boxas boxas komentáře u knih

Salon s robertkem Salon s robertkem Ivan Milan Jedlička

(SPOILER) Trochu už vyčpělé beletristicky zpracované skutečné kriminální případy ze 70. až 80. let minulého století. Třeba titulní případ je o paní, která zanechala práce v kadeřnickém salónu a rozjela podnikání určené bohatým znuděným klientkám...
Jenže se psala 80. léta, a tak paní, která by dnes nikomu nestála za jediné slovo, dostala podmínku na půl roku a peněžitý trest za nedovolené obohacování. A paničky, které si vesele užívaly s robertky - vibrátory, byly vláčeny k výslechům na tehdejší VB.
Ach jo, byla to fakt blbá doba...

06.06.2022 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

První část o Amber se dost táhla, všechno bylo jaksi předvídatelné, v druhé části, vyprávěné Daphne, dostala kniha spád a konec dobrý, takže vlastně všechno dobré.
Na letní dovolenou do kufru proč ne...

06.06.2022 4 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Cato s Macronem se vracejí do Británie.
Potkávají některé své dávné známé, ale víc je těch nových, mnohem méně přátelských. Bitvy, léčky, bezvýchodné situace, hrdinství, zrada, podlost, fanatismus, disciplína, věrnost Římu... Je mnoho témat, se kterými se v této knize potkáme.
Vy, kteří jste ještě Krvavé havrany nečetli, se máte prostě na co těšit!

18.05.2022 5 z 5

Pretorián Pretorián Simon Scarrow

Cato s Macronem se tentokrát vrátili na nějaký ten den do Říma a docela jim to tam svědčilo. Trochu si zabojovali, hodně pomohli císaři Claudiovi, ale stejně si myslím, že v legiích je to pro ně lepší. Zvlášť Macro je voják každým coulem a nějaké ty intriky nebo zákulisní hrátky, to je úplně mimo jeho akční rádius. A tak je dobře, že se vracejí zpět do boje. Snad tam prožijí hodně zajímavého!
Mě tihle dva pořád ještě nepřestávají bavit, a chraň tě, Simone Scarrowe, všichni římští bohové, abys některého z nich v příštích dílech natrvalo vyřadil z boje!

29.04.2022 5 z 5

Legie Legie Simon Scarrow

Dobojováno... Tedy alespoň v tomto díle!
Cato a Macro se opět předvedli v tom nejlepším světle, opět napravili některé přehmaty svých neschopných nadřízených velitelů, bojovali, taktizovali, pronásledovali vzbouřence v čele s Ajaxem, Macro dobrácky vrčel na své kluky (tentokrát poněkud změkčilé egyptské Šakaly) při výcviku i v boji, jen dost nerad poslouchal Catona, protože ten má teď už vyšší hodnost, Cato získal parádní jizvu, takovou, co se líbí ženskejm, jak konstatoval Macro, několikrát jim šlo o život, ale vylízali se z toho... Toto všechno obaleno podmanivým hlasem Marka Holého, bez kterého si už sérii ani neumím představit. Prostě paráda jako vždy a určitě ne zklamání pro ty z vás, kteří mají tuto sérii rádi. Dobře jsem se bavila.
Citát:
"Chovat se mile není o nic těžší než se chovat jako píčus." centurion Macro

23.04.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Historický román o době a místech, o nichž nic moc nevím, takže jsem se ráda nechala poučit.
Soužití mezi křesťany, židy a muslimy mělo vždy svoje úskalí, ale středověká Evropa a Persie, tam byly tyto vztahy extrémně napjaté. Právě proto postavil autor Noah Gordon celou knihu na přátelství mezi třemi studenty medicíny, z nichž sice každý patří k jiné víře, ale jejich úsilí pomáhat nemocným je spojuje. Toto přátelství vzniklo v těžkých časech moru, kdy smrt byla všudypřítomná, ale kdy si mohli navzájem pomáhat přežít. Přátele rozdělila až smrt, které se bohužel žádným medicínským zákrokem zabránit nedalo.
I když je to kniha obsáhlá, nevadilo mi to ani v nejmenším a rozhodně jsem se při čtení osudů Roberta Jeremyho Colea nenudila.

