Nemajetní

Nemajetní Szilárda Borbélye, fikce s autobiografickými prvky, je prózou až nezvykle temnou a krutou, která však přesto ve čtenáři nezanechává pocit marnosti a bezvýchodnosti. Popisuje malou vesničku na severovýchodě Maďarska s její charakteristickou uzavřeností, obyvateli, vzpomínkami a pověrami, tak jak to všechno vidí dětské oči. Autor při líčení zvoleného mikroprostředí nehodlá ani v nejmenším nic idealizovat; chudoba a bída nejsou nijak přikrášleny a venkované tvoří uzavřené společenství, jehož obzor končí těsně za humny... Dílo je považováno za nejdůležitější maďarský román nynějšího desetiletí; postupně vyjde ve třinácti zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/310031/nemajetni-LWs-310031.jpg 3.837

Nincstelenek (2013)

Vydáno:, Odeon

Kniha Nemajetní

s1ombrehimawari

Zajímavé, ale docela dost mě mátl čas, kdy se co odehrálo.

Crimble
03.12.2018

Vždy cením, když kniha dokáže popsat atmosféru. A toto je tíživý maďarský venkov, navenek možná romantický a svérázný, z jiného vhledu ale plný krutosti (k dětem, zvířatům, lidem s "nesprávným" původem nebo světonázorem), nespravedlnosti, ovládaný bezohlednými primitivy (funkcionáři).

olga8832
29.11.2018

Poslouchám na Vltavě. Místy tak kruté, že mám chuť přestat, ale něco mne nutí poslouchat dál. Rozhodně se jedná o skvělé dílo, ale krutost je šílená.

palka452
24.11.2018

Po přečtení komentářů se mi nechtělo pouštět do knihy ale zatím mohu říct že mi tak hrozná jako ostatním nepřipadá Moje maminka je 32 ročník a pokud vím měla podobné vzpomínky prostě život nebyl o juchání jako dnes spíš Nejsme zvyklí na nepěkné věci ale o tom hodně život je.. Já jsem zatím s knihou spokojená ale osobně si myslím že jeho maminka byla psychicky nemocná Možná to trošku podědil a tak vidí své dětství asi v horších barvách než jak to probíhalo vzpomínky jsou velmi subjektivní a vlastně kniha má jen pár autobiografických prvků

jiri77
20.11.2018

Příběh dětství s trochou autobiografie, ze sedmdesátých let z jedné maďarské vesnice je plný beznaděje,frustrace,nadávek,
vulgarismů,psychického i fyzického ubližování ,trápení a zabíjení zvířat. Prostě jako celek kniha působí velmi depresivně a na dobré náladě moc nepřidá ,i díky tomu,že nedlouho po napsání této knihy ,autor spáchal sebevraždu.Na knize je vidět ,že ji napsal básník, protože je napsaná jako jeden celek ,jen je rozdělena na odstavce jako poezie.

Alena_S
28.04.2018

Horší vyprávění o vlastním dětství bylo snad už jenom "Dítě zvané To"... vážně, kdybyste chtěli vynechat všechny scény, kde se ubližuje lidem nebo zvířatům, zbyde vám přebal. A pak se dočtu, že autor se po vydání se životem rozloučil. A je to ještě smutnější, ale překvapivé ne...

lucievach
23.02.2018

Strana 80 a už mam taky chuť hodit si mašli, jak se tak říká... :-/

Mufa
08.02.2018

Náhodný výběr v knihovně. Na mě dost depresivní čtení, Když jsem si přečetla, že rok po napsání knihy autor spáchal sebevraždu, nějak jsem nebyla překvapená. Mít za sebou takovéhle dětství člověku asi na životním optimismu nepřidá. Četlo se to celkem dobře.

rajen
02.01.2018

Vzpomínky na drsné a kruté dětství. Ačkoli se na přebalu tvrdí, že román přes všechnu tu špínu a hnusotu vyznívá optimisticky, netuším kde to tam kdo vyčmuchal. Beznaděj na mě z tohoto románu přímo tryská. Je to záznam nějaké doby a nějakého světa, chápu, že ne vždycky a všude se měli lidi dobře, ale nechápu ženu, co se k dětem chová jako ke zvířatům a pak se ze ztráty jednoho zblázní a ty živé už pro ni neexistují. To už bych spíš čekala přístup stylem nevadí, uděláme si další. Za sebe tuto knihu můžu doporučit jen úzkému okruhu lidí, co snesou krutost, mají zájem o reálnou historii Maďarska a ideálně nemají malé děti.

-Pečivo-
21.09.2017

Prej nejdůležitější maďarský román posledního desetiletí. Tak to se tam teda moc pěkně nemaj v tom Maďarsku, když je těchdle 5/10 takhle ceněných.

V doslovu jsou Nemajetní správně srovnáváni s Velkým sešitem od Agoty Kristof. Kdyby to ale celý byl fotbal tak je to Bayern Mnichov proti TJ Sokol Jiskra Karviná B.

