Bedřich63 Online Bedřich63 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tak jsem konečně podlehl a přečetl jsem si svoji první knížku od tohoto autora.
Delší dobu jsem sledoval, že hodně čtenářů čte jeho knihy a tak jsem se také nechal zlákat.
No nelituji toho ani trochu. Jen se teď po přečtení zamýšlím, jestli by se kniha neměla spíš jmenovat Svéhlavý otloukánek. :-)
Není to první inspektorka, která se řítí do problémů po hlavě a nepřemýšlí nad důsledky. Tento model je u spisovatelů oblíbený. Vyšetřování vede nekompromisně, nadřízených se na nic neptá a na následky nedbá.
Je to její první případ poté, kdy před několika měsíci jen s velkou dávkou štěstí přežila policejní zásah proti drogovým dealerům. A hned v průběhu tohoto vyšetřování se opět 2x dostane na pokraj smrti. Série se ale jmenuje Erika Fosterová, tak jsem věřil, že ji autor nenechá zemřít hned v prvním dílu. :-)
Nemám problém s tím, že to tak v praxi asi nemůže fungovat. Detektivka není literatura faktu, slouží pro pobavení čtenáře a občas i pro poučení.
Za mě velká spokojenost. Autor píše dobře a jeho styl mi sedl. Takže se hned poohlédnu po další knize.

21.02.2024 5 z 5

Toulky po Bretani Toulky po Bretani Jaroslava Dvořáková

Tuto knížku jsem si půjčil v knihovně, abych tak nějak volně pokračoval v četbě o Bretani. Nedávno jsem totiž dokončil čtení 10. dílu spisovatele Jean-Luc Bannaleca, který má v názvu každé z knih Bretaňs.., a další jeho kniha zatím u nás v knihovně není.
Takže jsem si doplnil informace z detektivek o informace z průvodce, kde je popsána spousta hradů, zámků, pevností a jiných zajímavostí. Co mi tady chybělo oproti knihám mého oblíbeného spisovatele? Trocha těch gurmánských zážitků a kávových orgií. :-)
Ale jinak docela slušná dávka pamětihodností a návod na spoustu cílů k cestování po Bretani. Takže mně se kniha líbila.

19.02.2024 4 z 5

EMF*D - 5G, Wi-Fi a mobilní telefony: Skrytá rizika a jak se můžete chránit EMF*D - 5G, Wi-Fi a mobilní telefony: Skrytá rizika a jak se můžete chránit Joseph Mercola

Knihu jsem si vypůjčil už před pár týdny a nějakou dobu jsem s jejím čtením čekal. Autor je Američan a tak vychází z jejich reálií a stavu v USA. Přece jen tam jsou odlišné podmínky od Evropy a to nejen životní, ale i legislativní.
Podle mého názoru kniha našemu čtenáři přinese obecný přehled o nebezpečí bezdrátových sítí, 5G sítí a vyzařování el. a mag. polí z el. zařízení a přístrojů.
Autor se v další části knihy zabývá opatřeními, která by měl člověk přijmout, aby se očistil od tohoto elektro smogu a vytvořil si příznivé životní podmínky. Tato část je v našich podmínkách těžko realizovatelná a také doporučené měřící přístroje pro měření EMP se u nás asi prodávají v jiném provedení.
Kniha je pro laika příliš odborná. Beru ji spíš jako zdvižený prst a pár doporučení z ní se pokusím realizovat v našich podmínkách.
Věřím, že existují jiné publikace, které se touto problematikou zabývají více čtivou formou.

