Barbastelle Barbastelle komentáře u knih

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!

08.03.2015 4 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Myslím si, že ve své kategorii je kniha poměrně významným počinem. Mám pocit, že romantické knihy často končí jakýmsi "a žili šťastně až do smrti s nasazenými růžovými brýlemi". Kdežto forma této knížky nám dává nahlédnout do vztahů opravdových do opravdové lásky, která má k růžovým brýlím kus cesty. A přitom to není cynické! Je to krásné! Věřím tomu.
Postavy mají své plusy i mínusy. Dex je možná až moc veliký floutek, ale Emminy problémy chápu a myslím, že nejedna žena pochopí problém nízkého sebevědomí. A také těm jejich charaktérům věřím. Děkuji za pěknou a uvěřitelnou knížku!

19.02.2014 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Myslím, že díky své zvídavosti ohledně Tibetu jsem k této knize poněkud mírnější, než kdyby jí nebylo. Námět je ohromně zajímavý, jedinečný a o to více fascinujícíc tím, že je autentický. Ale bohužel je na stylu vypravování znát, že autor není vyloženě spisovatel. Bylo to dle mého názoru dost popisné, nedovedlo to ve mně vyvolávat jiné pocity, než zaujetí fakty. Ale faktograficky je to ohromně zajímavé dílo, to nepochybně.

02.08.2013 4 z 5

Jsem ohromená, uvržená do úvah o duši. Příběh možná jednou zapomenu, ale ty myšlenky, co byly vyslovené a co ve mě byly vyvolány, ty nezapomenu asi nikdy.
Popisy podzemí Tokia a Konce světa mi přišly jako výjevy z nějakého expresionistického obrazu a měly svou krásnou tíhu.
Možná se mi kniha četla trochu hůře než Kafka na pobřeží, ale myslím, že myšlenková hloubka převážila můj zájem ve prospěch Konce světa.
A bezejmenní hrdinové a zvláštní neosobní popisy - není Murakami Kafkovým obdivovatelem? Možná je tahle jeho kniha nejvíce Kafkovská.

11.06.2012 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Čapek je mistrovský spisovatel! Jde o krátké dílo, ale dovede říci vše, co je potřeba. Ohromuje mě, jakým způsobem je popsáno odlišné vnímání všech zúčastněných. Moc se mi líbila věta, že lidé s ideály by se neměli dostávat do řídících funkcí, je na tom něco krutého, ale i pravdivého.
A rozhodně bych tohle drama ráda viděla v divadelním zpracování, musí to být ještě působivější.

28.04.2012 5 z 5

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Myslím, že jde o nejlepší díl celé trilogie. Vše do sebe začíná zapadat nejen příběhově, ale i celou filosofií knihy. Philip Pullman je zkrátka nejen Autor, ale i Filosof. A vše zvládně propojit nenápadným a nenásilným způsobem. Ráda bych upozornila na to, že starší vydání (z roku 2003) je přeloženo jiným překladatelem a myslím, že je i lepší než ten překlad novější. Hodně to přidává knize na výjimečnosti, protože je to kniha pěkná nejen příběhově, ale i jazykově.

17.04.2012 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z knížek, kvůli které jsem zase jednou nespala, nejedla a jen jsem četla. Mnozí autoři podobných žánrů by se mohli inspirovat.=)

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Oproti ostatním je moje hodnocení knihy 3 pozitivnější, nežli prvních dvou částí. Bavilo mě to, myslím si, že uzavřenější konec, než jsme zvyklí, knize neuškodil. I tak je tolik otazníků ohledně světa 1Q84, že fantazie nezůstane ochuzena.
Nadchlo mě přidání třetí postavy. Na Ušikawovi je dobře vidět, kterak Murakami dovede nečernobíle popisovat svět kolem sebe. Přídomku negativní se u jeho postavy velmi rychle zbavíte a stává se postavou se svými špatnými a dobrými stránkami. A tak to mám ráda.
Před touto knihou jsem měla chuť si od Murakamiho odpočinout, teď mám chuť přečíst si od něj některou z novinek.

20.11.2014 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

To, s jakou lehkostí se srovnám se všemi těžkostmi v knize, užiju si prosté příběhy a zasměju se úžasné Elze, mě zcela odzbrojilo. A jakou říši před procitnutím máte doma vy?

26.08.2015 5 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!

21.08.2015 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že tato kniha má zatraceně dobře udělanou reklamu - kdybych do ní nahlédla v knihkupectví, určitě bych po ní nesáhla. Ovšem ta přirovnávání k Rowlingové nepochopím, ovšem byl to úspěšný tah, který zahrál na moji harrypotterovskou strunku.
Co se pozitiv knihy týká - je originální, v druhé části ohromně čtivá, napínavá, má hezky vymyšlený a vykreslený svět, bavila mě.
Co se negativ týká - rozjezd zbytečně zatěžkaný spoustou nejasností ohledně termínů a tajemství, který nevyvolával zvědavost, ale zmatek a znuděnost z toho, že nerozumím tomu, co čtu, zbytečně uspěchaný konec ve chvíli, kdy to autorce začalo fakt dobře jít - nepochopila jsem, proč tam byl tak radikální střih k té konečné události.

Navíc bych přivítala o krapítek propracovanější postavy, jejichž charakteristikou bude něco jiného, než amaurotik/senzibil a něco málo navíc.

ALE! Bavilo mě to a navzdory všem chybičkám, které připisuji tomu, že jde o prvotinu, se těším na další díly a velmi ráda si je přečtu, když už jsem se ve Scionu zorientovala.

