barbb8k barbb8k komentáře u knih

Jsem rozohněná Jsem rozohněná Tahereh Mafi

Tak toto byla pecka. Za mě rozhodně, rozhodně, na sto procent ten nejlepší díl a dost možná i jedna z nejlepších knížek tohoto roku.

Nejen ve stylu psaní, ale i v popisu postav a světa, byl podle mě vidět obrovský posun.
Asi nejlepší věc na této knize je romantická linka. Například pager scene, toto byla dokonalost (nebudeme se bavit o tom, že jsem si četla tolikrát, že jí umím už nazpaměť).
5/5⭐

03.10.2022 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Stejně tak jako první díl, jsem si i tento velmi oblíbila. Postavy se zlepšily, popis světa je snad ještě lepší, hierarchie, Omega point a všechno, co je v této knížce, má autorka tak hrozně dokonale promyšlené...

Jediné co, tak Juliette... Občas jsem myslela, že ji zabiju. V prvním díle byla silná a nebojácná, ale v tomto díle se zní stala ubrečená chudinka...

03.10.2022 4 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Tuto knihu jsem si koupila hlavně kvůli její slavnosti v zahraničí. Když mi přišla a já si uvědomila, že je to Sci-fi, začala jsem se jí bát, ale přesto se do ní pustila.
Prvních padesát stránek jsem byla hrozně zmatená. Potřebovala jsem se zorientovat, ale jakmile se mi to podařilo, začala jsem tuto knihu milovat.

Postavy mají úžasný charakter a dokonale promyšlenou minulost, která je stahuje ke dnu, ale také jim pomáhá kupředu.
Romantická linka je moc pěkná, není sice úplně úžasná, ale je moc krásná.

03.10.2022 4 z 5

Kolonie Kolonie Sam Marsden

Když jsem se do knihy pouštěla, nevěděla jsem, co čekat, takže jsem neměla žádná pořádná očekávání. Můžu říct i naštěstí.
Tahle knížka nebyla špatná, ale nebyla ani dobrá. Taková hmm...
Nápad byl úplně úžasný. Další skvělou věcí je originalita této knihy. Život na Marsu, Kupole, hierarchie... A také bych chtěla zmínit styl psaní, díky kterému se kniha četla neskutečně rychle.
Bohužel je tu ale víc těch horších věcí. Když autorka vymyslí nový svět, který nikdo nezná, ale nepopíše nám ho, jen okrajově... Tak stejně je to s postavami. Žádná z nich podle mě nebyla promyšlená. Žádná neměla hloubku a většina byla extrémně naivních a hloupých. Hlavně hlavní hrdinka a prezidentka... To jsou dokonalé příklady extrémně naivních postav.

Děj taky nebyl nejlepší. Prvních sto padesát stran bylo teoreticky o ničem, zato poslední sto stran bylo nabito spoooustou zvratů a akcí. Konec byl na jednu stranu zmatený, na druhou stranu skvělý. To, co se tam stalo, jsem v žádném případě nečekala.

Celkově: kniha není špatná, ale nesmíte od ní nic očekávat.

03.10.2022 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Od Ruty Sepetys jsem četla všechny knihy, takže pro mě byla samozřejmost, že si přečtu i tuto. A když jsem dostala možnost si tuto knížku přečíst ještě před vydáním, neváhala jsem ani chvilinku (děkuji moc @humbook #spoluprace). Právě kvůli ostatním jsem měla vysoká očekávání, která se naštěstí vyplnila, přestože mám pocit, že to nebyla její nejlepší knížka.

Rok 1989, kdy nic není jisté, všechno se bortí a musíte si dávat s kým a o čem mluvíte. Na knihách Ruty Sepetys se mi strašně líbí, že vždy čerpá od lidí, že když je možnost zjistit informace od lidí, kteří tuto hrůzostrašnost zažili, jde do toho.
Děj se rozjel hned ze začátku, už v prvních kapitolách byla spousta akce, zvratů a překvapení.
Styl, jakým autorka píše je prostě úžasný, takže čtivost je zaručena. To byl taky důvod, proč jsem měla knihu přečtenou za jeden den.