18.02.2024 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Knihu jsem si našel zde na DK u svých oblíbených čtenářů. Podle anotace by kniha měla naplnit vše, co se mi na knihách líbí. Ale v tomto případě tomu tak úplně není.
Téma je zajímavé a v mnohém pro dnešní generaci závisláků na sociálních sítích poučné. Některé by kniha naopak mohla inspirovat k tomu, aby se i oni pokusili o "snadné" výdělky. Tito lidé ale knihy asi nečtou. Doba je hektická a tak na čtení moc času mnoha lidem nezbývá. Čím dále více lidí už reaguje jen na posty, lajkuje a sleduje profily na internetu. Případně hraje nějaké stupidní hry na mobilu.
S problematikou, popsanou v knize, jsem se osobně nesetkal a tak splnila to, co jsem očekával. Zase jsem získal pro sebe pár nových poznatků. To ostatně čekám od skoro každé knihy.
Více jsem čekal od kriminalistické linky. Vyšetřování je zde ale zcela na okraji. Ale takový byl asi záměr autorky, jedná se spíše o psychologický román.

14.02.2024 4 z 5

Jsem Baťa, dokážu to! Jsem Baťa, dokážu to! Jozef Banáš

Jozef Banáš se pro mě stal velkým objevem mého čtenářského roku 2024.
Po Karnevalu krýs jsem hned otevřel další jeho knihu, ve které je velmi plasticky popsán život jednoho z nejvýznamnějších lidí naší republiky. Málokdy souhlasím bez výhrad s anotacemi u knih, protože obvykle přehánějí. Ale tady u této knihy je chvála zcela na místě.
Baťa začínal ve velmi mladém věku takříkajíc od píky. Jeho velkými vzory byli např. Ford nebo Edison. Kniha je napsána ne jako životopis nebo dokument, ale jako velice čtivý román, do něhož je zapracováno mnoho skutečných událostí ze života T. Bati. Kniha mi nesmírně sedla a beru ji jako podnět k další návštěvě Zlína, tentokrát po stopách Tomáše Bati.
Knihu doporučuji všem, nejen těm, kteří mají národní cítění.

12.02.2024 5 z 5

Karneval krýs Karneval krýs Jozef Banáš

Na jednom z "nezávislých webů" jsem si poslechl rozhovor s Jozefem Banášem o jeho pohledu na život a pak ještě jeden krátký o této knize. A už to bylo, dostal jsem chuť si něco od autora přečíst.
Touto knihou jsem se zase po mnoha letech dostal ke čtení "vo slovenčině". Po pár odstavcích mě kniha úplně pohltila a tento pro mě nový autor se ukázal jako dobrá volba.
Kniha je o problematice, které se docela při četbě věnuji, jen zatím spíše u autorů jako je Dominik Dán nebo Alena Vitásková. Pohled do posledních let budování socialismu a následně do porevolučních let, kdy se začal budovat kapitalismus a skončili jsme u nezdravé evropské socialistické dotační pokřivené rozkradačské upadající ekonomiky, je více než zajímavý. Autor popisuje dění na Slovensku formou příběhu fiktivní postavy podnikatele Gregora, který má ale reálný základ. Krys, které obyčejným poctivým lidem otravují život, je mnoho a stále se množí.
Autor detailně popisuje politickou scénu a postupy lidí, kteří politiku využívají pro své cíle. Druhou nosnou linkou knihy jsou úvahy hlavního hrdiny o smyslu života, hodnotách, idejích a přínosech. Knihu hodnotím velmi kladně.
A už na mě čeká další autorova kniha Jsem Baťa, dokážu to!

08.02.2024 5 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Autor je známý tím, že dokáže detailně a s velkou mírou znalostí popsat problematiku, které se rozhodl věnovat. Už dříve jsem četl některé jeho knihy a nyní se k nim opět po létech vracím.
Léky, lékařství, různé doplňky stravy, vitamíny, přípravky na zlepšení života aj. ovlivňují každodenní život a mají na něj u mnoha jedinců výrazný vliv. Tak tomu bylo před skoro 40 lety, kdy kniha vyšla, a je tomu tak i dnes, asi i v mnohem větším měřítku. Stačí se podívat na reklamy v TV nebo vnímat chvíli reklamy na internetu.
V knize se hodně řeší etika podnikání farmaceutických firem a jejich zaměstnanců, jejich společenská zodpovědnost a také kontrola nad výrobci a prodejci léků a různých podpůrných prostředků.
Je to vlastně životopis a popis profesního života hlavní postavy, která svůj život zasvětila farmaceutické firmě.
Kniha se mi líbila, jen některé pasáže byly trochu delší. A hlavně konec mě překvapil, čekal jsem dotažení příběhu, ale skončilo to tak nějak do ztracena.
Autora mám rád a jeho knihy budu číst i v budoucnu.

