Já se tam vrátím...

od:


KoupitKoupit eknihu

Slavná básnická skladba Františka Halase z roku 1939 je silným osobním vyznáním lásky k Vysočině, krajině básníkova dětství. Tato báseň v próze napsaná výsostnými jazykovými prostředky a opěvující jistoty a krásy domova, patří mezi klenoty české poezie. * Ukázka: Sednu si k ohni, z jehož kužele bude černá hodinka soukat teplo a všelijaké povídačky. Pst, pst - zasyčí uhlík a ztratím se sám sobě v kočičím tichu. Doma, doma, doma! To je ono, to je to slovo jako ten nádherný "špalek" kupovaný na poutích, slovo, které hodinu vydrží sládnout pod podnebím. Vzpomenu si na sestru vránu, bratříčka chocholouše, i na ostatní čtyřnožky a hopsáčky, polituji, že nejsou blíž, ba možná i nějaké to kázání bych svedl a ten žvanec taky by se pro nás všechny sehnal....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12957/ja-se-tam-vratim-12957.jpg 4.248
Žánr:
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Sursum
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
boxas
27. srpna

vyznání, které jde doslova od srdce k srdci. Vždycky mě znovu dojímá...

intelektuálka
23. května

A vyznání rodnému kraji:

Ať si jen země letí do prázdna, ať si jenletí
jen když zbude jistota jednoho místa
místa posledního, místa jen pro hrob.

Chci ho mít tam, jen tam u nás.
Kdyby mi jen oči pro pláč zbyly,
já se tam vrátím
já se tam i poslepu vrátím...

intelektuálka
21. května

Dojat vším co je láska
k tobě se přimykám
smuten vším co je láska
před tebou utíkám

Překvapen vším co je láska
mlčím ve střehu
churav vším co je láska
soužím se pro něhu

Poražen vším co je láska
u věrných noci úst
opuštěn vším co je láska
až k sobě budu růst

Doznání - Tvář

Aleh
05.12.2017

Krásné vyznání lásky k domovu a rodnému kraji obklopenému krásnou přírodou. Každý čtenář může při čtení těchto veršů vzpomínat také i na ten svůj domov a kraj odkud pochází. Místa, která jsou spjata s našim dětstvím a která zůstanou v našich myslích až do konce našich životů. Sama se často v myšlenkách vracím do kraje mého dětství a mládí a hlavou se mi honí vzpomínky spojené s určitými místy. Vzpomínky na dobu, kterou již dávno odvál čas, ale v mé mysli stále čas od času při občasných návštěvách znovu ožívají.

Jana283
31.10.2017

Umím ji celou nazpaměť. Je to kraj mojí babičky, a tak jsem se jí naučila, abychom si spolu mohly kdykoli zavzpomínat....Teď už bohužel mnoho let vzpomínám sama, ale vím, že "i kdyby mi jen oči pro pláč zbyly, já se tam vrátím....".

Damato
07.08.2017

Nad knihou asi nemá smysl polemizovat, je to prostě nádhera, spíš by mě zajímalo - taky máte při čtení pocit, že hned teď se musíte sebrat a jet se podívat do krajiny svého dětství, vrátit se tam a už nikdy nikam jinam nejezdit? Já ten pocit měla, ovšem čas letí i tam a tam kde za mého dětství býval les, je teď sídliště, tam , kde byl park je teď zarostlé křoví , tak kde jsem dostala tu první opravdickou pusu teď stojí Lídl a ten strom sice pořád stojí, tam kde stával, je připadá mi, že je rok od roku smutnější. A hlavně, nikdo tam z toho okna v tom mém paneláku nevolá... kde zas lítáš, oběd je na stole..... Nostalgie ze mě čiší na všechny strany, já vím, ale za to ty básně nemohou, těm nelze nic vytknout.

Ezop1959
11.06.2017

Naprosto jedinecny skvost ceske literatury! Vracim se k nemu po dvaceti, triceti letech, a zda se mi cim dal tim lepsi ...

kara
27.12.2016

Jedním slovem nádhera!

Zednář
18.09.2016

Jedna krátká hodinka v parku s touto libůstkou a jsem na srdci zas o něco bohatší.

nikikostadinova
15.06.2016

Tohle je opravdová nádhera a veliká krása. Zvláště poslední věty jsou velmi silné. Mně se nestává moc často, že bych si části básně či textů hned po přečtení pamatovala ale konec tohoto skvostu jsem si zapamatovala hned a okamžitě. Prostě pro mně velmi silný zážitek.

em54
12.08.2012

Tahle Halasova báseň v próze mě přitahuje už dlouhá léta. Četl jsem a občas se k ní vracím - a přece z ní ve mně zůstává jen ta atmosféra - slova se vytrácejí a zase vrací. Výsostný jazyk, který vždy potěší, nedrhne... a přimyká člověka k rodné hroudě, ať je kdekoli... a pokaždé se v duchu vracím na kunštátský hřbitov... a slyším jeho syna vyprávět o tátovi, vyprávět podstatnou část dějin české poezie... a pana Ludvíka Kunderu... to samozřejmě v té básní není... ale dokáže to vyvolat = doporučuju přečíst, chcete-li si vyvolávat své vzpomínky spojené s rodnou krajinou a lidmi v ní... Halas to dokáže.

Karmína
18.01.2012

Moc krásné básně, oslavující jeho milovaný kraj :-)