Jsme přece sestry

Tři sestry, tři životy, tři lásky — a portrét celého století. Anne Gesthuysenová napsala strhující knihu o svých úchvatných pratetách, které se dohromady dožily 282 let. Katty, Paula a Gertruda se setkávají na Gertrudiných stých narozeninách. Chtějí plánovat budoucnost, ale nejdříve si musí vyjasnit minulost. Gertruda má stále dobrý zrak, ale neslyší — nebo spíš nechce slyšet. Paula už skoro nevidí, ale vždycky svým sestrám ráda propůjčí sluch. A čtyřiaosmdesátiletá Katty, benjamínek rodiny, chce při každé příležitosti slavit — tak jako dřív, když bývala specialistkou na PR, přestože se to tak tehdy ještě nejmenovalo. Všechny tři se vyznačují stejnou umíněností i smyslem pro humor a všechny tři trpí vrozenými problémy oběhového systému, které si samy léčí příliš silnou kávou a dobrou kořalkou — dokonce i teď, na Tellemannově dvoře, plném dávných vzpomínek. Anne Gesthuysenová zaujatě proplétá současnost s minulostí, její kniha je ohňostrojem příběhů, na jejichž pozadí se odehrává celé dvacáté století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191819/big_jsme-prece-sestry-e6T-191819.jpg 3.7114

Vydáno: , Host

Wir sind doch Schwestern, 2013

Kniha Jsme přece sestry

Mi--LADA
10.12.2021

Historie jedné rodiny, osobnosti a osudy tří sester odehrávající se v Německu v průběhu pestrého, v mnoha ohledech převratného 20.st. Ségrušky vzpomínají na minulost, s níž není snadné se vyrovnat, ovlivňuje je prožité. Knížka není nejoptimističtější, bude se líbit hlavně starším ženám. Nevím, jestli se ty mladší budou chtít do seniorek vcítit (jedna skoro neslyší, druhá nevidí, trpí neduhy a nemocemi, slaví se tam už stoleté narozeniny), no, nevím, za mě teda průměr.

JancaMia
17.01.2021

působivé, nicméně překombinované, wau efekt se nekonal

zdenek118
29.11.2020

Musím se přiznat, že ze začátku knihy jsem se nemohl pořádně začít do děje. Autorce se i přesto v tomto románu povedlo dobře popsat celý dlouhý život tří sester, žijících v Dolním Porýní a to počínaje 1. světovou válkou přes krizi v třicátých letech, 2. sv. válku až do současné doby, kdy se všechny tři sestry scházejí na oslavě 100. narozenin nejstarší z nich Gertrudy. Při této příležitosti vzpomínají na celý svůj mnohdy nelehký život. Každá z nich má jiné povahové rysy i názory, proto se neustále dohadují a hašteří ale nakonec se přece jen usmiřují, protože "jsou přece sestry".
Mě se na tomto románu nejvíce líbilo vykreslení situace a života v meziválečném Německu i včetně popsání politické situace před 2. sv. válkou i po ní. Stařenky se všechny tři dožily i přes své mnohé zdravotní neduhy úctihodného věku. Zmínil bych i vkusnou úpravu obálky knihy. Autorce bych pouze vytkl až příliš rozvláčné popisování příprav oslavy 100. narozenin nejstarší ze sester. Celkově bych její román ohodnotil 4*

ferdada
11.06.2020

Inu, docela pěkný příběh. Ač reálný popis života tří sester, přesto autorka nechává prostor pro čtenářovu vlastní mysl, chcete li - fantazii. A to mám ráda. Když si s účastníky děje mohu povídat, domnívat se a odhadovat, a knižní postavy se tak nenásilně stávají součástí mého blízkého okolí, rodiny. Při čtení jsem nezažívala iritující momenty, jaksi jsem se přenesla i přes válečné období (to totiž dnes, jak zjišťuji, musí být nezbytně zmíněno, aby kniha vůbec mohla přijít mezi čtenáře). Povinnosti naštěstí učiněno zadost jen nízkým procentem.
Kniha mi vyvolala množství pocitů a zamýšlení mezi čtením. Obdivuji entuziasmus tří letitých žen. Jejich pragmatismus, víru a naději. Žádné pofňukávání. Jak příkladné!

soukroma
01.09.2019

Skvěle napsané, jako ze života: však také tenhle román totiž zobrazuje skutečný život tří sester, které si prožily skoro celé minulé století. Výchozím bodem pro vyprávění jsou sté narozeniny nejstarší z nich (*8.5.1895). Sice se hodně skáče v čase zejména mezi první a druhou světovou válkou a mezi osudy každé ze sester, ale vše je přehledně uvedeno v každé kapitole a čtivý styl nenechá čtenáře tápat, naopak se to puzzle tak akorát svižně skládá do celkového obrazu.
Překvapilo mne, že každá ze sester si do vysokého věku (100, 98, 84) uchovala nějaké dost závažné tajemství, protože i mezi sestrami byly značné názorové rozpory (nebo to bylo také naopak, někdy ten nesoulad vznikl právě kvůli neznalosti celé pravdy...). Autorka výtečně vyobrazila svět svých pratet (zejména Dolní Porýní, práce v hospodářství, za války, poválečná politika včetně Adenauera) a ukázala, že skutečnost někdy žádná fabulace nepřekoná.

Malina169
10.02.2019

Kniha se mi ze začátku jevila jako moc rozepsaná skoro nudná, ale asi to byla moje netrpělivost rychle přejít do akce. Vydržela jsem tempo psané knihy a jsem vděčná, že je. Moc krásně popsaný osud, život sester.

Len2očka
31.10.2017

Čas strávený u této knížky byl pro mě příjemný.

DádazPrahy
07.06.2017

Na začátku si mne knížka příliš nezískala, až jsem ji málem odložila. Ale to by byla velká škoda! Pak jsem se začetla a celý příběh mne zaujal i pobídl k zamyšlení. Na příběhu tří sester v požehnaném věku si uvědomujeme, jak moc si stále, ať chceme či nechceme, neseme s sebou na cestě životem svou minulost, jak moc nás ovlivní běh dějin, jakou velkou roli hraje to, kde, v které době a do jaké rodiny jsme se narodili. Knížku doporučuji.