05.02.2024 4 z 5

Nakažlivá smrt Nakažlivá smrt Patricia Cornwell

Tento díl byl pro mě opět zajímavější, než ten předchozí. V hlavní roli znovu nesmrtelná soudní patoložka Kay, která zachraňuje svět před epidemií.
Kniha napsána už před mnoha roky, takže se to neveze na současné módní vlně epidemií, ale upozorňuje na problémy, které mohou kdykoliv nastat.
V sérii budu i nadále pokračovat, spisovatelka píše zajímavě a otevírá různá témata související se zločiny. Také mě, jako u mnoha dalších knih, zajímá vědecké zázemí vyšetřování.

31.01.2024 4 z 5

Jules Verne a jeho svět Jules Verne a jeho svět Ondřej Neff

Ondřej Neff napsal poměrně rozsáhlou knihu o Julesi Verneovi, který je jedním z průkopníků sci-fi literatury pro mládež, ale nejen pro ni.
Kniha má 3 části - Život J.V., Dílo a Encyklopedie. Na konci je pak ještě i seznam autorových knih.
Neff rozebral ve všech třech kapitolách problematiku velmi podrobně a detailně. Kniha je také vybavena desítkami krásných reprodukcí z mnoha knih J. V.
Pro milovníky knih J. V. je to skvělé shrnutí celého díla.
Za mě snad jen drobná připomínka k opakování některých informací v různých částech knihy. Ale u podobných knih se s tím nesetkávám poprvé.

30.01.2024 4 z 5

Svítání Svítání Robert Merle

Takže jsem na konci první části série Dědictví otců a rád si časem přečtu i další díly, které se budou týkat života syna Petra ze Sioraku.
Tato kniha opět obsahovala vše, na co si čtenář zvykl v předchozích dílech. Archaický jazyk vyprávění, barvitě popisované intriky u dvora i v okolí papeže, spousta cestování, mnoho dvoření krásným dámám, mnoho stránek popisujících život v Paříži i Římu té doby a také několik nebezpečných situací, ze kterých Petr za přispění svých druhů a svého důvtipu unikne. To je obsahem tohoto dílu, kde Petr z pověření krále Jindřicha IV v utajení opět řeší státní záležitosti Francie, které král nemůže svěřit nikomu jinému.

26.01.2024 4 z 5

Případ zmizelých kormidelníků Případ zmizelých kormidelníků Jan Frána

Kniha opět obsahuje dvě autorovy detektivky, jak už jsem si zvykl.
Opět je to hodně drsné, ale přitom velmi milé. Autor píše svým nenapodobitelným stylem a opírá se o svou znalost trampského a vodáckého prostředí a některých řek a trampských míst, které dokreslují kulisy příběhů.
Pokud se mi podaří sehnat další díly, určitě budu i nadále věrným čtenářem Vodáckých detektivek, které jsem si pro sebe nazval "Naivní detektivky", ale v dobrém.

