bookwoman bookwoman komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Moje třetí přečtená kniha od pana autora a pořád mám chuť si přečíst i ty ostatní. Když jsem přemýšlela, kterou knihou začít tento rok, nemusela jsem přemýšlet dlouho. Knihy od pana Hartla se mi vždy čtou velmi dobře a rychle, vždycky si u nich odpočinu a vždycky mi připomenou, jak mě to čtení baví. Ze začátku jsem sice trochu bojovala s tím se vyznat v postavách knihy, ale potom, když se mi vztahy mezi nimi propojili jsem se pořád těšila, jak osudy postav budou pokračovat. Na konci mi bylo samozřejmě líto, že už mám knihu přečtenou, protože mě tento román opravdu bavil a myslím si, že lidi, které baví knihy na styl psaní autora by tento román mohl bavit taky.

25.01.2023 4 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Moje první přečtená kniha od tohoto autora a určitě ne poslední. Dopadla velmi zajímavě a od určité části byl příběh tak nepředvídatelný a překvapivý, že se kniha četla fakt sama.

17.01.2023 3 z 5

Holka ze sekáče Holka ze sekáče Tereza Kratochvílová

Autorku jsem před pár lety sledovala na sociálních sítích, kde jsem se o tom, že tuto knihu vydávala taky dozvěděla. I když ji zrovna teď už nesleduji, když jsem knihu viděla v knihovně, hned jsem si ji chtěla přečíst. Příběh se nezabývá jen adopcí, zabývá se i problémem duševního zdraví, pocitama autorky a jejím příběhem. Líbily se mi i části psané její maminkou, fotky v průběhu celé knihy a taky to, jak čtivá kniha byla, protože se četla fakt sama.

12.10.2022 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak příběh této knihy určitě jenom tak nezapomenu. Bylo v ní tolik bolesti, smutku a chvil, kdy si jenom přejete, aby to bylo jinak. Hlavní hrdinku jsem si moc oblíbila a bylo mi líto, čím vším si musela v průběhu procházet. Knížka se moc dobře četla, po dlouhé době mě příběh úplně vtáhnul a vždycky jsem se těšila, kdy se zase pustím do čtení. Moc doporučuju.

27.09.2022 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Od autorky už jsem četla knížky Bábovky a Veselí, takže jsem byla moc zvědavá na tuto, ještě, když má detektivní prvky. Četla se mi pěkně a rychle, některé části mi však přišly dost nereálné a myslím si, že mi příběh v hlavě nějak déle nezůstane.

30.07.2022 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pěkná beletrie, která se čte sama a u které si odpočinete. Knihy od Hartla mám ráda a bavilo mě to. Po přečtení se mi líbilo i filmové zpracování, kde hlavní i většinu vedlejších rolí hrají známí čeští herci.

07.07.2022 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Nádherná! Opět jsem nadšená, jako vždycky, když čtu díla psaná paní autorkou.

23.06.2022 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Jedna z mého seznamu knížek k maturitě, byla moc zajímavá, čtivá a určitě jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Za mě lepší, než Válka s mloky, která mě vůbec neoslovila, ale doufám, že jí dám někdy další šanci.

23.06.2022 4 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Knihu jsem si chtěla přečíst dlouhou dobu, protože se samozřejmě s prokrastinací setkávám i já a taky proto, že jsem v minulosti sledovala autora i na Instagramu, takže jsem knihu vídala i tam. Knížka je rychle přečtená, protože obsahuje velké množství obrázků na kterých je vysvětleno to, o čem autor píše. Myšlenky v knize nejsou špatné, o některých z nich jsem už slyšela někdy dříve, nicméně proto, že tento komentář píšu s poměrně větším odstupem času po přečtení se nedá říct, že bych prokrastinovat přestala, nebo prokrastinaci nějak výrazně omezila. Knize dávám tři hvězdičky, protože i když jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst, tak mi to zase nedalo tolik, co jsem očekávala.

07.06.2022 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Báseň jsem znova četla k maturitě, nicméně i předtím už jsem se s ní několikrát setkala, když jsme se o ní učili. Jednoduchá, velmi čtivá i rychle přečtená, protože není dlouhá. Líbí se mi, jak Borovský uměl zesměšnit situaci tak, že to pochopí opravdu každý a ještě se u toho i pobaví. Jsem ráda, že jsem se s básní mohla opět setkat, protože tohle dílo se neomrzí.

