Proměna

kniha od:

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/bmid_promena-8m6-175595.png 3.9 4072

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Novely , Povídky

Vydáno: , B4U Publishing
Originální název:

Die Verwandlung , 1915


více info...

Komentáře (397)

Komentáře 397 Recenze 2

JohnMiller
JohnMiller
12.10.2023 3 z 5

Premena bolo moje prvé stretnutie s Kafkom. K úvodu prezradím, že to bolo iné ako som očakával. No na otázku, čo som očakával?, asi ani neviem odpovedať. To, čo a ako, sa odohrávalo v tejto prerastenej poviedke bolo ako z iného sveta. Celá poviedka grotesne pripomínala nočnú moru, ktorá má vlastné pravidla, a tie sa skoro nikdy nezhodujú s tými, s ktorými sa riadime počas dňa. Je to ako nepríjemný sen, ktorý akoby deformoval sociálne správanie v kruhu rodiny. Na radikálnu zmenu ako to v takýchto snoch býva, však hlavná postava nepoukazuje, respektíve mu, nepríde divná, patologická a nesprávna. Hlavná postava sa snaží iba prežiť medzi týmito neuveriteľnými pravidlami, ktoré akoby reflektovali pocity, depresie, úzkosti a vylúčenie.

Kafka, či už v Premene alebo Procese, nie sú moja šálka kávy. No, viem sa cez to preniesť a uznať kvality autora aj keby nebol tak uznávaný, čitateľsky populárny. Lebo ak už nič viac, tak som nad obsahom po prečítaní premýšľal aj viac krát.

thorir
thorir
11.10.2023 5 z 5

V rámci snahy dohnat některé mnou opomíjené klasiky padla tentokrát volba na tuto kratičkou, přesto zásadní, povídku. Netřeba psát sáhodlouhé litanie, analýz a rozborů je k nalezení nepřeberné množství, nemám vlastně ani ambice se o jakýkoliv rozbor pokoušet. Jen několik postřehů: text je zvláštním způsobem podmanivý, téma a vývoj příběhu mi hodně připomíná deprese, úzkosti, post-traumatické poruchy, nebo dnešku poplatné vyhoření. Proměnu Řehoře vnímám jako útěk před světem, jako jakousi manifestaci sebenenávisti. Dehumanizace a odcizení je absolutní. Mizí vůle, mizí život. Vedle samotného Řehoře se proměňuje i vztah okolí k němu, a opět lze nalézt paralely k těžkým depresivním stavům, k těžkým melancholikům, dystymikům. Při čtení jsem si nemohl nevšimnout jisté nápadné podobnosti s románem „Odepsaný“ od Osamu Dazaie. Proměna je pochopitelně rannějšího data, přesto oba texty pracují s podobnou absolutní dehumanizací vlastní osoby, touhou zmenšit se, odejít, být zapomenut, přestat být přítěží, zmizet. Naše vlastní mysl nás někdy zavede do strašlivých míst. Doporučuji.


Republikán
Republikán
09.10.2023 3 z 5

Člověk přirozeně touží po uznání a upřímných citech, které dávají životu jakýsi smysl. Často jejich existence je ovšem pouhá iluze a život se stává zaseklým snímkem, jehož další promítání se ztrácí někde v daleké mlze. Po přečtení Kafkovy Proměny jsem potřeboval na chvíli vypnout a najít nějaký sebemenší zdroj radosti, alespoň projev nějaké pozitivní energie, že alespoň něco dává smysl. Život Franze Kafky je zajímavý sám o sobě, jeho díla jsou jakýmsi zrcadlem skrytých myšlenek, které ovšem nikdy neměly vyjít na povrch. Díky Brodovi se texty z pera tohoto spisovatele dochovaly a my můžeme nahlédnout do stínů životní existence plné paradoxů.

Zemlja
Zemlja
08.10.2023 3 z 5

Fujky. Nech brouka žít tu nevyšlo. Bylo mi ho líto. Proč jako to všechno? Mělo to nějak prověřit příbuzné? Sestra mě dost zklamala.

