babicka_amalka babicka_amalka komentáře u knih

Kniha duší Kniha duší Glenn Cooper

po přečtení prvního dílu se mi do dalšího moc nechtělo - nenadchl mě;
přesto jsem se do něj pustila a musím konstatovat, že chyba to rozhodně nebyla - byl mnohem lepší, než ten první :-)
takže jsem neodolala a sehnala si i díl třetí, který u nás bohužel nevyšel (název lze přeložit jako Strážci knihovny - The Keepers of the Library, a vyšel v r. 2013); a už jsem docela zvědavá, kam se příběh dál posune;

11.03.2023 4 z 5

Vyplavená smrt Vyplavená smrt Tomáš Klimek

no, dvě (maximálně) hvězdy za snahu - ale je to bída, bída, bída...

02.03.2023 2 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

tak dočteno - ale přiznám se, že tenhle díl mi připadal o dost slabší, než díly předchozí;
první třetinou jsem se doslova musela prokousávat a váhala jsem, jestli se trápit dál - byla strašně rozvleklá, vše se pořád dokola opakovalo; a vlastně spád to dostalo teprve ve třetině poslední;
takže ano, dobré, ale s výhradou;

28.02.2023 3 z 5

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

napsáno brilantně, jako předchozí díly;
jen to téma bylo až příliš realistické - a při představě, jak se lidé nechávají tak snadno manipulovat nejen sociálními sítěmi, běhá člověku mráz po zádech;

27.02.2023 4 z 5

Temný mlýn Temný mlýn Pierre Asier

Což o to, četlo se to celkem dobře a i příběh byl docela zajímavý;
ale ubírám hned dvě hvězdy za neskutečné pravopisné chyby, za něž by se snad musel stydět i žák obecné školy!
Nejen spousta chyb ve shodě podmětu a přísudku, ale i takové perly jako: "pitevní správa", "smutné správy" (což jen dokazuje, že nejde o překlep, ale o zásadní neznalost pravopisu!), "výr barev", "let diodová čelovka", "dětské hry jim rušili lov", a mnoho a mnoho dalších.
Bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat překladatele - patrně i on se za "kvalitu" českého vydání stydí.

23.02.2023 3 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

skvělé navázání na Agathu Christie - poklidné a přitom napínavé, Phillida je velmi dobře načrtnutá postava, prostředí příběhu to korunuje;
četlo se mi velmi dobře;
nakoukla jsem už do dalšího dílu (zatím pouze v angličtině) i popisu dílu třetího - vypadá to velmi slibně :-)

22.02.2023 5 z 5

Venkovská vražda Venkovská vražda Frances Evesham

příjemné čtení, které nikam nepádí a přesto se posouvá dobře kupředu;
zajímavý (i když malinko předvídatelný) konec;

19.02.2023 4 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

to zase byla jízda! skvělé jako obvykle;
a anotace na další tři, které zatím u nás nejsou, jsou víc než zajímavé a lákající :-)

16.02.2023 5 z 5

Vražda ve Večernici Vražda ve Večernici Anthony Horowitz

první díl se mi zdál lepší, ale i tenhle jsem si hodně užila a líbil se mi;
jsem zvědavá, jestli bude série pokračovat i ostatními Atticovými případy se Susan v závěsu :-)

12.02.2023 4 z 5

Mnoho strak věští vraždu Mnoho strak věští vraždu Anthony Horowitz

tak tohle jsem si opravdu velmi užívala, skvělé obsahově, výborně napsané, spousta odkazů na jiné autory a k tomu všemu "anglická vesnice" a "kniha v knize" - příjemné čtení :-)
Horowitz psát opravdu umí - ať už jde o knihy pro mládež, scénáře... vyjma série Temný dvorec mám přečteno vše a nikdy jsem nebyla zklamaná;

05.02.2023 5 z 5

Dobrodinci Dobrodinci A. M. Ollikainen

tak strhující to opravdu nebylo (viz anotace), trochu mě udivuje označení knihy jako "finský bestseller"; jedna z mnoha detektivek, přečte se rychle a stejně rychle zapomene;