Postavy jsou naprosto skvěle napsány. Líbí se mi charaktery snad všech postav, všechny, které měly být, mi byly sympatické.
Jen romantická linka mi úplně nesedla. Nevím proč, ale prostě to podle mě nebylo ono. Nějak mi ti dva nesedli dohromady.

Konec mi připadal trochu moc zrychlený. Připadalo mi, že všechno, na co se chystali během celé knížky, se stalo během cca dvaceti stránek...

Celkově knížku moc doporučuji, stejně jako další knížky od Ruty Sepetys, protože tato autorka má vážně něco do sebe.

18.09.2022 4 z 5

Deeply Deeply Ava Reed (p)

Poslední a zároveň nejlepší knížka z této série.
Tak jako u madly jsem se bála, že tento díl nebude tak dobrý jako ty předchozí, ale když holky ze štafety psaly, jak moc se jim to líbilo, věřila jsem, že si ji zamiluji stejně.
Je neuvěřitelné, jak autorka dokáže těžká a citlivá témata napsat tak dobře.
Když jsem začala číst, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Vtáhla mě a nepustila.

Zoey a Dylan jsou úžasné a silné postavy. Jak se dokázali vypořádat s jejich příběhy, fyzickými i psychickými jizvami... To chce sílu.

Tato knížka se zařadila mezi nejhlubší příběhy, o které jsem kdy četla.
Určitě vám tuto knížku, vlastně i celou sérii moc a moc doporučuji a chtěla bych moc poděkovat holkám, které se zúčastnily štafety.️

30.08.2022 5 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

Po Truly jsem nevěřila, že by další díly mohly být lepší, ale stalo se tak.
Tento díl jsem si oblíbila hned po první stránce a postupně se do něj zamilovávala čím dál více. Styl, jakým je kniha napsaná, je hrozně čtivý. Stačí jen do knížky nakouknout a hned jí propadnete.
Je úžasné, jak autorka pojala hlavní myšlenku. Strach, který je uvnitř každého z nás, se kterým bojujeme a přesto se s ním dokážeme popřát, když je potřeba.

Mason a June jsou úžasný pár. Jejich smysl pro humor, nálady a nápady... Jsou pro sebe jako stvoření.

Všem tuto sérii strašně moc doporučuji. Tato romantická oddechovka je prostě dokonalá.

30.08.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

O této knížce jsem slyšela rozporné reakce, takže jsem si chtěla udělat jasno a knihu si sama přečíst. Nelituji toho. Vůbec, ale vůbec nelituji toho, že jsem tuto knížku četla, protože jsem jí úplně propadla. Fakticky, toto byla bomba.
Tolik úžasných částí a dokonalých citátů jsem snad ještě nikdy neviděla. Tato knížka mi dala přesně to, co jsem od ní očekávala. Ty pocity, které jsem z ní měla... Jakože... Prostě... Nemám slov?

I přes pomalejší začátek se kniha brzy rozjela a od sté strany to šlo samo. Neřekla bych, že tu bylo zas tolik akce, ale přesto jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Postavy jsem si oblíbila už hned na prvních stránkách. Každá měla za sebou něco. Nějakou temnou minulost, která je stále stahovala ke dnu. Přesně to jste z každé cítili.
To zoufalství, ta touha, kterou Addie cítila, jak moc potřebovala aby ji někdo viděl, načež se ukáže Henry, který není zas tak obyčejný...

Addie je tak úžasná postava. Tak cílevědomá, chytrá, silná. O takto dokonalé postavě jsem už dlouho nečetla a zase pravděpodobně nějakou dobu nebudu.

