bookwoman

Přečtené 261Farma zvířat
? - leden 2022
Farma zvířat 2015, G. Orwell (pseudonym)

Knihu jsem si vybrala jako maturitní četbu, a díkybohu za to, jsem velmi ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji přečíst i lidem, kteří mají maturitu dávno za sebou! Na příkladu zvířecího společenství Orwell dokonale znázornil komunistický režim a to, jakým způsobem probíhá. Kniha se četla dobře a velmi rychle, přesvědčila mě, že nekončím čtením Orwella, ale mám v plánu pokračovat dílem 1984.


Proměna
prosinec 2021 (27.-29.)
Proměna 2013, Franz Kafka

Ani nevím, jak mám tuto knihu okomentovat. Zajímavé, zvláštní, nevšední. Určitě jsem ale ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, protože jsme se o autorovi a jeho tvorbě hodně bavili v hodinách češtiny. Což je možná i trochu škoda, protože jsme se učili i o tom, jak kniha skončí, takže si myslím, že kdybych knihu přečetla ještě předtím, možná bych z toho měla jiný dojem, takhle jsem přesně věděla, co od toho mám čekat. Nicméně příběh se mi četl dobře a rychle, nejspíš svým zajímavým námětem. Řehoře po proměně mi bylo docela líto, protože musí být vcelku děsivé se takto probudit, ale mrzelo mě chování jeho rodiny, které jsem však potom později docela chápala, protože to nemohlo být lehké ani pro ně, když museli začít žít docela jinak. Na knize se mi moc líbily ilustrace, které byly velmi zajímavé. Myslím si, že o knize i o autorovi se bude dobře mluvit u maturity, a protože kniha není dlouhá, je pro nás maturanty podle mě skvělá.


Petr a Lucie
prosinec 2021 (24.-26.)
Petr a Lucie 2000, Romain Rolland

Knihu jsem si přečetla díky doporučení na maturitní četbu, protože jsem slyšela samé pozitivní názory. A taky možná proto jsem čekala trochu víc, i když nemůžu říct, že by se mi kniha nelíbila. Četla se rychle, děj byl ze zajímavé doby a hlavně hlavní postavy byly ve stejném věku jako já (neboli Petr určitě, věk Lucie přesně uvedený nebyl). Líbilo se mi, jak Petr díky Lucii postupně dospíval, i když mě mrzelo, jaký má kniha konec. Myslím si, že případně se u maturity bude o knize hovořit dobře, takže ji případným dalším maturantům můžu také doporučit dále.


Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení
červenec - listopad 2021
Zázračný úklid v hlavě – Kouzlo nehrocení 2017, Sarah Knight

odpad!

Toto ze mě neee, nedoporučuju a od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Kromě pár rádoby vtipných vět se opakovaly pořád stejné fráze typu: nehrotťe, přestaňte hrotit, to už nehrotím a neustále připomínaná metoda ToMěNetrápí… Nevím, knihu jsem teda konečně už dočetla, ale nemám pocit, že by mi to něco předalo…


Okamžiky štěstí
říjen - listopad 2021
Okamžiky štěstí 2016, Patrik Hartl

Už dlouho jsem měla v plánu si přečíst nějakou z knih od v současnosti velmi známého autora Patrika Hartla, takže když jsem měla možnost přečíst si tuto, neváhala jsem. Zaujalo mě, že je to vlastně dvojromán, u kterého si my čtenáři můžeme vybrat, z jaké strany chceme začít číst. Já jsem jen tak bez přemýšlení začala příběhem Veroniky a jsem ráda, protože mě asi bavil i víc a četl se mi rychleji než příběh jejího bratra Jáchyma. Mrzelo mě, co se stalo jejich rodičům, protože to musí být šílené. Ačkoli mi Veronika byla sympatická a překvapovalo mě, co všechno zvládá skrz vysokou školu, práci a její dceru, nějaké její rozhodnutí jsem tak úplně nechápala a přišlo mi, že si to občas dělá těžším sama. Jáchym, i přesto, že mi přišlo, že vlastně občas neví, co od života chce, na ni byl v každé situaci hodný a bylo moc pěkné, jak ji pomáhal, celkově se mi líbilo, jak jako sourozenci drželi při sobě a vždycky tam byli pro toho druhého. Taky se mi líbilo, jak u Veroniky a Jáchyma bydleli jejich kamarádi a spolužáci z vysoké, protože myslím, že to tak vyhovovalo všem. Zajímavé bylo, jak se při čtení druhé části (u mě té Jáchymovy) začaly příběhy propojovat a zapadat do sebe, ačkoli konec Jáchymovy části mě překvapil, ale líbil se mi. I když to byla moje první přečtená kniha od Hartla, určitě to nebyla poslední a až zase bude možnost, nějakou si určitě zase ráda přečtu. Ačkoli je to jen “obyčejný” román ze života, tak mě bavil a u příběhu se dá dobře odpočívat, takže za mě ano!


Veselí
červenec - listopad 2021
Veselí 2018, Radka Třeštíková

I když jsem knihu kvůli nedostatku času párkrát odložila, tak vždycky, když jsem se k ní vrátila, mě bavila a četla se dobře, rychle a to i přesto, že tak jako v životě, tak i v některých momentech se toho zase tolik nedělo. Je v ní mnoho vtipných momentů, autorka umí velmi dobře podat situace hlavní hrdinky tak, aby to bylo opravdu zábavné. Bavily mě také věty, výroky v moravském dialektu, přidalo to knize zajímavost a autentičnost. Velmi mě bavil také sarkasmus hlavní postavy. Aby to nebylo jenom veselé, tak mi přišla velmi smutná a bezradná situace otce Elišky, ale líbí se mi, že autorka psala reálně a nepopisovala jenom přikrášlené situace. Jako odpočinkové a nenáročné čtení za mě ano.


Spalovač mrtvol
říjen - listopad 2021
Spalovač mrtvol 2007, Ladislav Fuks

Knihu jsem si vybrala jako jednu z knih maturitní četby a myslím si, že jsem vybrala skvěle. I přes občas dlouhá souvětí se mi to četlo velmi dobře a rychle, příběh byl určitým způsobem zvláštní, unikátní a nevšední a nemám pocit, že bych předtím četla něco podobného. Hlavní postava, pan Kopfrkingl, byla velice zvláštní, fascinovalo mě to, jak byl fascinován smrtí a vším okolo ní. Zajímavé byly také jeho oslovení, jako čarokrásná, nebeská, něžná a tak podobně. V knize je taky velmi pěkně vidět, jak se člověk může nechat ovlivnit a zmanipulovat nátlakem, bylo zajímavé pozorovat chování právě pana Kopfrkingla. Po přečtení jsem viděla i filmovou verzi, která mi přišla snad ještě děsivější než tahle knižní, avšak kniha se mi líbila více. Doufám, že si knihu, až budu o něco starší, přečtu znova, protože si myslím, že to budu vnímat ještě jinak.


Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka
červenec 2021 (03.-08.)
Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka 2018, Evžen Boček

Tento díl za mě ne, docela mě zklamal. Dva roky zpět jsem četla první a druhý díl a byla jsem nadšená, třetí jsem popravdě nečetla, až tento. A nebavilo mě to, přišlo mi, že to je o ničem, nemá to téměř žádný děj a ani ty vtipné pasáže mi tak vtipné nepřišly, což mě mrzí. Uvidím, jestli se ještě někdy dostanu k dílu třetímu, nicméně tento za mě určitě ne.


Miluj svůj život
červenec 2021 (03.-08.)
Miluj svůj život 2008, Louise L. Hay

Knihu jsem četla na doporučení o seberozvojových knihách a jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Napadalo mě v průběhu velmi hodně zajímavých myšlenek a myslím, že o to tady jde. O to, zamyslet se, jak můžeme žít svůj život spokojeněji a šťastněji. I kdyby někdo nesouhlasil se vším úplně, i tak si z toho něco vybere a vezme, třeba i změní. Taky asi nejsem člověk, který by souhlasil s každým slovem, nicméně s něčím ano a něco si po přečtení odnáším. Moc se mi líbilo, že autorka na konci odvyprávěla i svůj vlastní životní příběh, všechno to pak začalo dávat větší smysl. Smysl mi dávaly i cvičení, která nám podle autorky mohou pomoct změnit naše jednání. Knihu jsem měla ve velmi ilustrované verzi, což ji ještě více ozvláštnilo.


Tiché roky
? - červen 2021
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Knihu jsem si přečetla proto, protože jsem o ní slyšela od hodně lidí, stejně tak jako o jméně paní autorky. Bavilo mě to, příběh mi přišel moc zajímavý a velmi dobře se kniha četla. Popravdě hlavní postavy jsem si ani moc neoblíbila, nicméně si nemyslím, že by to vadilo. Svatopluk se měl v životě dobře do té chvíle, než se jejich dceři Blance stalo to, co se stalo, bylo mi líto, že to jejich rodinu ovlivnilo až tak moc, nicméně našli asi nejlepší řešení v takové situaci. I když chápu, že to Svatopluka velmi ovlivnilo, což je samozřejmé, a chápu, že mu život po přestěhování nemusel dávat smysl, byla škoda, že se ke své druhé dceři Bohdaně choval takhle, zvláště i v momentech, kdy měli držet při sobě. Bohdana byla jeho chováním ovlivněna už od dětství, což je pochopitelné, nicméně mi přišlo až nesympatické, jaká byla introvertka a jak nemluvila. Měla jsem však radost, že měla také svou rodinu. Taky jsem měla radost z konce příběhu. Ve zkratce, kniha se mi líbila a podívám se ještě po dalších od této autorky.


Hypnotizér
? - červen 2021
Hypnotizér 2010, Lars Kepler

Moje první a myslím si, že ne poslední přečtená kniha od tohoto autora. Byla čtivá, napínavá a jsem ráda, že jsem si ji přečetla, detektivky mám prostě ráda :-).


Štěstí pro lidi
? - červen 2021
Štěstí pro lidi 2018, P. Z. Reizin

Kniha měla velice zajímavý nápad, líbilo se mi, že byl příběh o umělé inteligenci a o tom, jak ovlivňovala lidi odvyprávěn z pohledu více lidí/strojů. Příběh se dobře a rychle četl, avšak ke knize jsem se vracela vícekrát, ani nevím proč, nejspíš například kvůli nějaké pasáži, která mě až tak nebavila. Každopádně jsem určitě ráda, že jsem si knihu přečetla, bylo to zase něco trošku jiného a jak už jsem psala, zajímavého.


Fangirl
březen 2020 - duben 2021
Fangirl 2015, Rainbow Rowell

Ke knize jsem se vrátila za dobu čtení asi dvakrát, protože jsem ji odložila a po nějaké době zase pokračovala (asi mě to v těch chvílích moc nebavilo). Cath mi byla sympatická, i když mi možná vadilo to, jak moc je introvertní (samozřejmě chápu, že se zrovna ocitla v novém prostředí na vysoké škole). Její sestru Wren jsem si více oblíbila až na konci. Levi mi byl sympatický po celou dobu, když ve knize vystupoval, byl velmi ochotný, pracovitý a optimistický. Děj knihy není nijak napínavý, ale i přesto se kniha četla docela rychle, když už jsem si k ní sedla. Fanfikce nečtu, hlavní hrdinku Cath moc bavily, což jsem ale chápala. Avšak části, na které byl vždy vyhrazen prostor na jedné straně před začátkem nové kapitoly mi moc nedávaly smysl a nebavilo mě je číst (ale přečetla jsem je). Když už jsem o knize Nedej se tolik slyšela, tak přemýšlím nad jejím přečtením, třeba by mi to začalo dávat větší smysl, co se příběhu Simona a Baze týče. Co bylo skvělé, byly poměrně krátké kapitoly, které mám alespoň já mnohem radši, než ty rozsáhlé. Hodnotím třemi hvězdičkami, protože úplný "propadák" to určitě nebyl, ale kniha, kterou bych si nějak zvlášť zapamatovala a vrátila se k ní taky ne.


Útěk z Osvětimi
duben 2020 - duben 2021
Útěk z Osvětimi 2009, Andrej Pogožev

Ani nevím, jak to okomentovat. Šílené, smutné, nepředstavitelné. Myslím si, že bychom o tom však měli vědět a tato kniha je (i přesto všechno zlé v ní) skvělá. Zajímavé byly i fotografie vprostřed knihy. Určitě doporučuji, příběh rusa Andreje Pogoževa byl velmi poutavý a myslím, že nám to může hodně předat.


Třikrát detektiv Kalle
? - duben 2021
Třikrát detektiv Kalle 2018, Astrid Lindgren

Knihu jsem četla tak nějak přerušovaně, vždy jsem přečetla příběh, nebo část příběhu a na chvíli jsem knihu odložila. Myslím si, že je to tím, že kniha je určena pro mnohem mladší čtenáře, ale tím, že jsem už ji měla doma, tak jsem ji přečíst prostě chtěla :D. Nicméně pro mladší čtenáře, kteří mají rádi dobrodružné a napínavé příběhy mohu jedině doporučit, protože by se jim to mohlo líbit. Přijde mi pěkné, že je v knize ukázáno, jak důležité je kamarádství a jak si přátelé mají navzájem pomáhat. Ve všech třech příběhách prožíváme s Kallem, Andersem a Evou-Lottou, což jsou členové Bílé růže, růžná dobrodružství a řešení případů. Moc se mi líbily také ilustrace knihy.


Kulka
? - březen 2021
Kulka 2016, Mary Louise Kelly

Knihu jsem nějakou dobu, i když ani nevím proč, odkládala. Ale teď, když jsem ji před pár hodinami dočetla, tak jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala. Hlavní postava Caroline mi byla sympatická a líbilo se mi, že se se vším uměla tak nějak vyrovnat. Sympatičtí mi byli i její rodiče, tedy Cashionovi a i její bratři. Děj knihy mě moc bavil, chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne. Hodně mě také překvapil obrat v ději, kdy Caroline udělala to, co udělala (nechci moc předvídat ostatním, ale my, kteří jsme knihu četli, budeme vědět :D). Také mě překvapilo, jak Will Zartman o sobě svým způsobem lhal, protože mi přišel jako férový lékař a se svým zájmem o Caroline i třeba jako její partner. Ale asi nejvíce ze všeho mě překvapil konec knihy, kdy jsem si myslela, že vraha Smithových jsem odhalila a ono to nakonec dopadlo úplně jinak a nepředvídatelně! Určitě stojí za přečtení.


Hadrový panák
? - říjen 2020
Hadrový panák 2017, Daniel Cole

Ze začátku jsem se trochu ztrácela v postavách, hlavně ve jménech detektivů. Nicméně potom mě ten příběh začal dost bavit. Kniha je zajímavá například propojením lidí na seznamu, které chce vrah zavraždit, jak se dozvíme později. Hodně mě překvapil také konec knihy, protože bych to vůbec nečekala. Takže jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, byla to zase taková trochu jiná detektivka, nejen co se týče počtu zavražděných.


Princezná v utajení
? - září 2020
Princezná v utajení 2018, Connie Glynn

Tuto knihu jsem četla, i když je spíš pro mladší čtenářky než jsem já. Myslím, že kdybych knihu četla několik let zpět, tak bych si to užila více. Oblíbila jsem si Lottie i Ellie, jejich přátelství bylo takové pravé a moc pěkné. Propojení královského světa s tím normálním bylo zajímavé.


Mrtvá na pranýři
? - srpen 2020
Mrtvá na pranýři 2018, Milan Růžička

Klasická průměrná detektivka, rychle se četla, ale přečetla jsem už i lepší.


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
duben - červenec 2020
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel 2012, Jonas Jonasson

Tato kniha mě zaujala svým názvem, ale příběhem už trochu méně. Musím se přiznat, že knihu jsem párkrát odložila a po nějaké době jsem si zase část přečetla, což se mi u knih, které mě opravdu baví, nestává. Přišlo mi však zajímavé, jak je kniha napsaná ve dvou časových liniích a to v Allanově minulosti a v jeho přítomnosti. Více mě bavily části z jeho současnosti, ty z minulosti mi přišly někdy až zdlouhavé a občas i málo zajímavé. Od tohoto autora mám v plánu si přečíst ještě knihy Analfabetka, která uměla počítat a Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel), tak jsem zvědavá, jaké budou.


Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša
červen - červenec 2020
Strakonický dudák aneb Hody divých žen / Naši furianti / Maryša 1983, Josef Kajetán Tyl

Tento soubor třech děl jsem si půjčovala kvůli díla Maryša, protože jsem to musela přečíst do školy. Řekla jsem si však, že když už to mám půjčené, tak si přečtu i zbylé dvě díla. Nejvíc mě bavila Maryša a po ní asi Strakonický dudák, ale jsem ráda, že jsem si mohla přečíst i dílo Naši furianti. Každá z her je doplněna o doslov Františka Černého, který tam popisuje premiéry her, jaký měly hry ohlas a tak dále. Za mě byly tyto doslovy asi až moc obsáhlé. I když to asi hodně lidí musí číst jako četbu do školy, tak bych se toho vůbec nebála, právě naopak! Díla jsou rychle přečtená a děj je snadno zapamatovatelný.


Případ pro exorcistu
13. květen 2020
Případ pro exorcistu 2012, Michal Sýkora

Fajn detektivka, která se dobře četla. Měla zajímavý děj a líbilo se mi, že se odehrával ve vesnickém prostředí.


Zlodějka knih
? - květen 2020
Zlodějka knih 2009, Markus Zusak

Už dlouhou dobu jsem si chtěla tuto knihu přečíst a jsem ráda, že jsem to udělala. Pokud náhodou někoho odrazuje počet stran, to, že kniha není nejtenčí, tak to úplně hoďte za hlavu, protože se čte sama. Je zajímavé, jak příběh vypráví smrt. Liesel jsem si oblíbila, muselo pro ni být šíleně těžké ztratit bratra a opustit matku a jít do pěstounské rodiny Hubermannových. Rosu jsem si taky oblíbila, i když nadávala, tak měla dobré srdce a vždycky to myslela dobře. Bylo fajn, že ty nadávky byly v němčině, bylo to takové autentičtější. A Hans? Tak toho si nešlo neoblíbit! Vždycky byl děsně hodný a nápomocný všem okolo. Myslím, že všichni jsme si mohli oddechnout, že na jeho místě v dodávce neseděl on... Rudy byl pravý a úžasný kamarád, Liesel měla štěstí. Max mi byl taky sympatický a jsem ráda, že se po tom všem on a Liesel znovu setkali... Kniha má hodně smutných částí, nejsmutnější je však ten konec. Když se Liesel loučila se svými blízkými...šílené a strašně smutné.... Vůbec bych to nečekala a po celou dobu knihy jsem jenom doufala, že to tak nedopadne. Určitě se chci někdy podívat i na film. Knihy z tady toho období mě zajímají a tahle byla prostě krásná, takže ve zkratce DOPORUČUJU VŠEM.