29.01.2023 3 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

tak tohle mě opravdu vůbec nebavilo: ne že by byl špatný příběh nebo nesympatický vyšetřovatel (ten mi naopak docela sympatický byl), ale neskutečně otravná byla autorova snaha pořád zdůrazňovat a popisovat projevy jeho aspergera; to velmi narušovalo plynulost čtení i příběhu, bylo toho prostě příliš; dočítala jsem jen horko těžko a po dalším díle jistě nesáhnu; škoda, anotace vypadala nadějně;

25.01.2023 2 z 5

Nečekaný návrat Josephine Foxové Nečekaný návrat Josephine Foxové Claire Gradidge

velmi dobře se četlo - ani se člověk nenadál, a byl konec;
zajímavé téma, dobré zpracování, líbilo se mi to;

24.01.2023 4 z 5

Kletba svitků Kletba svitků Barbara Wood

námět dobrý, první 3/4 celkem taky, ale pak už to za moc nestálo - celkově mě kniha dost zklamala

19.01.2023 3 z 5

Klášterní madrigal Klášterní madrigal Vlastimil Vondruška

tak nevím, jestli jsem mimo já, nebo se zcela zbláznil autor ;-)
moc se mi líbila sága Křišťálový klíč, epopeje, příběhy Martina ze Stvolna, Oldřicha z Chlumu, Jiřího Adama z Dobronína a konečně i malé Fiorelly;
ale to, co vypadlo z autora v tomto "veledíle", nad tím mi zůstává rozum stát; příběh by ještě šel, ale proč ta prvoplánová vulgarita a neustálé omílání několika linek dokola?
takže za mě - tohle se hodně nepovedlo; pokud to měl být pokus o humor, tak moc nevyšel;

17.01.2023 2 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

nekonečný smutek, zmar a beznaděj - to jsou pocity, jež čtenáře provází celou knihou;
nic tak depresivního jsem už dlouho nečetla - a doufám, že hned tak číst nebudu;
příběh dobrý, jen literární zpracování by si zasloužilo kvalitnějšího autora;

17.01.2023 3 z 5

Láska vandrovní apatykářky Láska vandrovní apatykářky Iny Lorentz

opět dobré čtení, zajímavý pro mě byl i popis fungování různých malých panství a historické souvislosti té doby;
takže se těším na (zatím) dvě další pokračování - snad jim to k nám nebude trvat dlouho ;-)

16.01.2023 4 z 5

Vandrovní apatykářka Vandrovní apatykářka Iny Lorentz

příjemná pohádka s přidanou hodnotou - popisem života a cest vandrovních apatykářů, místopisem, obrázkem života na různých panstvích;
četlo se dobře a těch více než 500 stran bylo najednou pryč, ani se člověk nenadál;

13.01.2023 4 z 5

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Lone Theils

velmi dobré, i když dvě věci byly jasné od počátku:
1. že za vraždami rozhodně nestojí IS, ale jde o odvedení pozornosti;
2. že zdravotní problémy malé Violky způsobuje její matka;
jsem zvědavá, jaký bude další Nořin příběh a kam se posune právě jednání Brigitty a Violku se podaří jejího zhůvěřilého a psychopatického počínání uchránit;
v originále vyšly už další dva díly ..... ;-)

11.01.2023 4 z 5

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

autorka se svezla na vlně dnes tak módních knih s tématem Sudet a pohraničí obecně, jichž se vyrojilo jako hub po dešti; nebylo to úplně špatné, ale naprosto zaměnitelné s jinými s obdobnou tématikou, Aš byla naprosto okrajovým bodem (bohužel, to byla velká škoda - očekávala jsem větší zapojení míst a kraje), mohlo se odehrávat naprosto kdekoliv;
takže ano, ale postrádala jsem jakoukoli "přidanou hodnotu", takový průměr;

08.01.2023 3 z 5