Jak naštěpit třešeň

Jak naštěpit třešeň https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28409/bmid_jak-nastepit-tresen-u8y-28409.jpg 4 38 6

V pořadí třetí román přední současné britské prozaičky je přímo naditý podivuhodnými věcmi a ději. Splétá síť pronikavých a barvitých příběhů, které střídavě vypráví výstřední rabelaisovská obryně – Psí žena neboli Psářka – a její éterický nevlastní syn Jordán. Oba žijí na slizkém břehu Temže v Londýně 17. století. Wintersonová si však zasazením příběhu do historie pouze vytvořila jisté vakuum, v němž čtenář dojde osvobození od možných předsudků vůči dějům a postavám. Román samozřejmě vypovídá o naší době; postava Psí ženy je zrcadlem, v němž se zračí zoufalý stav světa a lidí – obryně vypráví o obecných nectnostech s ohromující otevřeností až brutalitou a často na sebe bere roli soudkyně a vykonavatelky trestu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Sexing the Cherry , 1989

Luigi1
Luigi1
28.04.2023 5 z 5

Tak to se povedlo nic podobného jsem nečet

Acamar
Acamar
07.03.2022 4 z 5

Snažit se vystihnout tuto knihu není snadné, je vrstevnatá a svou skladbou vedle sebe kladené série v čase přeskakujících obrazů, více či méně spojitých, spíše abstraktní a symbolická. Kontrastní postavy výstřední matky, křehkého a přemýšlivého hledače Jordána a tajemné tančící Fortunaty skládají k sobě podoby různých cest bytí...sílu být ve svém podivínství sám sebou, filosofické či duchovní putování a poznání , čirou esencí nespoutaně vyjádřené radosti...a různé vnímání či prolínání času a prostoru. No a také samozřejmě příběh o snech, lásce a vztazích.

bob0985
bob0985
04.10.2019 3 z 5

Některé části této knihy mě bavily víc, některé méně. Zpočátku jsem měl pocit, že se jedná o "náhodný" shluk slov, ale tím bych knize asi křivdil. Dá se říct, že druhá polovina knihy mě prostě bavila víc a zaujaly mě některé myšlenky. Možná, že prostě první část knihy byla víc magická a druhá část víc realismus, takže dohromady tzv. magický realismus.

eva9749
eva9749
18.11.2018 5 z 5

Nic podobného jsem ještě nečetla a rozhodně se ke knize ještě vrátím.

Duspic
Duspic
02.01.2016 5 z 5

Opravdu velice zajímavý literární počin, který si budu muset přečíst ještě jednou, i tak ho chci ale ohodnotit, jelikož to bylo úžasné čtení, které ani na chvíli nenudilo. Skvěle napsané a jazykově nesmírně bohaté dílo, mistrně přeložené do češtiny Lenkou Urbanovou. Hlavní postava je neobyčejně úžasná a závěr úchvatný.

zuzulique
zuzulique
27.12.2011 4 z 5

Veľmi zvláštna kniha vyvolávajúca zmiešané pocity :-) Kto má odvahu a rád experimentuje na poli knižnom, nech skúsi a posúdi .-)

Anglie 17. století anglická literatura

Jeanette Winterson
britská, 1959
1998  81%Na světě nejsou jen pomeranče
2015  67%Trhlina v čase
2007  76%Konec času
2000  79%Vášeň
2004  73%Jak naštěpit třešeň

Kniha Jak naštěpit třešeň je v