zvládne i dítě mladší.
Takže nezbývá než se ponořit do příběhu Mila, který se v životě děsivě nudí, nebaví ho škola, nebaví ho hračky, nebaví ho pobyt venku ani doma. Nebaví ho vůbec nic. Až když se v jeho pokoji objeví záhadná kartonová krabice s pokyny aby z ní sestavil mýtnou bránu, rozpoutá tím dobrodružství velmi nečekané. Ve svém elektrickém autíčku se dostane do světa ve kterém narazí na Numeropolis - město čísel, Logopoli - město slov, včelu která hláskuje, psa který má tělo z části tvořené budíkem aby hlídal zda někdo nemrhá časem. Ale taky třeba na zemi zvanou Letargie, zjistíte kdo je vlastně Randall a hlavně, jestli se Milovi podaří vysvobodit z vyhnanství dvě princezny - Nezištnou lásku a Ryzí pravdu.
Mé doporučení - vydejte se na cestu s ním, nebudete litovat.

26.05.2014 5 z 5

Úklady královského dvora Úklady královského dvora Michelle Diener

Číst se to určitě dalo. Jen to bylo nedotažené. Romantika popsaná povrchně jak z rychlíku, detektivní zápletka přesycena postavami a množstvím jmen a díky zvolení historicky profláknutých padouchů se musela autorka držet historických událostí a tím byl i předvídatelný konec. Za odpoledne přečteno, odpočinula jsem si, doporučím dál, jen mě to prostě neohromilo.

26.05.2014 3 z 5

Pražská noc Pražská noc Jonathan Allen

Poměrně krátká kniha o přátelství dvou mužů, které spojuje nejen stejný den narození. Jako malí propadli sběratelské vášni.Sbírali téměř cokoliv, jak už to u dětí bývá. Většina z toho vyroste, oni ne. Jen se začali specializovat na hodnotnější umělecké kusy. Osudem se dostali v Paříži do míst, kde darem získali velmi zvláštní obraz i s knihou. Prožili díky tomu neuvěřitelnou cestu do minulosti,ale zároveň tou cestou ovlivnili svou budoucnost a také posmrtný život.
Od knihy jsem nic nečekala, příjemně překvapila a zabudování naší historie, rudolfinské Prahy a chrámu sv. Víta bylo jen třešinkou navíc.

24.05.2014 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Druhý díl mě bavil o malinko více než první,ale přesto jsem od knihy čekala více. Výtky které mám k prvnímu dílu nezmizely ani v tom druhém, takže i hodnocení bude stejné. Knížka pobaví,ale stačí z knihovny, kupovat jí určitě nebudu a vracet se k ní také ne.

20.05.2014 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Těšila jsem se na ní. Není moc knih, na které by v knihovně byla delší rezervace. Přečetla jsem jí během cesty ve vlaku za dvě hodinky. A byla pro mě trochu zklamáním. Možná to dlouhé čekání zvýšilo mou představu o knize až moc. Humor a vtip tam je. Bezesporu. Jen je pro mě dost prvoplánovitý, odhalitelný, často založený na vulgaritě. Marie, žijící v devadesátých letech dvacátého století vystupuje jako naivka k neuvěření. Nadměrné používání dovysvětlení v závorkách,kdyby náhodou čtenář vtip nepochopil, spíše čtenářovu inteligenci uráží. Knížku dál doporučím, ale myslím,že bohatě stačí půjčená z knihovny, znovu se k ní vracet nebudu.

20.05.2014 3 z 5

Ahoj z nebe Ahoj z nebe Laurie Frankel

Většině z nás někdo milovaný umřel. Všichni bychom ještě jednou s nimi chtěli mluvit. Říct jim jak moc je milujeme, odpustit jim jejich viny a nebo si nechat odpustit. Nepopírám,že vyrovnání se s jejich smrtí by pro mě bylo se Samovým programem lehčí. Potud vnímám klady příběhu. Záporů je bohužel více. Ústřední dvojice nevypadá a nechová se jako ideální pár zamilovaných. Meredith sama působí velmi nepříjemně a spíše obtěžujícně a třetí část příběhu mě nevzala vůbec. Dál doporučovat určitě nebudu

20.05.2014 2 z 5

Střípky duší Střípky duší Mary Lindsey

Příjemný oddech. Od knížky jsem nic nečekala a o to víc překvapila. Užila jsem si jí a ráda si přečtu i další díly.

