bob0985 bob0985 komentáře u knih

Medojedky Medojedky Robert Ruark

Pěkný příběh o spisovateli, určitě dost autobiografické. Četl jsem už podobné o spisovatelích od jiných spisovatelů a při tomto jsem se moc dobře bavil.

03.02.2019 4 z 5

Život: návod k použití Život: návod k použití Georges Perec

Bylo by z mé strany nespravedlivé tuto knihu hodnotit i nehodnotit. Přečetl jsem ji celou, ale rozhodně musím říct, že se k ní vracet nebudu a tento žánr/literární směr napříště již vynechám. Zkusil jsem tey něco jiného, neobvyklého, místy velmi zajímavého a rozšířil jsem si své obzory, což pro sebe považuji za podstatné. Občas mě některé výčty předmětů pobavily, jindy zas vyvolaly jen cukání obočí, protože opakovaný vtip není vtipem. Troufám si říct, že jsem pochopil, proč nás autor někdy zasypal nesmysly - protože jich v životě je přesmíru, ale i tak, jednou stačilo. Někdy to je jako s novým jídlem, které ochutnáte: sníte ho, je to něco nového, jiného, nemůžete za sebe říct, že by to bylo špatné, protože chápete, že jiným chutná, ale vy si ho už nedáte.

16.12.2018 4 z 5

Vladivostop - Zápisky z cesty na Dálný východ Vladivostop - Zápisky z cesty na Dálný východ Kateřina Mandulová

Příjemný cestopis s mnoha fotkami, které východní Rusko velmi vystihují. Příjemně jsem se čtením pobavil :-)

08.12.2018 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Bohužel tyto knihy nepatří úplně mezi můj oblíbený žánr, ač utopistické téma mě vlastně baví. Povrchnost knihy jsem spatřoval především v tom, že když je "problém" tak se vymyslí nástroj, kterým se vyřeší - najednou hrdina začne používat ezoněco, co způsobuje něco, a tím odvrátí jasný problém nebo snad zánik hrdinů (únik od jistého zániku zadní branou mi náhle připadl celkem směšný). Přijde mi totiž, že tato "zadní vrátka" jsou používána, když se autor dostane do slepé uličky a neví, jak s příběhem naložit.

11.10.2018 3 z 5

Jarní vody Jarní vody Ivan Sergejevič Turgeněv

Pěkný jarní příběh. Určitě v dnešní době vzhledem k posunu společnosti, překonán, ale příjemné čtení.

22.04.2018 3 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Běžně bych napsal, že tato kniha není můj žánr, ale tohle je něco úplně jiného. Nevšední kniha s hlubokým příběhem, ve které lze najít mnoho rovin. Dlouho nad ní budu přemýšlet.

14.02.2018 5 z 5

Pět hospod, dva bary a jeden noční klub Pět hospod, dva bary a jeden noční klub John Williams

Kniha mě bavila. Dobré příběhy! Super oddychovka na začátku léta.

12.06.2017 5 z 5

Říkej tomu spánek Říkej tomu spánek Henry Roth

Přečetl jsem, ale občas jsem se trochu nudil. Čekal jsem nějak trochu víc. Až informace o autorovi, roku vydání mi napověděla, proč si knihy vážit o něco víc. Přesto v porovnání s obsahem jiných knih, nehodnotím moc vysoko.

04.06.2017 3 z 5

Falešná trefa Falešná trefa Louise Welsh

Knihu jsem přečetl, příběh mi dělal společnost, líbilo se mi to, ale myslím, že jednou prostě tato kniha zapadne.

31.01.2017 3 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Zajímavá kniha, která určitě patří do všeobecného literárního přehledu. Dočetl jsem ji, avšak nemůžu říci, že by mě tolik okouzlila. Není to můj styl, ač jsem přesvědčen, že ve světové literatuře má zasloužené místo.

Bezesporu bych ji doporučoval si ji přečíst.

Podobu bych viděl s Pěnou dní od Borise Viana.

27.11.2016 3 z 5

Námořníkova píseň Námořníkova píseň Ken Kesey

Knihu jsem přečetl, ale z mého hodnocení je patrné, že na mě dojem neudělala. Varování před budoucností, apel na civilizaci, to vše je zabaleno do nějakého haraburdí, kdy jsem nemohl přijít na to, proč to tam prostě je.

