Anna (Jaký bude rok 2082?)

Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní – po gaarderovsku – prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. (Některé vyhynulé druhy se podařilo udržet jen ve speciální zoologické zahradě.) Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili. Autor se nevyhýbá ani politickým tématům, jako je rozšiřující se poušť a z toho plynoucí agresivita tamních národů, přílišné spoléhání na těžbu ropy, obchodování s tzv. klimatickými kvótami. V knize najdou čtenáři řadu opakujících se motivů ze Sofiina světa. Místo filosofie a dějin myšlení se román zajímá o přírodu a ekologii....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202578/anna-jaky-bude-rok-2082-zsx-202578.jpg 3.683
Pro děti a mládež
Vydáno · Albatros (ČR)

Anna. En fabel om klodens klima og miljø · 2013

Kniha Anna (Jaký bude rok 2082?)

wiix

Kniha bola určená pre teenagerov, ale mala veľmi silné a hlboké enviromentálne myšlienky, avšak dej pokryvkával a nedá sa povedať, že by som si knihu užila. Každopádne posolstvo a revolta, ktorá z knihy vykukuje, môže niektorých z budúcej generácie nabudiť.

AgnessN.R.

Jo kdyby tak všichni byli aspoň z jedné čtvrtiny jako Anna. Já mám tohoto autora opravdu ráda. Jeho knížky jsou krásné a k zamyšlení. Jde vidět, že si váží naší planety a tato knížka je jeho způsob boje za něco, co si myslí, že je správné.
Annu by si měl každý přečíst. Ano, není to úplně knížka, kde je nějaký děj, v podstatě je to popis toho, jak přemýšlí jedna dívka a jak vidí svět. Kniha ovšem donutí se alespoň zamyslet nad tím, jestli by lidstvo nemělo dělat více, aby zachránilo planetu Zemi jak pro nás tak naše potomky.
To si myslím, že je hlavní cíl této knížky. Ne si četbu užít, ale uvědomit si, že bychom měli všichni začít něco dělat.
Proto doporučuji všem si knížku přečíst. Dětem i dospělím, všem generacím.

Karcoolka2210

Na začiatku mi kniha prišla trochu zvláštna (teda najmä preto, že ju máme v knižnici v škôlke;), ale stojí za to si ju prečítať, lebo nás upozoňuje na to, čo v podstate všetci vieme, len s tým nejako nič nerobíme :( Určite však pre deti nad 10 rokov a povinné čítanie pre dospelých! :)

Greena

Anna je dívka, která se zajímá o ekologii a životní prostředí. Za svým zájmem jde s obrovskou vervou a je občas až nesnesitelná. Má chlapce, který je jí oddán a má stejné zájmy jako ona. Anna svůj život prožívá rozpolceně, protože má velmi živé sny, ve kterých se ocitá v budoucnosti v roce 2082 a vidí důsledky špatného chování lidstva k planetě.
Kniha je velmi zajímavá a bylo by fajn, aby si ji přečetlo co nejvíce zdatných čtenářů. Spisovatel a filosof Jostein Gaarder v ní chtěl vyburcovat k neklidu a k tomu, aby se problém globálního oteplování začal opravdu důsledně řešit.
Také bych byla ráda, kdyby se tak stalo…

Epes
27.12.2018

Tak jako mě nudil Sofiin svět, nudila mě i Anna. Akorát místo filozofie píše tentokrát autor o ekologii. Již podruhé se autor snaží suchopárné informační pasáže nezdařile vyvážit rádoby chytlavým příběhem. Označit tento způsob psaní za román je značnou nadsázkou, v němž je nečtivá didaktizující složka jen chabě zamaskována. Zmate každého, kdo se těší na poctivý literární příběh. Přesto je téma ohrožení přírody a vymírání druhů určitě velice naléhavé a stálo by zato, aby si ho čtenář mohl skutečně prožít a identifikovat se s hrdiny bojujícími za záchranu planety. Tak snad někdy příště.

dennie3
05.05.2018

Důležité téma, které je třeba šířit. Každopádně postavy nejsou příliš uvěřitelné, fungují spíše jako figurky, jejichž cílem je předat čtenáři poselství - ostatně stejně jako v Sofiině světě. Kniha je spíše pro starší děti, ale mám strach, aby pro ně výkladové části nebyly příliš únavné a zdlouhavé.
Také mi kniha částmi přijde příliš agresivní, co se týče klimatických změn. Ale nápad s automaty je velmi zajímavý.

Rezolut
23.04.2018

"Od konca 18. storočia nás zásoby fosílnych palív lákajú, ako Aladina lákal duch lampy. ,,Pusti nás von z lampy," šepkal oxid uhličitý. A my sme podľahli pokušeniu. Teraz sa pokúšame donútiť ducha, aby sa vrátil do lampy."

"Pesimizmus je iba slovo pre lenivosť. Môžem byť znepokojená, to je niečo celkom iné, ale pesimisti sa vzdali."

"Čo ak máme na výber až príliš zábavných atrakcií a nebudeme schopní sústrediť sa na takéto veľké a spoločné ľudské ciele? Máme spoločnú planétu, ale nie všetci sú schopní rozmýšľať v planetárnom meradle. VO svete je príliš veľa slobody, príliš veľa práv pre jednotlivcov, príliš veľká kúpna sila pre bohatých, príliš veľa barelov ropy a prúdových motorov, ktoré majú k dispozícii tá najbohatší, a príliš málo zodpovednosti za planétu, na ktorej žijeme, a za spravodlivé rozdelenie prírodných zdrojov. Existujú tisíce ďalších stránok života, ktoré ľudí zaujímajú a až na poslednom mieste rozmýšľajú o tom, čo je najlepšie pre prírodu a planétu."

Lily-fairy
17.12.2017