Jazyk Třetí říše – LTI: poznámky filologovy

Německý romanista kriticky zkoumá jazyk Třetí říše a nacistickou podobu němčiny. Erudovaná studie odhaluje různorodé podoby jazykových novotvarů i nové rozměry již zavedených slov, které do němčiny vnesl nacismus. Kritický pohled na nacismem zdeformovaný německý jazyk...

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59417/jazyk-treti-rise-lti-59417.jpg 4.711
Literatura naučná
Vydáno, H+H (H&H)

LTI, Notizbuch eines Philologen, 1947

Kniha Jazyk Třetí říše – LTI: poznámky filologovy

InaPražáková
28.07.2018

Prolínání deníku a popisu proměn jazyka, které probíhaly v období nacistické vlády, jak si je Klemperer průběžně zaznamenával. Formou několik delších jazykových sloupků nebo náčrtů pozdějších studií (autor sám knihu považoval za jakýsi přehled témat pro budoucí výzkumníky), zaznamenávajících typická slova, obraty a tendence LTI. U natolik vzdělaného pozorovatele je to nesmírně zajímavé a ve svém celku vypovídající pozorování, které zasahuje stejně do lingvistiky jako do literární historie, sociologie a psychologie.

Deníkové a filosofické části jsou zajímavé už pro výjimečnou situaci pisatele - německý vlastenec, kterému bylo židovství vlastně vnuceno až nacisty, takřka do konce války přežívající v centru Drážďan a ve styku s okolním světem, ale podléhající stále většímu omezování práv a s vyhlídkou na deportaci do vyhlazovacího tábora. Filosofické pasáže mi osobně bohužel drhly, Klemperer byl před válkou zřejmě vlastenec konzervativního ražení a za války se stále víc přikláněl k ideji sovětského komunismu, přičemž obě ideologie (a jejich jazyk) se snažil obhajovat a ukazovat v lepším světle než jejich myšlenkového blížence LTI. Ta obhajoba působí rozpačitě, čehož si zřejmě byl vědom, takže místy přecházel k vyloženě účelovým zkratkám - ale nechci soudit jeho situaci, jen mě to nepříjemně zaráželo. A třeba i v tom je přínos Poznámek filologových, přidaná hodnota jejich upřímnosti.

pipetion
31.08.2014

Pro mě jedna z nejlepších jazykových knih. Klemperer formou deníkových poznámek popisuje LTI (Lingua Tertii Imperii) ... proměna slov (např. hrdinství), jaký je rozdíl mezi psanou a mluvenou formou jazyka; která slova se používají nejčastěji a proč ... Velmi čtivé, neobyčejné a nadprůměrné.

sociolingvistika němčina kultura a společnost sémantika propaganda nacismus nacisté

Victor Klemperer
německá, 1881 - 1960