Věřte mi. Toto si na sto procent chcete přečíst. Tento skvost vás nemůže minout.
5/5⭐

14.08.2022 5 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Na tuto knížku jsem se těšila už dlouho. Věděla jsem, že tu bude vibe Dvorů a Kruťase, ale nečekala jsem, že až takovýto. Přesto mi to vůbec nevadilo. Víly, princové, světlý a temný dvůr, vyvolená... Dostala jsem přesně to, co jsem chtěla.
Příběh se četl velmi krásně, styl, jakým byla kniha napsaná mi sedl, děj ubíhal, skvělé zvraty a akce...
Prostředí byla moc krásně popsáno. Každá maličkost měla v průběhu knihy nějaký svůj důvod. Rozdíl mezi světlými a temnými elfy se autorce také povedl moc hezky napsat. (I když... Byl tu vlastně nějaký rozdíl? (Hluboká myšlenka...))

Postavy jsem si hned oblíbila. Všechny, které mi měly sednout mi sedly a já se do nich zamilovala.
Brie mi přišla skvělá už od začátku. Silná a nebojácná hlavní hrdinka, sice s občasnými výpadky, ale přesto jsem si ji vážně oblíbila.
Milostný trojúhelník byl sakra skvělý! Bylo mi už předem jasný, s kým hlavní hrdinka skončí, ale přesto jsem se zamilovala do obou dvou.

Nemám úplně nic moc co vytknout. Tato knížka byla vážně skvělá.

14.08.2022 4 z 5

Mrtvé hlasy Mrtvé hlasy Katherine Arden

Už než jsem začala číst, jsem věděla, že tuto knížku budu milovat. Autorka má naprosto dokonalý styl psaní, který vám husí kůži prostě přivodit musí. Také díky němu se kniha četla neskutečně dobře a rychle. Měla jsem si přečtenou během pár hodin.
Prostředí zasněžených hor a mrazivých nocích přidával této knížce na strašidelnosti a dokonalosti.

Při čtení jsem si uvědomovala, že mi příběh víceméně vyprávěný z pohledu Coco, vůbec nevadil tak, jak jsem se zprvu bála. (Že by byl další díl z pohledu Briana?)

Děj byl už od začátku docela předvídatelný, přesto mi to vůbec nevadilo a v knize jsem musela pokračovat. Akce tu také, jako v prvním díle, vůbec nechyběla. Každý zvrat a krok byl naprosto dokonale promyšlený.

Věřte mi, tuto sérii si prostě chcete přečíst.

14.08.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Od této knížky, stejně jako od ostatních, které napsala Sarah J. Maas, jsem čekala hodně. Všechny její knížky miluju, takže jsem brala, že budu milovat i tuto, ale spletla jsem se. Tento díl...

Děj jako takový mě moc bavil. Líbilo se mi, jak se v knize prolínal strach, nejistota s radostí a láskou, jak si Nesta konečně našla někoho, koho nebude nesnášet, ale spřátelí se s nimi... Myslela jsem si, že si zamiluju vztah mezi Nestou a Casem, jenže... Prostě nevím, nějak mi vůbec nesedl...

Nestu jsem neměla ráda už od Dvůr mlhy a hněvu. Tato postava mi nesedla, nebyla mi nikdy sympatická. Když ale lidi říkali, že jak je tato knížka napsaná z jejího pohledu, že si ji oblíbím... Doufala jsem, že se tak stane, ale nakonec jsem byla zklamaná, naopak jsem ji začala nesnášet ještě více. Měla jsem pocit, že se v této knize ukázala ještě víc její horší stránka.

Taky si říkám, jestli Klenoty nebyly v této knížce už moc... Nesta jakožto postava s neomezenou mocí, která zachrání celý svět... Už mám pocit, že je toho až příliš.

3,5/5⭐

14.08.2022 3 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Do knihy jsem se pustila s velkým očekáváním, protože v zahraničí měla úžasné ohlasy. Varuji vás předem, než budete zklamaní.
Styl, jakým byla kniha napsána mi vůbec, ale vůbec nesedl. Všimla jsem si toho už na první stránce, když se mi to začalo špatně číst. Nevím proč... Prostě to nebylo ono.
Na začátku jsem se nemohla v ději úplně zorientovat, což se ale později zlepšilo a já si čtení začala užívat.
Nápad cirkusu byl geniální nápad. Všechny stany, záhady, vystupující... Dokonalost. Toto byla jedna z věcí, díky kterým jsem knihu dočetla.
Nápad na tu výzvu, která skončí tak jak končí... A hlavně ten konec... Vážně?!

