Bonda Online Bonda komentáře u knih

Neviditelný Vítek Neviditelný Vítek Astrid Frank

Skvělé pro děti pro uvědomění základních vztahových věcí ve školní třídě. Šestiletá dcera o ději přemýšlela, padlo hodně otázek. Já si knížku zamilovala na první přečtení a už ji mám připravenou jako dárek do budoucí školy, až přijde čas. Aby se mohl děj rozvinout, učitelka v příběhu hrála pasivní úlohu, tak snad to tak nebývá i v realitě. Výraznou postavou je holčička, která se odvážně zastane šikanovaného kamaráda. Jedna z mnoha hrdinek svého typu. Malá rytířka.

09.03.2024 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Příběh je strhující a zajímavě prostý, čistý, bez odboček, zajímavostí a postranních zápletek, které mě ve fantasy literatuře ruší a odvádějí od středu sdělení. Tento příběh se spoléhá jen sám na sebe. Zároveň zanechává otázky po svém významu. V hlavě se mi stále častěji ozývalo slovo mýtus. Černo bílá polarizace (dobro a zlo), strohost a čistota vyprávění jako vysoustruhovaného z jednoho kusu, děj sahající mimo oblast života. A ústřední dvojice, kdy jeden chlapec je dokonalý jako Ježíš (a také se obětuje) a druhý je jeho kopie, pouze s přidaným lidským rysem: s nedokonalostí. Mimo to pokládám knihu za dobrý prostředek, jak ukázat dětem, co je to politická tyranie a policejní stát. Jsou zobrazeny velmi názorně: policie může kdykoliv vtrhnout do domácnosti a její násilí není ničím omezeno; vůdce pořádá velká shromáždění s povinnou účastí, na kterých zastrašuje posluchače, vyžaduje od nich projevy souhlasu a kritika je trestána na místě a bez soudu; rozhodnutí vůdce jsou vykonána bez diskuze; volby neexistují atd. Kdybych chtěla osmiletému dítěti ukázat, co je teror, zkusila bych na to jít přes tenhle čtenářský zážitek.

04.03.2024 5 z 5

Byla jedna moucha Byla jedna moucha Daisy Mrázková

Jak zo ta Daisy Mrázková dělá, že po přečtení jejich textů člověk cítí, jak je svět a život tajemný a zvláštní? Jednou větou máchne jako jedním tahem štětce na miniaturní japonské krajině s rákosem a žábou, a jsme v tom prožitku. A přestože používá fantaskní motiv (mluvící zvíře), tak cítíme, že jde o náš reálný svět: svět, ve kterém se hádají děti, drak se chytí ve větvích a tam pak měsíce visí, svět, v němž můžeme dát věcem CENU a dokážeme nahlédnout svou chybu a napravit ji. Svět s obrovskou minulostí a rozlohou, svět nekonečných dálek. Jaké události to jsou. Jaká dobrodružství.

27.02.2024 5 z 5

Ema nejde do školky Ema nejde do školky Jana Klimentová

Maminka se stará o miminko a komunikaci se starší pětiletou dcerkou ani trochu nezvládá. Je direktivní, trestá za nic, a to i fyzicky. Ema zareaguje dobře: vzbouří se. Maminka nakonec aspoň lehounce uzná chybu a slíbí napravení. Moc bych jí teda nevěřila. Za mě se měla omluvit mnohem víc. No co, je to jen kniha... Ale bylo mi Emy i jejích čtenářek líto. Zaslouží si důstojnější zacházení.

26.02.2024 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Je to skvělá próza, velmi působivá. Nevěřím ve znásilnění jako začátek lásky. V tomhle směru mi přijde próza jako typický kýč, ač bravurní a strhující. Líbí se mi velmi podoba jména Marketa s krátkou druhou slabikou a nechápu, proč se protahuje. Je to škoda. Vančura žádnou "Markétu Lazarovou" nenapsal.

25.02.2024

Pohroma s dortem Pohroma s dortem Sarah Welk

Pohodová, veselá, nenáročná kniha o dvou podnikavých sestřičkách z prostředí současného venkova. Věřím, že pobaví děti i dospělé.

