Bedřich63 Bedřich63 komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Autorčin styl už dobře znám. Trochu pomalejší tempo, absence hromad mrtvol a potoků krve a delší popisné pasáže jsou všechno prvky, které mi v jejích knihách vyhovují.
To co ale u autorky oceňuji, není tak ani detektivní příběh, ale popis....... přírody, vztahů, okolností.....
Není to jen o vyšetřování a vraždách, ale i o nějakých vazbách, popisech, důsledcích a příčinách, běžném životě lidí a jejich problémech. Inu jako ze života.
Štítky této knihy obsahují např. bažiny, mokřady, močály, chalupy a chaty, lužní lesy, tajemství. Bylo by tam možné ještě přidat další, např. ochrana životního prostředí, byliny, samota, koně, ptáci, stíny minulosti a máme stručně a jasně charakteristiku toho, o čem příběh je.
Věřím, že tato kniha nebude poslední a že časem budeme číst pokračování s Bergmanem a Sedlákovou v nějaké jiné zajímavé lokalitě naší země, kde se odehraje další zločin.

22.12.2023 4 z 5

Amerika na druhý pohled Amerika na druhý pohled Martin Gilar

U této knihy se nesešlo mé očekávání s realitou v knize. Ani nevím, kde jsem si přečetl info o této knize a čím mě to zaujalo. No občas člověk šlápne vedle i při výběru četby.
Zaujaly mě kapitoly Bydlení v Americe, O americkém cukroví a také Trable s angličtinou.
Naopak mi vzhledem k názvu vrtalo hlavou, proč autor zařadil dvě kapitoly o Číně a tři kapitoly o klimatu. Příliš mnoho detailů a čísel z knihy udělalo docela těžké čtení. Těch zmínek o V. Klausovi bylo taky nějak moc.
Knihu Nebojte se Ameriky jsem nečetl, takže jsem nevěděl, co můžu čekat. Nevím tedy, zda se autorův pohled na USA v čase nějak vyvinul a vyvíjí.
Moje hodnocení této knihy není lichotivé, čekal jsem vzhledem k anotaci něco zcela jiného.
Humoru jsem v knize našel pomálu, nadsázku autor používá častěji (Reakce na poslední větu popisu knihy výše).

21.12.2023 2 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

U 10. dílu této série jsem zjistil, že ten díl mám problém hodnotit ve stupnici zavedené zde na DK. A teď znovu se mi nedostává hvězdiček, čtením jsem byl pohlcen od začátku až do konce.
Kniha se mi velmi líbila. Zajímavá ukázka lidských charakterů, důkladně propracovaná psychologie chování jednotlivých postav, jemný humor a dále se rozvíjející některé úseky života z minulosti hlavních postav mě baví.
Tento díl je založen na příběhu, který popisuje skandální poměry panující v akademii Sûreté a vlastně tak navazuje na předchozí díly věnující se právě zločinům uvnitř Sûreté.
Ale nejen to. Paralelně se zde odvíjí i další příběh, který dává knize ještě další rozměr a vyžaduje čtenářovu pozornost.
Jsem zvědavý s čím přijde autorka v dalších dílech. Očekávám další skvostné příběhy. Kam vlastně míří Gamache, tak to se nechám překvapit. A jsem také zvědavý, jestli budou nějak zpracovány další osudy kadetů akademie.

18.12.2023 5 z 5

Jánské Koupele – Minulost, současnost a budoucnost Jánské Koupele – Minulost, současnost a budoucnost Lukáš Horký

