Anna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní – po gaarderovsku – prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. (Některé vyhynulé druhy se podařilo udržet jen ve speciální zoologické zahradě.) Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili. Autor se nevyhýbá ani politickým tématům, jako je rozšiřující se poušť a z toho plynoucí agresivita tamních národů, přílišné spoléhání na těžbu ropy, obchodování s tzv. klimatickými kvótami. V knize najdou čtenáři řadu opakujících se motivů ze Sofiina světa. Místo filosofie a dějin myšlení se román zajímá o přírodu a ekologii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202578/big_anna-BoU-202578.jpg 3.6119
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Anna. En fabel om klodens klima og miljø, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Anna

Alíša236
29. ledna

Začala jsem číst dětem, ale nedočetla, vůbec nechápaly, neorientovaly se v knize ani ději a nebavilo je to - o mnoha věcech jsem se s nimi pobavila, něco vysvětlila a knihu si pak dočetla sama.
Téma moc důležité, ale uchopení a zpracování poněkud nešťastné. Pro děti je tam příliš mnoho složitých slov, nedořečených a nevysvětlených situací, institucí, pojmů, opravdu těžké, suchopárné "články" na pochopení. Autor navíc předpokládá že má čtenář nějaké povědomí o celospolečenských jevech. V takové míře to děti opravdu nemají a pokud budou knihu číst spíše náctiletí, tak pro ně je místy zase moc pohádková, nenapínavá, "bezdějová" a postavy jsou nezajímavé, či spíše neuvěřitelné....čtenáři se s nimi nedaří ztotožnit i když by si to přál. Výsledný dojem může být, že je jen Nova pořád nešťastná a naštvaná, že už není země jako bývala.

MoonR
01.10.2022

A inak myslím si, že tak ako relatívne detsky bolo poňaté to riešenie krízy v knihe, tak si myslím, že by to možno aj fungovalo. Lebo je v tom jedna veľká pravda - pri riešení problému takéhoto globálneho charakteru nesmieme vynechať aspekt ľudskej povahy, ktorý sa chce zároveň baviť, zároveň pomáhať, mať dobrý pocit, ale zároveň chce hrozbu tohto rozsahu zo strachu ignorovať. Takže ak by bolo riešenie "bezpečné" s prídavným aspektom zisku a zábavy, ľudia by sa na tom radi zúčastnili..už z princípu. Je to smutná pravda, ale akonáhle sa niečo stáva masovým, väčšinovým, stáva sa to bežným, in (ešte nebodaj ak to spraví aj niekto verejné známy) a ten kto to nerobí sa stáva niekým ako "a ty žiješ pod skalou?", tzn. dobre využitý sociálny tlak. A kto už by nechcel niečo vyhrať? ;)


MoonR
01.10.2022

Bolo to úžasné! Veľmi sa mi páčilo spracovanie týchto informácií (hrozieb) do príbehu, aby to bolo ľahšie spracovateľné pre deti. Táto kniha by mala byť v každej knižnici (detskej, odbornej, beletrii - hádam možno aj ako "rozprávky (nielen) pre deti; a v odbornej knižnici by mala byť medzi vedami aj kategória "klimatická kríza"). Týka sa nás to úplne všetkých. Prečo nechávať zodpovednosť iba na ďalšej generácii keď sme to začali my a tí pred nami. Túto knihu považujem za "emočné prebudenie" hlavne pre dospelých. Ide o to, že keď sa ich raz ich dieťa spýta čo má povedať svojmu dieťaťu keď sa dožaduje odpovede na otázky typu "prečo už nie sú zvieratká a rastlinky? Prečo sa toľko ľudí sťahuje? Prečo .. A prečo ste niečo nespravili?.." Počítam, že väčšina z nich by zostala ticho, hanbila sa "ako pes" a chcela by vrátiť čas.. Neviem však či by som to dala ako povinné čítanie (lebo viem, že čokoľvek bolo v tom zozname, považovala som to za nudné a nechcela som to čítať "už z princípu"..), takže skôr do "odporúčanej literatúry", "aktuálneho realizmu" :) .

Bubo19
28.06.2021

Knihy Josteina Gaardera mám ráda, nutí nás k zamyšlení nad našimi životy i celým světem. Tentokrát si vybral ekologii a opět jsem byla spokojená, dozvěděla jsem se spoustu nového a vize jak bude svět vypadat v roce 2082, když se budeme chovat k naší planetě bezohledně, působila děsivě. Nejhorší je, že to všechno znělo logicky. Doufám, že se umoudříme a dalším generacím zachováme i něco jiného, než jen hologramy zvířat v ZOO.

vekune
08.10.2020

Tak Gaardra mám moc rada, ale todle nebyl můj šálek kávy. Roman to není, bajka taky ne, dokumentární román taky ne.. Téma nepochybně zajimave, ale forma mi moc nesedla. Ocenila bych buď román bez tech všech radoby rozhovoru a dopisu nebo o naučnou knihu. Zrovna se mi to sešlo s dokumentem od Davida Attenborougha - Zivot na nasi planetě, takže ve finále dobrý, proto 3 hvězdy.

Bauriska
05.04.2020

Možná by nebylo od věci, aby si to ti z mladší generace přečetli a alespoň na chvíli se nad tím zamysleli. Pohled na ekologii současnou i možnou budoucí podává autor čtivě, jednoduše, trefně.

Klidně bych takové knihy dávala jako povinnou četbu. Jsou aktuální a potřebné.

wiix
11.07.2019

Kniha bola určená pre teenagerov, ale mala veľmi silné a hlboké enviromentálne myšlienky, avšak dej pokryvkával a nedá sa povedať, že by som si knihu užila. Každopádne posolstvo a revolta, ktorá z knihy vykukuje, môže niektorých z budúcej generácie nabudiť.

Karcoolka2210
18.03.2019

Na začiatku mi kniha prišla trochu zvláštna (teda najmä preto, že ju máme v knižnici v škôlke;), ale stojí za to si ju prečítať, lebo nás upozoňuje na to, čo v podstate všetci vieme, len s tým nejako nič nerobíme :( Určite však pre deti nad 10 rokov a povinné čítanie pre dospelých! :)

1