brabofka brabofka komentáře u knih

Příběh, který pozvolna plyne na pozadí evropských dějin popisuje životní období pařížského kluka, který za tu dobu pomalu dospívá a prochází životními zkouškami.
Na začátku příběhu je Michelovi 12 let. Náhodou se dostane do "KNO", jehož členem se také stane. Do vyprávění školních, rodinných a milostních zkušeností a osudů se tak míchají a protínají osudy východoevropských emigrantů.

Kniha je čtivá, zajímavá. Určitě stojí za to si jí přečíst a ne jednou.

29.03.2013 5 z 5

zatím jsem četla jen "dívky" a obě jsou výtečné. Sice jsem nechápala co se může vejít na téměř 700 stran, když skoro všechno už bylo řečeno v předcházející knize, ale kniha předčila mé očekávání! strhující děj, od kterého se člověk nemůže dostat, a čte, a čte, a čte až je najednou konec, a on není konec, až pak přijde definitivní, rychlý konec bez nějakého dalšího vysvětlování, protože se všechno vysvětlilo, dokonalo a tečka. Konec, ende, šlus. A světe div se, i bez jakéhokoli náznaku otevřeného konce. To se mi líbí!!

20.02.2013 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Příběh, který mě naprosto strhnul do děje. Ze začátku mě sice trochu odrazoval nahuštěný malinkým písmem psaný text a také to že příběhy ze středověku nevyhledávám. Nakonec mě děj strhnul od prvního písmenka. Skvěle vyobrazené postavy, jejich povahy a také mistrně rozčleněný děj mezi několik hlavních postav, kdy až do konce není zcela jasné kdo proti komu stojí. MOhu jen doporučit.

30.01.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kdyby člověk nevěděl co se všechno událo za 2.sv. války, tak by si myslel, že čte nějaký až sci-fi román z nedávné minulosti. Působilo to na mě až nepředstavitelně. Že o těch lidech přemýšleli jenom v číslech... Každopádně, doporučuji přečíst následně i třeba Treblinku od R. Glazara aby si člověk mohl udělat názor z obou stran pohledu.

19.12.2012 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Tak u téhle knihy se bohužel více povedl film. Knihou jsem se prokousávala hodně dlouho. Film z knihy vytáhl to nejlepší.

12.04.2012 1 z 5

Kapitán Smrt Kapitán Smrt Dominik Dán

Každá v ČR vydaná kniha tohoto autora (celkem asi zatím jen 4) měla svůj osobitý příběh, nějakou zápletku. Ani o jedné nemůžu říct, že vím jak se bude děj vyvíjet a probíhat jako u některých sérií tomu tak je. Velice zajímavý příběh který si vine od středověku, přes Třetí říši a komunismus až do porevolučních let v ČSFR.

07.03.2012 5 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

Super knížka. Opět nezklamala. Autor prostě ví o čem píše a je to znát.

20.02.2012 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

netradičně milý příběh autistického chlapce. i když pasáže, kdy se autor odklonil od tématu a začal něco vysvětlovat nebyly až tak čtivé.

31.12.2011 2 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Opět jeden z těch zajímavých příběhů protkaných dějinami. Děj je rozdělen na několik let a díky tomu tak můžete snáze předvídat a vzpomínat cože jsme se to v té škole učili. Hedvika, hlavní hrdinka, se vrací po válce zpět domů. Čeká, že zde najde vše, tak jak tu před 7 lety zanechala. Jenže rodiče skončili na Majdance a po letech odloučení od manžela to také není ono. První rok tak pomalu sledujeme její vnitřní boj o to jak dál žít, a s kým. Sem až tak historie nevstupuje. Lehce se seznámíme s postavami poválečné politiky, ale to je vše. Až v následujících letech jsou politika a události Československa v té hlavní roli. Sledujeme tak pokusy o atentát na Drtinu, Masaryka a spol. Masarykovo (sebe)vraždu včetně Vítězného února v roce 1948. A Hedvika je toho všeho účastna. Konec byl za mě lehce zkrácený, zajimalo by mne blíže jak Hedvika po roce 1948 tím vším prošla (nebudu specifikovat - i když se to nabízí). Ale vezmeme-li v úvahu,že poválečné události do roku 48 jsou v hlavní roli, je to v pořádku. Opět dám 5*. I když to nadšení, jako v případě Neviditelných kořenů Hynka Čapky, to není. Každopádně i tak doporučuji.