Jak uvedl Lector, i já se domnívám, že kdybych knihu nečetl, nic se nestalo.

06.11.2016 2 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Stefan Zweig je člověk, se kterým bych se rád potkal, kdyby byla taková možnost. Vynikající autor, jeho knihy mají neskutečnou hloubku. Budu opakovat komentáře ostatních. KLENOT!

Tohle mi připadlo, jakoby to Zweig napsal sám sobě a myslím, že to naplňuje (str. 318):

"... právě já, který jsem měl přece vědět, že tvoříme knihy jen proto, abychom byli spojeni s lidmi i po svém posledním vydechnutí a tak se ubránili neúprosnému protivníku veškerého života: pomíjejícnosti a zapomnění."

18.09.2016 5 z 5

Anne Franková – komiksový životopis Anne Franková – komiksový životopis Sid Jacobson

Tento komiks byl podle mého velmi slabě zpracovaný, což je na škodu deníku Anne Frank. Pro mě to bylo zklamání.

25.03.2016 2 z 5

Rok nekonečného strádání Rok nekonečného strádání Adam Rapp

Dlouho jsem bojoval s tím, zda autor chtěl knihu humoru nebo vážnou. Vtipnost mě občas trochu iritovala (připomínala tak trochu seriál Přátelé), což jsem od knihy nečekal. Ten konec mě však velmi mile překvapil.

21.03.2016 4 z 5

Máme to v rodině Máme to v rodině Michael Ondaatje

Touto knihou se podle me autor chtel vyrovnat s laskou k otci, kterou mu nemohl nikdy poradne projevit. Je to podle me takova psychoterapie autora a me se nakonec celkem libila.

02.08.2015 4 z 5

Nezvyklá země Nezvyklá země Jhumpa Lahiri

Knihy, jejichž autory jsou ženy, mě vždy poněkud odrazují. Nicméně toto jsou skvělé povídky, které skutečně stojí za to si přečíst. Autorka výborně vykresluje charaktery, vytváří situace a i způsob jejího vyprvění příběhů je vždy jiný a zajímavý.

27.06.2015 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Někteří z hodnotitelů knihy píší o tom, že čekali zpracování, které bude obsahovat víc faktů. Já osobně si naopak cením, že zahraniční, francouzský, autor napíše o této události knihu takovým způsobem, který dokáže oslovit širokou i zahraniční veřejnost. Mě s románem seznámil jeden dvacetiletý (!!!) Holanďan, který ji přečetl ve svém jazyce, a pak mi ji věnoval v češtině. Styděl jsme se před ním, že on knihu četl a znal a já o ní nevěděl. Zároveň jsem však měl radost, že tak 20-ti letého kluka oslovilo české téma prostřednictvím knihy. Já autorovi děkuji, že tuto událost dokázal zpřístupnit mnoha lidem po celém světě.

23.05.2015 5 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Kniha, která dá skutečně člověku víc, než esoterické povídání o smyšleném hrdinovi, který chtěl být něčím, a pak tím byl. Tento pán byl skutečný, a o to víc byl jeho život neskutečný. Říká se, že když Feynman umíral, tak se mu naposlední chvíli snažili zachránit život operací, která nebyla úspěšná, ale probral se z ní. Udájně tehdy řekl: "Nenáviděl bych umírat dvakrát. Je to taková nuda."

19.05.2015 5 z 5

Kalif čápem Kalif čápem Mihály Babits

Tuto knihu doporučuji všem, kterým se líbí tvorba Kafky, ale chtějí si přečíst něco lehkého. Mě se tato kniha četla velmi dobře a příběh "obou" hrdinů byl velmi dobře propracovaný. Z knihy jsem si odnesl myšlenky, že člověk by měl usilovat o vnitřní rovnováhu. Nejedná se však o žádnou esoterickou literaturu.

19.05.2015 4 z 5

Faktótum Faktótum Charles Bukowski

Ta kniha byla taktéž moje první zkušenost s Bokuwskim. Osobně musím říct, že k závěru už to byla trochu nuda - opakování modelu celého příběhu (nechci vyzrazovat). Přesto si myslím, že stojí za přečtení. Nepřeceňoval bych však poselství knihy. Myslím si totož, že Bokuwski by řekl: "na nějaké hluboké poselství se vám můžu vysrat."

18.05.2015 4 z 5