bob0985

Kéž by to naši četliKéž by to naši četliPhilippa Perry

Byl to dárek pro ženu, ale přečetl jsem si ho první já. Jsem za to však velmi rád. Mnoho z věcí jsem asi věděl nebo tušil, ale bylo důležité je někde číst. Poučné a důležité.

Patrick Melrose II.Patrick Melrose II.Edward St Aubyn

Druhý díl mě až tolik nezaujal, ač určitě byl myšlenkově bohatší a hlubší. Chyběl mi tam víc rebel, šílenec, zůstal jen ublížený Patrick, vyrovnaný nebo vyrovnávající se, a filosofující děti. Autor je určitě genius, ale první část mě bavila víc. Knihu Marně hledám slov, jsem četl už před mnoha lety. Tento střípek, nebo spíš střep, mi chyběl. Za mě také 3,5.

Patrick Melrose I.Patrick Melrose I.Edward St Aubyn

Velmi dobře napsaná kniha, která (ač by se zdála rozsáhlou) se dobře čte. Některé výjevy mi daly sice zabrat, jak byly vylíčeny, ale o to víc se mi to líbilo. Autorovy narážky byly naprosto skvělé. Vtipné a přesto vážné. Už se těším na druhý díl!

Noční inspektorNoční inspektorFrederick Busch

Knihu jsem nečetl, ale poslouchal. Poprvé se mi stalo, že lituji, že jsem ji nečetl. Nejde o osobu, která knihu načetla, ale o to, že jsem měl pocit, že nedokážu mít s příběhem užší a osobnější vztah, který si dle mého mínění určitě zaslouží a který u mě spíš navozuje četba. Těžko se mi to tedy hodnotí. Dal bych 3,5

Neznámému bohuNeznámému bohuJohn Steinbeck

Steinbecka mám velmi rád, avšak tato kniha mě až tolik neoslovila. Přišla mi trochu přitažená za vlasy, v nějakých momentech silou tlačená do vypjatých/exaltovaných/neuvěřitelných situací.

22.12.2020

Dobrodružství hraběte LyderichaDobrodružství hraběte LyderichaAlexandre Dumas, st.

Poslouchal jsem jako seriál, takže knihu jsem nečetl. Připadala mi však nešťastně až příliš naivní. Brunhildu, která hodí tunovým kamenem 30 metrů, přeskočí propast a je silná jako 10 rytířů, bych za ženu tedy fakt nechtěl, Stejně tak by mi vadilo, že mě svazuje a připoutává ke stěně - divná úchylka. Ještě jedna věc mě překvapila, že mnoho situací a řešení situací bylo vlastně dosaženo podvodem.

21.12.2020

Dobrý proti severákuDobrý proti severákuDaniel Glattauer

Toto je další z audioknih, které jsem poslouchal. Jako normální knihu bych po ni asi nesáhl - ano, je to spíše román pro ženy. Byly chvíle, které mi připadaly už příliš dlouhé a trochu už nuda s opakující se výměnou - on chce/ona nechce, ona chce/on nechce se potkat. Vyústění příběhu pak bylo fajn, ale i tak, za mě 3.

04.12.2020

Světová výstavaSvětová výstavaE.L. Doctorow

Tato kniha mě vzala za srdce. Mírnost, jak jsou vzpomínky vyprávěny, pohledy osob, které v nich vystupují, lidská dostupnost a cit. Pročíst se začátkem, naladit se, nespěchat na čtení a dostavila se odměna ve formě pocitu, že celou dobu jsem s tím chlapcem byl a rozumím mu.

03.12.2020

Ani mukAni mukDavid Jackson

Poslední týdny se nemohu dostat nějak ke čtení, a tak jsem se rozhodl tento nedostatek kompenzovat poslechem audio - trošku to je podvod, ale bohužel, nemám jinou možnost. Jaroslav Plesl tento thriller namluvil úplně špičkově. Jako po knize bych po něm nesáhl, mám rád jinou literaturu, ale tohle bylo velmi dobré. Někdy paroduji Malcolma způsobem mluvy, protože to bylo tak "hrozné" a někdy si vzpomenu na Harriet a její lupínky a dévédéčka...

