BarboraSalome BarboraSalome komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádhera. Výborně napsáno. Velmi působivý popis přírody. Nejvíc mě dostal osud Kyi, hlavně to celoživotní odcizení, které musela zažít. Ona si svůj osud nevybrala, byl jí určen. Příliš kruté. Uvidíme, zda bude tak pěkný film, jako je kniha.

27.09.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mistrovské dílo. Válka je mír, svoboda je otroctví a v nevědomosti je síla. Brilantní analýza totalitních systémů.

20.09.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělý počin. Ač má kniha téměř 1 000 stran, čte se nesmírně dobře. Výborná zápletka. Tento díl a předešlý díl této série se mi líbily nejvíce. A spravedlnost zvítězí. Kéž by takovou úspěšnost měl i TEMPUS.

29.08.2022 5 z 5

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Uff, po 3 měsících dočteno. Kniha je bezesporu výborně napsaná, přináší zajímavý pohled na rozpoutání 1.světové války. Četla se mi hlavně ze začátku dost obtížně, ale to není chyba knihy, ale moje. O období před 1.světovou válkou ( myslím období let 1880-1910), tolik toho nevím a to mě doběhlo. Každopádně mezery v historii si výhledově doplním a za pár let se knize ráda vrátím.

20.08.2022 4 z 5

Václav Havel: Někam jsem to ukryl Václav Havel: Někam jsem to ukryl Václav Havel

Předně - jsem šťastná, že se tato esej našla a byla vydána knižně. Dokresluje mi situaci bezprostředně po Chartě 77. Velmi se mi líbilo, jak VH mistrně popisuje své zážitky z vazby a jak udílí rady, pro zatím nezavřené signatáře Charty 77. I ty jeho poznatky- čím víc člověk mluví, tím častěji chodí k výslechu. I jak se těšil na návštěvy prokurátora, i když mu nikdy nepřinesl dobrou zprávu. Ty doplňující texty jiných autorů mě trochu rušily, mně by stačila jenom ta esej.

21.05.2022 4 z 5

Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry Martin Jonáš

Výborná kniha Martina Jonáše nejen o Angele Merkelové, ale i o Německu. Objektivně hodnotí působení 16 let AM v křesle kancléřky. Kniha se dobře čte.

28.04.2022 4 z 5

Karin Lednická opět uchvacuje. Opět mně a možná nejen mně rozšířila obzory, o Životicích jsem do letošního roku nic nevěděla. Vynikající počin. Líbí se mi, i jak je kniha koncipována.

16.04.2022 5 z 5

Škola od svatého Norberta Škola od svatého Norberta Petr Placák

Petr Placák popisuje svoje školní léta v normalizačním Československu na ZDŠ Norbertov v Praze v 70.letech minulého století. Nechodil tam rozhodně rád. Z celé knihy čpí antikomunistická angažovanost, rozumím tomu proč, přijde mi ovšem, že je jí příliš. Placákův román Fízl (2007) se mi líbil podstatně více.

09.04.2022 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Vynikající počin paní spisovatelky Kateřiny Tučkové. Strhující. Myslím si, že touto knihou paní spisovatelka i pomohla k narovnání vztahů mezi Čechy a Němci. Právě tím románem o jednom osudu zlomeném dějinami. Kniha se mi četla o dost lépe než Žítkovské bohyně, nerušilo mě tady skákání v čase, bylo smysluplné. P.S. Už se těším na Bílou Vodu.

27.03.2022 5 z 5

Křesťanský zápas o českou věc Křesťanský zápas o českou věc Petr Placák

Petr Placák popisuje vznik a působení exilové křesťanské organizace Opus bonum (Dobré dílo). Autor velmi dobře vystihl důležitost této organizace. OB propojovala exil s disentem a to není vůbec málo. Dobrá věc se podařila.

15.03.2022 4 z 5

Mimochodem Mimochodem Woody Allen (p)

Výborné počteníčko. Woody Allen ve skvělé formě. Chápu i jeho potřebu vyjádřit ke kauze Mia. Z knihy si odnáším Allenovu lásku k lidem, k umění. Výborným způsobem popisuje svoji tvorbu. I velmi vkusně i své lásky. A s chutí si pustím nějaký jeho film.

13.02.2022 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Pan Jakub Szánto opět ve skvělé formě. Problematiku Blízkého východu přibližuje pravdivě, rozhodně nestraní ani jedné straně. Kniha se mi nečetla úplně lehce, je to způsobené tím, že nemám takové znalosti o tomto regionu(za to kniha samozřejmě nemůže). Ke knihám pana Szánta se určitě zase někdy vrátím.

09.02.2022 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Přečteno na jeden zátah. Ne, nejsou návraty, když jednou odešel jsi. Výborně popsány pocity exulantů či emigrantů návratu ,,domů". Nikdo jim neklade otázky. Naprosto chápu, že tato kniha napsaná v roce 1999 mohla vyjít u nás až v roce 2021. I to o něčem svědčí. Doporučuji.

30.01.2022 5 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Kniha je velmi dobře napsaná, kapitoly na sebe navazují, doplňují se. Velmi mě potěšil seznam doporučené literatury ke každé kapitole, či k její části. Přiznávám se, že jsem věrná posluchačka podcastu Přepište dějiny. Pevně věřím v další díl knihy, materiálu mají pánové požehnaně a naši politici jim v tom pomáhají.

23.01.2022 5 z 5

Tank mířil na Kafku Tank mířil na Kafku Heinrich Böll

Když Heinrich Böll přijel s rodinou 20. srpna 1968 na pozvání Československého svazu spisovatelů do Prahy, aby se zde seznámil s vývojem tzv. Pražského jara, netušil, že se záhy stane očitým svědkem sovětské vojenské invaze. Kniha, kterou připravil jeho syn René, představuje především Böllovy deníkové zápisky z oněch několika dní strávených v Praze, dále jeho dva esejistické texty reflektující srpnové události a několik rozhovorů pro tisk. Doporučuji.

18.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Jsem úplně unešená. Smekám před paní Lednickou. Jak jsem psala u Šikmého kostela 1, pokud někdo pomáhá a to výrazně česko-polským vztahům, tak je to paní spisovatelka Karin Lednická.

09.01.2022 5 z 5

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Výborná kniha. Líbí se mi, jak autenticky paní Horáková popisuje život v Mnichově, vztahy mezi disidenty či emigranty.Vůbec život v Bavorsku na přelomu 70. a 80.let 20.století. Mně to dokresluje Deníky Pavla Juráčka a to výrazně. Právem byla kniha oceněna v anketě Kniha roku Lidových novin v roce 2020 jako nejlepší. Doporučuji.

01.01.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Absolutní skvost. Smekám. Paní Lednická pomáhá a to výrazně česko-polským vztahům. Vynikajícím způsobem napsáno.

12.12.2021 5 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Knihu jsem si přečetla až po shlédnutí filmu Zátopek, kde Emila Zátopka vynikajícím způsobem ztvárnil Václav Neužil. Kniha mi informace z filmu doplnila a jsem za to ráda. Kniha je psaná přesně, dost mi přibližuje komplexně Emila Zátopka. Díky za to.

17.10.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha je bezesporu zajímavá. Normálně mi to nevadí, ale tady to přeskakování v čase mi trošičku dělalo problém. Líbilo se, jak paní Tučková skvěla popsala oblast Starého Hrozenkova, určitě si tam udělám někdy výlet, ta oblast mě zajímá.

10.10.2021 4 z 5