Jules Verne a jeho svět

od:


KoupitKoupit eknihu

Pro vstup do Francouzské akademie nebyl Jules Verne současníkům dost velký spisovatel. Přesto ho bralo celé dvacáté století jako člověka, který nejlépe vystihl naděje své doby. Sen o fungujících strojích, ale také sen o fungujícím světě a sen o slušném člověku, to je jádro Vernova myšlení a vyprávění. Ve třech oddílech této knihy poznáme Verna blíže. Ten první je životopisný. Verne nebyl dobrodruh Londonova typu. Prožil si svoje vnitřní drama, svoje konflikty s rodinou, nakladatelem, manželkou, milenkami i se synem – a jen velmi zprostředkovaně přenášel osobní úzkosti do svých románů. Těmi se budeme probírat v druhém oddíle. Blíže poznáme šrafovaný svět a zejména jeho postavy. Co to bylo za lidi, kteří neúnavně putovali od pólu k pólu, po všech kontinentech, ve vzduchu, na souši, na moři i pod mořem? Pomáhaly jim v tom četné technické inovace a fantastické vynálezy. Těm je věnována třetí část knihy. Jednotlivé fantastické motivy jsou zde seřazeny tak, že tvoří malou encyklopedii, s hesly vzájemně provázanými odkazovým aparátem. Nejvýznamnější hesla jsou doprovázena technicky precizními kresbami Ladislava Badalce. Jde o kresebné rekonstrukce, které doplní naše představy, získané četbou knih, které neztratily ani sto let po autorově smrti nic ze svého kouzla. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28167/jules-verne-a-jeho-svet-28167.jpg 4.717
Žánr:
Literatura česká, Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
mira.l
16.11.2017

Velmi zajímavá kniha o J. Vernovi. Autor dává čtenářům podrobně nahlédnout jak do života, tak do díla jednoho z průkopníků vědeckofantastického románu (ale nejen jeho).
V první části se seznámíme s Vernovým životem, od dětství až po konec jeho dnů. Možná se ne úplně obecně ví, že jeho život byl plný dramat a konfliktů, od sporů s otcem, který z něho chtěl mít advokáta a trvalo dost dlouho, než tento boj vzdal, dále si všimneme počátečních nesnází jeho spisovatelské kariéry i toho, jak těžce dlouhou dobu nesl to, že byl škatulkován do kategorie spisovatelů románů pro děti a mládež, ač chtěl původně psát vědecké romány pro dospělé. Stejně tak si čtenář všimne neustálých sporů s nakladatelem P. J. Hetzelem, který by se dal (vzhledem k tomu, jaké smlouvy s ním Verne podepisoval) spíš nazvat zlodějem a vydřiduchem než jeho "mecenášem", "duchovním otcem" nebo tím, kdo "udělal Verna", i když to poslední je do značné míry pravda. Stranou nezůstane ani pokus o atentát, kdy na něho vystřelil jeho synovec Gaston, a po němž na tom Verne byl zdravotně už jenom hůř a hůř a navíc zcela zatrpkl a zanevřel na svět kolem sebe a jenom psal. Stejně tak trvalo velmi dlouho, než si našel cestu k jedinému synovi Michelovi, který s ním na sklonku jeho života spolupracoval a po jeho smrti některé knihy dokončil.
Ve druhé části O. Neff podrobně rozebírá Verneovo dílo z několika úhlů pohledu, co to bylo za lidi, kteří se potulovali jeho "šrafovaným světem", kde bral inspiraci pro svoje postavy, ale i to, jak to bylo s jeho technickou jasnozřivostí a předvídavostí a kdy si tak trochu dělal ze čtenářů legraci.
V závěru druhé části se autor věnuje českým vydáním Verneových knih od počátků až po dnešní dny, resp. do doby napsání knihy v r. 2005.
Závěrečná "Encyklopedie" - výčet nejrůznějších pojmů - vynálezů, objevů a dalších je pak jedním velkým panoptikem toho, co fantasta Verne ve svém díle vytvořil. Mnohde si z toho i sám autor knihy dělá tak trochu legraci a pojímá to poněkud Cimrmanovsky. Když se čtenář pokusí tuhle část přečíst naráz, asi se mu to nepodaří, mně se z toho po nějakých třiceti stranách trochu točila hlava a protáčely panenky:).

Celý Vernův život byl mnohem složitější než jsem tady v těch několika odstavcích popsal, a kdo má Verna rád, jistě by mu tato kniha neměla ujít.

Cinik
26.05.2016

Kniha na jedné straně přináší spoustu zajímavých informací, nicméně na straně druhé dle mého soudu značně deformuje Verneovu osobnost i náhled na jeho dílo. Řadit Vernea do "optimistického proudu sci-fi" je přinejmenším těžce sporné, ve skutečnosti patří mnoho jeho knih jednoznačně k tomu druhému, pesimistickému...