30.10.2020

Město světlaMěsto světlaJason Lutes

Čekal jsem na okamžik, až vyjde i třetí díl, abych je přečetl všechny najednou. Velmi se mi líbily, ale uměl bych si představit i další pokračování, tj. zachycení osudů během 2. světové války, období po válce do stavby zdi, období mezi zdí a jejím pádem. Město Berlín určitě umožňuje ukázat větší část dějin 20. století v této části Evropy - rozdělené rodiny názory, politikou i dálkou (např. emigrací). Pochopil jsem, že příběh je orámován etapou života umělkyně, která přijíždí do Berlína trochu z trucu a na zkušenou, ale i tak bych tuto "uzavřenou" trilogii považoval za dílo, které nedočerpalo své další možnosti. Nejdená se o nevyužití možnosti, ale o to, že "Berlín" jaksi dokáže nabídnout další velmi zajímavé náměty.

Město kameneMěsto kameneJason Lutes

Město kouřeMěsto kouřeJason Lutes

Svatá hlavaSvatá hlavaHana Lehečková

Velmi syrová kniha, kterou jsem nečetl, ale slyšel jako audioknihu na ČR. Kniha na mě hodně zapůsobila. Mám pocit, že kdybych tu knihu četl, tak bych asi tomu nedal tolik, jako Jakub Albrecht, který tomu dal ještě další úroveň. Vzpomněl jsem si na Jižanské baroko, na amerického autora Cormac McCarthy nebo maďarského Szilárd Borbély... v představách s příběhem jsem byl někde u Kaplice a Velešína.

22.09.2020

Válka a terpentýnVálka a terpentýnStefan Hertmans

Velmi pěkně a moderně zpracované vzpomínky na 1. sv. válku, které se prolínají se vzpomínkami na dědečka a současně by je bylo možné považovat za ságu o jedné rodině.

26.08.2020

Vybledlá krajina s kopciVybledlá krajina s kopciKazuo Ishiguro

Mnohovrstevná kniha. Opět autor píše svým tajemným způsobem - v doslovu označována jako "nedokonalý vypravěč" s čímž bych souhlasil, protože to vytváří jinou úroveň a dojem. Kniha se mi líbila víc než Malíř pomíjivého světa. Co jsem v knize nezachytil bylo, že by vypravěčka opustila Japonsko s anglickým milencem, což se v doslovu tvrdí - to bych ocenil, kdyby mi někdo sdělil, kde jsem tento detail přehlédl...

18.08.2020

RudoRudoDaniel Majling

Občas velmi chytré a vtipné se skvělými nápady a postřehy, ale čekal jsem ještě něco trochu víc. Škoda, že nelze dát 3,5 bodu.

15.08.2020

Den pro šakalaDen pro šakalaFrederick Forsyth

Velmi dobrá dnes již klasika, odehrávající se v srpnu, takže ideální kniha na léto. Bavilo.

15.08.2020

Oblíbená hraOblíbená hraLeonard Cohen

Dokážu pochopit, proč kniha nepředstavovala Cohenův úspěch a spíše byla kritiky přijata rozporuplně. Tato tvorba (styl) v jeho době musela být velmi rozšířena (beatníci/moderna) a umím si představit, že kritikům se pod ruku dostávalo mnoho podobných románů. Pro mě zajímavá sonda do literární tvorby zpěváka, jehož písně mám moc rád. Literárně mě to příliš neoslovilo, ačkoli tento směr literatury není pro mě cizí. V doslovu mě překvapilo srovnání s Richlerem. Myslím, že Richler je detailnější/preciznější vypravěc, méně "neurotický". Cohen hodně používal zkratku. Pro mě tedy to srovnání nebylo namístě.

03.08.2020

OpozdilecOpozdilecDimitri Verhulst

Opět velmi dobrá kniha, kde se podle mě neskrývá jen snaha hlavního hrdiny mít od manželky klid, ale také je to jakási krátká studie vztahů a toho, jak lidé mezi sebou a spolu dokáží komunikovat. Některé hlášky jsou naprosto skvělé! Parafrázuji: jako mrtvoly jsme vedle sebe leželi celé manželství, takže pohřben chci být jinde... atd.

30.07.2020

Život po francouzskuŽivot po francouzskuJean-Paul Dubois

Kniha na mě velmi dobře zapůsobila. K tomu, aby autor sdělil něco závažného, začal něžně a zlehka. Později přeřadil na vyšší rychlost.