Postavy... Aaaa...
Celii jsem si na začátku nedokázala vůbec oblíbit. Později se to zlepšilo, ale pořád jsem to úplně nedávala.
A teď Marco... Tato postava mohla být úplně geniální, ale nebylo to na něm vůbec vidět. Byl mi celou dobu hrozně nesympatický a docela i namyšlený.

Romantická linka byla podle mě asi ta nejhorší věc na této knize. Celou dobu byli proti sobě, pak se potkají na ulici a další den se líbají, jako by byli jediní na světě... Jakože toto ne prosím.

Celkově, kromě postav a romantické linky, by tyto kniha byla úžasná, ale...
Ale jo, tuto knížku bych řekla, že i doporučuji, ale nečekejte od toho něco úžasného.
3/5⭐

11.07.2022 3 z 5

Světlo v temnotách Světlo v temnotách Sharon Cameron

Tato výborně napsaná knížka, z doby druhé světové války, kdy hlavní hrdinka u sebe ukrývá 13 Židů, přestože ví, že kdyby se to zjistilo, zabíjí ji i její mladší sestru...

Od začátku jsem věděla, že tuto knížku budu milovat. Hned jak jsem ji začala číst, jsem si oblíbila styl psaní, postavy a svět. Tato kniha mě dostala už jen tím, jak skvěle je napsaná. Jak mi každá stránka přivodila husí kůži, jak mě dokázala několikrát rozbrečet a následně i rozesmát.

Postavy jsem si oblíbila hned. Všechny prostě dokonale svým charakterem zapadly do děje. Rodinné vztahy i lásku mezi postavami autorka popsala naprosto úžasně. Žádný mi nepřišel navíc, nebo nezajímavý. Hlavně ten mezi Fusi a ostatními. Teď to nemyslím jen mezi ní a jejím milým, ale celkově. Kdokoliv potřeboval pomoct, Fusi tu byla pro ně.
Stefi během celé knihy pociťovala strach, vztek, bolest a já to všechno prožívala s ní. Tak moc tato kniha dokázala zapůsobit.

Když jsem při čtení zjistila, že autorka přímo komunikovala s osobami, o kterých v této knize píše, že se sešla s nimi, jejich dětmi, přáteli, měla jsem o to větší husí kůži. Vím, že se toto dělo, ale nečekala jsem, že to mohlo být až takovéto.

Po dočtení jsem ještě chvíli jen tak ležela, zírala do stropu a potřebovala zpracovat to, co se stalo na konci.
Sice jsem to znovu opakuji, ale tato knížka je tak strašně dobře napsaná!

Tuto knížku DOPORUČUJI opravdu všem. Nečekala jsem, že mě tento příběh zasáhne až tolik, takže vážně, VŠICHNI PŘEČÍST.

11.07.2022 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nikdy bych nečekala, jaká množství emocí ve mě tato kniha vyvolá. Už před čtením jsem počítala s tím, že budu u této knihy brečet. Všechny možné recenze mě na to připravovaly, ale přesto jsem nevěděla, že až tak moc.
No nic, začneme hezky od začátku. Celý tento úžasný příběh dvou zamilovaných lidí ve mně bude rezonovat ještě dlouho. Už ve chvíli, kdy se v knize objevili, jsem si je zamilovala. Úžasné bylo vidět, jak se v Patroklovi během celého příběhu misí všelijaké protichůdné emoce. Jak si v jednu chvíli říká, že je všechno správně, ale později si uvědomuje, že to tak úplně není... Achilleus je kapitola sama o sobě. Tato dokonalá postava je vším, co potřebujete, ale taky dokladem toho, že každý může jednou padnout.
S prostředím a dobou, celkově částí v dějinách, kdy se tato kniha odehrává, si autorka pohrála nesmírně dobře. Bála jsem se, že mi tu bude vadit popis války, která jednou přijít musela, ale naštěstí se to Madeline podařilo napsat jinak, podle mě i lépe, za což jsem nesmírně ráda.

