bigbabe bigbabe komentáře u knih

Nezřízené labužnictví Nezřízené labužnictví Brian Wansink

Bohužel nemohu knize dát víc hvězd. Na informace z knihy, které jsem si odnesla by stačila 1 kapitola. Dostala se mi do ruky kvůli výzvě a téma je zajímavé, ale autor se neustále opakuje dokola. A také je to kniha typická pro Ameriku, velké porce, nenažranost, neschopnost se kontrolovat.
Taky jsem se musela pousmát nad tím, kde se berou peníze na zaplacení výzkumů a výplaty pro člověka, který takový výzkum dělá.

09.05.2022 2 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Knihu jsem si začátkem roku vybrala jako téma ČV coby 4.knihu autora.
A protože jsem chamtivá, tak jsem začala číst od jeho první knihy a proto mohu srovnávat s ohledem na všechny ostatní. Blackout se mi asi líbil nejvíc kvůli napětí a měla jsem dojem, že je to opravdu i reálné, že se to může stát (i ve světle dnešních událostí, které ale v době mého čtení ještě nenastaly).
Zero si myslím, že se děje, jen to někteří ještě nevědí nebo si to nechtějí přiznat.
Helix je možná dost podobný případ jako Zero, ale (snad) to není ještě v takové míře nebo jsem jen málo informována (nebo si to nechci přiznat).
Chamtivost pro mě byla bližší vzhledem k mému vzdělání. Myslím si, že ekonomicky nepolíbení čtenáři mohou mít problém s určitými pasážemi a jména ekonomů jim nic neřeknou a tak jim ujdou souvislosti. V každém případě si myslím, že i tato autorova kniha je realistická, že se může stát, ale nemyslím si, že by to byl tak rychlý pád. Ale to je účel všech autorových knih; ukázat extrém, vystrašit, ukázat případné následky našeho chování.
Ve všech knihách oceňuji autorovu odbornou znalost, přípravu na každé z témat.

15.04.2022 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Velice dobře čtivá kniha, což dokazuje, že jsem jí přečetla s nachlazením pod peřinou za jednu sobotu.

05.04.2022 4 z 5

Na kole po Evropě Na kole po Evropě Martin Klíma

Stručné, vtipné, pár poznámek na výlety hlavně v Maďarsku jsem si opsala.

05.04.2022 3 z 5

Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním Chladová terapie: kompletní průvodce otužováním Veronika Allister Jelínková

Bohužel nemohu dát moc hvězdiček, kniha mě prostoupila depresí místo, aby mě chladem vpustila elán do žil. V prvních dvou částech pro mě bylo strašně moc teorie a informací, které často na sebe nenavazovaly.
Stále se mluvilo o tom, jak chlad pomáhá na deprese, závislosti, nemoci, ale bylo to popsáno takovým stylem, jako kdyby autoři před objevením chladu byli 10 měsíců v roce nemocní ať už fyzicky či psychicky a proto moje první věta.
Dále se stále opakovala myšlenka, že se musí vystoupit z komfortní zóny. Ještě snad nejsem tak stará, ale asi je tato generace moc v komfortu, proto jí dělá problém z něho vystoupit.
V praktické části jsem také byla v podstatě zklamaná, protože obličej si ráno oplachuji vodou od mala, ledovou sprchu také provozuji, ani si nepamatuji (prostě asi rodiče). Na ponor se asi nechystám, nenašla jsem důvod v této knize a tak zůstanu ve svém komfortu.

05.04.2022 2 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Knihu jsem si záměrně vybrala kvůli ČV, ale padla mi do období, kdy se mi nějak nechtělo číst všeobecně, nechala jsem jí týden uležet, ale i tak jsem se nemohla začít. Podle mě to je tím, že jako Evropan neznající historii Nigérie to pro mě nemá takovou hloubku. .Tak v půlce jsem si přečetla něco o Nigerii a hned to bylo o trochu lepší.
Kniha byla vlastně docela smutná; osudy mladých lidí, kteří bojují sami v sobě s tím, co jim předkládá otec, jak by měl vypadat život a jak si ho představují oni nebo jejich okolí.
Pokud bude letos příležitost, zkusím si do této ČV najít ještě jinou knihu, abych nesoudila africké spisovatele podle jedné knihy.

14.03.2022 3 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Mým hodnocením nesnížím hodnocení knihy, ale já jsem nebyla moc spokojená, vybrala jsem si knihu do ČV jako knihu z mého dětství, že jsme ji měli jako povinnou četbu, ale já se tomu nějakým záhadným způsobem vyhnula. Ještě, že tak, protože jestli by na mě měla vliv jako teď, tak bych z toho mohla mít docela trauma.
Že na sebe dřív lidi byli hodnější? To teda tato kniha a např. David Copperfield a Nebezpečné známosti a v menší míře Pýcha a předsudek a podobné, vyvrací. Lži, intriky, zášť, hrůza a zlost. Začínají mi knihy tohoto typu přinášet větší smutek než např. z válek. Tam lidé dělali zlé věci "aspoň" proto, že se sami chtěli zachránit. Ale zde je dělají bez důvodu, pro obohacení nebo dokonce pro radost.
Musím přejít na zábavnější formu literatury.
A zápletka byla vyřešena bleskurychle na posledních pár stránkách, to se mi také nelíbí na stylu psaní.