29.07.2020

Noční vlak do LisabonuNoční vlak do LisabonuPascal Mercier

Kniha, u které jsem se obával, aby nespadla do kýče, ale nestalo se tak. Podle mě ukazuje, že je dobré vybočit ze stereotypu, ale představa, že takové vybočení může být už trvalé, že je možné, že se člověk úplně oprostí od své minulosti a svých omezení (jak se nám nějaké ezoknihy snaží namluvit) tak nemusí být možné. Celkově byla kniha pojata autorem velmi zajímavě. Hlavní postava je vlastně prostředníkem k poznání "hlavního hrdiny", myšlenky jsou jaksi retrospektivou zkušeností a vnímání druhého "hlavního hrdiny".

19.07.2020

Princ a chuďasPrinc a chuďasM. Twain (pseudonym)

Jak mám jako dospělý hodnotit tuto pohádku? Příjemný výlet do Anglie, příjemná exkurze do staršího jazyka, kterým je psán, milé ilustrace. Takový absolutní odpočinek a pohodová zábava, připomínka dětství a přesto něco víc, než jen to.

12.07.2020

SiddhárthaSiddhárthaHermann Hesse

O poznání, lásce, cestě, hledání, nalézání, ztrácení, porozumění, smyslu, poznání, vědění, moudrosti... myšlenky filosofické, nikoli břitká esoterika.

08.07.2020

Kaligrafie snůKaligrafie snůJuan Marsé

Hodnotil bych 3,5 hvězdy. Kniha je psána skutečně jinak a chvíli jsem si nebyl jistý, zda její těžiště má být ve vyprávění o "odboji" nebo o vztahu, což se nakonec ozřejmí. Nicméně ten odboj a přítomnost odhalení vytváří v knize další pocitové pozadí. Doslov knihu dobře vystihuje; rychlost vyprávění, zápletka a rozuzlení (nemohu se ubránit dojmu, že jsem již někde něco podobného, avšak sofistikovanějšího nečetl).

06.07.2020

Huascarán, cesta končí, cesta začínáHuascarán, cesta končí, cesta začínáLubomír Vejražka

Tuto knihu jsem přečetl v roce 1997. Byla to jediná kniha v češtině, kterou jsem si vezl do USA na studijní rok (nepočítám-li ČJ-AJ slovník). Daroval mi ji tehdy před cestou spoluautor Jirka Hladík. Kdybyste ji někdo hledal, tak je v knihovně Presbyterianského kostela v Rogersville, TN. Úžasné fotografie s popisem horolezeckého neštěstí. Povedená kniha k uctění památky.

29.06.2020

Čtyřicet dnůČtyřicet dnůFranz Werfel

Dílo, které fascinuje svým obsahem, rozsahem...

19.06.2020

Sledování změnSledování změnSajjid Kašua

Výborná kniha, mnohovýznamová, u které je zajímavý nejen příběh, ale celá její struktura. Autor je takový další Amos Oz, který svou literaturou může ukázat cestu k porozumění. Nechává politiku stranou. Knihu bych zařadil do zvláštní kategorie protikonfliktních knih, kde na různých konfliktech autor ukazuje, jak bolestivé mohou být pro všechny zúčastněné a často naprosto nevinné oběti.

29.05.2020

PětkaPětkaMick Jackson

Kniha na mě velmi příjemně působila. Ano, je pravda, že malý Bobby najednou, jakoby překážel a z knihy zmizel, ale nevadilo mi to. Druhý díl - Včely, mě velmi bavil.

24.05.2020

DeštníkDeštníkWill Self

Odloženo po 25 stránkách... autor grafoman, čtenář, který to přečte celé, musí trpět nějakou obsesí. Ač mě nějaké literární experimenty zajímají, tak představa, že přes 300 stran se mlátím od zdi ke zdi, chytám se vláken, která nejsou, hledám význam, který je a současně není, a pak učůrávám z toho, že jsem to přečetl a jaký jsem kabrňák, protože tohle dílo pochopí jen "intelektuální snob"... tak tam asi nejsem.

Poklonu tímto skládám překladatelce (musel to být překladatelský masakr), korektorovi (stačilo korigovat 25 stran) a všem, kteří tuto knihu skutečně přečetli. Současně si pochvalu zaslouží i Argo, které ji vydalo. Snad si kniha najde své čtenáře. Myslel jsem, že budu první, který neměl vazbu na její vydání, ale nedal jsem to.

04.05.2020

Něžná je nocNěžná je nocFrancis Scott Fitzgerald

Kniha není napsána bombasticky, aby čtenáře příběh překvapil a možná proto ji hodnotím 4 hvězdami (dal bych 3,5), protože neustále očekávání něčeho překvapivého z nás dělá instantní konzumenty, ač našeho životy také nejsou plné bombastických překvapení.

04.05.2020