Nádherná kniha o úžasném místě, kde to kdysi žilo. Spousta lidí v našem kraji tyto lázně v minulosti navštěvovala a nyní se tam třeba z nostalgie čas od času jedou podívat, aby viděli, jak zase dále pokročil rozklad.
V létě jsme tam jeli na výlet a udělali si krátkou 10km procházku od Davidova mlýna přes les do Jánských Lázní a zpět zase do Kružberka kolem řeky Moravice. Mohu jen doporučit, je tam krásně.
A další zcela jasný krok, který musel následovat, byl vypůjčit si tuto knihu s podtitulem "Minulost, současnost a budoucnost". Současnost jsme viděli na vlastní oči, minulost jsem si teď přečetl v knize a na budoucnost se chci stále dívat s optimismem.
V naší republice je spousta objektů, které byly v uplynulých letech nebo desetiletích nechány napospas svému chátrání. Některé z nich se dočkaly obnovy, jiné byly zbořeny anebo nahrazeny nějakou modernou. Těmto lázním bych přál podobný osud jako nyní mají Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové, kde už to znovu žije, lázeňský ruch se podařilo obnovit a opravy se stále realizují.
Kniha obsahuje desítky fotografií, které dokumentují vývoj tohoto místa a doplňují text autorů. Pro mě krásná kniha se spoustou informací.
Jen poznámka na závěr. Nejedná se o Jánské Lázně v Krkonoších, ale o Jánské Koupele na Opavsku. To je spíš poznámka pro ty čtenáře, kteří by se tam chtěli vydat. :-)
Určitou představu o rozsahu devastace areálu si každý může udělat např. zde:

15.12.2023 5 z 5

Případ mrtvé novicky Případ mrtvé novicky Jaromír Jindra

I v tomto dílu jsem si užíval vyprávění o životě v jižních Čechách v 17 století.
Obě linky vyprávění jsou zajímavé a mají své kouzlo. Zápisky kata i popis událostí v Budějovicích a Krumlově mě baví.
Autor píše stylem, který je mi příjemný. Budu tedy i dále pokračovat dalším dílem. Spíš než detektivka se mi kniha jeví jako historický román.

12.12.2023 4 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Prvních cca 100 stránek se mi trochu táhlo a přemýšlel jsem, kam se poděly ty pasáže z předchozích dílů, které se mi tak líbily. Pak se to ale rozjelo a už jsem opět poznával ty oblíbené postavy, dialogy a situace.
Geniální stratég a analytik Lincoln a jeho ruce, nohy, oči a mozek v terénu Amélie jsou dvojice, která se výborně doplňuje. Tentokrát řešili nám poměrně vzdálenou a neznámou problematiku čínských přistěhovalců a jejich kulturní odlišnosti.
Nad knihou jsem pořád dokola přemýšlel o tom, co vede Ducha k tomu, aby zavraždil všechny ilegální emigranty, kteří se mu svěřili, aby je dopravil do vytoužené Ameriky. No a na posledních stranách se mi dostalo úplného vysvětlení. Ostatně asi není nijak překvapivé, opět je třeba za tím vidět peníze a politiku.
Autor knihu napsal v roce 2002, tedy daleko před současnou migrační vlnou, která zasáhla celý svět. Jaká to má nebezpečí a jak to nakonec může vypadat, to se ví už dávno. V této knize je jedním z hlavních témat čínská menšina v mnoha městech, která si žije podle vlastních zákonů a historických zkušeností.
Kniha zajímavá, další díly si nenechám ujít. Jsem zvědavý, jak se bude vztah Lincolna a Amélie vyvíjet a jaké další případy budou společně řešit.

09.12.2023 4 z 5

Solární baroni III. - Vrazi v taláru Solární baroni III. - Vrazi v taláru Alena Vitásková

Autorka má ambice předat nám čtenářům informace o tom, jak nemá fungovat stát a jeho složky - soudnictví, policie, prokuratura atd. Jak jsou vlivové skupiny propletené a na sobě závislé. Jak tyto skupiny sají peníze z dotací, rozpočtu, z daní atd. Jak se nezastaví před ničím a nikým. Jak pro to využívají všechny i ty nejdrastičtější prostředky.
Četl jsem i předchozí dvě knihy série Solární baroni. Pořád jsem si na ten styl dokument - román, fikce - skutečnost úplně nezvykl. Takže ano, je potřeba na tyto věci poukazovat. Ale pokud mám hodnotit knihu jako jiné knihy, tak se jedná spíš o průměr.
Čtenář, který se v problematice vůbec neorientuje a žije si v rajském světě nevědomosti, se asi bude nudit. Ten, kdo se dívá kolem sebe a tuší, že ne vše je u nás v pořádku, bude překvapen, že je to daleko horší, než si dokázal dosud představit.