14.05.2014 4 z 5

Na útěku Na útěku Mahtob Mahmoody

Je mi té holky líto. Domácí násilí je vždycky na nic, u ní dvojnásob díky zavlečení do ciziny. Je mi jí líto, že trpí tak vážnou dědičnou nemocí. Je mi líto,že přesto,že utekly měla dospívání tak výrazně poznamenané strachem, že je otec najde. Knihu oceňuji jako informační zdroj jak žije dál. Ale není nutné na tolika stranách popisovat útěk, jak to bylo, její vzpomínky jsou téměř totožné jako již popsané vzpomínky její mámy, nic nového jsem se v nich nedozvěděla. Mnoho stran popsáno o její cestě k Bohu, citáty z Bible atd. Redukce by tomu výrazně prospěla. Celkově být kniha poloviční, dostala by ode mě i více hvězd. Takhle opravdu neoslnila.

13.05.2014 2 z 5

Kukačka Kukačka Karolina Limrová

Naivní, předvídatelný příběh do kabelky, nic víc nic míň. Ale i takové jsou občas potřeba.

13.05.2014 3 z 5

Čas mezi námi Čas mezi námi Tamara Ireland Stone

Já ráda cestování časem, fakt jo. Ale tady nevím. Nápad celkem dobrý,ale zpracování pokulhávalo, místy zmatečné a ani ta romance nebyla extra propracovaná. Čte se to rychle, jednohubka,ale nijak moc mě to neohromilo.

11.05.2014 3 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

V tomto žánru to není nic světoborného,ale příjemná oddechovka na jeden večer. Se sklenkou vína a velkou mírou shovívavosti - proč ne.

10.05.2014 4 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Každá si neseme svůj kříž, každá máme svůj životní příběh, kdy se nám něco povedlo a hodně se ale taky pokazilo. Autorka nám tu ve zkratce představuje životy několika žen a problémy, které je přivedly až do ordinace psycholožky. Bohužel jsou vyprávění žen velmi osekaná a bez nějakého vyústění v řešení. Osoba A přijde, povypráví, co jí v životě potkalo a hotovo. Ano, některé osudy jsou těžké, incest v rodině, psychická onemocnění, samota ať už vybraná či vnucená. Ale nevím, je to popsané tak zvláštně, že jsem to jen pročetla a nic mě nenutilo se do žen vcítit. Stop to zanechalo pramálo. Takže knihu oceňuji spíše jako sondu do života v Chile ve všech společenských vrstvách. To jsem ale od knihy nečekala a ani jsem si jí proto nepůjčovala. Za mě kniha docela zklamáním.

10.05.2014 3 z 5

Hrdinky Hrdinky Eileen Favorite

Upřímně jsem se na tuhle knížku těšila. Mám ráda prolínání literatury s normálním světem, třeba Malér Eyrová, tu můžu. Po dočtení této knihy jsem jen a jen rozpačitá. Dospělého spíše chytne dějová linka Pennyiny matky. Pubošky by zřejmě měla kniha motivovat k četbě klasiky. Ale upřímně, výběr a popis hrdinek - tragické, negativní,ufňukané postavy - pochybuji, že by takto ztvárněný popis dejme tomu patnáctiletou holčinu v této době postrčilo k tomu aby si dobrovolně přečetla Paní Bovaryovou. Nejsem po přečtení schopná určit záměr autorky, co tím a komu chtěla říct. A to nemám ráda a rozhodně knížku nebudu doporučovat.

08.05.2014 2 z 5

Lola a kluk od vedle Lola a kluk od vedle Stephanie Perkins

trochu slabší než první díl,ale super, že se objevil i St.Claire a Anna. Jako odpolední jednohubka k čaji a domácí buchtě je tahle kniha ideální

06.05.2014 4 z 5

Polibek pro Annu Polibek pro Annu Stephanie Perkins

Velmi příjemná oddechovka pro holky a to i pro ty, kterým dávno není sedmnáct.

05.05.2014 4 z 5

Nekromant Johannes Cabal Nekromant Johannes Cabal Jonathan L. Howard

Uf, konečně jsem ho dočetla, dalo mi to teda zabrat. Začátek byl fajn, prostředek jakž takž, koncem jsem se hodně prokousávala. Reálně bych to viděla tak na 3,5 hvězdy. Oceňuji sarkastické vtípky a poznámky.A fandím upírskému bratrovi :o)

03.05.2014 4 z 5