14.04.2022 5 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Čekala jsem mnohem víc.
Autor chtěl být velmi aktuální, ale upřímně řečeno, koho by bavilo pořád ještě s rouškou na puse v čekárně u doktora číst sáhodlouhé úvahy o politických a společenských souvislostech v současné Francii a o tom, kdo kdy měl či neměl tutéž roušku na poradě vyšetřovacího týmu?
Jednoduše řečeno, myslím, že jak autorovi, tak i mně chybí odstup od toho všeho, co se tu v posledních několika letech dělo a děje.
Postupně ve mně narůstala nechuť číst dál, a tak knihu odkládám. Možná se k ní někdy v budoucnu vrátím a dám jí šanci, ale letos to určitě nebude.

05.04.2022 2 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Moc pěkná knížka!
Je vidět, že i tak "profláknuté" téma, jako byly a jsou vztahy mezi černými a bílými obyvateli amerického jihu, se dá zpracovat čtivě a s pochopením.

02.04.2022 5 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

K popukání to ne, ale vtipná tato knížka skutečně je.
A Harold Künde je fakt sympaťák, kterému držíte palce od začátku až do konce.

30.03.2022 4 z 5

Já se tam vrátím... Já se tam vrátím... František Halas

Já se tam vrátím... František Halas
Tohle je skutečný skvost naší literatury! A říkám to s plným vědomím toho, že poezii zas až tak moc nemusím.

24.03.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Poctivě vystavěná detektivka jakoby tak trochu ze staré školy.
Přidanou hodnotou je pro mne neznámé amišské prostředí.
Byla to moje první detektivka této autorky a vybrala jsem si ji jen kvůli letošní čtenářské výzvě jako novou knihu.
Určitě však to není poslední knížka od Lindy Castillo, kterou jsem četla.

22.03.2022 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

(SPOILER) Ve Skandinávii bych nechtěla žít. Je tam zima, půl roku tma, lidi jsou k sobě zlí nebo aspoň lhostejní a v přepočtu na jednoho obyvatele tam je nejvíc sériových vrahů na světě. Tedy tak to v podání severských autorů detektivek vypadá.
Série o Fabianu Riskovi z tohoto scénáře nijak nevybočuje. Snad jen těch mrtvol a nechutností kolem nich je víc než průměr.
Na hony z této knihy čiší jednoduchý kalkul - čím víc vražd (s nechutnými detaily, viz např. několikrát omílaní červi na mrtvole), čím víc sexu (s velkou chutí a návodně podaného), čím víc brutality (viz např. střeva na vozovce), čím víc toho všeho, tím líp.
A do toho různé úchylky, zneužívání v dětství, neschopní, zkorumpovaní policisté atd., atd.
A do toho vážně myšlená duchařina (Gréta ví vše!) a mnohde nechtěný humor (Vyťukávání čísel na mobilu špičkou nosu), neuvěřitelné náhody (Hodný chlapec Theodor) atd., atd.
Výsledkem je podivný kočkopes více či méně nesympatických hrdinů (Třeba Sonya, ta mě hooodně štvala!), kteří dělají věci, nad kterými zůstává rozum stát.
Chcete příklad?
To jako fakt Fabian zjistí zásadní informaci přinášející zvrat ve vyšetřování, načež v poklidu odejde domů chystat rodince večeři? No co, práce přece počká. A pár mrtvol kvůli této prodlevě v mrazáku navíc? Prkotina.
A když už jsme u těch mrazáků, autora nijak netrápí, jestli by se tam zavřený člověk náhodou spíš neudusil. Ono s flaškou vodky a marným zápasem s víkem na bytelný zámek (Ukažte mi prosím jeden jediný takový mrazák!) to vypadá efektněji.
A ten konec!
Autor zcela nepokrytě láká nebo přímo vybízí čtenáře k nákupu dalšího dílu série.
Obávám se, že u mě jeho marketingová taktika selhala. Je mi úplně fuk, co bude s tou uměleckou husou Sonyou, jestli si Fabian Risk znovu vyholí kolem penisu knírek jako měl Hitler (Ha, ha, ha) nebo co bude s jejich povedeným syčákem synáčkem.
Akorát Dunje přeji, aby toho slizáka odrovnala. I když vzhledem k její neschopnosti nevím, nevím.