07.12.2023 3 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Několik čtenářů přede mnou knihu ohodnotilo jako zdařilé dílo začínající mladé spisovatelky, které má do dokonalosti daleko, ale stojí za pozornost. Já s tím souhlasím a časem se poohlédnu po další knize s Laurou a Adamem.
Nemám k tomu co napsat. Když se dívám na komentáře mi-380, mataj a woolong, tak jsou tam skoro přesně vyjádřeny pocity, které mě provázely při čtení.

05.12.2023 4 z 5

Mnišská kápě Mnišská kápě Ellis Peters (p)

Pro mě hodně odpočinkové čtení. Ellis Peters píše krásně. Popisy osob, prostředí, vazeb, vztahů a akcí v této knize jsou dokonalé. Zápletka také zajímavá.
Bratr Cadfael opět napomáhá tomu, aby byl uplatněn zákon a nebyl odsouzen nevinný člověk.
Na rozdíl od mnoha knih jiných autorů, které se také řadí do žánru detektivek, tak tady i vražda je popsána tak nějak mile.
Ve čtení této série, kterou jsem si nazval Naivní historické detektivky budu pokračovat. Jsem zvědavý, jaké další zápletky a příběhy nám čtenářům autorka připravila.

03.12.2023 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Mám rád knihy, kde v pozadí figuruje nějaká ta souvislost s lékaři, psychology, patology atd. Tady to navíc je skoro vždy jako hlavní téma.
Autor opět vypráví příběh ze dvou pohledů a jakoby ve dvou časových liniích, které se postupně přibližují.
Pro mě tady tentokrát byla trochu upozaděna role obou hlavních postav Josepha a Vincenta, takže mi oproti předchozím dílům něco chybělo. Téma ale bylo zajímavé a u knihy jsem se nenudil. V této sérii budu pokračovat.

30.11.2023 4 z 5

Beskydy turistickými stezkami Beskydy turistickými stezkami Antonín Barcuch

Kniha je pěkný cvalík, svojí váhou blížící se 2 kg. Obsahuje 584 fotografií, vzhledem k jejich datu pořízení v naprosté většině černobílých.
Je to už moje pátá kniha o Beskydech. Často tam jezdím na výlety, takže se o tuto oblast zajímám a rád porovnávám své současné zkušenosti a zážitky s tím, jak to vypadalo kdysi. Tato kniha je zaměřena na turistiku, turistické zázemí a jejich historii v tomto pohoří od konce 19. st. až skoro po současnost.
Spousta detailních informací, krásné fotografie, ucelený pohled na tento region z pohledu turisty napříč desítkami let.
Já jsem spokojený a těm, kdo mají rádi tyto hory, knihu mohu jen doporučit.
Je až s podivem, jak málo je čtená. Chápu, že pro spoustu lidí to může být hodně drahá kniha, ale v knihovně se dá vypůjčit.

