babyboar babyboar komentáře u knih

Nejhorší rok mýho života aneb Už žádné další Nejhorší rok mýho života aneb Už žádné další Kateřina Havlová

Původně jsem si myslela, že se jedná o skutečný blog pubertální dívky, ale je to pouze fikce napsaná ženou ve střením věku. Nicméně se jí podařilo trápení teenagerek celkem vystihnout. Trochu působí jako agitka na prevenci nádorových onemocnění a také jako reklama na příslušná (soukromá) pracoviště. Ovšem její přečtení rozhdoně neuškodí žádné náctileté dívce.

13.03.2014 3 z 5

Angličtina bez cenzury Angličtina bez cenzury Claire Bell

Jazyková příručka, kterou na cestách skutečně využijete. :) Kromě užitečných frází ze života obsahuje také informace o tom jak to chodí v UK a US a jak se neztrapnit v různých "společenských" situacích. Jednu hvězdičku odebírám za některé drobné nepřesnosti v překladu.

10.03.2014 4 z 5

Před milionem měsíců Před milionem měsíců neznámý - neuveden

Hodnocení především za nápad! Pohádky z per žáků páté třídy jedné moravské základní školy. Zadání zní napsat pohádku, kterou ještě nikde neslyšeli, čas 45 minut a dva listy papíru. Je zajímavé pozorovat kam až sahá dětská fantazie a co si pod pojmem pohádka všechno představí.

07.03.2014 4 z 5

Strašidlář - Mezi námi vílami Strašidlář - Mezi námi vílami Hynek Klimek

Celkem povedená knížka. Od předchozích dílů se formou příliš neliší. Bohužel ani stylistikou a výrazy, které asi nejmladší čtenáři nepochopí.

07.03.2014 3 z 5

Sendvičová rodina Sendvičová rodina Kristine Bertini

Přečtení knihy nikoho nezachrání, ale ukáže, že v tom nejsme sami. Oceňuji kazuistiky a vlastní příběh autorky, který mi dodal sílu vše zvládnout, neboť ještě nejsem v takové situaci jako ona. Vytiskla jsem si Desatero pečovatele a budu se snažit si jej číst co nejčastěji a také se jím řídit.

01.03.2014 4 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Asi jsem od této knížky čekala trochu něco jiného, jak již zde bylo zmíněno, také jsem čekala styl Žítkovských bohyní či Želar. Nakonec se z ní vylouplo poměrně oddechové čtení na hranici ženské četby. Nejvíce se mi líbil první příběh, nejméně poslední. Nevím, zdali by knize prospěl větší rozsah. Soustředit tak dlouhé období do 300 stran se mi zdá jako málo, ale na druhou stranu oceňuji záměr autorky porovnat postavení a osudy žen během posledních sta let. Občas si až člověk říkal, které z těch období bylo vlastně to nejlepší... a jestli vůbec nějaké a jaký vliv má síla rodiny. Záleží na politické situaci, nebo je vše ve stylu "Jaký si to uděláš, takový to máš?"

13.02.2014 4 z 5

Frankův kouzelný fotbal 2 – Frankie a Římané Frankův kouzelný fotbal 2 – Frankie a Římané Frank Lampard

Pěkné čtení pro začínající čtenáře. Chválím stejně jako první díl. Velká písmenka, pěkné obrázky, čestní hrdinové vítězící nad těmi nečestnými. Pokud k tomu ještě máte rádi fotbal, jistě si tuto knížku zamilujete.

03.02.2014 5 z 5

Prvotřídní blázni maj potíže s kázní Prvotřídní blázni maj potíže s kázní Lukáš Pavlásek

O dost slabší než první sbírka. Zatímco v té první jsem si našla několik oblíbených kousků, kterými bavím děti, v této sbírce mi žádná neutkvěla. Ba naopak, rýmy jsou mnohdy tak nepovedené, že už ani nemůže jít o legraci. :(

03.02.2014 2 z 5

Strašidlář – Mezi námi hradními strašidly Strašidlář – Mezi námi hradními strašidly Hynek Klimek

Knížka se mi zdá oproti jiným knížkám s pověstmi průměrná. Je určena mladším čtenářům, ale nejsem si jistá, zdali je může zaujmout, trochu působí chaoticky, neuceleně. Čeká mne beseda s autorem, tak jsem zvědavá, jak budou pověsti znít v jeho podání.

21.01.2014 3 z 5

Od sebe k sobě Od sebe k sobě Jan Folný (p)

Po dočtení Buzíčků jsem zařadila na svůj seznam knih k přečtení i tuto a nyní na ní uzrál čas a opět hodnotím velmi kladně. Plusové body dávám za to, že se tam objevují země, které mi byly vždy blízké a kam bych se ráda podívala (Irsko, Portugalsko). Líbí se mi jak autor vtipně srovnává národní mentalitu. Někomu se může zdát, že je kniha až příliš, ale je o hledání. Nejen o hledání sexuální identity, ale prostě o hledání místa na slunci, o hledání lásky a možná i smyslu života, o hledání, které podnikáme všichni každý další den našich životů.Souhlasím s Pavo.Klima, že epilog mne také zasáhl, možná ještě o něco více, neboť Seamusovi jsem celou knihu fandila, a přestože kniha končí možná happy endem, je vlastně dost hořký.

20.01.2014 5 z 5

Frankův kouzelný fotbal 1 – Frankie a piráti Frankův kouzelný fotbal 1 – Frankie a piráti Frank Lampard

Čtivá knížka pro začínající čtenáře, milovníky fotbalu. Jméno autora ji jistě přidává na přitažlivosti, ale je v ní nápad, pobavení i poučení.

