bob0985 bob0985 komentáře u knih

Kalif čápem Kalif čápem Mihály Babits

Tuto knihu doporučuji všem, kterým se líbí tvorba Kafky, ale chtějí si přečíst něco lehkého. Mě se tato kniha četla velmi dobře a příběh "obou" hrdinů byl velmi dobře propracovaný. Z knihy jsem si odnesl myšlenky, že člověk by měl usilovat o vnitřní rovnováhu. Nejedná se však o žádnou esoterickou literaturu.

19.05.2015 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Ta kniha byla taktéž moje první zkušenost s Bokuwskim. Osobně musím říct, že k závěru už to byla trochu nuda - opakování modelu celého příběhu (nechci vyzrazovat). Přesto si myslím, že stojí za přečtení. Nepřeceňoval bych však poselství knihy. Myslím si totož, že Bokuwski by řekl: "na nějaké hluboké poselství se vám můžu vysrat."

18.05.2015 4 z 5

Tragédie člověka Tragédie člověka Imre Madách

Vskutku pozoruhodné dílo. Madach musel být vizionář k tomu, aby část této knihy mohl napsat. Zároveň mu však posloužilo poučení z dějin, které se v různých podobách a režimech opakují se stejným výsledkem. Osud člověka je proto asi neměnný a zbývá mu jen naděje?

16.05.2015 4 z 5

A přece se vrátím A přece se vrátím Miklós Radnóti

K některým básním bych měl výhrady, nicméně vzhledem k tomu, v jaké situaci a za jakých podmínek je psal (koncentrační tábor a pochod smrti), jsou obdivuhodné. Razdlednice je neznámější a nejslavnější.

16.05.2015 5 z 5

Naděje: Tragédie Naděje: Tragédie Shalom Auslander

Za sebe musím říci, že jsem se při čtení této knihy dobře bavil. Autorovi nechybí chucpe a odvaha prezentovat "nedotknutelné" téma tak, jak by pro někoho bylo neobvyklé. Jedná se podle mě o tradiční způsob židovského humoru, tj. nalézání humoru v těžkých situacích. Kniha se čte velmi lehce. Doporučuji.

12.05.2015 4 z 5

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Poezie psaná v próze. Četl jsem ji, když mi bylo 18 let.

27.04.2015 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Knihu jsem četl v originále, takže nedokážu říci, jak bylo do češtiny přeloženo "nářečí", o kterém se zde někteří hodnotitelé zmiňují. Souhlasím také s tím, že Na východ od ráje se mi líbilo víc a někdy mi Hrozny hněvu připadly trochu víc socialistické. Můj spolužák (Američan) mi k tomu řekl: "víš, my tady nemáme tolik "sociálních" a socialistických témat, takže proto je i ta kniha v rámci naší literatury vyzdvihována". Já s tímto názorem souhlasím. V americké literatuře se podle mě jedná skutečně o ojedinělé a zásadní dílo své doby.

25.04.2015 4 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Příběh je skutečně rozsáhlý, není však zdlouhávý, a proto stojí za to si tuto knihu (knihy) přečíst - sám jsem měl k dispozici vydání z roku 1947. Čtenáře, kteří mají obavu, že délkou se dílo blíží některému z Jiráskových děl, bych rád uklidnil, že Tolstoj věděl, kdy přestat s popisem a jinými formami výkladu, které by mohly čtenáře odradit, unavit. Tolstoj nepřekročil hranici, kdy bych si řekl, že knihu musím odložit.

Nicméně jedna část byla jaksi navíc - úplně závěrečná, druhá část epilogu. Nejspíše vzhledem ke své době měl autor potřebu se vypořádat filosofickými otázkami o tom, co a kdo utváří dějiny, a svoji polemiku do knihy zařadil. V dnešní době se mi jeví trochu nadbytečnou, a proto jsem ani jejímu čtení nevěnoval pozornost. Tato část by však neměla vyvolávat v čtenáři odsouzení příběhu a jeho zpracování jako takového.

25.04.2015 4 z 5

Mirka s Jirkou sami doma Mirka s Jirkou sami doma Ilona Borská

Sleduji, že nudlepidlo a chroupák si pamatujeme všichni stejně. Já si pamatuji, že knížku jsme četli na začátku 4. třídy všichni děti (popořadě vždy každý nějaký kousek) těsně před revolucí v roce 1989 Každý ji dostal do lavice (nevím, zda se to tak ještě dělá, tedy alespoň s jinými knihami). Ještě si pamatuji, jak hlavní postavy knihy vymyslely fígl na jízdu výtahem...