Jak už jsem psala, tato kniha mnou bude rezonovat určitě ještě dlouhou dobu, protože takto jsem se do hrdinů v knihách ještě nikdy nezamilovala a poté, co se jim stalo... Takto jsem u knih ještě nikdy nebrečela. Nikdy. Věděla jsem, co přijde, věděla jsem to dlouho dopředu, ale i tak mě tento příběh dostal do kolen.

„Achilleus padá tváří k zemi a usmívá se.“
„Jdi,“ řekne. „Čeká na tebe.“

09.07.2022 5 z 5

Valentýnské prokletí Valentýnské prokletí Jodi McAlister

Od této knihy mě dlouho odrazovaly negativní recenze, ale před pár dny jsem se do ní pustila... Teď už vím, o čem ty recenze mluvily.
Když jsem začala číst, připadala mi kniha dobrá, ne skvělá, ale dobrá. Dalších několik stran taky bylo v pohodě. Už se to všechno začalo pomalinku motat dohromady, ale ještě to bylo dobrý, postavy se chovaly celkem normálně, zápletek v ději bylo ještě v normě... To až jakmile jsem se dostala na třístou stránku, to teprve začal boj. Během tří stran se postavy úplně proměnily, přibylo spoustu nových věcí, objevily se nové zápletky a problémy... Kdyby tu bylo šest set stran, neřeknu nic, ale tato knížka má tři sta padesát stran...

Abych nepsala jen špatné věci, chtěla bych vypíchnout originalitu této knížky. Opravdu moc se mi líbil nápad, znovu říkám, do třísté strany.

Celkově byla kniha fajn, ale spíš k horšímu. Nápad byl velice originální a až na chvilky skvělý. Tak stejně děj a zápletky.
2,5/5⭐

19.06.2022 2 z 5

Můj policista Můj policista Bethan Roberts

Když jsem našla, že podle této knihy bude film s Harrym Stylesem, byla to pro mě tutovka.
Ze začátku jsem se trochu bála, protože to není vůbec žánr, který čtu, ale opravdu to bylo zbytečné. Tato knížka je tak strašně moc pěkně napsaná! Styl, jakým byl příběh napsaný, jsem si hned oblíbila. Úplně mi sedl a díky tomu jsem tuto knihu přečetla jedním dechem. Tomu také ale přispěl děj a zápletky knihy. Když jsem začala číst, nedokázala jsem se odtrhnout a musela číst dál a dál.

Postavy mi byly sympatické už od začátku. Jakmile se v knize objevily, zamilovala jsem si je. Každá měla unikátní charakter, což knize dodávalo té dokonalosti.
Z romantických linek jste přímo cítili tu chemii. O takto zvláštně dobré romantické lince jsem dlouho nečetla.

Teď už se na ten film netěším jen kvůli Harrymu. Teď už hlavně díky té knize, obzvlášť ději.

19.06.2022 4 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Už od začátku jsem tušila, že se mi tato knížka bude líbit. Rané dvacáté století, večírky, zábava, láska, to všechno znělo krásně. Když jsem knihu rozečetla, měla jsem z ní takový zvláštní pocit... Styl, jakým byla kniha nepsána, ne že by mi nesedl, ale něco mi na něm vadilo, přesto se kniha četla moc pěkně.
Nápad hlavního děje se mi moc líbil. Honba za pokladem aneb odhalování minulosti. To, jak malá Alice hledala nápovědy a vodítka, kterými objevovala příběh jejích rodičů jsem si zamilovala.
Čtení jsem si moc užila, ale když na to koukám zpětně, uvědomuji si, jak zbytečně moc nedůležitých věcí tam bylo.