SSTknihy
SSTknihy
07.10.2023 5 z 5

Groteskně žalostná proměna lidské bytosti v cosi podřadného a odpudivého. I přes veškerou počáteční snahu, Řehořův odborný vzhled, strašný zápach a podivné zvyky z něj v očích rodiny i okolí činí nucené zlo. Zlo, které teprve když zmizí přináší ostatním toužebné ulehčení. Jinakost se prostě neodpouští...

vslc66
vslc66
12.09.2023 5 z 5

Ťažko by ste medzi všetkými dielami Kafky našli podobný počin, v ktorom by takto dopodrobna opísal svoje životné útrapy prostredníctvo hlavnej postavy, ako v tomto prípade u chrobáka Řehořa Samsy. Beznádej - myslím si, že to je to správne slovo, ktoré dokonale vystihuje atmosféru tejto knihy (a aj život autora).

karaliene
karaliene
10.09.2023 3 z 5

V pubertálních letech nihilistického hloubání nad smyslem vlastní existence mě oslovila mnohem více. Jedna z mála položek povinné středoškolské četby, která do ní opravdu patří (narozdíl od mnoha těch, které adolescent pochopit, natož vstřebat ještě nedokáže).

apq
apq
19.08.2023 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci maturitní četby a mohu zpětně říct, že to byla jedna z mála knih k maturitě, které či člověk bude pamatovat. Napětí, zajímavý děj, dobře se to četlo a knihu jsem si vytáhla při maturitě, za což jsem byla ráda.

Yrden
Yrden
16.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha z povinné četby k maturitě. Je krátká, čte se dobře a je zde super myšlenka, kterou není těžké odhalit :))

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 4 z 5

Povídka Proměna mne mile překvapila. Čekala jsem, že se bude obtížně číst, a že bude psychicky náročnější. Nic z toho se však nestalo. Autor psal srozumitelným jazykem i pro dnešní dobu. Nebyla jsem nucena se do jednotlivých postav příliš vžívat, což mi vyhovovalo, protože jsem si mohla ponechat svůj vlastní odstup od díla. Neočekávala jsem, že takto vážný příběh bude mít klidný až optimistický konec.

Dále se v tomto díle vyskytovalo také pár drobností, které snižují můj dojem. Přišlo mi, že je dílo neuspořádané, co se týče časové posloupnosti děje. Také mě znervózňovala určitá abstrakce či nepřímé určení vzhledu a velikosti hmyzu, ve který se Řehoř Samsa proměnil. Doteď nevím, jak by měl vypadat, bohužel si to ani nedokážu představit, jelikož je v díle dle mého názoru příliš málo indicií.

Myslím si, že tato kniha nabízí zajímavý pohled na hodnotu lidského života a požadavky lidskosti. Tedy, že pokud někdo vypadá jinak než většina, často mu nebývají přiznávána stejná práva jako ostatním lidem odpovídajícím normě. Tento fakt lze dokázat na typech obětí šikany. Vždy bývá šikanován jedinec, který se čímkoli, byť jen trochu, odlišuje od ostatních.

StrYke
StrYke
28.07.2023 4 z 5

Když jsem Proměnu četl k maturitě, příliš se mi nelíbila. Když jsem ji nyní poslouchal jako audio, byl jsem mile překvapen. Je pravdou, že dějová linka je jednodušší, jak však bývá u novel zvykem, ale samotná proměna Řehoře mě velice bavila. Po přečtení komentáře od "LukasB.453", který mi na dílo poskytl nový úhel pohledu, mi přijde Proměna ještě o něco zajímavější. Chápu však každého, koho nebude bavit nebo ji náležitě neocení, protože jsem se mezi takové dlouhou dobu také počítal.

kobejn
kobejn
20.07.2023 5 z 5

dokonalé

Nieroccoon
Nieroccoon
20.07.2023

Ze začátku jsem chtěla jako komentář napsat jen WTF, ale po zpětném přemýšlení nad Proměnou mi začíná pomalu docházet to neradostné svědectví o lidské povaze.

LukasB.453
LukasB.453
13.07.2023 5 z 5

pro-mě-na velké přemýšlení. sám jsem si už dávno sebediagnostikoval jistou míru poruchy autistického spektra (odborníci mi laskavě odpustí mé diletantské fušování do něčeho, čemu nerozumím a též mé neobratně použité termity), jsem prostě takovej mírnej aspergráček (zaplaťbůh funkční a začleněný), a tahle kniha je o mém pocitu mezi lidmi - mám je rád, toužím po nich, a oni mi často proklouzávají mezi prsty a nerozumí mi, podsouvají mému neobratnému chování jiné motivace a straní se mě. řehoř je mé alter ego, jak moc mu rozumím.
vůbec nejde o hmyz. jde o samotu mezi lidmi.