01.05.2024 5 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Ekonomický thriller. Příběh se rozjíždí pomalu, také trochu vinou množství postav. Zhruba uprostřed se děj rozbíhá, a začíná odsýpat. Konec se místo grandiózního finále začne opět topit v moři postav a ještě všech ekonomických frází a vysvětlení. Za mě slabší. Další knihy autora ani zkoušet nebudu.

15.02.2024 3 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Je to jako jízda na horské dráze. Respektive Vás to pomalu vytáhne (asi jako v úvodní znělce Kroku za krokem) a stejně tak Vás to pak strhne a je to jízda. Úvod vlažný, zjistíte co vlastně Mallory je/byla zač. V době pohovoru u rodiny už jí ale vlastně držíte palce. Po pár kapitolách zjistíte, že Vás to strhlo a nechce pustit. Konec, který přijde, je finále kde se vše vysvětluje. A stojí to za to. Než jsem se do knížky pustila, prošla jsem si pár posledních recenzí. Ty mě přesvědčily, a musím s nimi teď souhlasit. Vlastně proč ne. Není to styl třeba dle naší autorky Kateřiny Surmanové. Ale 5* si opravdu zaslouží.

23.01.2024 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Přečteno v mládí, v rámci povinné četby. Možná více než kniha se mi líbilo televizní zpracování povídek - tehdejší Čs. televize.

11.01.2024 3 z 5

Ostrov Ostrov Samuel Bjørk (p)

Hodně postav, hodně bočních příběhů z nichž jen některé směřují k cíli. A možná právě kvůli té zahlcenosti postavami a příběhy mi přišlo že tenhle díl se v tom tak nějak rozplizl. Pár podezřelých, kteří hodně rychle už podezřelými nejsou, a pak se objeví on, ten hlavní. Jsou mu celkem věnovány asi 2 strany. Bohužel. Mám knihy s Miou a Holgerem moc ráda. Tento se ale řadí mezi ty slabší... škoda a to jsem se tak těšila.

08.12.2023 5 z 5

Rozbitá Rozbitá Cathy Glass

(SPOILER) Hodně silné. Vůbec není jednoduché si představit co všechno to dítě muselo zažít. Tajně jsem přitom doufala, že nakonec by z toho vyšlo, že si to vymyslela (i když jak psala autorka, jsou věci na které by dítě samo nepřišlo), ale přesto. Doufáte, že se to nestalo, ne. Přeci jí to všechno co říkala nedělali. Od miminka! Něco nepředstavitelného. Myslím, že selhal celý systém. O to horší je, že je dost pravděpodobné že není jediná. Každopádně, je dobře, že to sepsala. Je dobře to vědět. A pomoci tak otevřít oči rodičům a lidem podobným jako jsou rodiče Louisy.

21.09.2023 5 z 5

Měsíc s dýmkou Měsíc s dýmkou Hana Prošková

Další pánové z českého detektivního rybníčku. Michal Exner, Vašátko a Horác a třeba i Josef Bergmann. Ti všichni mají společné místo působiště - Čechy a velice podobný styl příběhů. Žádné potoky krve, mrtvol že vymře půlka města. Nic takového. Příběhy jsou vedeny ve stejném klidném duchu, jako ty nyní aktuálně zpracované ČT.
Když se zaměřím na samotný text. Za mě toto vydání hrozně zpracované. Text nahuštěný nepřehledné postavy, přímá řeč, všechno. Jelikož je to moje první setkání, předpokládám, že to vinou sazby. Nikoli autorky. Teď už jen počkat na večer, jak si s první povídkou poradila paní Bělohradská. Ta druhá běžela před 14 dny.