14.04.2015 3 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Knihu jsem přečetl v anglickém originále a nebylo to snadné čtení. Opět patří k všeobecnému přehledu, ale asi po ni podruhé nesáhnu.

05.04.2015 4 z 5

Tato kniha byla fajn pohádkou, ale protože sci-fi nebo fantasy mě moc nebaví, nemohu ji dát víc jak 3 hvězdy.

05.04.2015 3 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

U této knihy doporučuji si také přečíst doslov nebo názor nějakého literárního kritika, protože poukáže na další hlubší a jiné roviny díla. Velmi dobré k zamyšlení.

05.04.2015 4 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Po mnoha letech po přečtení této knihy ji hodnotím tak, že pro vlastní všeobecný přehled bylo dobře, že jsem ji otevřel. Z tohoto důvodu bych ji doporučil i jiným čtenářům. Způsob vyprávění a jeho rozvláčnost s popisem detailů by mě k jejímu novému přečtení nepřesvědčil. Musím říct, že mě Filosofská historie na mnoho let odradila od čtení literatury z té doby. S obavami jsem se pustil do Tolstoje (Vojna a mír) a musím přiznat, že tyto knihy jsou svižnější a mrzí mě, že jsem se k nim nedostal už dříve.

05.04.2015 3 z 5

Král úletů Král úletů Philip K. Dick

Nikdy bych nevěřil, že autor této knihy je obecně znám jako autor sci-fi příběhů, kterým neholduji. Opravdu mě tato kniha velmi bavila, stejně jako způsob vyprávění příběhu z úhlu několika osob. Nejedná se o sci-fi a obsah příběhu je stále aktuální.

22.03.2015 4 z 5

Muž z podzemí Muž z podzemí Mick Jackson

Knihu jsem přečetl, avšak nemůžu řící, že by ve mě zanechala nějakou hlubší stopu, o které bych řekl ostatním, že si ji musí přečíst. Za mě by měla mít 3,5 hvězdy, ale tím nechci odrazovat od jejího čtení.

17.03.2015 4 z 5

Tabatěrka z Bagomba Tabatěrka z Bagomba Kurt Vonnegut Jr.

Povídky se mi líbily, ačkoli nejsem příliš fanouškem krátkých povídek. Některé byly lepší, některé průměrné (já bych nenapsal asi žádnou ani z části tak dobře, ale četl jsem prostě už lepší). Těším se, že snad od autora znovu výjdou Jatka č.5, abych si je mohl pořídit.

17.03.2015 3 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Kniha, která navozuje velmi syrovou atmostféru. Zajímavé, vtahující a zároveň odpuzující.

17.03.2015 4 z 5

Špekonomie, aneb, Freakonomics Špekonomie, aneb, Freakonomics Steven David Levitt

Tuto knihu jsem četl v anglickém originále. Název "Špekonomie" mi přijde dost špatný. Kniha poukazuje na to, že ekonomické výsledky nejsou vždy výsledkem ekonomických rozhodnutí. Ke knize existuje taktéž film, ve kterém jsou některé kapitoly rozebrány trochu jinak a dále rozpracovány, některé zcela vynechány. Určité kapitoly mohou být považovány za kontrovezní - k nim se právě vrací i zmiňovaný film.

08.03.2015 4 z 5

Líný cestovatel Líný cestovatel Dan Kieran

Velmi rád cestuji na "vlastní pěst" takže kniha mi nepřinesla nic úplně nového a objevného do života. Řekl bych, že je spíše určena lidem, kteří by rádi vyrazili na odvážnější cestu, avšak potřebují ujištění, že se nejedná až o tolik nebezpečný podnik. Kdo by ji měl určitě číst, jsou "cestovatelé" do hotelových resortů, kteří už 5x byli ve stejném hotelu na stejné pláži. U nich však pochybuji, že po této knize sáhnou.

08.03.2015 3 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Vše podstatné asi řekl kokodaros. Já knize dávám 5 hvězd. Kniha ve mně zpočátku vyvolávala pochybnosti, avšak nakonec jsem velmi rád, že jsem ji neodložil - byla by to obrovská škoda. S touto knihou jsem se sám vracel do vlastních vzpomínek a vybavoval si své zážitky, a přitom prožíval ty autorovy. Hluboký vnitřní zážitek.

08.03.2015 5 z 5