babyboar babyboar komentáře u knih

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Ojojoj, znáte ten vtip o tom, proč blondýny sledují porno až do konce? Nic proti barvě vlasů čtenářek. I hlavní hrdinka je koneckonců brunetka. Ovšem narozdíl od pornofilmů, zde se sňatku dočkáme. Sice to trvá přes tisíc stran, ale je to dle očekávání velkolepé! Třetí díl se vyrovná krabici kostkového cukru ponořené do medu, což je škoda, protože, to, co udělalo z této knihy trhák bylo obsaženo pouze v prvním dílu. Ze strany autorky jistě dobrý marketingový tah.

28.10.2013 2 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Nádherná knížka o ženách známých i neznámých. Krásné čtení lidských příběhů, dokazující, že každý člověk je zajímavý. Autorův styl je pohlazením po duši.

23.10.2013 5 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Knížka s ideálním formátem do MHD. Povídky čtivé, trochu jsem porovnávala se Svěrákem, ačkoliv se jedná o jiné ladění. Je cítit autorčin odpor k minulému režimu a varování současnému čtenáři, aby nezapomněl na dějiny své země, ovšem vše je nenásilně zabaleno do lidských příběhů všedních dnů. Nakonec všechny nebyly tak úplně šíleně smutné, snad až na tu poslední. A někdy by i slzička ukápla dojetím.

18.10.2013 5 z 5

Láska a tma Láska a tma Mika Waltari

Drobná prozička, v porovnání s rozsáhlým Egypťanem Sinuhetem. Je to spíše tok myšlenek a pocitů autora zmítaného svými tvůrčími múzami a ženami. Knížka představuje Waltariho jako proutníka, ale proutníka citlivého a nutí nás zamýšlet se nad životem a mezilidskými vztahy.

15.10.2013 4 z 5

YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé kolektiv autorů

Hledala jsem nějaký "katechismus pro začátečníky". Zacílení přímo na mladé lidi, kam snad ještě patřím, se mi líbilo. O něco méně se mi líbila grafika knihy. Forma otázek a glos mi v tom dělala trochu guláš. Vždycky jsem přečetla jednu dvoustranu a potém citáty a vysvětlivky na okraji stránky, které někdy už ani s danou otázku nesouvisely, protože patřily k jiné na předchozí stránce. Jsem věřící, i když nejsem křtěná. Snažím se utvořit si názor na církev a i z těchto důvodů jsem sahla po této knize. Miluji Boha, ale musím se přiznat, že církev pro mě ani v současné době není ničím pozitivním a ani po přečtení knihy jsem svůj názor nezměnila.

10.10.2013 3 z 5

Manželka 22 Manželka 22 Melanie Gideon

Moderní červená knihovna s průhledným příběhem. Kdo je Tazatel 101 mi bylo jasné ještě před polovinou knihy. Přesto bychom toto dílko neměli zatracovat, upozorňuje na důležitou věc, kterou je mezilidská komunikace a to do jaké míry je ovlivněna moderními technologiemi. Zda pozotivně či negativně, to ať posoudí každý sám...

02.10.2013 3 z 5

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Knížka, která mě nadchla. Konečně knížka pro děti, která není vyloženě blbá, má příběh, nápad i poučení, podporuje čtenářství a ano, musím si jako knihovnice přhřát polívčičku, je o knihovně. :-) Autor výbroně pracuje s intertextualitou, příběh je moderní, řeší aktuální problémy a dětského čtenáře musí pohltit. Závěr je sladký happy end ovoněný možná trochu kýčovitou vánoční atmosférou, ale pod vánočním stromkem by tahle knížka slušela nejednomu malému čtenáři.

17.09.2013 5 z 5

111 tipů jak šetřit svoje peníze 111 tipů jak šetřit svoje peníze Eva Tomková

Některé tipy je třeba brát s velkou rezervou a knížka je spíše humorná než odborná, ale základní myšlenka je jasná a pokud člověk šetřit chce, kniha ho navede správným směrem.

14.09.2013 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Neurazí, nenadchne, pobaví. Zdravá výživa a zdravý životní styl jsou prima, ale nic se nesmí přehánět. Já si ráda pochutnám na sojovém mase a tofu, ale stejně tak nepohrdnu ani knedlo, zelo, vepřem, takže v mnoha pasážích Mistra naprosto chápu. :) Také doporučuji jako lehké víkendové čtivo. Jedna hvězda navíc za to, že hlavní hrdinka začínala jako knihovnice v naší knihovně. ;-)

18.08.2013 3 z 5

Nahá Nahá Raine Miller

Hodně velká slabota, snaha svézt se na vlně popularity erotických románů, v podstatě výcuc z Odstínů. Pokud se necítíte na 600 stran Odstínů šedi, je pro vás tento 150 stránkový odvárek v light verzi (Ethan zatím nemá potřebu Brynn nařezat, narozdíl od krotnoucího Christiana) vhodnou četbou.