19.01.2024 5 z 5

Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

Čekal jsem cestopis z končin, kam se běžně nejezdí a také z té oblasti není moc informací. K tomu aspoň svádí i podtitul knihy "Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami". I těch pár komentářů ke knize, které jsou tady na DK, je většinově pozitivních.
V průběhu čtení jsem několikrát řešil, jestli budu knihu dočítat, nebo ji vrátím do knihovny nedočtenou. Už dlouho jsem se nesetkal s tak nevyváženou knihou.
Fotografií a mnohdy krásných a zajímavých je tam spousta. Ale ten amatér, které je vkládal na stránky by zasloužil.....Některé jsou roztažené do šířky, jiné zase na výšku. Je to tedy vidět i na přebalu knihy.
Z mého pohledu bych pak psaný text rozdělil na dvě skoro stejné části.
Popis přírody, lidí, zvyků a životních podmínek domorodců, přepravních prostředků a organizace života v odlehlých oblastech Jamalu je výborný. Pro mě třeba až příliš podrobné pasáže s výčty rostlin a živočichů, ale to se dá zvládnout.
Co mě docela dostalo, byly autorovy názory na historii Sovětského svazu a současné Rusko. Nechápu, proč tam jezdí, když se s tím musí tolik prát a vnitřně se trápit. Těchto pasáží bylo v knize na cestopis nezvykle hodně a zde také bylo množství chyb a nedotažeností v textu. Jako kdyby tuto část psal někdo jiný než část popisnou k Jamalu. Autor text psal před pár lety. Rád bych věděl, zda v současné době ještě stále zastává své vyhraněné názory k současnému vztahu USA-Rusko-EU-zbytek světa a jejich nažívání na Zemi.
Na několika místech v knize autor uvádí, že využívá a zneužívá korupci a protekci, aby cestoval zdarma, a následně zcela cíleně využívá pohostinství domorodců. Aby tam přežil, tak před nimi tají své názory na současné Rusko.
Já se s tím ztotožnit nemohu. Čekal jsem jinou knihu, jinak zpracovanou, více profesionálně. Je mi to líto, jen 2 *. A další knihy od tohoto autora už číst nebudu. Musím si najít jiný zdroj informací z této velké země, které budou zpracovány kvalitně a pro mě přijatelněji.

16.01.2024 2 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Opět v první polovině spíše cestopis a průvodce kulinářskými zážitky Bretaně.
Po seznámení čtenářů v předchozích dílech s ostrovy na pobřeží Bretaně, salinami na poloostrově Guérande, ústřicemi, druidy, historií Keltů, výzkumem a sledováním moře a delfínů, růžovými granitovými skalními útvary a místními skvělými plážemi, a také s temným a tajemným Bróceliandským lesem a jeho malebnými jezery a zámky, Saint-Malo a také přes ústí řeky ležící přímořskými lázněmi Dinard s úžasnými vilami se v tomto díle dostaneme k dalším místním bretaňským pozoruhodnostem a to k ostrovu Belle-Île.
Tady je komisař Dupin a jeho tým při vyšetřování vraždy opět rozptylován úžasnými přírodními scenériemi, nekonečnou paletou barev - odstínů modré, růžové a zelené. Také je zaskočen neskutečnou soudružností a krutostí obyvatel ostrova, kteří se rozhodnou ve svůj prospěch a pro své cíle zabít svého souseda.
Jako vždy se jedná o zajímavou kombinaci cestopisu, detektivky a kulinářského průvodce. Pro mě velice zajímavá kombinace, stále si něco dohledávám na internetu.
Zůstávám věrným fanouškem této série.
Škoda, že se už blížím ke konci a budu muset čekat na další díly. Aspoň doufám, že bude i další pokračování.

12.01.2024 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Někdy se stane, že se očekávání čtenáře nepotká se skutečností a to se mi přihodilo u této knihy.
U Stvůry jsem byl připravený na to, že se jedná o mladou autorku detektivek a že tedy nemusí být všechno jako u zavedených autorů. Také jsem to tak cítil u některých komentářů čtenářů, které jsem si následně přečetl.
Říkal jsem si, že další pokračování série s Laurou a Adamem bude lepší.
Vesnice mě ale částečně zklamala. Toho vyšetřování a s tím spojených činností tam zase tak moc nebylo. Když se nad knihou zpětně zamýšlím, tak je to spíš malá část celého příběhu. Spousta stránek byla popsána niternými pocity Laury a tím, jak ji její dřívější rozhodnutí limituje ve vztazích a nakonec i v práci.
Takže za mě už ne tak úplně detektivka a krimi, jak je uvedeno ve štítku knihy. Spíš pokus o psychologický román s nádechem červené knihovny?
No každý spisovatel-ka má svůj styl. Já preferuji trochu jiný typ detektivek, takže odtud pramení má lehká nespokojenost. Knihu jsem přečetl rychle, asi i proto, abych se dostal co nejdříve k dalším, které čekají na přečtení u mě na poličce. :-)
Autorku a její knihy ale budu dále sledovat a určitě si zkusím přečíst i nějakou další její knihu. Už jenom proto, že mám rád české autory.

