babyboar babyboar komentáře u knih

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Na tuto knížku jsem narazila náhodou v práci, nejprve mne zaujala obálka a když jsem si přečetla anotaci, okamžitě jsem se pustila do čtení, neboť mne tato tématika velmi fascinuje. Zajímá mne dopad moderních komunikačních technologií na lidské chování a jednání ve společnosti. O něco více se mi na toto téma líbil Klub radostí všedního dne Petry Braunové, ale i příběh Charlese je velmi děsivý. Zaujalo mne, že síť ShowYou skutečně existuje, ačkoli snad nemá podmínky popisované v knize. Víceméně jsem si text převedla na v našich končinách rozšířený Facebook. Přestože ani ten nás nenutí přispívat soukromými videy či fotografiemi, mnozí z nás si ani neuvědomují, že vše, co síti či internetu obecně svěří se stává veřejnou záležitostí a může mít neblahý dopad nejen na naši pracovní kariéru (zaměstanavatelé uchazeče googlí o sto šest), ale i na osobní život. Moc se mi líbilo, že se kniha točila i kolem knih, jejich čtení a psaní jako protikladu od počítačové virtuální reality. Čtení knih jako underground, forma odporu...

02.02.2015 4 z 5

Jak (ne)rozumět emocím stárnoucích rodičů Jak (ne)rozumět emocím stárnoucích rodičů Tomáš Novák

Knížka, která může pečovatelům trochu zvednout náladu a trochu pochopit nejen seniory. Trochu mě odradil styl pana Nováka, který populárněnaučné příručky seká jak Baťa cvičky a nemá ani čas si je nechat korigovat. Na jejich stránkách se tak objevují mnohdy nejen překlepy, ale i nesmyslné konstrukce vět.

31.01.2015 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Neodolala jsem masovému nátlaku a kolegyně, která všem našim čtenářům neustále opakuje, že pokud si chtějí přečíst něco na zasmání, musí si nutně přečíst toto. Já jsem tedy neřízeným záchvatům smíchu nepropadla, spíše jsem trochu skřípala zuby při neustále se opakujících pseudovysvětlivkách v závorkách. Po straně 100 jsem si řekla, že jestli se tam ještě nějaká objeví, knihu zavřu a už nikdy neotevřu. A skutečně už se žádná nevyskytla, asi to přišlo hloupé i samému autorovi. Z tohoto důvodu uvažuju i o čtvrté hvězdičce. Pokud to srovnám s poměrně kritizovanou Analfabetkou, musím říct, že mne Nombeko pobavila daleko více. Domnívám se, že zábavnější musí být knížka v audio podobě a při čtení mi hlavou taky běžela myšlenka na sitcom. Něco jako Život na zámku kombinovaný s Plným domem či Krokem za krokem. :-))

26.01.2015 3 z 5

Vagina Monology Vagina Monology Eve Ensler

Zatím jsem ještě neměla možnost vidět divadelní ztvárnění, ale slyšela jsem na něj chválu od svých přátel. Jako správný zájemce o prasečinky jsem se tedy pustila alespoň do knižní verze. Kniha na mne zapůsobila svým osvětovým a charitativním směřováním. Díky ní jsem si opět uvědomila jak se máme v naší zemi v podstatě dobře a až se autorka dozví o našem prezidentovi, jistě jej dá všem za vzor. Hlava státu bezprostředně a jadrně zahlásí "kunda" do veřejnoprávního média, zatímco ona měla v počátcích problém vyslovit nahlas do éteru slovo "vagina", v ČR jsme mnohem dál a tuto knihu již (téměř) nepotřebujeme. A teď zase vážně. Mlátit a mrzačit ženský je hnus!

22.01.2015 4 z 5

Deník šílené matky aneb Ženská vydrží jako kůň Deník šílené matky aneb Ženská vydrží jako kůň Iva Lecká

Téměř každé všední ráno vstávám s rádiem City a když jsem zjistila, že moderátorka ranní show je též spisovatelka, chtěla jsem ochutnat něco z její tvorby. Tato útlá knížečka je zábavným čtením především pro ženy chystající se na mateřskou dovolenou, případně pro posluchače již zmiňovaného rádia. Deníček popisuje mateřství s nadsázkou a humorem bez zbytečných zdrobnělinek a kudrdlinek.

