bob0985

PodhoubíPodhoubíM. Luján

Za mě výstižný komentář napsal NemmamSlov. Přesně něco takového jsem chtěl uvést i já před tím, než jsem zjistil, že to je napsané.

Jezdec z ulice sv. UrbanaJezdec z ulice sv. UrbanaM. Richler

Druhá kniha od M.R., kterou jsem četl. Pěkné, vyvolalo emoce, vzpomínky na mého zmizelého kamaráda... vtipné, chytré, k zamyšlení. Dobrý doslov - velmi trefný.

Hotel světHotel světA. Smith

Mám nutkavý pocit, a to vzhledem ke komentáři níže, že bych měl nejdříve napsat obhajobu, kterou vysvětlím, že jsem náročným čtenářem, a pak si mohu dovolit vysvětlit, proč mě kniha tak hrozně nebavila. Nemůžu však napsat, že jsem ji četl, protože od její polovičky jsem se v ní plácal a plácal, hodně jsem přeskakoval, což si těžko odpouštím, protože v knihách, které čtu, nepřeskakuji. Mrzí mě to, ale tady jsem musel. Měl jsem pocit, že co čtu, jsem už četl jinde a lépe napsané. Měl jsem pocit, že některé odstavce kapitol byly vytvořeny náhodným generátorem vět na jedno téma. A hlavně mám pocit, že této knize možná dlužím víc času a porozumění, které jsem ji však nedokázal od určité chvíle věnovat, a to právě z těch důvodů, které jsem shora popsal. Oceňuji její provázanost, nápad se slovem Globe, který měl možná i evokovat Shakespearovo divadlo, ve kterém jsou různé postavy, ale kniha mě prostě ne-ba-vi-la.

Pod dekouPod dekouC. Thompson

Velmi příjemné čtení a koukání. Velmi jsem se bál, aby komiks nebyl zastřenou náboženskou literaturou, protože by příběh sklouzl jinam, ale byl jsem velmi rád, že se tak nestalo.

UtzUtzB. Chatwin

Tajemství, příběh člověka, sběratelské vášně, která je smyslem života nebo překážkou; nebo to je celé úplně jinak... Kniha se mi velmi líbila a dobře se četla.

NemajetníNemajetníS. Borbély

Velmi působivé vyprávění s některými prvky z autorova vlastního života (nejedná se o popis autorova dětství, jak tu někdo mylně v komentářích psal). V doslovu knihy se čtenář dozví, proč ho může mást i čas, kdy se to odehrálo. Při čtení jsem si vzpoměl na Nabarvené ptáče.

MedojedkyMedojedkyR. Ruark

Pěkný příběh o spisovateli, určitě dost autobiografické. Četl jsem už podobné o spisovatelích od jiných spisovatelů a při tomto jsem se moc dobře bavil.

Život návod k použitíŽivot návod k použitíG. Perec

Bylo by z mé strany nespravedlivé tuto knihu hodnotit i nehodnotit. Přečetl jsem ji celou, ale rozhodně musím říct, že se k ní vracet nebudu a tento žánr/literární směr napříště již vynechám. Zkusil jsem tey něco jiného, neobvyklého, místy velmi zajímavého a rozšířil jsem si své obzory, což pro sebe považuji za podstatné. Občas mě některé výčty předmětů pobavily, jindy zas vyvolaly jen cukání obočí, protože opakovaný vtip není vtipem. Troufám si říct, že jsem pochopil, proč nás autor někdy zasypal nesmysly - protože jich v životě je přesmíru, ale i tak, jednou stačilo. Někdy to je jako s novým jídlem, které ochutnáte: sníte ho, je to něco nového, jiného, nemůžete za sebe říct, že by to bylo špatné, protože chápete, že jiným chutná, ale vy si ho už nedáte.