29.01.2023 4 z 5

Bůh je z Brna Bůh je z Brna Jiří Kamen

Je opravdu Bůh z Brna? Toho se asi v této knize nedobereme. Je to takové trochu chaoticky poskládané vzpomínání pana KF. Ze začátku bojujete s tím abyste se vyznali v jeho rozvětvené rodině. A upřímně je to dost složité. Místo odpočinkového čtení se neustále vracíte o 2 věty zpět, abyste pochopili o komže to mluví?
Postupem se dostáváme do vzpomínek na mládí a kamarády a konečně tu brněnskou bohému. Upřímně asi nejvíc mě bavilo vyprávění o Frantovi Kocourkovi a AG. Možná také dané tím, že ty lidi znám (byť FK jen z vyprávění). Nicméně chaos, přeskakování a poskakování v ději pokračovalo až do konce. Za mě, zajímavé ale na mě až moc originálně zpracované tak, že text byl povětšinou nepřehledný. Protože z toho prostě nepoznáte kdo kdy vzpomíná - Jiří Kamen? Karel Fuksa? Sice náznaky rádoby vizuální oddělení byly ale i tak - prostě chaos nad chaos.

17.01.2023 4 z 5

Zvláštní. Hodně podobné autobiografii Zápisky alkoholičky. U obou knížek mi přijde divné, jak jsou autorky už od mala uvědomělé, vzdělané a přesně ví co se děje. Určitě jsou obě knihy velice důležité v edukaci veřejnosti o daných tématech - jako je alkoholismus a nebo anorexie. Ale spíše bych při tomto typu literatury čekala něco více odlehčenějšího, a ne skoro odbornou literaturu. Nicméně i tato na mě zapůsobila. I když působila trochu více obtížnější než alkoholička. Asi proč nepřečíst, a nejrozšířit si obzory.

02.10.2022 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Na mě moc zjednodušené, zrychlené. Ano, jsou to blogové zápisky a jako takové by měly zůstat. Pokud se rozhodneme pro knihu, myslím, že za to úsilí by stálo to trochu upřesnit. Nicméně účel to myslím i u mě splnilo. Uvědomit si, co to je si tím projít a co vůbec to je dát si 1 skleničku vína a v co se to může zvrhnout, je opravdu šílené. Nejsilnější byly nakonec pohledy maminky, bráchy a hlavně manžela.

13.09.2022 3 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Carmen Korn

Za mě asi trochu slabší než první díl. Místy se děj vlekl, a rozplýval ve vodách Alstery a Labe. Faktem je, že zde už musíte očekávat nějaká úmrtí, takže se autorka je snažila alespoň přizvláštnit. Zajímavé je, jak se posouvá děj dobou, snaží se zakomponovat nejen kulturu té doby, ale i moderní výdobytky. Jako je televize, antikoncepční pilulka atd. A to samé platí i o smrti. No na Století Kena Folleta to nemá, nicméně do Ferrante také nemá. Tu jsem nedočetla (neseděl mi styl). Za mě 4*. Nic převratného se člověk nedozví (oproti Folletovi). Prostě příběh 4 přítelkyň a jejich rodin. Jí, spí, pracují, procházejí se atd. Možná pro rodilé Hamburčany to má své kouzlo, že mohou nahlédnout i do zákoutí která již po 2.sv.válce nejsou.

13.10.2021 4 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Skvěle napsané. Celou tu dobu je to jako byste vlastně četli obyčejný příběh se špionážním dějem. Až vlastně na konci Vám dojde, že to je asi pravda. Že i strejda Google zná jak Joea tak i Roda... děsivé, mrazivé, čtivé ale přesto čtivé a strhující!

06.02.2021 5 z 5