28.11.2023 5 z 5

Krysta Krysta Petr Sagitarius

Sérii Trujkunt jsem našel zde na DK a vybral jsem si ji, protože mám rodinné vazby na Třinecko a také zdejší dialekt mi není úplně cizí. Knih, zabývajících se tímto regionem, jsem zatím moc nečetl.
Spoustu lokalit, kde se příběh odehrává, znám osobně a často navštěvuji, tak jsem měl možnost i porovnat zeměpisné údaje. Sedí to, stejně jako místní dialekt "po našimu". Autor je místní, takže znalec.
Hlavní postava major Roman Saran je trochu svéráz, ale je dokonale svůj a má výsledky. Na vraždách asi nemůže dělat nějaký maminčin mazlíček. No a do tohoto "kraja razoviteho" hodně zapadá.
Za stavbu příběhů bych dal 4*, ale knihu vylepšuje, aspoň pro mě, popis vztahů týmu vyšetřovatelů, jejich vzájemné špičkování a autorova znalost místního prostředí. Asi to nejsou knihy pro všechny čtenáře, ale místní obyvatelé se v mnoha popsaných situacích a místech dokážou najít a ztotožnit se s nimi.
Pro mě to jsou knihy z prostředí, kde trávím část svého života a tím jsou ještě více zajímavější. Rád si přečtu i další díly, které snad budou i nadále vycházet.
Autor Petr Sagitarius stárne a tak se podle mě začíná trochu projevovat jeho bilancování se životem.
Lze to doložit na dvou zmínkách o politice, které zcela určitě vyjadřují jeho životní postoje anebo že by postoje Romana??
A bujarý sexuální život hlavní postavy také připomíná tak trochu ujíždějící vlak.... Romana nebo autora?
A to že Roman omezuje cigarety je jen póza nebo světonázor nebo zdravotní komplikace?
Takže tato série a obzvlášť tento díl mohou mladým připadat odtažitě, protože dnešní doba si vyžaduje úplně jiné příběhy a akce.
Za mě pořád více než dobře, dokonce chvalitebně. Humor v dialozích, znalost prostředí, znalost nářečí, lidovost v dialozích a příběh, který je zajímavý.
Doufám, že autora nepřemůže jeho věk a zdraví a že ještě něco napíše. Myslím, že tento region to má zapotřebí a že jeho knihy si vždy najdou své čtenáře. Držím mu palce.

23.11.2023 4 z 5

Dým ve větru Dým ve větru Peter Tremayne (p)

U této knihy bych znovu musel opakovat svá předchozí hodnocení série Sestra Fidelma. Sehraná dvojice opět řeší zpočátku nepochopitelné vraždy, se kterými je čtenář postupně seznámen a detailně sleduje krok po kroku odhalování pachatelů.
Opět jsem si četbu užil a zůstávám věrným fanouškem.
Ještě mám před sebou spoustu dílů a jsem zvědavý, jak se děj bude dále posouvat.

22.11.2023 5 z 5

Tichý Don I. Tichý Don I. Michail Alexandrovič Šolochov

Přečtením prvního dílu této rozsáhlé epopeje si napravuji další "hřích" mého mládí. K dalším dílům Tichého Donu se určitě časem vrátím. Je to významná součást světové literatury, autor je nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Celé generace žáků se o něm učily ve školách.
Sloh a výrazové prostředky jsou poplatné době, ve které toto dílo vznikalo. Proto trochu těžší čtení. Některé pasáže jsou také trochu více rozvleklé. Několikrát se mi stalo, že jsem se s několika stránkami doslova pral, ale pak už dále mě děj zase plně zaujal.
Vydání knihy z roku 1979 z Odeonu, které jsem četl, je doplněno několika pěknými ilustracemi. Našlo se tam ale také několik překlepů a přepisů, což bylo v té době docela neobvyklé, na rozdíl od mnoha současných knih.

