Mnoho strak věští vraždu

Tento brilantní, strhující thriller od autora románů Moriarty, Dům hedvábí a bondovek Modrý diamant, Navždy a den propojuje klasickou detektivku hodnou Agathy Christie se stejně geniální moderní zápletkou, díky níž se čtenář stává detektivem. Alan Conway je úspěšný autor detektivních románů. Jeho redaktorka Susan Ryelandová s ním pracuje už řadu let a důvěrně zná jeho detektiva Atticuse Pünda, který řeší případy narušující život v ospalých anglických vesničkách. Alanovo tradiční vyprávění je poctou královnám klasické britské detektivky, jako jsou Agatha Christie a Dorothy L. Sayersová a je nesmírně úspěšné. Tak úspěšné, že Susan musí dál snášet jeho problematické chování, pokud si chce svou práci udržet. Když Susan dostane nejnovější Alanův rukopis, ve kterém Atticus Pünd vyšetřuje vraždu v anglickém panském domě Pye Hall, není důvod si myslet, že by se měl nějak lišit od ostatních. Jsou zde mrtvá těla, řada neobvyklých podezřelých a také množství falešných stop a vodítek. Ale čím víc Susan z románu přečte, tím víc si uvědomuje, že mezi řádky rukopisu je ukryt ještě další příběh plný žárlivosti, chamtivosti a bezohledných ambicí, který brzy povede k vraždě. Rafinovaně temný, inteligentní a nemilosrdně napínavý román Magpie Murders je mistrovským pojednáním detektivky ze starých dob. „Skutečně brilantní. Moc se mi ta kniha líbila.“ Sophie Hannahová, autorka detektivního románu Vraždy s monogramem „Zlatý věk detektivek se v Magpie Murders prolíná se současnou záhadnou vraždou vylíčenou obratným vypravěčem Anthonym Horowitzem, Jen mistr žánru dokáže vytvořit takovou důmyslnou napodobeninu. Agatha Christie by byla nadšena (ačkoli by jí mohl běhat mráz po zádech nejen z obyčejné závisti)!“ Jacqueline Winspearová, New York Times, autorka populární série o Maisie Dobbsové „Autor bestsellerů Horowitz přichází s příjemným překvapením pro fanoušky detektivek zlaté éry, s husarským kouskem, který vzdává hold tomuto žánru a zároveň si z něj tropí vtipy.“ Publishers Weekly „Fanoušci Agathy Christie, kteří stále ještě truchlí nad její smrtí… přivítají tuto velmi nápaditou poctu autorce… a nejdůmyslnější hádanku – vlastně dvě hádanky – roku.“ Kirkus Reviews „Geniální román v románu… Tento skvělý příběh, který je částečně detektivkou, částečně pastišem, si pohrává s detektivním žánrem, ale současně ho bere vážně.“ The Sunday Times...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455556/big_mnoho-strak-vesti-vrazdu-egF-455556.jpg 3.935

Susan Ryeland 1.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Argo

The Magpie Murders, 2016

Kniha Mnoho strak věští vraždu

Aghatte

(+ SPOILER) Příjemné poklidné čtení, vrah mě nenapadl, pouze jsem si správně myslela, jak zemřela Mary.
Druhá část mě popravdě bavila méně, trochu mi vadily neustálé narážky na skutečně píšící autory a jejich díla, jakoby se "někdo" musel chlubit, že je zná. Hlavní hrdinka působila trochu odosobněně. A přála jsem si, aby pachatel byl její nesnesitelný přítel, ten byl vážně šílený, nechápu, proč s ním žila. Asi lepší varianta samoty.
Nemám potřebu otevřít knihu a začít porovnávat s Agathou či Sherlockem...
Vážně mě pobavilo, když holky v ordinaci "měly fičák", musely ošetřit 3 (slovy tři) pacienty za dopoledne! To asi nikdy nebyly na ambulanci v ČR.
A že by si v celé vesnici pouze jedna drbna všimla, že tam někdo poměrně pravidelně pobíhá nahatý... Shořel celý barák, ale rukopis zůstal netknutý na stole...
Mušky to mělo, možná více než strak, ale nevadilo, nikdo nejsme 100%, a psané to je pěkně.

akinomV
09.12.2021

Tak tohle se stává moji srdcovkou - kniha v knize, knižní prostředí, anglický venkov, atmosféra Vražd v Midsomeru a Hercula Poirota dohromady .... Já jsem nadšená. A není se co divit, když knihu napsal člověk, jehož jméno často čtu v titulkách u právě těch dvou zmíněných seriálů. Jestli jen něco z toho výčtu máte rádi, sáhnětě po této knize.