13.01.2014 4 z 5

Šťastné a veselé... Šťastné a veselé... * antologie

Původně jsem po této knížce sáhla, abych se dostala do správné vánoční atmosféry. To se tak úplně nepovedlo, ale uvědomila jsem si, že Vánoce nemusí být (ani v literatuře) kýčovité pozlátko. Je to den jako každý jiný, dějí se v něm tragédie (jako v povídce Ivy Pekárkové), některé ovšem s částečně dobrým koncem (Jan Balabán),vyplouvají na povrch hříchy a chyby (Irena Obermannová, Michal Viewegh). Zklamání v mém oblíbenci Jardovi Rudišovi. Asi to nejlepší nakonec (Vánoční akce od Daniely Fischerové).

23.12.2013 3 z 5

Julie mezi slovy Julie mezi slovy Petra Dvořáková

Možná už se z toho stává klišé, že současná literatura pro děti a mládež zpracovává mnohem otevřeněji problémy mezilidských vztahů a negativních společenských jevů, přesto se mi knížka velmi líbila. Nenásilnou formou dětem ukazuje, jak to může vypadat v rodině, představuje běžné dětské pocity, zvědavost a navíc jen tak mimochodem vysvětluje často používaná cizí slova, čímž mne jako lingvistku naprosto okouzlila. Doporučuji pod vánoční stromečky :) Hvězdičky též za krásné ilustrace!

23.12.2013 5 z 5

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Kniha odráží zdravotní stav autora, a tudíž se nejedná o žádnou vysokou literaturu, ale může být zajímavým počtením jak pro fanoušky MV, tak pro lidi, kteří utrpěli nějaké těžké zranění, případně, kteří mají v rodině nějaké závažné zdravotní komplikace. Konec je otevřený, ale přeci jen obsahuje trochu optimismu a čtenář doufá, že tento optimismus MV pomůže, aby se vrátil do běžného života naplno.

18.12.2013 3 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Jako kočkomilka nemohu hodnotit jinak. Musím se přiznat, že mě Bob úplně očaroval. Pokud se jedná o skutečný příběh a videa na Youtube jsou pravá, tak se řadím do zástupu Bobových fanynek :) O tom, že kočky mají schopnost léčit a obohacovat život, jsem přesvědčená již dlouho, ale tato kniha mne v tom ještě víc utvrdila.

10.12.2013 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Milé, krásné, i když o nemilém období. S kolegyní jsme se shodly, že úvod nám evokuje Obecnou školu. Při čtení jako bych slyšela pana Svěráka číst, či přímo vyprávět. Je vidět, že je to člověk, který skutečně umí česky a češtinu využívá v plné její kráse. Kéž by takových spisovatelů bylo více.Dětský pohled na toto období je fantastický. Skoro bych knížku doporučila k přečtení i mladším čtenářům, aby věděli, jaká období se nachází v našich moderních dějinách. Až bolestná je věta tatínka při osvobození o tom, že jsme svobodní a už nás nikdo okupovat nebude.

27.11.2013 5 z 5

Time management - Jak hospodařit s časem Time management - Jak hospodařit s časem John Caunt

Knížka samozřejmě nevykoná zázraky za čtenáře a pokud se sami nad sebou nezamyslíme, těžko změníme své nevhodné návyky. Obsahuje určitě několik užitečných rad, ovšem v oblasti technických tipů začíná 2. vydání poněkud zastarávat.

25.11.2013 3 z 5

Klub radostí dnešního dne Klub radostí dnešního dne Petra Braunová

Petra Braunová mne zaujala už v Kalvárii. Tuto knihu jsem si vybrala díky tématu, o kterém pojednává. Shodnu se se zdejšími komentáři, že mi asi žádná z postav nepřilnula k srdci. Monika mi je sympatická spíše ve svých vzpomínkách, ze současnosti se přikláním spíše k Lence (nejspíše díky jejímu povolání). Kniha je skutečným varováním pro virtuální dobu. Tragický závěr je autorčina specialita a funguje i zde. A přesto ve mně zůstává dojem otevřeného konce, prázdna a zvědavosti, jak to bylo dál...

17.11.2013 5 z 5

Padesát stínů Adama Padesát stínů Adama Rossella Calabró

Vtipná knížka pro čtenáře, kteří nebrali stínovou trilogii až příliš vážně a také pro čtenářky, které by snad uvěřily na pohádky a dokonalé pány Greye. Realita je jiná, ale není zase tak tragická, jak by se mohlo zdát. Náš "Adam" má spousty chyb, ale právě proto je život s ním tak pestrý. Za sebe musím říct, že jsem se musela v průběhu čtení smát, protože podobné glosy mne napadaly v průběhu čtení Odstínů. Každopádně nepochybuji, že v průběhu času knížka zapadne, stejně jako její předloha.

04.11.2013 4 z 5

Buzíčci Buzíčci Jan Folný (p)

Knížky s touto tématikou mne zajímají a tato se mi velmi líbila. Sice první příběh mi přišel příliš bláznivý a trochu jsem se bála, že ve stejném duchu bude pokračovat i zbytek, ale nakonec se tato doměnka nepotvrdila. Líbilo se mi jak autor knihu zpracoval. Jednotlivé povídky jsou navzájem propojené a ukazují jeden svět. Kniha rozhodně není jen pro "buzíčky" a tápající. Přináší pohled na mezilidské vztahy, moderní dobu. Nejvýše hodnotím povídku "Neviditelný" a povídku psanou z pohledu dítěte lesbických maminek. A zároveň řadím na seznam k přečtení Od sebe/ k sobě.

31.10.2013 5 z 5