21.11.2023 4 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

V mládí jsem bydlel na Klostermannově ulici. Proto se s tím jménem cítím tak trochu spojen. Před pár lety jsem v rámci svého pobytu na Šumavě navštívil i myslivnu Březník a Klostermannovu chatu na Modravě. Tím jsem tak trochu splnil můj vnitřní dluh vůči tomuto spisovateli, který před 130 lety tuto knihu napsal. A taky jsem si chtěl něco od něj přečíst, i když vím, že v této hektické době jeho dílo už dávno nemusí být aktuální a nemusí čtenáře oslovovat.
Takže i tento záměr se mi podařilo splnit a nelituji. Čtení je to hutné a žít v té oblasti v té době bylo přímo život ohrožující. A přesto tam žili lidé a věnovali se své práci a svým blízkým. Dnes už si to nedokážeme představit.
Já jsem si čtení užil, i když sloh, stavba vět a taky ten romantický styl autora jsou trochu nezvyklé. A jako přidaná hodnota krásné perokresby v mnou čteném vydání knihy. Asi si od autora ještě něco přečtu......když už jsem ten bývalý obyvatel jeho ulice. :-)
No a na závěr bych ještě uvedl info, které je uvedeno na mapy.cz u Myslivny Březník. Tím se tak trochu propojí minulost v knize s přítomností.
No ono se to asi tak trochu propojilo i těmi polomy a kůrovcem?! Taky je tady ta paralela, kdy v minulosti byly mnohé lokality na Šumavě nedostupné a v dnešní době se to zase vrátilo. Každý asi ví, o čem píšu....
Odkaz na Březník na mapy.cz:
"V roce 1804 byl knížetem Schwarzenbergem zřízen za Modravou nový lesnický revír Pürstling, česky Březník a byly zde postaveny dřevěná myslivna a hájovna. Myslivna byla v roce 1856 nahrazena kamennou budovou, která zde stojí do dnešní doby. Za první republiky poskytovala ubytování (13 lůžek) a chutnou kuchyni (včetně Protivínského piva). V letech 1998-2002 proběhla rozsáhlá rekonstrukce zchátralé myslivny, zachovávající původní ráz stavby. V dnešní době funguje myslivna jako informační středisko Správy NP Šumava, stálá expozice spisovatele Karla Klostermanna a restaurace. Březnická schwarzenberská myslivna je románové sídlo revírníka Kořána, jednoho z hlavních protagonistů nejznámějšího a nejkrásnějšího románu spisovatele Karla Klostermanna - Ze světa lesních samot."

16.11.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Další kniha a autor, které jsem objevil zde na DK. Poslední dobou se mi to stává stále častěji, nechávám se ovlivňovat komentáři čtenářů a jejich hodnocením, a nelituji toho.
Válka zvýraznila všechny negativní vlastnosti lidí. A co pak čekat od vítězů? No přesně to, co popisuje Štěpán Javůrek ve své knize.
Na jedné straně pomsta a nastolení nových pořádků metodou oko za oko, zub za zub. Do pohraničí se stahovaly tlupy lidí, kteří se snažili vytěžit z nepřehledné situace maximum, mnohdy spodina společnosti. Dostali se tam ale i slušní lidé, kteří se snažili začít nový život.
Na straně druhé jsou bývalí obyvatelé Sudet, kteří většinou vítali nástup Hitlera k moci a po válce pak nechápou tu drastickou změnu, která se v jejich životech a domovech udála.
Autor krásně a s velkou dávkou autenticity popsal obě skupiny lidí, které se po válce v Sudetech po nějakou dobu vyskytovaly společně. Rozebral pro mě pochopitelně, co se jim honilo hlavou, co je vedlo k některým krokům a jak složité období to bylo pro všechny.
Jednou z nosných linek knihy je i to, že gauneři, bezpáteřní lidé, psychopati bez svědomí a různí zločinci si k sobě najdou cestu a obyčejní lidé jim nejsou schopni vzdorovat a ani se proti nim semknout a sjednotit. Než prohlédnou jejich hru, je už většinou pozdě. To platilo v době, kterou kniha popisuje, stejně tak i později v době nástupu komunistů k moci a jejich vládnutí. A zdá se, že v nemenší míře to platí i v současnosti, kdy se stále více uplatňují různé nástroje totality na potlačení a omezení svobody lidí.
Kniha se mi líbila a budu shánět další díl.