Nevím... Řekla bych, že mi ani postavy nebyly úplně moc sympatické. Nedokázala jsem se s nimi sžít, ani navázat vztah.

Shrnutí: knížka byla moc fajn, až na dost nedůležitých částí, bez kterých bych se klidně obešla a styl psaní mi taky úplně nesedl.

18.06.2022 3 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Když jsem četla všechny ty zahraniční ohlasy na tuto knížku, věděla jsem, že je to must read a nespletla jsem se. Tato knížka byla skvělá.
Začátek, asi prvních padesát stran, nebyl podle mě úplně ono, ale později, když se všechno pořádně rozjelo, jsem se od knihy nemohla odtrhnout.
Svět, zápletka magie, vraždy a princové byli v knize úplně úžasně popsáni. Autorka si prohrála s každým malým detailem, abychom se do příběhu přímo přenesli a následně do sebe vše krásně zapadlo.

Většinu postav jsem si oblíbila hned. Některé mi byly sympatické od první chvíle, na některé jsem si však musela zvykat déle, ale spousta z nich si nakonec vydobyla místo v mém srdci.
O romantické lince nemluvě. Takto dokonalou hate-love jsem už dlouho nečetla.

Celkově tato kniha byla skvělá. Děj, příběh, zápletku jsem si moc užila. Zase tuto knížku moc doporučuju.

18.06.2022 4 z 5

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Na tuto knížku jsem se hrozně těšila a jsem moc ráda, že mě vůbec nezklamala. Přesně takovou slaďárnu jsem potřebovala. Je to přesně ten typ knížky, který můžete číst několikrát a nikdy vás neomrzí (potvrzeno).
Prostředí japonského císařství se mi moc líbil už z anotace a v knize jsem si ho oblíbila ještě víc. Další věc, za kterou jsem moc ráda, je popis tradic, které se v Japonsku udržují.

Izumi jsem si zamilovala už na první straně a to nemluvě o Akiovi. Obě tyto postavy mi byly sympatické od chvíle, kdy se v knize objevily.
Romantická linka mi přišla velmi uvěřitelná. Byla mezi nimi cítít chemie od... Řekněme prvního vlídného slova, co si spolu vyměnili.
Konec... Ten byl opravdu úžasný. Doufala jsem v něj celou knihu a když jsem si ho mohla přečíst, byl to krásný pocit.

Celkově: Opravdu tuto knihu doporučuji. Hodně jsem se u ní culila a také vůbec nemohl chybět smích.

08.06.2022 5 z 5

Šťastný život mezi řádky Šťastný život mezi řádky Michaël Uras

Při čtení anotace mě zaujal nápad řešit jak fyzické tak psychické problémy literaturou, takže jsem si řekla, že by to mohla být fajn knížka. Když jsem ale začala číst knihu doopravdy, už jsem tak nadšená nebyla. Nejenže mi vůbec nesedl styl, jakým autor píše, žádnou postavu jsem si neoblíbila, všechny mi přišly takové nijaké, a děj... Nevím no, přišel mi úplně o ničem. Nic moc se tam nedělo a když už, tak to nebylo nic, co by mě chytilo.
Svět, ve kterém se kniha odehrávala mi nepřišel ani moc popsaný. Pohybovali jsme se u Alexe v bytě, v kavárně, kanceláři a v bytech „pacientů“, ale ani těchto pár míst nedokázal autor pořádně vykreslit.

Abych ale jen nepsala o negativech, jak jsem psala už na začátku, kniha má úžasný nápad, který bych řekla, že i využila. Další krásnou věcí je, jak Alex dokázal tak pomáhat ostatním, přestože si uvnitř nesl velikou bolest.

Celkově knihu asi moc nedoporučuji. Pokud si ale budete chtít přečíst něco, co ve vás pravděpodobně nic nezanechá, tak si můžete přečíst toto...

08.06.2022 2 z 5