18.01.2015 3 z 5

Volnočasové aktivity pro seniory Volnočasové aktivity pro seniory Dagmar Dvořáčková

Pro zájemce o problematiku se jedná o užitečnou knihu plnou zajímavých teoretických poznatků doplněných příklady z praxe.

18.01.2015 4 z 5

Rok v Bullerbynu Rok v Bullerbynu Gunnar Herrmann

Chci být Švéd, teď a hned!!! Po přečtení této knížky jsem si Švédsko naprosto zamilovala a nedokážu pochopit, proč někde ve světě může systém fungovat a proč je u nás tak, jak je. Samozřejmě i ten švédský má své mouchy, ale co je to oproti tomu bordelu v ČR? Navíc vypravěč je velký sympaťák a knížka se velmi pěkně četla. V poslední době jsme sice zavalení módní vlnou severské literatury, ale tato kniha nám přibližuje skutečný život a vyvrací stereotypy.

14.01.2015 5 z 5

Poslední noc s M. a jiné prózy Poslední noc s M. a jiné prózy Ondřej Hník

Knížku jsem si vybrala, neboť znám autora jako vysokoškolského pedagoga z doby mých studií. Jeho projev byl velmi přátelský až nekonvenční a něco podobného jsem čekala od jeho prvního prozaického díla. Bohužel mne knížka docela zklamala. Povídky jsou sice krátké (někdy až příliš), takže čtivost jim nelze upřít, ale na jazykového odborníka obsahují příliš málo invence. V knížce mne zaujaly spíše autobiografické prvky, především z pedagogické praxe.

06.01.2015 3 z 5

Malá vánoční povídka Malá vánoční povídka Ludvík Aškenazy

Krásný příběh z předvánoční Prahy plný dětské fantazie a naivity.

02.01.2015 5 z 5

Vánoční povídky Vánoční povídky Charles Dickens

Tato knížka mě provázela letošními svátky a bylo to jako pohlazení po duší. Líbily se mi všechy tři povídky a ačkoli může být styl vyprávění pro současné čtenáře již vyčpělý, zdlouhavý či nudný, mému oku lahodil. Ráda bych ze čtení této knížky udělala novou vánoční tradici a sahla po ní každý rok v předvánočním čase. A určitě si přečtu i nějakou další klasiku z pera mistra Dickense!

31.12.2014 5 z 5

Nejde se do školy! Nejde se do školy! Pavla Holanová

Ne všechny informace mi v této knížce přijdou relevantní, ale na vysvětlenou pro malé děti to asi stačí. Záměrem autorky je vyvolat diskusi s rodiči, k čemuž knížka vybízí. Končí milým vánočním povídáním, takže se hodí i jako vánoční dárek pro nejmladší čtenáře.

19.11.2014 3 z 5

Esej o tragédii Esej o tragédii Elizabeth LaBan

Zajímavý styl vyprávění, udržuje napětí až do samého konce, velmi čtivá. Pro čtenáře z řad mládeže ideální. Asi si přečtu i zmiňované Proč? 13x proto psané v podobném stylu.

18.11.2014 4 z 5

Pes - návod k obsluze Pes - návod k obsluze David Brunner

Vtipně popsaný "návod k použití" psa nejen pro technoidy.

11.11.2014 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Něco jako Můj vysvlečený deník v americké podobě, ovšem s trochu hlubším dějem. Hlavní hrdina vyvolává chtě nechtě soucit, i když si během čtení člověk říká, co to proboha je za trubku. Jenže on není hloupý. A co přesně se stalo s tetou? Pochopil až nyní, že mu vlastně ublížila a brání mu to navazovat smysluplné vztahy? Nebo jde jen o pubertu, která se rozplyne a do dalšího ročníku nastoupí již rozumnější? Půjčila jsem si DVD, které je sice kritizované, ale i tak se těším, že si trampoty zopakuju.