Láska mezi písmenky
03. květen 2020
Láska mezi písmenky 2016, Jodi Picoult

Kniha měla pěkný, zajímavý děj, líbilo se mi propojení skutečného světa se světem v pohádce. Nicméně si myslím, že kdybych byla trochu mladší, tak by mě kniha bavila víc. Oliver mi přišel strašně roztomilý. Hlavně tím, když přišel do skutečného světa a vlastně vůbec nevěděl, jak to tady chodí (hlavně ve škole). Byl strašně sympatický, stejně tak Delilah, tvořili spolu úžasný pár. Jenom mě mrzí, že jsem si jako první nepřečetla první díl - Láska mezi řádky (bohužel, když jsem si vybírala k přečtení tuto knihu, nevěděla jsem, že je to až díl druhý). Nicméně i když je to druhý díl, tak příběhu jsem úplně skvěle rozuměla už od začátku a dá se to číst úplně v pohodě jako samostatná kniha. Strašně se mi líbily takové ty texty, které bývaly někdy po kapitole napsané kurzívou a nevztahovaly se k ději knihy. Například ten o naději byl dokonalý. Ilustrace na konci knihy byly úplně úžasné!


Terapie láskou
? - duben 2020
Terapie láskou 2013, Matthew Quick

Kniha se pěkně, rychle četla, měla zajímavý námět a popisovala život a myšlenky Pata Peoplese, který se vrátí z psychiatrické léčebny. Snaží se vrátit do života, jaký měl předtím, to se mu však tak úplně nepodaří. Jako hlavního hrdinu knihy jsem si ho celkem oblíbila, líbilo se mi na něm, že se snaží byt lepším člověkem (i když to podle mě trochu přeháněl s každodenním cvičením). Nesympatický mi však přišel jeho otec, který se choval tak, jak se choval... Patův terapeut Cliff byl úplně skvělý, líbilo se mi, že je s ním i kamarád a příznivec jednoho klubu a to Orlů. Dále se mi líbila podpora lidí v okolí Pata. Tiffany mi prvně přišla trošku zvláštní, jak s Patem spolu běhali, ale u toho nemluvili. Když ho řekněme podvedla s těmi dopisy, tak to nakonec bylo pochopitelné, vlastně to dělala ve prospěch Pata. Líbil se mi i konec knihy, a to, když se Pat tak nějak smíří se svým životem a celkově to dopadne jinak, než chtěl, ale přesto dobře.


Podzimu neutečeš
březen - duben 2020
Podzimu neutečeš 2010, František Uher

No, nevím, četla jsem už i o mnoho lepší detektivky. Některé nápady mi přišly zajímavé, jako například pálení poštovních schránek, nějaké části mě však vůbec nebavily.


Nové povídky
? - duben 2020
Nové povídky 2011, Zdeněk Svěrák

Tato knížka za mě určitě patří do skupiny knih, které když dočtete, tak je Vám to trochu líto. A to musím říct, že je přečtená hned, protože Zdeněk Svěrák nehraje na kvantitu, ale vždy na kvalitu. Jak už jsem zmínila, kniha se čte sama, nejvíc se mi na tom líbí, že povídky jsou z života kolem nás. Takže za mě Povídky i tyto Nové povídky rozhodně doporučuji (a to i pro lidi, kteří moc nečtou)!


Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení
prosinec 2019 - duben 2020
Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení 2015, * antologie

Protože je tady dvanáct příběhů, je jasné, že některé si mi líbily víc a některé méně. Nejvíc se mi líbil příběh Vítejte ve Vánocích, CA, povedených příběhů tam však bylo víc, a nejméně se mi líbil poslední - Dívka, která probudila snílka, u kterého jsem se musela trochu nutit, abych ho dočetla. Knížku jako celek hodnotím třemi hvězdičkami, protože jsem ji četla, pak jsem ji odložila a dočetla ji až za nějakou dobu, takže mě ty příběhy asi zase až tak nezaujaly. Nicméně myslím, že když knížku budete číst o Vánocích, nebo před Vánoci, tak Vám může dodat vánoční náladu.