Borbély popisuje rodinný příběh z maďarský vesnice sedmdesátých let a jak to bylo těžký žít v chudobě mezi vidlákama. Což vůbec nepopírám, jen podotýkám, že se s podobným tématem poprali jiní autoři mnohem lépe. Ať už to je zmíněnej Velkej sešit, nebo Jákob se odhodlá milovat nebo i ta věc co sem čet od Herty Miller.

Borbély se snaží šokovat naturalistickým popisem událostí na vesnici, ale když čtenář po šestý čte, jak máma švihá kotětem o stěnu, tak už je to stejně šokující jako předešlých 5 koťat na stěně. Proto celkem tedy jen 5 koťat z 10.

deirdre
20.09.2017

Po knižke som siahla náhodou v knižnici, a ako to už s náhodami tohto druhu u mňa býva, nebola to náhoda... Prečítala som ju za dva daždivé, veterné jesenné popoludnia a napriek tomu, že nemá vlastne dej, ktorý by sa lineárne odvíjal od nejakého začiatku k nejakému konci, je svojim spôsobom podania veľmi sugestívna a ťažko sa odkladá.
Asi by som ako prvá mala napísať niečo konkrétnejšie o tomto diele, keďže anotácia je taká stručná, ale keď sa začítate, pochopíte, prečo. Kniha je písaná formou spomienok na detstvo, skladá sa z jednotlivých čriepkov, miestami smutných, miestami drsných, miestami horkých, ktoré postupne vytvoria zvláštne krásnu mozaiku jedného sveta. Naozajstného sveta, ktorý cítite všetkými zmyslami.
Tak to bolo, viem to, bola som tam.

Elisa220
18.09.2017

"Násilí verbální, fyzické neslouží jako prostředek k dosažení cílů, je to přirozená součást jejich existence"
Semlelo mě to temno a beznaděj, která čiší z každé stránky. Připomnělo mi to Nabarvené ptáče a už něco tak černého nechci číst. Dětský hrdina v pekle. Je to velmi dobře napsané, ale neučtitelné. Vzdala jsem to za polovinou. A pokud je to autobiografické byť jen z části, dobrovolný odchod autora ze života vlastně nepřekvapí. Život může být tvrdý, ale v tomto případě režim - komunismus vymazal veškeré lidství. Příběh se odehrává v cca 70. letech, ale dosadit si můžete klidně středověk.

pajaroh
03.07.2017

Drsné, vyčerpávající, depresivní. Jedná se o kvalitní záznam jednoho etnika, mezilidských vztahů, vzpomínek na kruté dětství, které citlivě zasáhne především s přihlédnutím k autorově smrti.. Ke čtení jsem se musela nutit, ne proto, že by kniha nebyla zajímavá či nekvalitní, ale přestože mám tento typ literatury ráda, bylo toho těžkého přemýšlení a pocitu beznadějné prázdnoty už nějak moc.
Růžové vydání alá barbie se odeonu nepovedlo, ani pokud to bylo myšleno jako kontrast k obsahu. Forma má dle mého názoru vyjadřovat obsah.

MichelleS
20.05.2017

Nevím, čím to je, ale posední dobou se mi pod ruce často pletou knihy maďarských autorů. (Další čeká v řadě.) To si nestěžuju, vybírám si je v knihovně dobrovolně a většinou nelituji, jen mě ta náhoda zaujala. Právě dočtení Nemajetní jsou psaní velmi jednoduchým jazykem, krátkými větami, z dětského pohledu. Přesto je to čtení vyčerpávající, plné špíny, krutosti, alkoholu, pověr a předsudků, závisti i nenávisti. Spíš než lásku, upřímnost, idylické vzpomínky na dětské hry, najdeme živočišný sex, nadávky, výsměch, ubližování fyzické i psychické, zvířatům i lidem, nejvíc těm odlišným a bezbranným. Nejhorší na tom je ta všudypřítomná beznaděj.

Sarka.Palka
23.01.2017

V prve rade je treba rict, ze kdo vyzaduje od knihy nejakou zapletku, akcni dej apod., tak ten bude touto knihou zklaman. Tato kniha je liceni kazdodennosti lidi na okraji spolecnosti z pohledu maleho chlapce - jednoduse, surove. Vnimate vsudypritomnou chudobu a kontrast s dnesni dobou. Jedinou vytku mam k obcasne zmatecnosti, co se casovych souvislosti tyce. Kniha skace z pritomnosti do minulosti obcas zcela bez upozorneni, plus obcas se tam opakuji stejne motivy, ale to je holt to liceni kazdodennosti...

kirkpatrick
29.12.2016

Docela stejný styl psaní jako v této knize http://www.databazeknih.cz/knihy/cikan-je-cikan-293525 , kterou jsem četl před pár měsíci.

maďarská literatura středoevropská literatura rozhlasové zpracování

Szilárd Borbély

Szilárd Borbély