24.02.2022 2 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Oproti prvním dvěma knihám autora tato už o něco slabší. Je to samozřejmě možná i tématem a jak na čtenáře téma působí. Začátek se trochu táhl, pak se to rozjelo.
Opět ale napínavé téma, které jak se píše na přebalu ; může být (je) realistické.

Matematický čert Matematický čert Hans Magnus Enzensberger

Jsem ráda, že i když je kniha jakože pro děti, že je na přebalu napsáno pro 9-99 let.
Kniha je zábavná a musím se přiznat, že některé kapitoly mě přišly pro děti až složité, těžko říct jaké mají dnes osnovy na základní škole.
Děkuji moc za připomenutí některých základních matematických úkonů.

14.02.2022 4 z 5

Českolipsko do kapsy Českolipsko do kapsy Jiří Růžička

Přehledný průvodce českolipskem, i když tu žiji 20 let, dvě kapitoly mě překvapily, že ta místa neznám. Chválím doplnění fotografiemi a také to, že v každé kategorii jsou popsány i okolní památky, protože ne každý chce číst celou knihu.

14.02.2022 3 z 5

Zajímavosti ze světových dějin 2 Zajímavosti ze světových dějin 2 Stanislava Jarolímková

Oproti prvnímu dílu zajímavější, možná tím, že to jsem trochu novodobější dějiny, které jsou člověku prostě blíže.

Pandemie: Anatomie krize Pandemie: Anatomie krize Michal Kubal

Dle mého názoru politicky jednostranné a moc denníkově popsané, proto je to tak tlusté.

01.02.2022 2 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Oproti první knize autorova trošku slabší respektive vlažný začátek a přepálený konec, ale opět výborné téma a přečteno na dva dechy.

28.01.2022 3 z 5

Příběhy z českých dějin: Převážně nevážně o naší historii Příběhy z českých dějin: Převážně nevážně o naší historii Otomar Dvořák

Perfektní kniha a jsem ráda, že je na přebalu napsáno, že to je od 10 - 100 let, že se nemusím stydět, že čtu knihy pro děti. Líbí se mi tento typ knih, kde se dovíte o historii (či něčem jiném) zábavnou formou a není to jako učebnice.
Těším se na druhý díl, který autor slibuje o novodobější historii.

19.01.2022 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

I přesto, jak je to "tlusté" tak přečteno za tři pracovní dny i s druhou směnou doma.
Čtení bylo napínavé a jak se píše na přebalu, bohužel realistické.

14.01.2022 4 z 5

Zajímavosti ze světových dějin 1 Zajímavosti ze světových dějin 1 Stanislava Jarolímková

Sice zajímavé informace kromě dějin; jak žili obyčejní lidí, kam chodili na záchod a jak se o sebe starali.
Jen je to moc naučné a méně zábavné na populárně naučnou literaturu.
Ale druhý díl si také asi přečtu.

13.01.2022 2 z 5

Jak nemít na pikniku o jeden sendvič míň Jak nemít na pikniku o jeden sendvič míň Hana Parkánová-Whitton

Já vždy kromě obsahu hodnotím i kabát. Tato kniha je "nová" na kvalitním papíře s trochu žlutými stránkami, mohly by být bělejší. Jsem zvyklá číst až do úplné tmy. Řádkování, zarovnání a tisk je pro čtenáře přívětivý.
K obsahu: zdá se mi to trochu staromilské jako by se v Anglii zastavil čas. Je to trochu jak z doby Pýcha a předsudek. Ve starých knihách je to příjemné, v moderní literatuře mi to přijde dost divné, řešit, co můžete nebo nemůžete a jakou formou říct před sousedy nebo dokonce před manželem mi přijde ulítlé.

11.01.2022 2 z 5

Skoncujte s artrózou a bolavými klouby Skoncujte s artrózou a bolavými klouby Petra Bracht

Nápady na cvičení dobré, ta omáčka okolo pro mě zbytečná, ale pro někoho třeba užitečná.

10.01.2022 2 z 5

Tak to bylo, tak to je... Tak to bylo, tak to je... František Moravec

No, nezávidím. Asi raději budu sedět u krbu a jen občas vyrazím na flám.
(-:

03.01.2022 2 z 5

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

300 stránek textu s malými písmeny a užším řádkování než je obvyklé dnes, to by v dnešním tisku vydalo tak na 600 stran. Je zajímavé, jak si lidi mezi sebou psali (a jak byla pošta v té době rychlá) každou svůj pocit a jak se neobávali ani prozrazení, když psali všechny své úmysly.
Trochu roztahané, ale hezký příběh z té "nezkažené" doby o lásce a intrikách.

27.12.2021 2 z 5