Kříďák
duben 2020 (10.-11.)
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Na čtení knihy jsem se celkem dost těšila, název i to, o čem kniha bude mi připadalo zajímavé. Ale asi jsem od toho čekala víc, přišlo mi, že většinu knihy se nic moc nedělo, děj se rozvíjel pomalu. Musím ale uznat, že bylo zajímavé, že kniha byla napsaná ve dvou časových liniích. Ed mi přišel jako smolař, musel řešit takové věci, které malí chlapci řešit nemusí (například nehoda na pouti, dále když našel mrtvé tělo rozřezané na kusy,...). Ale i přesto všechno na mě působil jako poměrně normální dospělý muž. Hodně mě překvapily vztahy mezi reverendem Martinem, Niky, Hannah, Chloi. Bylo zajímavé to postupně zjišťovat. Čtyři hvězdičky dávám knize i za rozuzlení a zajímavý konec, který jsem nečekala. Část v lese s reverendem Martinem mě překvapila asi ze všeho nejvíc. Asi stejně jako když jsem se na konci dočetla o tom, že Ed nesbírá a neschovává jen věci...U knihy mi mimochodem celkem vyhovovalo větší písmo.


Po strništi bos
? - duben 2020
Po strništi bos 2013, Zdeněk Svěrák

To byla tak strašně fajn kniha! Líbilo se mi, jak to bylo vyprávěno z pohledu malého kluka Edy, který byl mimochodem fakt milý. Některé části byly vtipné, jiné dojemné, třeba když zemřela babička, nebo když se Eda s jeho rodinou stěhovali zase do Prahy. Mám v plánu se podívat i na film, abych to mohla porovnat právě s knihou.


Dívka v modrém plášti
? - duben 2020
Dívka v modrém plášti 2017, Monica Hesse

Woow! Určitě jedna z nejlepších knih, které jsem poslední dobou četla. Knihu jsem měla přečtenou ani ne za tři dny, vůbec jsem se od ní neuměla odtrhnout. Přijde mi neuvěřitelné, že tohle se doopravdy dělo. Samozřejmě vím, že kniha není podle skutečné události, ale je skvělé, že si autorka před napsáním díla nastudovala informace, aby to bylo co nejvíc reálné. Hlavní hrdinka Hanneke byla sympatická, odvážná a prostě taková, jaká by hlavní hrdinka měla být. A odvážná vlastně nebyla jen Hanneke, ale i Ollie, Willem, Judith, Mina a samozřejmě ti, kteří Židy schovávaly, takže paní de Vriesová, paní Janssenová a další... Bylo obdivuhodné, že se Hanneke nevzdávala nalézt Mirjam, i když už to vypadalo, že to nebude možné. Hanneke mi bylo líto ohledně Base, je šílené, že lidé umírali a ještě k tomu tak mladí... Vlastně ani nevím, jestli kniha skončila dobrým koncem, nebo ne... Protože kamarádka Mirjam zemřela, a kdo ví, jak by to dopadlo s ostatními hrdiny z knihy, kdyby pokračovala, když ještě válka trvala... Konec jsem nečekala, hlavně tu noc, kdy se Ollie převlekl do uniformy a stalo se to, co se stalo... Knížka byla prostě skvělá, napínavá od začátku do konce a určitě ji doporučuji.


Zlatý časy
duben 2020 (02.-03.)
Zlatý časy 2012, Petr Hudský

-spoiler- Knížka byla přečtená hned, celkem mě bavila. S hlavníma hrdinkama jsem se úplně neztotožnila. Samozřejmě však chápu, že to doma neměly jednoduché. Hlavně u Hanky doma s otcem alkoholikem to muselo být těžké. Linda to však s jejím otcem a jeho protivnou mladou druhou manželkou taky neměla nejlehčí. Co mi však přišlo trochu zbytečné a přes čáru byly problémy, které dělaly ve škole. Přece jenom, už to nebyly malé holky, ale třeťačky na gymnáziu. Ještě celkem milé mi přišlo chování Hanky ke svému mladšímu bratrovi Jirkovi. Když se ukázalo, co je Filip zač, tak mě to ani moc nepřekvapilo. Spíš mě překvapil konec knihy, nečekala jsem, že se stane nehoda. Ale protože je všechno špatné k něčemu dobré, tak si myslím, že to holky celkem poučilo.