18.02.2015 3 z 5

Anna Anna Jostein Gaarder

Bylo pro mě tentokrát nelehké hodnotit hvězdičkami. Z určitého pohledu se mi Anna líbila - téma problémů životního prostředí mě zajímá a myslím si, že je potřeba na ně upozorňovat. S tím ale souvisí i má největší výhrada. Problémy životního prostředí nejsou jen CO2 a skleníkové plyny, s tím potažmo globální oteplování. A v první třetině knihy to na mě celé působilo jen jako velké bububu! Za sedmdesát let vymře většina druhů, nebude normální jídlo, bububu! Jak postoupil děj, moje rozhořčení nad strašením se otupilo a vystřídalo ho uspokojení ze čtení, protože například Jonasovy úvahy byly racionální a přiznávaly, že celý problém je mnohem komplexnější.

Nakonec mi přijde, že je to dobrá kniha! Mluví o tématu, na které je potřeba upozorňovat, dělá to typicky Gaarderovským způsobem střídání dějových rovin, zahrnuje moc moudré děti a je to fajn. Jen ta první třetina a zaměření pouze na globální oteplování mě zamrzela. Kéž by začal být zájem o životní prostředí IN!

14.02.2015 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Podivuhodná fantasmagorie, jejíž začátek mě uchvátil. Připadala jsem si jako ve snu, který někdo napsal přímo pro mě. A ten sen byl temnější a temnější... Ale krásný.

08.10.2014 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Ach jo. Musím se přiznat, že tohle hodnotím jako nejslabší díl. Oceňuji myšlenku manipulace s lidmi a nejednostranností války - nejsou jedni černí, druzí bílí. Z tohoto pohledu nejde o středoproudovou knížku, což je fajn.
Ale nepřesvědčil mě vývoj postav, jejich změny byly moc skokové a já jim nevěřila - na konci druhého dílu byla jiná Katniss než na začátku třetího. Když si to tak vezmu, nedovedu popsat chrakter některých postav - chovaly se totiž jinak než by se dalo čekat.
Za druhé mi přišlo, že některé pasáže jsou opět zbytečně natahované, i když nejsou tak podstatné, jiné zas příliš krátké - jako kdyby se autorka vyhýbala tomu, aby se projevily nedostatky v umění vypravovat.
A prosím, proč je tam ta poslední kapitola? Vždyť to zavání kýčem - všichni se mají dobře, šťastná rodinka atd...=(

22.04.2012 2 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Musím se přiznat, že většinu druhého dílu jsem si říkala, že je to krapet nastavená kaše a že to za moc nestojí... Oproti prvnímu. Pořád jsem doufala, že ty náznaky nějakého spiknutí k něčemu povedou a naštěstí vedly.
Autorka má štěstí - dovedla mě nadchnout posledními stránkami, a tak to hodnotím pozitivně. Možná v chvilkovém rozmaru těsně po dočtení, ale proč ne. Jdu na třetí díl!

21.04.2012 3 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Tak už jsem ten současný hit také začala číst... A mám z něj takové asi očekávatelné dojmy. Co na tom, téma je to skvělé, chytlavé. Už to tu v nějakých obměnách párkrát bylo, ale budiž. Mám dojem, že si to současní američani potřebovali napsat po svém. Na tom určitě není nic špatného, literatura se píše pro čtenáře... Jenže mě tam některé prvky šíleně rozčilovaly. Proč musí být v knížce tak dlouhou dobu povídání o tom, jak Katniss oblíkli, nalíčili a učesali? Nejspíš důkaz o zkaženosti tamější společnosti, jenže toho bylo moc.
Děj v aréně byl napínavý, četlo se to skoro samo, jak je to nekomplikovaně napsané.
Abych tu nebyla jen za rýpala, musím určitě i chválit. Četlo se to výborně a prostě jsem to musela dočíst co nejrychleji, zhltnout všechny stránky. Oceňuji ukázku zvrhlosti společnosti, pohled na ni a na určité formy vzdoru, vyrovnávání se s tím. Myslím, že myšlenky Katniss tomu dodávají dost uvěřitelnosti a drží to dále od "romance na pozadí tragické události", za což díky! A protože jestli se něco autorce povedlo, tak podnítit mou zvědavost! Jdu se pustit do druhého dílu!

21.04.2012 4 z 5

Fantom Fantom Robert Holdstock

Velmi pěkná knížka. Zpočátku se tvářila nevinně, ale pak vás z ní začlo mrazit. Ve výsledku u ní čtenář zůstane sedět až do noci, jen aby zjistil, jak že to je, a mohl jít v klidu spát.
Je to fascinující, překvapivé a trochu děsivé.=)

18.04.2012 4 z 5

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

Ó jé, to byly doby, kdy jsem hltala Kalleho. Pokud někdo neví, co dítěti za knížku, já jako dítě sotva odrostlé mohu jen doporučit.
Paní Lindgrenová je úžasná vypravěčka. Mám dojem, že by to snad muselo vtáhnout i staršího čtenáře - budu to muset někdy vyzkoušet.=)

18.04.2012 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Úžasná kniha, která mě přesvědčila o tom, že nemám jít studovat medicínu...

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Když jsem byla malá, byla mým vzorem Pipi Dlouhá Punčocha. S příchodem dospívání jsem si našla další vzor - Alici. =)
V knize je tolik neotřelého přístupu k životu plného fantazie, že vás to musí uchvátit. Máte chuť cestovat, smát se, hledat v sobě nápady jak se na všechno dívat jinak... Kouzelné.
A hlavně je inspirující! Chtěla bych takové lidi, jako napsal Fulghum, potkávat kolem sebe.