16.12.2018

Vladivostop - Zápisky z cesty na Dálný východVladivostop - Zápisky z cesty na Dálný východK. Mandulová

Příjemný cestopis s mnoha fotkami, které východní Rusko velmi vystihují. Příjemně jsem se čtením pobavil :-)

08.12.2018

Hodiny z kostíHodiny z kostíD. Mitchell

Bohužel tyto knihy nepatří úplně mezi můj oblíbený žánr, ač utopistické téma mě vlastně baví. Povrchnost knihy jsem spatřoval především v tom, že když je "problém" tak se vymyslí nástroj, kterým se vyřeší - najednou hrdina začne používat ezoněco, co způsobuje něco, a tím odvrátí jasný problém nebo snad zánik hrdinů (únik od jistého zániku zadní branou mi náhle připadl celkem směšný). Přijde mi totiž, že tato "zadní vrátka" jsou používána, když se autor dostane do slepé uličky a neví, jak s příběhem naložit.

11.10.2018

Jarní vodyJarní vodyI. S. Turgeněv

Pěkný jarní příběh. Určitě v dnešní době vzhledem k posunu společnosti, překonán, ale příjemné čtení.

22.04.2018

Pohřbený obrPohřbený obrK. Ishiguro

Běžně bych napsal, že tato kniha není můj žánr, ale tohle je něco úplně jiného. Nevšední kniha s hlubokým příběhem, ve které lze najít mnoho rovin. Dlouho nad ní budu přemýšlet.

14.02.2018

Pět hospod, dva bary a jeden noční klubPět hospod, dva bary a jeden noční klubJ. Williams

Kniha mě bavila. Dobré příběhy! Super oddychovka na začátku léta.

12.06.2017

Říkej tomu spánekŘíkej tomu spánekH. Roth

Přečetl jsem, ale občas jsem se trochu nudil. Čekal jsem nějak trochu víc. Až informace o autorovi, roku vydání mi napověděla, proč si knihy vážit o něco víc. Přesto v porovnání s obsahem jiných knih, nehodnotím moc vysoko.

04.06.2017

Falešná trefaFalešná trefaL. Welsh

Knihu jsem přečetl, příběh mi dělal společnost, líbilo se mi to, ale myslím, že jednou prostě tato kniha zapadne.

31.01.2017

Sto roků samotySto roků samotyG. García Márquez

Zajímavá kniha, která určitě patří do všeobecného literárního přehledu. Dočetl jsem ji, avšak nemůžu říci, že by mě tolik okouzlila. Není to můj styl, ač jsem přesvědčen, že ve světové literatuře má zasloužené místo.

Bezesporu bych ji doporučoval si ji přečíst.

Podobu bych viděl s Pěnou dní od Borise Viana.

27.11.2016

Námořníkova píseňNámořníkova píseňK. Kesey

Knihu jsem přečetl, ale z mého hodnocení je patrné, že na mě dojem neudělala. Varování před budoucností, apel na civilizaci, to vše je zabaleno do nějakého haraburdí, kdy jsem nemohl přijít na to, proč to tam prostě je.

Jak uvedl Lector, i já se domnívám, že kdybych knihu nečetl, nic se nestalo.

06.11.2016

AmokAmokS. Zweig

Stefan Zweig je člověk, se kterým bych se rád potkal, kdyby byla taková možnost. Vynikající autor, jeho knihy mají neskutečnou hloubku. Budu opakovat komentáře ostatních. KLENOT!

Tohle mi připadlo, jakoby to Zweig napsal sám sobě a myslím, že to naplňuje (str. 318):

"... právě já, který jsem měl přece vědět, že tvoříme knihy jen proto, abychom byli spojeni s lidmi i po svém posledním vydechnutí a tak se ubránili neúprosnému protivníku veškerého života: pomíjejícnosti a zapomnění."

18.09.2016

Anne Franková – komiksový životopisAnne Franková – komiksový životopisS. Jacobson

Tento komiks byl podle mého velmi slabě zpracovaný, což je na škodu deníku Anne Frank. Pro mě to bylo zklamání.

25.03.2016

Rok nekonečného strádáníRok nekonečného strádáníA. Rapp

Dlouho jsem bojoval s tím, zda autor chtěl knihu humoru nebo vážnou. Vtipnost mě občas trochu iritovala (připomínala tak trochu seriál Přátelé), což jsem od knihy nečekal. Ten konec mě však velmi mile překvapil.

21.03.2016

Máme to v rodiněMáme to v rodiněM. Ondaatje

Touto knihou se podle me autor chtel vyrovnat s laskou k otci, kterou mu nemohl nikdy poradne projevit. Je to podle me takova psychoterapie autora a me se nakonec celkem libila.