doplnění o pár hodin později:
s myšlenkou na řehoře jsem si večer sám doma pustil deadmana (jim jarmusch, neil young, johny depp) a je to naprosto to samé - nálada, myšlenka, pocit, východiska. vlastně si uvědomuji, že k proměně mi patři ten syrovej kytarovej riff a že je to strašně kafkovskej film.

prosím, buďme hodní na ty jinaké. jsou to citlivé duše a budou nám vděční - a nebudou to možná umět dát najevo.

a ještě jedna aktualizace: jeden z krátkých komentářů zde píše, že se to týká i stárnutí a bezmocnosti ve stáří. zajímavé. k přemýšlení.

ronyyy
ronyyy
05.07.2023 4 z 5

Jedna z mála knížek k maturitě, kterou jsem fakt přečetla.

luca321
luca321
18.05.2023 4 z 5

Krásná metofora pro tehdejší dobu. Silný příběh, i když není úplně dějově "nadupaný".

Sralinka
Sralinka
01.05.2023 4 z 5

Tohle asi skvěle vystihuje Kafkovo psychické rozpoložení

Renatka11
Renatka11
01.05.2023 4 z 5

Kafka mě nikdy nelákal a nebýt toho, že dcera poslouchala před pár měsíci Proměnu k maturitě, asi bych se k němu jen tak nedostala.
O to víc jsem byla příjemně překvapena. Nejen, že mě bavilo audio podání, které jinak u knížek nepreferuju, ale jako fanynka Havlových dramat jsem si užívala i absurditu celého příběhu i přístupu Řehoře a jeho okolí, zvlášť těch nejbližších, k proměně. Dnes jsem dočítala i knižní verzi a audiokniha za mě v tomto případě jasně vede.
Při další návštěvě Prahy uz si nesmím nechat ujít návštěvu kavárny Řehoře Samsy v pasáži Lucerna, která mě svou útulností láká už dlouho, ale jejíž originální nazev jsem zaznamenala právě až po poslechu Proměny. A můžu tam dát třeba šanci dalšímu Kafkovi. :)

furt_kofein
furt_kofein
29.04.2023 3 z 5

Řehoř Samsa si svou proměnou v brouka prožil v krátké čase stísněnost, strach a slabost. Smutnil jsem s ním, jak nelehké to měl..

Naďa2411
Naďa2411
25.04.2023 odpad!

Tato akniha na mne působila depresivně, dějově i pocitově - bojím se pavouků. Tak nějak jsem si proměnu hl. hrdiny Řehoře v hmyz představovala. Překvapilo mne, že jeho sestra byla obětavá a stále o něj starala. Ale i ten "lidský hmyz" pochopí, co se musí stát, když nejsou peníze.

katerina8537
katerina8537
25.04.2023 5 z 5

Kafkovsky laděný příběh se silnou stránkou ťukajícíhé šílenství. Klasika, která nepřestane bavit. Autor nezamýšlel pojmout povídku, jako tragickou, takže když se na to podíváte s optimismem.

Doubravka1975
Doubravka1975
21.03.2023 5 z 5

Co se stane s člověkem, když je zbaven lidské důstojnosti a co s jeho rodinou?
Silný, smutný příběh k zamyšlení....
Posloucháno jako audio
Doporučuji

Spoiler: tak konkrétně tady rodina zklamala úplně ve všem, kromě Markétky ze začátku.

Elulilinka1
Elulilinka1
27.02.2023 3 z 5

Nejdříve jsem k novele přistupovala poněkud přímočaře - šlo mi jen o děj, který mi vlastně přišel nudný, ale taky nějakým způsobem divně zvrácený. Pak jsem si na pozadí textu začala všímat jistých spojitostí se samotným autorem a už mi to jako taková blbost nepřišlo. Ovšem po jazykové i obsahové stránce za mě ve výsledku průměr. Do maturitního seznamu si knížku, ačkoli velice krátkou, spíš nezařadím.