EvaApple
13.09.2021

Moc hezká klasická detektivka a narušení současným příběhem uprostřed mi přišlo jako oživení, takže jsem to ocenila. Nečekejte žádný krvák, tohle je skutečně na příjemné čtení před spaním

Marthas
26.06.2021

Z posledních autorových počinů, které jsem měla tu čest číst, je to po špionské sérii o Alexi Riderovi opět zase něco, co se dá číst. Postavy mi sice taky nepřirostly k srdci a ani prostředí mne nijak moc neuchvátilo, vyšetřovatelka taktéž nezískala přehnané sympatie, ale alespoň se to dle mého vyvedlo lépe než podoné napodobitelské tendence tohoto autora na dílo Arthuru C. Doyla. V porovnání s nimi hodnotím 4 hvězdami. A hlavně se to obešlo bez totálního zhnusení mé osoby na konci knihy. Až na konec Knihy v knize, který by mohl některé naštvat. Nesnáším toto zobecňování, protože všichni vzteklí psi se musí utratit, protože je to nakažlivé, ale jak hodně je nakažlivé u lidí.

SBH
20.06.2021

(+ SPOILER) Kolem domu nám stále poletují houfy strak, ovšem mrtvola žádná, tak se obávám, že titulní moudro neplatí.
Kniha to byla každopádně podivná. Jejím největším kladem je úžasná čtivost. Ne že bych ji nemohla odložit, ale poslední třetinu jsem vyloženě zhltla a ke čtení jsem se nemusela nutit, ačkoliv…
Za největší zápor považuju postavy. Marně hledám jednu sympatickou, a to včetně vypravěčky – detektiva. Fakt, že autor je scénáristou Vražd v Midsomeru, z díla trčí do všech stran. Zpočátku děj skáče z jedné podezřelé, protivné anglické rodinky na druhou, přesně jako v seriálu. Líbí se mi, když je oběť tak nesnesitelná, že jí násilný konec víceméně přeju, tak tohle bylo splněno. Ovšem na druhou stranu bych ráda někomu držela palce, jenže tady nebylo komu.
V půli přijde zajímavý zvrat, kdy dojde k vraždě i v „realitě“ vypravěčky a ona pátrá jednak po chybějících kapitolách rukopisu a zároveň i po vrahovi. Nejsem génius, ale v této linii mezi podezřelými moc na výběr nebylo a pachatel byl zřejmý poměrně brzy (vlastně to nikdo jiný udělat ani nemohl). Na konci jsem ale souhlasně s vypravěčkou ani neměla zájem o vyřešení „literární“ vraždy a kdyby se ztracené kapitoly vůbec nenašly, asi by mi to bylo jedno.
Asi nejvíc se mi líbila pasáž, kdy policejní důstojník vysvětluje vypravěčce, že ve skutečnosti dochází k vraždám naprosto výjimečně a téměř nikdy nejsou tak komplikované, jak se píše v detektivkách.
Kniha mě neohromila, nevcítila jsem se do žádné postavy a scházel jí humor. Toho jedu a záštiplnosti na mě bylo moc.

Medovnice
21.05.2021

Já jsem si to užila. Děj plyne příjemně a pomalu, žádné potoky krve. Samozřejmě Agatha to není, ale tohle je velmi zdařilá reminiscence. Čte se to lehce a je to hezky uklidňující, za pěkných jarních nebo letních podvečerů. Doporučuji.

AnetaKor
03.04.2021

Mě by úplně stačilo, kdyby tam byl jen jeden příběh. Příběh ze současnosti me spis rusil...

gadyn
20.03.2021

(čteno v originále, nedočteno) Zrovna, když mě začínaly postavy trochu zajímat, tak přichází změna příběhu, který už jsem neměl vůbec chuť zkoumat.