14.11.2023 5 z 5

Břicho nestvůry Břicho nestvůry Louise Penny

I v tomto dílu bylo opět všechno to, co v předchozích. I když některé z hlavních postav byly tentokrát v trochu jiných rolích. Nějak více jsem v této knize vnímal popisy jídel a pití, tedy gurmánské zážitky nejen v bistru, ale i u Gamachových doma. Že by to bylo tou dobou svatomartinských hodů, kdy jsem knihu četl? :-)
Nechybí opět detailní popisy prostředí, osob, vztahů, uvažování policistů a samozřejmě trocha velmi jemného humoru, vše ve správném poměru. Celý příběh je navíc vystavěn na reálném podkladu superděla, jak se lze dopátrat i na internetu, nejen v doslovu autorky.
Děj je docela zamotaný, plný podezřelých a ovlivňován mrtvými stíny i živými postavami minulosti i současnosti. Čtení jsem si užil a už se těším na další díl.

12.11.2023 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Autor pro napsání této knihy použil velice osobitý styl dlouhých souvětí. Zkratkovitý popis a vlastně zcela chybějící přímé řeči celý dojem z knihy jen podtrhují.
Prvních 60 stran jsem zvažoval, jestli budu číst dále, pak mě však kniha a děj v ní zaujaly a pustil jsem se do toho s větší chutí.
Zajímavé téma, dobře zpracované, trochu neobvyklý styl psaní, ale zvykl jsem si.
Autora si dám do Oblíbených, časem si přečtu jeho další knihy. Kdysi dávno jsem už četl Proč bychom se netopili, takže i to si časem zopakuji.

08.11.2023 4 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Po dvou historických sériích od pana Niedla, které jsem četl před pár lety, jsem se pustil do detektivní série s Michalem Dabertem.
První díl mám za sebou a jsem opět spokojen. Autor psát umí a jeho knihy mě baví. Snad jen to ukončení knihy na pár stránkách si zasloužilo trochu více rozepsat. Ale asi to tak má být. Třeba se ještě bude nějak navazovat v dalších dílech, i když ty už se podle popisu mají odehrávat v jiném prostředí.
V knize jsem našel některé prvky jako v knihách Dominika Dána, podobnost jistě není náhodná. Vždyť máme se Slováky společnou minulost. :-)

04.11.2023 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Po pár dnech, nebo týdnech, kdy ze sebe vydrhnu všechnu tu krev, tak se vrhnu na další díl. :-) - to jsem psal po 4. dílu série Sochař smrti. Trvalo mi to nakonec rok a půl.
U třetího dílu Noční lovec jsem napsal v komentáři: Prvních 300 stran jsem se bavil a čekal jsem na rozuzlení. Posledních 25 stran mě tedy hodně zaskočilo.
No a jak bych ohodnotil tuto knihu?
Skoro 250 stran to bylo takové velmi předvídatelné, ale hodně čtivé. Pak ale autor stupňoval tempo a velmi rychle se čtenář dostává do závislosti a nelze čtení přerušit. Finále je prostě podle mě dokonalé.
Krve v tomto dílu moc není, ale to neznamená, že by mrtvol bylo méně. Za mě velmi zajímavá zápletka a také velmi promyšlená pomsta s využitím mnoha technických vychytávek. Autor Chris Carter se opravdu vyžil v tom, jak vymyslet a popsat různé formy odvety za sebevraždu syna, která byla motivována jeho nehodou. Ti, co synovi i po jeho smrti nejvíce ublížili a rodičům ze života udělali peklo, pak museli nést důsledky a opravdu to nebylo nic příjemného.
Přede mnou je ještě dost dalších dílů a těším se, co dalšího si autor na čtenáře vymyslí. Není to lehké čtení, ale spousta lidí se tím baví...... podobně jako hlasováním o tom, jak oběť usmrtit, nebo jestli ji nechat žít nebo má zemřít.
Naše společnost je zvrácená a proto jsou na trhu i takové knihy. Každá doba má své.
Další díly si přečtu.
Tak a teď se podívám na komentáře svých oblíbených čtenářů, a taky i některých ostatních, a dám nějaké ty palečky nahoru. Občas bych chtěl u některých komentářů dát i palce dolů.

01.11.2023 5 z 5