25.02.2024 5 z 5

Heč, jdu do nemocnice Heč, jdu do nemocnice Nataša Tanská

Vypravěčem je hošík předškolák, který se trumfuje se sestrou, kdo prožije náročnější dobrodružství. Několikadenní pobyt v nemocnici je dobrá příležitost získat body. Rentgen, odběr krve... samé výzvy. Dětská perspektiva je docela věrohodná, realistický děj plyne rychle, autorka vyprávění ošperkovala i malými vtipy pro dospělé. Někdy trochu zvláštně (maminka natahuje ruku a vyhrožuje chapci makarenkem, tj. zřejmě pohlavkem). Celkově ale uvolňující čtení, které např. během návštěvy nemocnice může příjemně dítěti s rodičem posloužit.

25.02.2024 4 z 5

Děti krále Děti krále Max Lucado

Jednoduché a obsahové skvělé. Není třeba snažit se druhé oslnit. Chápu, že postava krále je zároveň symbol. Ale myslím, že vůbec nevadí, když tuhle náboženskou rovinu s dítětem při čtení pomineme. Příběh dává krásný a perfektní smysl i bez toho.

25.02.2024 5 z 5

Medvěd Tuli Medvěd Tuli Lenka Rožnovská

Holčička trpí pocitem viny a samoty po rozchodu rodičů. Kniha ukazuje léčivou moc doteků, včetně jednoho vnuceného objetí v řádu metodiky J. Prekopové.

24.02.2024

Neberte nám Ptáka Loskutáka Neberte nám Ptáka Loskutáka Pavel Brycz

Proč ne. Originální, trochu bláznivé, v druhé části celkem napínavé, psané s vypravěčským a hlavně jazykovým gustem. Pro předškolní dítě nebude myslím úplně srozumitelné, ale dítě v mladším školním věku si díky četbě může rozšířit slovní i myšlenkovou zásobu. Tipuju, že autor má rád Devatero pohádek a zejména Pohádku loupežnickou. A nejspíš budou v textu další odkazy. Logiku některých postav (Černá Sarapatka) jsem nepochopila a občas jsem měla jemné podezření, že se autor snaží dělat si legraci z věcí, kterým úplně nerozumí (subkulturní Sarapatka, logopedie...). Ale v tom barvitém řečovém a příběhovém toku se to smete.

24.02.2024

Petrklíče Petrklíče Olga Hejná

Je to taková idyla o rodině se čtyřmi dětmi z dob, kdy si předškolní děti v houfu běhaly po městě a na vlastní pěst objevovaly nekonečné zvláštnosti světa. Zdá se mi trochu klouzat po povrchu. Dospělí jsou většinou hodní, počasí chystá různá malá dobrodružství, mamka, táta i babička mají plné ruce práce a děti jsou okolnostmi vedeny k samostatnosti a soudržnosti. Pěkná, kultivovaná a laskavá, ale ne úplně výrazná próza. Autorka do děje nezakomponovala konflikt ani napětí. Některé reálie jako třeba mandl nebo cesty pro noviny už dnešním dětem mnoho neřeknou.

24.02.2024 5 z 5

Jak jsem dostal ségru Jak jsem dostal ségru Blanka Čapková

Dost věrohodné vyprávění sedmiletého chlapce o pocitech, které zažívá ve škole, v rodině, s kamarády. Nejvíce prožívá svou potřebu pozitivní zpětné vazby od rodičů a učitelky, která toho zneužívá a manipuluje děti metodou cukru a biče. V tomhle směru je kniha portrét dítěte závislého na hodnocení ostatních. Může nám dospělým pomoct uvědomit si křehkost a vnitřní nesamostatnost dětí, a to i těch relativně "zlobivých".

24.02.2024 5 z 5

Ty máš ale odvahu! Ty máš ale odvahu! Brigitte Blobel

Relativně jednoduchý a dost mrazivý příběh o tom, jak se chlapec odhodlával přiznat k podvodu, aby zachránil vážně šikanovanou spolužačku. Čte se dobře. Trochu mi scházela katarze a uvolnění po dramatickém, drsném ději. Konec přišle náhle.

23.02.2024 5 z 5

Terinka Terinka Olga Hejná

Imaginativní, nápadité. Fantazijní a intelektuální výzva pro dítě i dospělého. Překvapivě dobré. Tahle autorka je pro mě příjemně překvapeni, že nejen Daisy Mrázková dokázala básnit v próze pro děti. Jsem zvědavá, jestli se paní Hejné podařilo ještě něco tak mistrně jako autorsky ilustrovaná Terinka.