02.08.2015

Nezvyklá zeměNezvyklá zeměJ. Lahiri

Knihy, jejichž autory jsou ženy, mě vždy poněkud odrazují. Nicméně toto jsou skvělé povídky, které skutečně stojí za to si přečíst. Autorka výborně vykresluje charaktery, vytváří situace a i způsob jejího vyprvění příběhů je vždy jiný a zajímavý.

27.06.2015

HHhHHHhHL. Binet

Někteří z hodnotitelů knihy píší o tom, že čekali zpracování, které bude obsahovat víc faktů. Já osobně si naopak cením, že zahraniční, francouzský, autor napíše o této události knihu takovým způsobem, který dokáže oslovit širokou i zahraniční veřejnost. Mě s románem seznámil jeden dvacetiletý (!!!) Holanďan, který ji přečetl ve svém jazyce, a pak mi ji věnoval v češtině. Styděl jsme se před ním, že on knihu četl a znal a já o ní nevěděl. Zároveň jsem však měl radost, že tak 20-ti letého kluka oslovilo české téma prostřednictvím knihy. Já autorovi děkuji, že tuto událost dokázal zpřístupnit mnoha lidem po celém světě.

23.05.2015

To nemyslíte vážně, pane Feynmane!To nemyslíte vážně, pane Feynmane!R. P. Feynman

Kniha, která dá skutečně člověku víc, než esoterické povídání o smyšleném hrdinovi, který chtěl být něčím, a pak tím byl. Tento pán byl skutečný, a o to víc byl jeho život neskutečný. Říká se, že když Feynman umíral, tak se mu naposlední chvíli snažili zachránit život operací, která nebyla úspěšná, ale probral se z ní. Udájně tehdy řekl: "Nenáviděl bych umírat dvakrát. Je to taková nuda."

19.05.2015

Kalif čápemKalif čápemM. Babits

Tuto knihu doporučuji všem, kterým se líbí tvorba Kafky, ale chtějí si přečíst něco lehkého. Mě se tato kniha četla velmi dobře a příběh "obou" hrdinů byl velmi dobře propracovaný. Z knihy jsem si odnesl myšlenky, že člověk by měl usilovat o vnitřní rovnováhu. Nejedná se však o žádnou esoterickou literaturu.

19.05.2015

FaktótumFaktótumC. Bukowski

Ta kniha byla taktéž moje první zkušenost s Bokuwskim. Osobně musím říct, že k závěru už to byla trochu nuda - opakování modelu celého příběhu (nechci vyzrazovat). Přesto si myslím, že stojí za přečtení. Nepřeceňoval bych však poselství knihy. Myslím si totož, že Bokuwski by řekl: "na nějaké hluboké poselství se vám můžu vysrat."

18.05.2015

Tragédie člověkaTragédie člověkaI. Madách

Vskutku pozoruhodné dílo. Madach musel být vizionář k tomu, aby část této knihy mohl napsat. Zároveň mu však posloužilo poučení z dějin, které se v různých podobách a režimech opakují se stejným výsledkem. Osud člověka je proto asi neměnný a zbývá mu jen naděje?

16.05.2015

A přece se vrátímA přece se vrátímM. Radnóti

K některým básním bych měl výhrady, nicméně vzhledem k tomu, v jaké situaci a za jakých podmínek je psal (koncentrační tábor a pochod smrti), jsou obdivuhodné. Razdlednice je neznámější a nejslavnější.

16.05.2015

Naděje: TragédieNaděje: TragédieS. Auslander

Za sebe musím říci, že jsem se při čtení této knihy dobře bavil. Autorovi nechybí chucpe a odvaha prezentovat "nedotknutelné" téma tak, jak by pro někoho bylo neobvyklé. Jedná se podle mě o tradiční způsob židovského humoru, tj. nalézání humoru v těžkých situacích. Kniha se čte velmi lehce. Doporučuji.

12.05.2015

Jak jsem potkal rybyJak jsem potkal rybyO. Pavel

Poezie psaná v próze. Četl jsem ji, když mi bylo 18 let.

27.04.2015

1 2