Zůstaň!
? - březen 2020
Zůstaň! 2012, Allie Larkin

Strašně čtivá a pohodová kniha, kterou jsem měla přečtenou do tří dnů. Neměla složitý děj, prostě takové odpočinkové čtení. Savannah byla celkem fajn, ale víc sympatický mi přišel Alex.


Doteky noci
červenec 2019 - březen 2020
Doteky noci 2004, Lenka Lanczová

Hlavní hrdinka Nikol mi nebyla nijak sympatická, situace s Robertem mi přišla poměrně trapná, když chodil s Týnou. Navíc jsem fandila Jonášovi, i když se líbil Romaně. Závěrečnou část knihy jsem tak nějak očekávala, bylo mi jasné, že se Romča nějakým způsobem bude chtít pomstít. Celkem mě štve ten otevřený konec, i když nějaké velké odpouštění a usmiřování jsem nečekala...Kniha mě bavila, no četla jsem i lepší.


Gossip Girl: Manga: Jen pro tvé oči 1
? - březen 2020
Gossip Girl: Manga: Jen pro tvé oči 1 2011, Cecily von Ziegesar

Tato kniha mě moc nebavila, myslím, že seriál by měl bavil víc.


Tajný deník Adriana Molea
? - březen 2020
Tajný deník Adriana Molea 2017, Sue Townsend

Vtipné, oddechové čtení, kniha byla rychle přečtená, Adriana Molea jsem si jako pisatele tohoto deníku oblíbila. Hodně užíval sarkasmus a ironii, což mě na tom bavilo asi nejvíc.


Povídky
? - březen 2020
Povídky 2008, Zdeněk Svěrák

Kniha mě bavila, povídky byly zajímavé, tak akorát rozsáhlé. Rozuzlení je vždy až na konci povídky a u mnohých bych vůbec nečekala, že to skončí tak, jak to končilo. Určitě si přečtu i jeho další knihu s povídkami.


Já a holka odvedle
? - březen 2020
Já a holka odvedle 2018, Jared Reck

Kniha mě asi tak do první půlky ničím moc nezaujala, ale takový zvrat jsem nečekala. Líbilo se mi, že to bylo napsáno z pohledu kluka, který popisuje své myšlenky a pocity. Protože nejsem basketbalový fanoušek, tak tam na mě bylo až moc takových úryvků. Jak jsem psala, takový zvrat mě překvapil, myslím, že to nikdo nečekal. Kniha tak nekončí úplně klasickým, dobrým koncem, zaujalo mě, jak se s tím Matt vyrovnával.


Jak jsem stopoval letadlo
leden - únor 2020
Jak jsem stopoval letadlo 2016, Stanislav Gálik

S autorem jsem se setkala na základní škole, kde měl o sobě, o knize a celkově o svojí cestě přednášku. Přišlo mi to zajímavé, a když jsem knihu viděla o pár let později v knihovně, tak jsem si ji hned půjčila. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, protože je to zase něco jiného a originálního. V knize je popsáno vlastně všechno o jeho cestě a k tomu i autorovy poznatky. Četla jsem už i lepší knížky, ale nebylo to špatné a k tomu byla rychle přečtená.


Občanský průkaz
? - leden 2020
Občanský průkaz 2006, Petr Šabach

Tuto knihu jsem si přečetla, protože jsem už několikrát viděla stejnojmenný film na motivy téhle knížky. Film mám moc ráda a líbil se mi víc, než kniha. Kniha ukazuje realitu totalitní doby, a i když jsem tuto dobu nezažila, tak bylo zajímavé se o tom dozvědět víc.


1 ...