21.03.2022 2 z 5

I Walked the Line: Můj život s Johnnym I Walked the Line: Můj život s Johnnym Vivian Cash

Trochu jednostranný pohled na život tohoto slavného zpěváka očima jeho první ženy.
Upřímně řečeno tuctová a ve všem průměrná Vivian se k Johnnymu vůbec nehodila. Oba se snažili vztah udržet, ale nešlo to. A Johnnyho druhá žena June? Asi působila jako katalyzátor, to ano, ale nelze nevidět, že Johnnyho Cashe a jeho démony daleko víc chápala.
P. S. Osobně si myslím, že za posledních 70 let byly jen tři naprosto výjimečné, nezaměnitelné a nenapodobitelné hlasy: Edith Piaf, Johnny Cash a Freddie Mercury. Nikdo další.

16.03.2022 4 z 5

Život Freddie Mercuryho - The show must go on Život Freddie Mercuryho - The show must go on Rick Sky

O životě Freddie Mercuryho toho bylo napsáno až až! Není snad člověka, který by jeho hlas nepoznal, když ho někde zaslechne. Tato knížka je velice zdařilou sondou do jeho života.

16.03.2022 5 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Skvělá kniha o neméně skvělé ženě!
Čte se to samo. Dříve či později od knihy vstanete a začnete si k četbě přehrávat písně Edith Piaf, toho malého Vrabčáka s velikým srdcem a tak smutným osudem.
Momonka věděla, o čem píše, když tuhle knížku o své sestře dávala dohromady...
Jak už tu někdo konstatoval, je to asi nejlepší životopis, jaký jsem kdy četla.
P. S. Nikdy nezapomenu na procesí kurev, které jdou do kostela poděkovat dobrému Pánu Bohu za uzdravení maličké (slepé) Edith nebo na to, jak nemocná Edith stojí na pódiu a zpívá, že ničeho nelituje...

16.03.2022 5 z 5

Pardubice - město perníku Pardubice - město perníku František Šebek

Všechno podstatné tu je.

13.03.2022 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

UPOZORNĚNÍ PRO TY, KTEŘÍ SE SÉRIÍ O FABIANU RISKOVI TEPRVE ZAČÍNAJÍ! Začněte celou sérii touto knihou a pak teprve Oběť bez tváře! Právě takto a ne jinak na sebe děj navazuje.

Pro mne byl Devátý hrob zklamáním. Překombinovaný děj, Fabian Risk jako policista mi přišel neschopný a nesympatický, jako manžel a především jako otec mě vyloženě štval. A jaká kniha, takový konec. Zklamání.
Kdyby nebylo hlasu Pavla Soukupa, tak jsem se k tomu konci asi ani nedostala.

08.03.2022 2 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

UPOZORNĚNÍ PRO TY, KTEŘÍ SE SÉRIÍ O FABIANU RISKOVI TEPRVE ZAČÍNAJÍ!
I když je tato kniha označena jako první v sérii, logicky a dějově jí předchází kniha Devátý hrob! Pokud tedy chcete udržet kontinuitu příběhů, začněte nejdřív knihou Devátý hrob a pak teprve Oběť bez tváře!

Jinak to vidím to úplně stejně jako 5092.
Knížka se mi líbila, ale ten konec!

POZOR SPOILER!
Jsem docela alergická na superhrdiny, kteří jsou mučeni, ohrožováni, znovu mučeni atd. atd., ale vždy se zvednou a neohroženě pokračují ve svém spravedlivém tažení, ale přitom dělají jednu nelogickou blbost za druhou. A takový je tu Fabian Risk.
To jako vážně, že se tak dlouhou dobu nešel podívat do pokoje za svým synem? Člověk by taky čekal, že se rozhodne zůstat s ním v nemocnici, zvlášť když má sám namále, a ne se nechat dobrovolně zavřít do vězení... a takhle bych mohla pokračovat. Vrcholem byla Riskova "výprava" ve vězení potmě na záchod, to už na mě bylo moc.
Závěr: kniha, která měla našlápnuto k tomu být dobrou detektivkou, ale zůstala tak nějak na půl cesty.

25.02.2022 3 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Napínavé od začátku až do konce.
Sice mi bylo vcelku jasné, jak jsou "karty " rozdány, ale docela mě bavilo sledovat, jak se s tím vším autorka a její Cass poperou. A ono to vyšlo do velmi dobrého finále.

19.02.2022 5 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

I když mě zpočátku v knize mírně frustrovaly určité politické motivy, tak potom se děj pěkně rozjel a ke konci mě autor dokázal udržovat v napětí, i přestože jsem už tušila, jak to s Leem a Dianou vlastně tehdy před 15 lety bylo.

16.02.2022 4 z 5