bob0985 bob0985 komentáře u knih

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Kniha, kterou bych hodnotil víc, jak 3 hvězdy, ale méně než 4. Určitě mě bavila a její poselství je příjemné, ale na mě až moc snadno \"přístupné\", přímočaré, zřejmé. Mám raději knihy, ve kterých si to jejich kouzlo musím jaksi sám objevit. Škoda, že nejde dát 3,5 hvězdy. Tři hvězdy jsou málo, čtyři těsně moc.

02.02.2020 3 z 5

Bouncer Bouncer Alejandro Jodorowsky

Skvělý pocit, výborný zážitek. Bál jsem se, že se bude jednat o "jednoduchý" western a jsem rád, že moje obava byla lichá.

05.01.2020 5 z 5

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Řekl bych, že tato kniha je skvělou předchůdkyní dvou knih autora Davida Vanna: Srub, Ostrov Sukkawan - proto mě i velmi překvapilo, že v doslovu uvedených mladších titulů se vůbec tato novela neobjevuje! Vzhledem k tomu, že předchozí kniha se odehrávala především v NY, tak jsem chtěl číst něco bližšího přírodě. Z hlubin jsem začal číst jen náhodou a kniha mi skvěla sedla.

04.01.2020 5 z 5

Jeď! Jeď! John Clellon Holmes

Hodnotil bych knihu na 3,5 hvězdičky. Proč? Byla napsaná celkem dobře a poměrně bavila, ale zase se nedá říct, že by zanechala takový dojem. Na druhou stranu však má svou hodnotu v beatnické literatuře, a to ji nelze upřít. Líbil se mi odstup autora a občas i hodnocení situací prostřednictvím hrdiny...

30.12.2019 4 z 5

Gepard Gepard Giuseppe Tomasi Di Lampedusa

Kniha, kterou bych hodnotil 3-4 hvězdami. Ze způsobu psaní, vyprávění a především použití jazyka bych řekl, že autor měl rád spisovatele 19. století, jejich styl, který bych řekl, že je z knihy patrný. Kniha se i proto nečte lehce.

17.11.2019 4 z 5

Ztrácení Ztrácení Marilynne Robinson

Hodnocení této knihy se u mě pohybuje mezi 3-4 hvězdičkami. Závěr se mi velmi líbil, a co mě velmi zaujalo, byl doslov s rozborem knihy - paní překladatelká má úžasné znalosti a rád jsem se poučil.

02.11.2019 4 z 5

Akvárium Akvárium David Vann

Třetí kniha tohoto autora, kterou jsem četl. Opět to ve mně vyvolalo mnoho emocí a kniha mě velmi bavila.

11.10.2019 4 z 5

Jak naštěpit třešeň Jak naštěpit třešeň Jeanette Winterson

Některé části této knihy mě bavily víc, některé méně. Zpočátku jsem měl pocit, že se jedná o "náhodný" shluk slov, ale tím bych knize asi křivdil. Dá se říct, že druhá polovina knihy mě prostě bavila víc a zaujaly mě některé myšlenky. Možná, že prostě první část knihy byla víc magická a druhá část víc realismus, takže dohromady tzv. magický realismus.

04.10.2019 3 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Každý detail má nějaký význam. Řekl bych, že kniha je zamyšlením nad smyslem existence každého člověka. Kniha mi připadla zajímavější a hlubší než Život podle Garpa.

04.09.2019 5 z 5

Tlumočník nemocí Tlumočník nemocí Jhumpa Lahiri

Druhá kniha této autorky, kterou jsem četl. Obdivuhodné, jak v krátké povídce dokáže říci něco, co se vás nějak dotkne a není to laciné.

19.08.2019 5 z 5

Řeči řeči Řeči řeči T. Coraghessan Boyle

Moc příjemný čtenářský zážitek. Chvíli jsem si myslel, že by si to zasloužilo pokračování, ale asi by se z výborné knížky stal jen kýč.

07.08.2019 4 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Někdy mi přijde, že v knihách tohoto autora není to důležité napsáno slovy, ale nachází se právě mezi řádky. Jak toho dosahuje; to je mi stále záhadou.

04.07.2019 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Kniha, kterou asi spíš víc ocení muži, než ženy.

23.06.2019 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Mohu přiznat, že tuto knihu jsem četl zejména proto, abych si rozšířil svůj rozhled o další světovou klasiku. Hodnotil bych ji jako jednu představitelku beatnické literatury. Dnešníma očima bych řekl, že již překonanou, nicméně stále "klasiku".

23.06.2019 3 z 5

Podhoubí Podhoubí Marcelo Luján

Za mě výstižný komentář napsal NemmamSlov. Přesně něco takového jsem chtěl uvést i já před tím, než jsem zjistil, že to je napsané.

10.06.2019 4 z 5

Jezdec z ulice sv. Urbana Jezdec z ulice sv. Urbana Mordecai Richler

Druhá kniha od M.R., kterou jsem četl. Pěkné, vyvolalo emoce, vzpomínky na mého zmizelého kamaráda... vtipné, chytré, k zamyšlení. Dobrý doslov - velmi trefný.

02.06.2019 4 z 5

Hotel svět Hotel svět Ali Smith

Mám nutkavý pocit, a to vzhledem ke komentáři níže, že bych měl nejdříve napsat obhajobu, kterou vysvětlím, že jsem náročným čtenářem, a pak si mohu dovolit vysvětlit, proč mě kniha tak hrozně nebavila. Nemůžu však napsat, že jsem ji četl, protože od její polovičky jsem se v ní plácal a plácal, hodně jsem přeskakoval, což si těžko odpouštím, protože v knihách, které čtu, nepřeskakuji. Mrzí mě to, ale tady jsem musel. Měl jsem pocit, že co čtu, jsem už četl jinde a lépe napsané. Měl jsem pocit, že některé odstavce kapitol byly vytvořeny náhodným generátorem vět na jedno téma. A hlavně mám pocit, že této knize možná dlužím víc času a porozumění, které jsem ji však nedokázal od určité chvíle věnovat, a to právě z těch důvodů, které jsem shora popsal. Oceňuji její provázanost, nápad se slovem Globe, který měl možná i evokovat Shakespearovo divadlo, ve kterém jsou různé postavy, ale kniha mě prostě ne-ba-vi-la.

04.05.2019 2 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Velmi příjemné čtení a koukání. Velmi jsem se bál, aby komiks nebyl zastřenou náboženskou literaturou, protože by příběh sklouzl jinam, ale byl jsem velmi rád, že se tak nestalo.

27.04.2019 4 z 5

Utz Utz Bruce Chatwin

Tajemství, příběh člověka, sběratelské vášně, která je smyslem života nebo překážkou; nebo to je celé úplně jinak... Kniha se mi velmi líbila a dobře se četla.

21.04.2019 5 z 5

Nemajetní Nemajetní Szilárd Borbély

Velmi působivé vyprávění s některými prvky z autorova vlastního života (nejedná se o popis autorova dětství, jak tu někdo mylně v komentářích psal). V doslovu knihy se čtenář dozví, proč ho může mást i čas, kdy se to odehrálo. Při čtení jsem si vzpoměl na Nabarvené ptáče.

24.02.2019 5 z 5