Proměna

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/big_promena-8m6-175595.png 3.93673
Literatura světová, Novely, Povídky

Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung, 1915

Kniha Proměna

Legens

Viz můj komentář k Franzi Kafkovi jako autorovi.

PastorMal13

Řehoř Samsa se proměnil v brouka a místo lítosti, jakou by si od rodičů a přátel jistě zasluhoval, na něj pomalu zapomenou. Dříve financoval rodinu, ale zjistil, že i jeho místo je nahraditelné. Nakonec je rodina ráda, jak Řehoř skončí.

Pine

Štítili jste se brouka? Následně s ním soucítili? Chtěli jste seřvat rodinu a zároveň jste jejich rozhodnutí chápali? Zvláštní pocit, že?

V díle je velmi patrná snadná manipulovatelnost, pomíjivost citů, morální úpadek, depresivní nálada, osamocení, pochyby a myšlenka, že život je jen čekání na smrt – prostě čirý existencionalismus. To nám čtenářům dává obrovský prostor k zamyšlení, třeba nad tím, jak se člověk může i v přítomnosti nejbližších cítit sám a že se tento pocit právě v okruhu přátel a rodiny násobí.

Orange8knihomol

Jelikož je Kafka součástí maturitní četby, rozhodla jsem se, že si z jeho tvorby přečtu Proměnu. Zpočátku mě udivilo, jak je povídka krátká, ale záhy jsem pochopila, že vzhledem k tématu je délka odpovídající. Přestože mě knížka nijak nenadchla, zaujala mne měnící se psychika postav. Čtyři hvězdy dávám také za jazyk a styl psaní, které mi sedly.

EvcaSuch

Tuhle krátkou povídku jsem slupla, než se můj drahý dodíval na Skleněné peklo. A musím se přiznat, že jsem k ní přistupovala s předsudky. Očekávala jsem těžko srozumitelnou intelektuálštinu, složitý příběh, sofistikovaný jazyk. A dostala jsem jednoduchý příběh s jednou dějovou linkou, postavený na holém faktu, že živitel rodiny se jednou ráno probudí v podobě hmyzu ovšem s uvažováním člověka.
A tohle bohatě stačí k tomu, abyste si jako čtenáři začali klást zásadní otázky: co se stane, pokud najednou nebudu moct zabezpečit svoji rodinu či lidi, kteří na mně zavisejí? Co budu dělat, pokud se něco stane s živitelem naší rodiny? Nezneužívá naše rodina svého živitele, ať už je jím kdokoli? Co když na mně a na mojí péči najednou zůstane úplně odkázán můj blízký? Zvládnu to? Jak dlouho?
Proměna klade nepříjemné otázky na tělo každému z nás. A pokud si euforicky odpovíte, že přece jasně, musíme se o sebe i o naše potřebné postarat, pak si znovu přečtěte závěr povídky. Není to vůbec samozřejmé a není vůbec snadné dodržet očekávané morální standardy.
Líbil se mi překlad Zbyňka Sekala, jazyk není složitý a příběh je čtivý.

Val

Kafka byl součástí mé soukromé výzvy.
Naprosto jsem netušila co od knihy čekat a zpočátku jsem váhala , jak ji vlastně uchopit.
Emoce , které se vystřídaly při čtení mluví za vše. Knížka slabá počtem stránek , ovšem neuvěřitelně silná dějem .
Každý z nás si po přečtení musí sáhnout do svědomí a zamyslet se ... Smekám , pane Kafko ...

honys

Rozhodně nesdílím názor, že se jedná o ponuré dílo. Bude to i tím, že jsem trochu cynik, ale Řehoř Samsa mě neskutečně bavil. Přišlo mi to celé jako humorná povídka. Fakt v ftopu... :-) Byl to můj první Kafka a zcela určitě ne poslední.

Slepýš24

Knížka mě velmi mile překvapila. Měla jsem strach z Kafkova proslulého autorského stylu, připomínajícího dlouhé úřední spisy, ale tyto obavy se brzy ukázaly jako zbytečné. Nečetlo se to vůbec špatně, ba právě naopak, nejednou mě autorovo vyprávění pohltilo natolik, že jsem zapomněla na vše ostatní.

Proměna je krátká povídka, přesto může říct mnohé. Líbí se mi, jak je nejednoznačná a proměnlivá, jak je každá postava jednotou dobra i zla, které se mísí a vyplývá na povrch v podobě aktů, které zraňují i hladí. Každý si tu najde jinou myšlenku, každý si tu či onu část povídky vyloží jinak. Je to příběh mnoho tváří. V jednu chvíli komický, v druhou zase melancholický až depresivní. Nepamatuji se, že bych někdy četla knihu, jež by ve mně vyvolávala tolik protichůdných emocí najednou.

Jsem uchvácena a doufám, že toto nebylo moje poslední setkání s Kafkou.