23.02.2024 5 z 5

Jak upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel Jak upír Uršulín o zuby a ke štěstí přišel Iva Hüttnerová

Upír se dobrovolně zbavuje své upíří identity a s ní i nesmrtelnosti, aby se zalíbil lidské ženě. Je to trochu jako Malá mořská víla naruby, v rozpustilém duchu a se šťastným koncem. Kniha je vysázena psacím písmem. Bohužel asi neprošla pravopisnou korekturou (takže upír nosí "cilindr").

14.02.2024 2 z 5

Kluk v sukních Kluk v sukních David Walliams

Potěšil mě anglický humor, který v některých chvílích jde do karikatury a crazy grotesky. Působí na mě tak, že ani životní pech nemusí mít sílu vzít nám pravdivé vidění situace a vtip. Dobrý prostředek proti literární přeslazenosti. Otázka záliby v nošení dívčích šatů je podaná sympaticky jemně a cudně, bez snahy dotknout se pikantních strun. Kniha, která má potenciál zvednout člověku náladu.

12.02.2024 5 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Nejvíc na mě zapůsobila síla Lampičky, která dokázala doslova zářit ve tmě, tj. ve všeobecné morální i materiální bídě. A z ledu a špíny vytvořila teplo a jas. Jinak mi upřímně celá ta atmosféra byla cizí a nic si mě nezískalo, ani ty opěvované ilustrace ne. Asi chyba na moji straně. Fantastický motiv, který se vynoří z dosud realistického děje někdy v půlce, mi přijde jako usnadnění situace, úkrok od pravdivého zpodobnění tíže života. Fantastické prvky mají asi nést hlubší symboliku, ale mně uniká. Raději bych zůstala v mikrosvětě rodiny a nechala postavy zvítězit bez síly kouzel. Přestože jsem knihu nespolkla jako malinu, je očividně dobře napsaná, hodnoty předává působivě a bez laciného patosu, její svět je barvitý a plastický. Je čtivá a originální.

12.02.2024 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Kniha plná motivačních citátů, s jednoduše podaným morálním poselstvím, s dvěma až pěti statečnými hrdiny (holčička Summer je poklad v temnotách a vím, že takové děti skutečně existují), s dvěma až pěti odpornými záporáky a spoustou duší, které v průběhu děje sledujeme na jejich cestě od zla k dobru. Na konci dobro vítězí v bombastickém závěru. Skromnost v kombinaci se statečností je zdrojem dojetí. Kniha mi prostředím, patosem a důrazem na určitou jednoduchost hodnot připomněla knížku Ten, kdo stojí v koutě. Zajímavé je tu zpodobení americké školní výchovy. Škola působí vcelku dobře: projektová výuka, spolupráce na projektech, důvěra v autonomii dětí, předkládané podněty k přemýšlení.

12.02.2024

Kluci netančej Kluci netančej Olga Stehlíková

Je hrozně těžké, když se dospělý snaží mluvit za dítě, tj. když dospělý používá ich formu s dětským vypravěčem. Těžko se do toho vcítit a vnímat při čtení postavu jako živou a opravdovou. Vlastně se mi to nepodařilo s žádnou vyprávějící postavou, přestože knížka je napsaná velmi dobře. Ale stačí, aby postava popsala něco s nedůvěryhodným nadhledem nebo použila správně neobvyklé cizí slovo nebo nadměrnou vypravěčskou či myšlenkovou obratnost, a už jí nevěřím, jsem mimo prožitek. Také mi při čtení blesklo hlavou, jestli kniha trochu na stereotypech nestojí, přestože jiné potírá. Na druhou stranu: oceňuju, že jde o příběh vyléčené šikany, že je v něm zachycená živá láska k umění (do toho se člověk vcítí snadno), že jsou hlavní postavy sympatické a děj je zachycen čtivě a v rychlém tempu. Dcerce určitě budu chtít příběh přečíst, až trochu doroste.

11.02.2024 4 z 5

Medvěd a šeptání větru Medvěd a šeptání větru Marianne Dubuc

Pro mě skvělá knížka o odvaze udělat životní změnu. Doporučuju rodičům konzervativních dětí. A stejně tak rodičům, kteří se s dětmi stěhují. Doma využijeme i jako psychickou přípravu na přechod ze školky do školy. Však to je také velká změna. Tato série autorky pro mě dokazuje, že v jednoduchosti je síla a méně je více.

01.02.2024 5 z 5