11.08.2013 1 z 5

Už zase skáču přes Merde! Už zase skáču přes Merde! Stephen Clarke

Skvělá letní oddechovka, v letních pařácích osvěžila a pobavila, snad dokonce ještě lépe než první díl. I během čtení druhého dílu se mi děj před očima odvíjel s pocitem sledování bláznivé letní komedie, myslím, že by stálo za to příběhy Paula Westa zfilmovat. :-)

11.08.2013 5 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Zklamání. Jako zájemce o literaturu pro děti a mládež jsem byla velmi zvěděvá na knihu, která patří u nás v knihovně mezi nejpůjčovanější. Oceňuji vytvoření nového populárního "žánru" deníkového záznamu v komiksové podobě napodobující ručně psaný deníček, což může ve čtenáři navodit dojem deníku skutečného dítěte. Bohužel plytký humor a téměř neexistující příběh jej velmi degraduje. Není mi ani příliš jasné, kdo je vlastně cílovou skupinou této série. Hlavním hrdinou je středoškolák, knihu čtou i začínající čtenáři, ale nejsem si příliš jistá jejím přínosem. Možná zkusím časem ještě jeden díl a třeba své závěry přehodnotím.

23.07.2013 1 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

Už je to nějakou dobu, co jsem přečetla čtvrtý díl z této série. Výkupné za Eraka jsem si vzala jako pohodově čtení sebou na dovču na chatu a dobře jsem udělala. I když, jak tu někdo píše, je konec příběhu předvídatelný, je to milé a napínavé čtení plné přátelství, odvahy a vítězství dobra nad zlem. Moc se mi líbí jak Flanagan zasazuje své příběhy do skutečných realií, byť pod jinými jmény svého fantasy světa a vždy luštím, o jakou zemi se jedná. Také mne v této knize okouzlil nápadem s historickou bezhotovostní platbou. :-)

14.07.2013 4 z 5

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Szczygiel je symapťák a má o nás, Češích, velmi zajímavé postřehy. Jeho knížky jsou čtivé. Sice mi tahle přišla trošku jako takový vývárek Gottlandu, ale početla jsem si a spojení s literaturou mne velmi potěšilo. Až jsem se zastyděla, že nemám tolik české klasiky načteno a budu to muset co nejrychleji napravit.

04.07.2013 4 z 5

Opiju tě rohlíkem Opiju tě rohlíkem Simona Monyová (p)

Typická "monyovka", plná kritiky mužského pokolení. Čtivý příběh na sobotní odpoledne svůj účel splnil. Po knize jsem tentokrát sáhla záměrně ne kvůli autorce, ale kvůli tématu - mladá žena a ženatý muž. Zajímalo mne, jak se s tím autorka popere a rozuzlení bylo vcelku zdařilé. A dokonce i ten happy end se dostavil, byť s kapkou hořkosti. Prima počtení pro dámy ke kávičce.

22.06.2013 4 z 5

Kalvárie Kalvárie Petra Braunová

Tahle kniha se čte sama. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Tohle téma mě velmi zajímá a ráda čtu jeho literární podoby. Často se objevují názory, že příběh je dost přitažený za vlasy. Já bych to až tolik netvrdila. Dětí porozených i za horších podmínek se objevuje v médiích čím dál tim víc (matky rodíci na toaletě samy, bez asistence). A rakovina i touha po lásce a něze, nefunkční vztahy, to je vše pouze důsledkem uspěchané doby a překotného životního stylu. Protože autorka prožila podobný životní příběh (ačkoli snad bez oné velmi drsné události, která se v knize stala na statku a ovlivnila hlavní hrdinku), nemám důvod jí nevěřit.

22.06.2013 5 z 5

Inženýrky v oběhu Inženýrky v oběhu Zuzana Kubšová

Upřímně docela krávovina. Ke knize jsem přistupovala jako k červené knihovně a odpočinkovému čtivu, téma se mi zdálo zajímavé a vhodné k relaxování, ale příběh je absolutně nedotažený a zpracování tragické. Autorka snad ani neumí pořádně česky a její knihu asi vydali, aniž by ji někdo předtím četl. Tolik chyb a to i faktických, se jen tak nevidí.

20.06.2013 1 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

Těžké hodnocení, když jsou v jedné knize dvě novely a každá na mě zapůsobila jinak. Na VG se chystám do kina a po přečtení se opravdu těším. Příběh se mi velmi líbil, zpracování námětu a především prostředí meziválečných USA. PM byl z mého pohledu už o něco slabší. Je to možná dané tím, že jsem jej četla po kouskách na cestě do práce a nemohla jsem se tolik soustředit na vztahy mezi postavami. A nakonec, když už jsem nabyla dojmu, že se zde rýsuje alespoň srdcervoucí románek, to autor utnul a v klidu si umřel a příběh je dovyprávěn jen na základě jeho pozůstalosti. Zklamáním pro mne byl spíše překlad a především tiskové chyby, což samozřejmě není chyba FSF, ale obecně mě to u knížek dost štve. Korektoři jsou pro nakladatele příliš drahou legrací,

20.06.2013 4 z 5

Čaj o páté Čaj o páté Claudia Hunt

Sympatická a zábavná forma výuky angličtiny. Knížka sice nemá jednotnou koncepci, slovíčka i fráze předkládá nahodile, ale dostala mě forma rozhovoru a průvodce po Anglii.

29.05.2013 5 z 5

Kočky nájem neplatí Kočky nájem neplatí František PON.

Moc milá knížka, stejně jako ty předchozí od této autorské dvojice. Doporučuji všem kočkomilům jako pohlazení na duši v dnešním uspěchaném světě. Hvězdičky jsou i za ilustrace. V umění, natož v malování se příliš nevyznám, ale specifický styl obrázků umělecké dvojice František PON se mi moc líbí a uvažuji alespoň o koupi jejich kočičího kalendáře.

26.05.2013 5 z 5