07.06.2022 4 z 5

Alchymista (ilustrované vydání) Alchymista (ilustrované vydání) Paulo Coelho

Knihu jsem četla v rámci maturitní četby, protože mi byla velmi doporučována jako skvělá knížka, kterou prostě potřebuju mít na seznamu těch přečtených. Ano, příběh obsahoval zajímavé myšlenky a jsem ráda, že jsem knihu přečetla, nicméně jsem čekala víc. Chvílemi mi to přišlo takové o ničem, i přesto mám pár částí, které se mi líbily. Možná, jestli se ke knížce někdy v životě vrátím, se mi budou její myšlenky líbit více. Taky jsem v průběhu čtení zjistila, že mé oblíbené citáty jsou z právě této knihy, například "Nejtemnější chvíle nastává vždy před úsvitem" anebo můj velmi oblíbený "Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys toho dosáhl". A u vydání, které jsem četla, musím taky zmínit překrásné ilustrace v celé knize.

19.03.2022 4 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Ani moc nevím, co si mám o této knize myslet. Začala jsem číst s tím záměrem, že bude jedna z knih mé maturitní četby, nicméně poté jsem se od profesorky češtiny dozvěděla, že kniha je poměrně náročná na rozbor a že k maturitě není moc doporučována. Myslím si, že věděla o čem mluví, protože po přečtení bych si ji nejspíš k maturitě ani nedávala z toho důvodu, že rozbor by mohl být trochu složitější (čímž nechci nikoho od čtení odradit :D). Před čtením mě zaujal děj knihy, přišlo mi to jako moc zajímavé téma, což neříkám, že není, ale asi jsem od toho čekala víc. V některých částech knihy jsem se mírně nudila, zejména když sestra Zuzana pořád opakovala, že nechce být v klášteře a že dá vše za to, aby být nemusela. Ano, rozumím, že musela být ve strašné situaci, protože pro lidi, kteří to poslání prostě nemají to není, ale v jedné části knihy se to podle mě opakovalo až moc. Nicméně Zuzana byla ztvárněna jako odvážná žena se silnou osobností, která to vůbec neměla lehké a bylo zajímavé číst o jejích myšlenkách a o tom, jak to zvládá. Co se dalších postav knihy týče, tak většinu z nich jsem úplně nemusela, začalo to tím, když se Zuzany zřekli její rodiče. Většina z matek představených mi taky nebyla nijak sympatická, například pozdější matka představená v klášteře Longchamp Kristýna (kde to mimochodem bylo fakt šílené, zejména mučení a urážky Zuzany), dále matka představená klášteru v Arpajonu, která Zuzanu milovala a ostatní sestry na Zuzanu žárlily. Nicméně mezi mé oblíbené postavy patří určitě matka představená De Mony, sestra Uršula (která Zuzaně pomáhala doručit dopis, mimochodem mi bylo opravdu líto když umírala), pan Manouri – advokát, který byl velmi hodný a trpělivý, opravdu chtěl poskytnout pomoc a mezi mé oblíbené postavy bych zařadila asi i Markýze de Croismare, který jí slíbil práci chůvy a trval na tom, což bylo velmi laskavé. Nakonec bych chtěla zmínit, že i když jsem asi od knihy čekala víc, jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože si nevybavuji, že bych někdy četla něco podobného.

25.01.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Knihu jsem si vybrala jako maturitní četbu, a díkybohu za to, jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji přečíst i lidem, kteří mají maturitu dávno za sebou! Na příkladu zvířecího společenství Orwell dokonale znázornil komunistický režim a to, jakým způsobem probíhá. Kniha se četla dobře a velmi rychle, přesvědčila mě, že nekončím čtením Orwella, ale mám v plánu pokračovat dílem 1984.

14.01.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Ani nevím, jak mám tuto knihu okomentovat. Zajímavé, zvláštní, nevšední. Určitě jsem ale ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože jsme se o autorovi a jeho tvorbě hodně bavili v hodinách češtiny. Což je možná i trochu škoda, protože jsme se učili i o tom, jak kniha skončí, takže si myslím, že kdybych knihu přečetla ještě předtím, možná bych z toho měla jiný dojem, takhle jsem přesně věděla, co od toho mám čekat. Nicméně příběh se mi četl dobře a rychle, nejspíš svým zajímavým námětem. Řehoře po proměně mi bylo docela líto, protože musí být vcelku děsivé se takto probudit, ale mrzelo mě chování jeho rodiny, které jsem však potom později docela chápala, protože to nemohlo být lehké ani pro ně, když museli začít žít docela jinak. Na knize se mi moc líbily ilustrace, které byly velmi zajímavé. Myslím si, že o knize i o autorovi se bude dobře mluvit u maturity, a protože kniha není dlouhá, je pro nás maturanty podle mě skvělá.

02.01.2022 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu jsem si přečetla díky doporučení na maturitní četbu, protože jsem slyšela samé pozitivní názory. A taky možná proto jsem čekala trochu víc, i když nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila. Četla se rychle, děj byl ze zajímavé doby a hlavně hlavní postavy byly ve stejném věku jako já (neboli Petr určitě, věk Lucie přesně uvedený nebyl). Líbilo se mi, jak Petr díky Lucii postupně dospíval, i když mě mrzelo, jaký má kniha konec. Myslím si, že případně se u maturity bude o knize hovořit dobře, takže ji případným dalším maturantům můžu také doporučit dále.