10.01.2024 3 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Moje hodnocení knih z této série začíná být hodně stereotypní. Opět jsem byl zcela spokojen a kniha naplnila moje očekávání.
Zase jsem zde našel jemný humor v dialozích, který je kořením vlastně všech dílů. Znovu se do příběhu zapojili všichni známí obyvatelé vesničky Three Pines a také trojice ze Sureté. Do hlavního příběhu s drogami je umně zakomponován další, který významně celý děj ovlivňuje.
Armand Gamache po svém nástupu do čela Sureté řeší dědictví po svých předchůdcích a musí udělat jedno z největších a nejtěžších rozhodnutí svého života.
Nemůžu jinak, v krátké době se pustím do dalšího dílu, abych věděl, jak se budou osudy všech hlavních aktérů dále vyvíjet. U této série se nejedná jen o detektivku s vyšetřování nějaké vraždy, ale vlastně i o posuny v propletených vztazích lidí ve vesničce i v Sureté.

08.01.2024 5 z 5

Popraviště Popraviště Čingiz Ajtmatov

Ve velice málo případech se před psaním komentáře ke knize nejprve dívám na komentáře ostatních. U této knihy jsem to ale udělal, protože jsem byl na rozpacích. Jestli vůbec knihu nějak komentovat a případně jak.
Kniha má velmi silné pasáže, ale na druhé straně i mnohé, které by bylo nejlépe přeskočit. Párkrát jsem si i říkal, jestli autor knihu nepsal pod vlivem anaši. :-)
Zaujal mě komentář čtenáře Adapa, se kterých se můžu ztotožnit. V roce 1986 to opravdu v Sovětském svazu mohla být kniha otevírající několik témat, která do té doby byla tabu.
Kniha obsahuje dlouhé i několikastránkové popisy přírody, chování lidí i zvířat, různých myšlenkových pochodů a také dlouhou pasáž rozhovoru Piláta s Ježíšem. Je to kniha zvláštní, tak trochu jiná. Což ale některé knihy autorů z bývalého SSSR jsou. Časem se podívám, jestli by mě nezaujala některá z dalších knih autora.

06.01.2024 4 z 5

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

Tak jsem se tentokrát nemohl úplně dostat do příběhu, začátek mi šel trochu ztuha. Jakoby autor při zpětném chodu proti proudu dílů v tomto nemohl nějak uchopit zpětně dobu a příběh. Kniha je vydaná v roce 2022, o mnoho let později než jiné předchozí a následující díly série Naše Město. To je ostatně ten problém, který řeší všichni čtenáři. Jestli číst díly v pořadí, tak jak byly chronologicky napsány a vydány a nebo v pořadí, jak se příběh odehrává. Tento např. v roce 1993.
Já jsem si po prvních dílech zvolil časovou osu podle toho, ve které době se příběhy odehrávají a ne kdy je autor napsal. A nelituji. Má to určitě smysl.
Tento díl se mi ze začátku tak úplně nelíbil, ale po prvním oťukávání už to zase nabralo obrátky a ke konci už jsem si to zase užíval. Do detailu jsem měl možnost poznat nejstarší řemeslo, i když tento případ nebyl vyřešen. Ale ten druhý nakonec byl vlastně docela klasický, jen bylo potřeba projevit trochu fantazie a fabulace, ale to mistr Kraus dokáže vykouzlit na požádání.
Ano, opět další dobrý díl. Těším se na další knihy této série. I v tomto roce si pár dílů určitě přečtu. Autora řadím k mým oblíbeným.

