Zabila jsem naše kočky, drahá

Po deseti letech od svého debutu (Červená a bílá, č. 2004) vydává Masłowská nový román, jazykově vyzrálý, učesanější, bez vulgarismů. Ty zde ovšem nahrazují neotřelá slovní spojení a košaté metafory, jako by se čtenář neocital v prostoru amerického velkoměsta, prázdných frází a pustého nitra hlavní hrdinky Farah, ale v bohatém světě fantazie hrdinů Bruna Schulze. Jako by si příběh vyprávěný kýmsi shora – který vše zná a ví a dokáže to sarkasticky a nekompromisně okomentovat – žil svůj vlastní život i mezi řádky textu. Nebo jako kostlivec číhal ve skříni čtenářových fobií a každodenních činností: holením nohou počínaje a nákupy v obchodních centrech konče. Na stránkách knihy se odvíjí velmi prostý příběh: na počátku není slovo, ale dvě kamarádky před třicítkou, Farah a Joanne, které mají svůj mikrosvět vyplněný nakupováním, sledováním nejnovějších trendů či TV seriálů a časopisu Yogalife. Heslem jejich života je Smrt mužům! Zabila jsem naše kočky, drahá je kalorický, lingvistický hamburger z mekáče. Postmoderní románová ásana mezi Deníky Bridget Jonesové, texty Woody Allena a reklamními letáky či články z časopisů o zdraví. Masłowská se nepřestává vysmívat stereotypům, jež nám diktují módní firmy, nadnárodní řetězce, samozvaní guruové a média…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203123/zabila-jsem-nase-kocky-draha-L7O-203123.jpg 3114
Vydáno:, Odeon

Kochanie, zabilam nasze koty (2012)

Kniha Zabila jsem naše kočky, drahá

mirektrubak

Čtenář se dozví, že emocionálně prázdní lidé žijí prázdné životy. Že „přátelské“ vztahy, ve kterých dominuje sobeckost, nestojí za nic. Že úporná snaha zobrazovat se před druhými v lepším světle je směšná a jako směšní se vposled budeme jevit i ostatním. Že když si na oltář postavíme hodnoty konzumního života, tak nám to štěstí nepřinese.

Čtenáři, který už na výše zmíněné věci přišel dříve – třeba proto, že chodí po světě s otevřenýma očima a zjistil, že smysl života je diametrálně jinde – toho Masłowska nenabídne mnoho. Pár povedených metafor, sem tam vtípek nebo povedenou absurditu. Ale to je tak všechno, po většinu času jsem se prostě jen nudil.

Přemýšlel jsem nad tím, jak se kniha jako je tahle, dostane do výběru edice, zaměřené na kvalitní tvorbu. Protože ... přístup k lidem to má jako Babovřesky (s rozkoší zobrazuje postavy jako beznadějně odpudivé), slovní humor je jak v Aristokratkách nebo C. D. Paynovi (jakoby podle hesla „Čím víc metafor, tím líp, však ona se nějaká chytne“) a myšlenkový přesah? No, nenašel jsem.
Takže jaký je teda rozdíl mezi povrchním mainstreamem a literaturou pro náročné? Měl jsem silný pocit, že nebýt postmoderního propojení autorky (vstupující do děje) a postav v některých kapitolách a kulturních odkazů, tak bychom sotva mluvili o uměleckých kvalitách románu. Prostě se mi zdá, že tahle kniha není o nic hlubší, než dejme tomu Deník Bridget Jonesové – že jediný rozdíl je, že se používá mnoho vulgarit a dost nepřirozeným způsobem se aplikují narážky na Lynche, P.K. Dicka a Woody Allena - jakoby na nás Masłowska vědoucně pomrkávala a dávala najevo společnou příslušnost k „vyšší kulturní kastě“ (ve smyslu: Já jsem autorka s jistou úrovní a vy jste moje chytré publikum, vyvolená menšina, protože koukáte na Twin Peaks a ne na Ulici). To by mi přišlo dost smutné, protože by to o nás, takzvaně náročnějších čtenářích, nic moc pěkného nevypovídalo.
Tak velmi doufám, že se pletu, že tu objektivní kvalitu prostě jen nevidím.

Kimeček
18.12.2018

Dočetla jsem, ale vůbec nevím co. Kniha mě nezaujala a přiznám se, že v mnoha místech jsem netušila o čem to vlastně je a to bylo pouze 150 stran.

Irsaf
02.10.2018odpad!

Tak tohle nedávám a končím na 44 straně...

Chesterton
20.09.2018

Prázdné fráze a pusté nitro?
Lingvistický hamburger? Postmoderní?
Diky toto nemusím.

MakiMel
12.09.2018

Nezaujala, v půlce jsem ji odložila. Neviděla jsem v tom smysl. Možná se k ní někdy vrátím, ale teď to není kniha pro mě.

Miška.Miška
29.08.2018

Strašně nerada nechávám nedočtené knihy, toto se však už nedá. Přečetla jsem polovinu knihy a nechápala jsem, vůbec mi kniha nedávala smysl.

lusila
25.08.2018

Sarkazmus ,absurdný humor mám celkom rada, do polovice knihy ma to bavilo... celkom som však nepochopila úlohu snov so sirénou , preto dávam iba tri hviezdy

Vesmich
28.07.2018

Ono to asi nebude pro každého, ale pro mě to rozhodně bylo! Bavila jsem se královsky, hru s jazykem si užívala i v překladu, některé scény jsem viděla živě před sebou. Jak to dopadlo nevím, ale je mi to úplně jedno. Nejspíš nijak. Ani nemuselo.

generace Y polská literatura

Dorota Masłowska
polská, 1983

Kniha Zabila jsem naše kočky, drahá je: