Klášterní madrigal

Kdesi pod horami u hranic Českého království se nachází Klášter s panstvím, Bohem i generální kapitulou v Selbru opuštěným. Spravují ho líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Čas tu plyne klidně a bez ambicí, když do skriptoria Kláštera dorazí královská listina, podle níž se jedna z vesnic povyšuje na město. Nastane ovšem problém - která vesnice by to vlastně měla být? Poddaní začínají intrikovat, aby se této povinnosti vyhnuli. Ale to jim nebrání, aby dál nežili svůj život, jehož středem je především zábava v šenku a milostné schůzky pod ostřížím dohledem všímavých sousedek. Když už se situace stane neúnosnou, začne jednat královská kancelář i řeholníci, přinuceni okolnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63038/klasterni-madrigal-63038.jpg 3.8158

Kniha Klášterní madrigal

Rihatama

Madrigal evokuje milostnou poezii. Tady se ale čtenáři dostává lechtivé Klášterní taškařice, což by býval pro tohle dílo název mnohem přiléhavější. Nejde ani o historický román, ale do dobových reálií vložená milostná taškařice. Mniši nejsou nijak zbožní, opat je popleta, převor je pijan, milí bratři mniši lenoši. Vondruška do této klášterní parodie vložil zdánlivě snad jen jedinou rozumnou bytost - písaře Kosmu - jenže i té dal jeden nadmíru křesťanský handicap, alespoň v očích samotného písaře. Takže tady Vondruška nejenže neopomíjí své oblíbené literární sexuální radovánky (že by ona zmíněná milostná poezie?), nebo aspoň touhy po nich, ale učinil je takřka středobodem svého "madrigalu". Uvozovky by mi odpustil určitě i samotný Vondruška, který moc dobře ví, cože to čtenářům servíruje.

Nalejme si čistého vína. Ve srovnání s dalšími historickými romány tyto Vondruškovy historické jednohubky vyznívají jako středověká fraška tehdejších pouličních herců, kteří parodujícími příběhy bavili na svých cestách měšťany a jejich vrchnost, aby si vydělali pár grošů na nelehké živobytí. A páně Vondruškovi, který píše jako jiní dýchají, už v těchto příbězích nejde ani tak o historii, jako o opentlení jednoduché pointy dobovým koloritem, u čehož, jak se mi zdá, může současně koukat třeba na hokej. Vondruška dělá pro popularizaci našich dějin hodně, abych jej nechtěla zatratit, kdepak, i když tentokrát se zhusta pustil i do soudobého bruselského diktátu směrnic. Selbr má totiž příhodný přípis úplně na vše. Pravdou také je, že psaní je pro něj řemeslem, v němž čas od času vypustí hloubku ideovou, emoční i faktografickou. Je to nicméně docela zábavné čtení, které se hodí pustit do ucha třeba při práci na zahradě nebo v kuchyni, kde jinak pobývám dost nerada. Frašce by krom jiného taky slušel menší rozsah stran.

ondrula
05.08.2020

Z vlastní zkušenosti vím, že pan Vondruška má smysl pro humor a je to ostatně patrné i v jeho knížkách. Přesto mi taková bláznivá taškařice od něj nesedí. Je to dílo z kategorie "legrace za každou cenu" a takové dílo obvykle přestává být vtipné a začíná být trapné. Například hláška "Chceš do držky?" se objevuje v průměru asi tak čtyřikrát na každé straně a tomu se člověk už nemůže smát.

Další věc, která mi vadí, je, že autor do svých knih pod tlakem neustále cpe sex. Dívky neustále s někým lehají anebo se aspoň vyptávají náhodných kolemjdoucích, jestli je nechtějí pomilovat. Muži všech věkových kategorií jsou zpravidla postiženi podobnou umanutostí. Není to žádná pornografie a ani to není vulgární, vlastně je to takové rozpustile roztomilé, ale je toho příliš.

dva.v.1
13.03.2020

vřele doporučuju jako báječnou knížku pro odreagování...
jen mi tam chybělo upozornění že podobnost s ...s realitou je opravdu jen čistě náhodná

IHT
10.10.2019

Takova zabavna lehounka blbinka pro odreagovani. Poslouchal jsem u monotonni prace a bavilo me to. Prirovnani ke Zvonokosum ci Kocourkovu je trefne, alegorie soucasnych problemu nekdy prilis nasilna, ale u frasky dobre stravitelna :) Vicekrat cist urcite nebudu, ale pamatovat si to zrejme budu ;)

mats379
18.09.2019

Trochu atypické dílo pana Vondrušky, už jsem od něj četla něco v podobném duchu, ale zasazené do modernější doby. Asi má potřebu čas od času se vyjádřit k současnému politickému životu v Čechách i v Evropské unii. Celkem vtipné dílo, někde to sice trošičku připomíná Zvonokosy, ale proč ne... Vtipných knih je v současné době jak šafránu, takže já to vítám, protože kniha, ve které není ani trochu vtipu, v mých očích nikdy nemůže být dobrá!!!

tataboi
08.09.2019

Knihu jsem četl již před osmi lety a už tenkrát mě líbila. Pan Vondruška vykročil ze svého obvyklého okruhu témat. Myslím že touto satirou se snažil vyrovnat, s dnešním marastem naší společnosti a našeho života.
Kromě toho, jsem se při čtení skvěle bavil. Děkuji....

Dada077
27.05.2019

Po prvých kapitolách a prvých očakávaniach ďalšieho historického kúska som musela skonštatovať, že väčšiu haluz od Vondrušku som nečítala (v tomto prípade nepočula, lebo ako audioknihu mi ju do ucha čítal pán Hyhlík). Ale vytrvala som a veru nebanujem. To čo sa zdalo ako spisovateľov úlet (každý naň máme občas právo), sa vykryštalizovalo ako nápaditá a humorná reflexia súčasnosti, odetá v historickom kabátiku. Polorozprávka o piatich obciach, patriacich pod jeden kláštor, je úplným zrkadlom dnešného zmýšľania ľudí a diania okolo nich.
Večne pripitý prior Pistorius, mních Celelárius, variaci pivo, pisár Kosmas, čo potajme listuje v hanbatej knihe... dedinské hnutie Grínpryč, čiže húf „bohabojných“ ženských, čo dali skosiť „mlází“, aby sa dievky a ženy nemali kde pelešiť s chlapmi. Hnutie Všímavé susedky, ktoré videli a bonzovali všetko... Až po prijatú výzvu, založiť mesto, čo sa následne všetkým vypomstilo, pretože ak uposlúchli jedno nariadenie, prišlo ich ďalších desať, jedno nezmyselnejšie, ako druhé. (vážne to pripomína úniu). Následne prichádzajúce komisie „podkomořích“, ktorí kontrolovali plnenie nariadení. Popri tom stále nejaká baba uháňala chlapa, alebo chlap ženskú, čo evokuje jednu zo zákonitostí, že v živote ide len o sex a prachy  Bolo tam všetko, aj lenivý cigán Koloman, aj sado – maso, aj dedinské divadlo, aj krčma U Nudle  Vetu „Chceš do držky?“ som začala používať tuším aj ja 
Je to úplne iný Vondruška, ale nevyhnem sa takému ani v budúcnosti.

Solitér
31.03.2019

Právě jsem dočetl, a jak dříve poznamenal kolega diskutér tenax- opravdu toto dílo připomíná Zvonokosy. Hlavně vykreslením postav- zejména Eulálie Čubíková, stará panna, se převtělila ve vdovu Bíglovou.
Pro ukrácení dlouhé chvíle dobré, ale raději dám přednost dílům pro pana Vondrušku charakteristickým- historickým epopejím či historickým detektivkám.