06.11.2014 4 z 5

Ulice temných krámků Ulice temných krámků Patrick Modiano

Napínavé, sžíravé, tíživé... pařížské! Chvílemi jsem myslela na můj oblíbený film 48 hodin v Paříži.

06.11.2014 5 z 5

Zabila jsem naše kočky, drahá Zabila jsem naše kočky, drahá Dorota Masłowska

Asi jsem knihu nečetla v tom správném intelektuálním rozpoložení, abych pocítila její hlubší dopad. Věřím, že něco takového může fungovat v konzervativním katolickém Polsku, ale pro někoho, kdo v pubertě četl Burroughse, to asi nebude žádné velké pozdvižení. Jasně, náš současný (evropský) svět je povrchní, přehlcený informacemi i produkty, ale rebelii těžko probudí čára namalovaná na noze pod punčochami, chlast a vyslovení slova Postinor nahlas.

27.10.2014 3 z 5

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Mathea je pro mě ženská podoba Oveho. Snad až na ten konec. V průběhu čtení jsem si říkala, že je škoda, že to s nimi oběma dopadne tak bledě a nemohou se spolu setkat v nějaké další knížce, kde by si společně brblali nad ostatními lidmi. Z knížky dýchá atmosféra severu a tak trochu depresivních nálad, které tam mnohdy díky podnebí panují, ale hořký humor hlavní hrdinky nutí k zasmání. Patří také k řádce knih, které popisují život seniorů (jako je již zmiňovaný Ove, Stařík, či Himmlerova kuchařka) a nutí nás zamyslet se na problematikou stáří.

22.10.2014 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Škoda, že u nás tato kniha vyšla až 20 let po svém vzniku. A nebo možná tím lépe. Měli by si ji určitě přečíst příslušníci generace, pro něž je období totality pouze stránkou v učebnici dějepisu. Kniha nás nutí přemýšlet nad svou vlastní existencí, minulostí i budoucností. Jaká je cena svobody a informací, větší než osobního pohodlí?

20.10.2014 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Knihy z tohoto žánru si nevybírám příliš často, přesto se jako knihovnice snažím mít povědomí o žádaných novinkách na našem trhu. Kostičas je kniha, o které se v současnosti mezi knihomoly mluví, a tak jsem neodolala. Moc se mi líbí obálka a vůbec celá vazba knihy, která působí krásně tajmně. Byla jsem připravená na náročný příběh s velkým množstvím postav, ale kupodivu orientace v knize nebyla příliš složitá. Místy se jednalo i o velice napínavé čtení, ale chyběl mi u toho větší prožitek, děj mne nijak nepohltil, četla jsem tak, abych to už konečně dočetla. Trochu mne překvapily prvky červené knihovny v tomto typu literatury. Druhý díl nakonec bude až příští rok, tak uvidíme, zdali mezitím na Paige nezapomenu a přečtu si jak to s ní bude dál.

14.10.2014 3 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Sarkasmus, sex a válka. Tři prvky, které tvoří náměty úspěšných knih. V této knize se setkávají naráz a v dostatečném dávkování. Hlavní hrdinka Róza není představitelkou ctnosti, dokonce zabila několik lidí, je však představitelkou života a jeho prožívání naplno. Jen mi vrtá hlavou jak něco takového mohl napsat muž. Kde se v mužské hlavě urodí námět jako je tento a proč? V hodnocení jsem se rozhodovala mezi čtyřmi a pěti. Čtyři a půl dát nelze a tak zaokrouhluji nahoru. Zprvu mi kniha připomínala nedávno dočtenou Analfabetku, ale tahle kniha má jiný podtext a jiné směřování. Jsem ráda, že mi poodhalila další část historie (úvodní o Arménii) o níž jsem neměla ani potuchy. Knížka je čtivá a to je dobře, přestože ukazuje některé části historie je dle fantazie autora, bude i současné generaci připomínat čeho byli lidé schopni a proč bychom to neměli opakovat.

24.09.2014 5 z 5