02.01.2024 4 z 5

Kdo vládne světu? Kdo vládne světu? Noam Chomsky

Zdá se vám, že je na naší planetě Zemi krásně a vše je v pořádku? Chcete mít tento názor ještě pár měsíců nebo let?
Pak nečtěte tuto knihu.
Ta vás v klidu a pohodě nenechá.
Kdo ale má už základní přehled, jak to ve světě vlastně chodí a podle jakých not se ta mýdlová opera lidem předkládá, tak tady je možné najít i docela podrobný popis.
Na světě je podle různých zdrojů asi 196 států. https://www.geograf.in/cs/table.php
USA ve většině z nich zanechaly stopy ve formě teroru, vražd, násilných akcí, převratů, loutkových vlád, vykořisťování, drancování přírodních zdrojů a mnoha dalších nelegitimních kroků.
V desítkách zemí mají své vojenské základny, které jsou nástrojem vynucení jejich politiky světového hegemona.
Kniha obsahuje zajímavá fakta, ale autor něco opakuje i 5x. To snižuje hodnotu knihy.
Také vnímám, že nadržuje Demokratům a že je významně ovlivněn vlivem klimatických změn na život na Zemi.
V souvislosti s nadpisem knihy jsem si myslel, že záběr bude trochu širší, i vzhledem k renomé autora, ale nakonec se vše točilo jen kolem USA a Izraele.....
Takže pro mě zklamání, čekal jsem více. Ale na druhou stranu pro mnohé čtenáře to může být velké překvapení, jak se vlastně odvíjí světová politika a jak mocní ovlivňují dějiny.
No tedy mocní.... O nich se vlastě autor nezmínil a tam tedy vidím velký dluh této knihy, která se jmenuje "Kdo vládne světu?"

31.12.2023 2 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Mile popsaný způsob života anglických přistěhovalců do oblasti Provence ve Francii. Charakteristické pro tuto oblast je pomalé tempo života, časté gurmánské zážitky, spousta výstav, festivalů a různých akcí zaměřených na společně prožité okamžiky, minuty a hodiny. Pro nás množství nepředstavitelných, ale určitě zajímavých a přitažlivých odlišností. Náš život je mnohem hektičtější, než autor popisuje ve své knize.
Autora jsem si oblíbil už u zbývajících dvou knih této série, kterou jsem nečetl postupně. Poohlédnu se i po nějaké další jeho knize, jeho styl mi sedí.

27.12.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Pro mě je autorka jedním z letošních milých čtenářských překvapení. Opět objev zde na Databázi knih, které vděčím za spoustu inspirace.
V knize se propojují a potkávají příčiny s důsledky a minulost s přítomností.
Lidé proti své vůli musejí ve svém životě dělat věci, které dělat nechtějí. Ale také dělají věci, které by dělat nemuseli, ale myslí si, že pro jejich přežití jsou nezbytné.
Takže v průběhu čtení této knihy se můžu pořád dokola ptát.
Bylo nutné spolupracovat s fašisty a pomáhat jim?
Bylo nutné pomáhat komunistům a podvolovat se jejich požadavkům?
Bylo nutné snášet vojska cizí mocnosti na území Československa?
Bylo nutné nechat po roce 1989 spoustu lidí převléknout kabáty a naskočit zase na pozice, které jim opět zaručují dobrý život? A další.....
Pro ty, kteří tyto různé doby popsané v knize považují za dávnou historii, kterou není potřeba se zabývat, bych chtěl připomenout jeden citát.
„Ti kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali. “
Takže nyní je potřeba se zase ptát:
Do kdy chceme bezmezně poslouchat nesmyslná nařízení nikým nevolených zástupců EU?
Do kdy chceme tolerovat vlády nekompetentních, hloupých a namyšlených bezmozků a psychopatů?
Opravdu chceme na našem území nové základny cizí mocnosti?
Chceme se i nadále nechat připravovat o naši suverenitu a to jak našeho státu, tak i osobní? A další....
Měli bychom se aspoň trochu poučit z minulosti......
To je to hlavní, co si z knihy odnáším já. Nutí mě k zamyšlení a přemýšlení.
Zatím se máme pořád dobře, ale nemusí to být navždy. Zdá se, že se zase blíží doba zlomu.

24.12.2023 5 z 5