JmenujiSeZuzla
JmenujiSeZuzla
26.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Pro pochopení Kafkova díla Proměna (stejně jako ostatních děl) je naprosto esenciální znát pozadí Kafkova života. Kniha sama o sobě není žádným zázrakem - kratičká povídka o přeměně člověka v brouka. Pro mnoho lidí vlastně nic neříkající obsah. Avšak když člověk pochopí, co a kdo vlastně byl Franz Kafka, odemče se mu brána k poznání. Nejde totiž o pouhou prvoplánovou fantasy, ale o mnohem víc.
Knihu jsem přečetla jako jednu z mého maturitního výběru a nelituji ničeho. Jedná se jednoduše o odraz autorova vztahu k sobě, k rodině a k zaměstnání. Naprosto brilantně ukazuje podstatu existenciálních témat, které moc dobře zpracoval.
Řehořova existence je defacto absurdní. Je to člověk bez zájmů, bez vztahů. Ve své práci je svědomitý, přitom ho vyčerpává. Stal se z něj prakticky zautomatizovaný mechanismus na vydělávání peněz. Odporným hmyzem je vlastně celý život, jeho přeměna je tedy na místě (stejně jako jeho konec). Proto se Řehoř místo zděšení nad změnou jeho podoby zajímá jen o to, jak se dostat co nejrychleji zpět do práce.
Moc se mi líbí i celkové autorovo pojetí tohoto problému; Kafka nechce aby nám bylo Řehoře líto! Celou knihu pojal s groteskním až tragikomickým humorem. Podobně totiž Kafka vnímá i sám sebe.
Mnoho lidí tvrdí, že je kniha delší, než by mohla být, mně to ale třeba nepřišlo. Opravdu mě bavila. Všem od srdce doporučuji nejdříve něco o Kafkovy načít a směle se vrhnout nejen do Proměny. Rozšíří vám více než literární rozhled.

Knihomol170
Knihomol170
25.01.2023

(SPOILER) Řehoř Samsa se jednoho rána probudí jako hmyz. Zpočátku se o něj stará alespoň sestra, která dokáže přemoci svůj odpor. Samsovi mají finanční problémy a potřebují se přestěhovat do menšího bytu. Jednou Řehoře zahlédnou nájemníci a odmítnou zaplatit nájem. Řehoř psychicky těžce strádá, když vidí, jak moc trápí svou rodinu a úmyslně spáchá sebevraždu. Přestane přijímat jakoukoliv potravu a jednoho rána najde rodina Samsových Řehoře bez života na podlaze v jeho pokoji. Všem se jim nesmírně uleví a okamžitě se stěhují do menšího bytu.

Marbla2004
Marbla2004
14.01.2023 4 z 5

Místy nudný, ale zajímavý příběh.

knihomolmoravy
knihomolmoravy
07.01.2023 5 z 5

Dle mého názoru je tato kniha velmi atypická. Velmi se specifikuje na téma, o kterém se moc lidí nebaví. I přes její kratší délku ukrývá mnoho poselství a představ autora. Kniha se mi dobře četla. Dává úplně nový význam přísloví ,,šaty dělají člověka”.

sabina5156
sabina5156
26.12.2022 4 z 5

Jak nadčasové dílo, že? Zbavme jedince lidské důstojnosti a přestaneme v něm vidět člověka. Je to psychologická analogie každého násilníka, který přesahuje určitý inteligenční kvocient (ideální 100+), taktika, kterou s chutí využívali nacisti fašisti a různí -isti a obecně, v historii ji lze nalézt kdekoli. Proměna pracuje na stejném motivu. Skvělá, čtivá a smutná kniha, kterou vřele doporučuji.

Knihomol170
Knihomol170
20.12.2022

(SPOILER) Řehoř Samsa se jednou ráno probudil a zjistil, že se proměnil v brouka. Když se rodina dostala do jeho pokoje, zděsila se. Jediná sestra se o něj nejdříve starala, pomáhala mu, nosila mu jídlo, ale po nějaké době v něm přestala vidět svého bratra a viděla v něm jenom hmyz. Řehoř myslel a cítil jako člověk, proměna byla pouze tělesná. Markéta s matkou odklízely nábytek v Řehořově pokoji, Řehoř se nechtěl vzdát svého oblíbeného obrazu. Když matka viděla Řehoře, omdlela. Markéta běžela pro esenci, aby matku vzkřísila. Když přišel otec, myslel si, že se Řehoř dopustil násilí. Otec po něm házel jablka a jedno jablko ho velmi zranilo. Řehoř vyděsil svým vzhledem i uklízečku a muže, kterým rodina z finančních důvodů pronajala byt. Řehoř pochopil, že všem překáží a nechtěl být na obtíž. Zemřel.

kate9326
kate9326
15.12.2022 5 z 5

Ještě o něco lepší než Proces, a to ten patří mezi moje nejoblíbenější knihy...
nedoporučuju jen zarytým pesimistům..a lidem bez fantazie..:-)))
a je to kratší než Proces, takže třeba při povinné četbě snazší ohledně času.