29.12.2021 3 z 5

Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení Sarah Knight

Toto ze mě neee, nedoporučuju a od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Kromě pár rádoby vtipných vět se opakovaly pořád stejné fráze typu: nehrotťe, přestaňte hrotit, to už nehrotím a neustále připomínaná metoda ToMěNetrápí… Nevím, knihu jsem teda konečně už dočetla, ale nemám pocit, že by mi to něco předalo…

25.11.2021 odpad!

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Už dlouho jsem měla v plánu si přečíst nějakou z knih od v současnosti velmi známého autora Patrika Hartla, takže když jsem měla možnost přečíst si tuto, neváhala jsem. Zaujalo mě, že je to vlastně dvojromán, u kterého si my čtenáři můžeme vybrat, z jaké strany chceme začít číst. Já jsem jen tak bez přemýšlení začala příběhem Veroniky a jsem ráda, protože mě asi bavil i víc a četl se mi rychleji než příběh jejího bratra Jáchyma. Mrzelo mě, co se stalo jejich rodičům, protože to musí být šílené. Ačkoli mi Veronika byla sympatická a překvapovalo mě, co všechno zvládá skrz vysokou školu, práci a její dceru, nějaké její rozhodnutí jsem tak úplně nechápala a přišlo mi, že si to občas dělá těžším sama. Jáchym, i přesto, že mi přišlo, že vlastně občas neví, co od života chce, na ni byl v každé situaci hodný a bylo moc pěkné, jak ji pomáhal, celkově se mi líbilo, jak jako sourozenci drželi při sobě a vždycky tam byli pro toho druhého. Taky se mi líbilo, jak u Veroniky a Jáchyma bydleli jejich kamarádi a spolužáci z vysoké, protože myslím, že to tak vyhovovalo všem. Zajímavé bylo, jak se při čtení druhé části (u mě té Jáchymovy) začaly příběhy propojovat a zapadat do sebe, ačkoli konec Jáchymovy části mě překvapil, ale líbil se mi. I když to byla moje první přečtená kniha od Hartla, určitě to nebyla poslední a až zase bude možnost, nějakou si určitě zase ráda přečtu. Ačkoli je to jen “obyčejný” román ze života, tak mě bavil a u příběhu se dá dobře odpočívat, takže za mě ano!

25.11.2021 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

I když jsem knihu kvůli nedostatku času párkrát odložila, tak vždycky, když jsem se k ní vrátila, mě bavila a četla se dobře, rychle a to i přesto, že tak jako v životě, tak i v některých momentech se toho zase tolik nedělo. Je v ní mnoho vtipných momentů, autorka umí velmi dobře podat situace hlavní hrdinky tak, aby to bylo opravdu zábavné. Bavily mě také věty, výroky v moravském dialektu, přidalo to knize zajímavost a autentičnost. Velmi mě bavil také sarkasmus hlavní postavy. Aby to nebylo jenom veselé, tak mi přišla velmi smutná a bezradná situace otce Elišky, ale líbí se mi, že autorka psala reálně a nepopisovala jenom přikrášlené situace. Jako odpočinkové a nenáročné čtení za mě ano.

19.11.2021 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knihu jsem si vybrala jako jednu z knih maturitní četby a myslím si, že jsem vybrala skvěle. I přes občas dlouhá souvětí se mi to četlo velmi dobře a rychle, příběh byl určitým způsobem zvláštní, unikátní a nevšední a nemám pocit, že bych předtím četla něco podobného. Hlavní postava, pan Kopfrkingl, byla velice zvláštní, fascinovalo mě to, jak byl fascinován smrtí a vším okolo ní. Zajímavé byly také jeho oslovení, jako čarokrásná, nebeská, něžná a tak podobně. V knize je taky velmi pěkně vidět, jak se člověk může nechat ovlivnit a zmanipulovat nátlakem, bylo zajímavé pozorovat chování právě pana Kopfrkingla. Po přečtení jsem viděla i filmovou verzi, která mi přišla snad ještě děsivější než tahle knižní, avšak kniha se mi líbila více. Doufám, že si knihu, až budu o něco starší, přečtu znova, protože si myslím, že to budu vnímat ještě jinak.

03.11.2021 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihu jsem četla prozatím dvakrát - na základní škole a teď v maturitním ročníku jako četbu k maturitě. Dílo je velmi čtivé, je zde hezky vyobrazena láska dvou mladých lidí, která bohužel neskončí dobrým koncem. Konec knihy je teda předvídatelný, ale i přesto mě kniha bavila a jako maturitní četbu mohu jen doporučit.

26.10.2021 4 z 5