bezprezdivky bezprezdivky komentáře u knih

Hněv andělů Hněv andělů Sidney Sheldon

Nevěřím, že tento autor byl jedním z nejprodávanějších amerických autorů, protože něco tak hloupého a předvídatelného a plného trapných klišé jsem už dlouho nečetl. Kdybych dostal pětikorunu za každé použití slov "půl tuctu", tak jsem milionář, i když to zřejmě jde na vrub překladateli.

13.10.2013 1 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Technicky brilantní, ale neuvěřitelné - v reálném světě takové zločiny neexistují.

24.07.2013 2 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Stejně jako jednička, i tato kniha se čte jedním dechem. Stejně jako jednička trochu schématické, což na čtivosti ničeho neubírá.

13.07.2013 3 z 5

Bancroftova strategie Bancroftova strategie Robert Ludlum

Přišlo mi to hodně stupidní - samý ocelový svaly, upřímné oči, svůdné krásky, vražedné pohledy ..... Vyšetřování se většinou děje na základě úvah geniálního mozku, které se nemají potřebu opírat o znalosti. Hlavní hrdinové absolutně nesmrtelní.

19.06.2013 1 z 5

Podivný Thomas Podivný Thomas Dean Koontz

Přečetl jsem tuhle knížku za tři dny - můj osobní rekord. Víc asi k detektivce (s nadpřirozenými prvky) netřeba dodávat - prostě strhující.

10.06.2013 4 z 5

Varovný signál Varovný signál Lee Child

Oceňuji, švih, napětí, příběh i závěrečný zvrat. Co mi opět na hlavním hrdinovi vadí je, že je v podstatě nepřemožitelnej, chytrej na hranice geniality a vybaven vším extrémním (od svalů přes .... až k intuici, takovej Terminátor kříženej s profesorem Hawkingem.

05.06.2013 3 z 5

Mrtvý v obecném zájmu Mrtvý v obecném zájmu Petr Eidler

Klišé na klišé, schématický popis české lokální politiky a jeden spravedlivý detektiv.

06.05.2013 1 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Vytříbený jazyk, termná atmosféra bez možnosti úniku. Na druhou stranu román bez konce, byl-li to záměr, tak u mně zůstal nepochopen. Sbírám síly na Proces.

30.04.2013 3 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kniha je hodně čtivá, šest set stran jsem doslova zhltnul. Faktem je, že je to spíš souhrn historek (jednání, uzavření smíru, zrada, boj, sex) rámovaný historickými událostmi - ale prostě a jednoduše dobře napsaný.

19.04.2013 3 z 5

Krize Krize Robin Cook

Šablonovitá kniha, kde jsou jasně dáni kladní a záporní hrdinové, postavy jednají jak mechanické loutky. Závěrečný zvrat jsem nečekal, ale ten to nezachránil.

20.03.2013 1 z 5

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Pro mě hrozně plytká kniha. Všechno je předvídatelné, černobílé a nenápadité.

05.03.2013 1 z 5

Konspirace Konspirace Anthony Summers

Skutečně silné čtení. Letos to bude padesát let, co část vládní exekutivy nechala oddělat vlastního prezidenta .............

05.01.2013 4 z 5

Pokoj č.10 Pokoj č.10 Åke Edwardson

Recenzemi vychvalovaná kniha, která mě absolutně minula. Existenciální poldové, kteří řeší vraždy tím, že debatují o bohu, smyslu existence a symbolice - to je na mě opravdu moc. Zápletka sice fajn, ale ta je vysvětlena na posledních deseti stranách, přičemž celá kniha předtím vlastně není o párání, ale o duševním rozpoložení všech hrdinů. K překladu bych měl dvě poznámky - v čechách se stěny bytu a důmu malují nebo natírají, nikoliv líčí; ve městech míváme kruhové objezdy, nikoliv kruhové obchvaty.

01.11.2012 1 z 5

Až na popel Až na popel John Connolly

Connollymu jsem zcela propadl, čekám netrpělivě na každý český překlad. V sérii s Charliem Parkerem jsou samozřejmě slabší i lepší kusy, ale tahle patří spolu s Černým andělem na vrchol. Na rozdíl od zmiňovaného Černého anděla jsou tu až minimum potlačené prvky nadpřirozena (které ozvláštňují všechny knihy JC), ale je to ve prospěch absolutně brilantně vykonstruované a vygradované zápletky, v níž má každý hrdina svůj vlastní motiv, logický a přesto ve finále nevyplněný. Obecně vzato tato kniha disponuje jednou z nejvybroušenějších zápletek of all times !

01.11.2012 5 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Jednu hvězdu za velmi sympatickou snahu otevřít oči těm, co ještě věří na volby v této zemi a kterým se nechce číst literatura faktu od Kmenty. Tohle by si měli povinně přečíst všichni a pak by byla snad nějaká šance na změnu.
Literárně je to dle mého brak. Má to být thriller, ale úroveň to má šestákovou, černobílé charaktery, žádný spád, čítankové dialogy.

26.03.2012 1 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Na jednu stranu zajímavý popis rumunských reálií těsně po revoluci a zajímavá vědecká hypotéza vysvětlující vampyrismus, na druhou stranu laciné americké thrillerové pojetí. Závěr, kdy hlavní hrdinka porazí prakticky celé rumunsko a přitom leze po skalách, jezdí na koni po draculovských lesích a lítá ve vrtulníku je doslova k smíchu.

07.02.2012 1 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Bible převyprávěná pohledem jednoho z aktérů, krále Davida, a převyprávěna velmi lidsky. Knížka je neuvěřitelně vtipná, výhodou je znalost biblických příběhů, nejlépe rovnou bible jako takové.

23.10.2011 5 z 5

Čtvrtá kostka Čtvrtá kostka Jan Rybář

Literárně to dle mého trochu pokulhává, hlavnímu hrdinovi v každé druhé kapitole třeští (točí se, neví kde mu stojí apod.) hlava z dějinných událostí, kterých se stal nechtěnou součástí, ale odpouštím vše, protože to obstojí jako samotná detektivka, navíc zasazená do reálií středověké Prahy, které jsou vylíčeny velmi poutavě a (zřejmě) pravdivě.

03.10.2011 4 z 5

Na pomezí Eternaalu (6 povídek) Na pomezí Eternaalu (6 povídek) Vilma Kadlečková

Obdivuji široširou fantazii autorky. Na můj vkus příliš poetické (příliš stříbřitých vln oproti zapadajícímu slunci na cizích planetách), ale rozhodně stojí za přečtení.

20.09.2011 3 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Jak spisovatel Irving píše o jedné z postav, která je spisovatelem - psal příběhy na hranici uvěřitelnosti ...... Ale to je koneckonců jeho styl. Nic převratného, ale čtivé jako vždycky.

20.09.2011 3 z 5