B4LU B4LU komentáře u knih

Sicilián Sicilián Mario Puzo

Nebylo to to, co jsem čekal. Vhled do praktik mafie se zde téměř nekonal, protože Turi Giuliano (ten sicilián) nepatří k mafii, ale jde o banditu přibližně typu Robina Hooda. Protože se ale děj odehrává na Sicílii, ke kontaktu s mafií zde nutně dojde také.
Byť se zde vyskytují postavy z Kmotra, vůbec nic by se nezměnilo, kdyby tam nebyly, protože na děj mají jen minimální vliv. V podstatě jde spíš o životopisný román novodobého bandity, protože Turi doopravdy žil.

13.03.2022 4 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Předloha filmové Věci. Je znát, že je to oproti filmové verzi ještě taková pracovní verze - je to dosti krátká povídka a ta hlavní čtenářsky/divácky atraktivní část zabírá sotva její polovinu. Přijde mi, že autor sám si ještě nebyl zcela jist, co si s tímhle námětem počít.
Přesto je to zajímavá kniha, jejíž čtení příjemně ubíhá.

19.02.2022 4 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Za městem se objeví levitující koule, ale i přes svou záhadnost nepřináší vůbec žádné odpovědi. Lidská společnost, vyprázdněná, zdeptaná a vyhořelá, se pod tímto impulsem postupně sama rozpadá novopečeným bezradným šílenstvím.
Postavy jsou bez ohledu na jejich věk všechny stejné. Nic necítí, jen útrpně přežívají a snaží se nevyčnívat, aby k somě nepřitáhly pozornost.
Upřímně řečeno nevím, co měla kniha krom všeobjímající deprese vyjádřit. Pěkně napsané nepříliš pěkné čtení.

06.02.2022 3 z 5

Nové hranice Nové hranice Joshua Dalzelle

Jednoduše US Navy in space - jakože doslova, i "nepřátelské" kolonie jsou směsí ruských, čínských a části evropských.
Sledujeme kapitánku Celestu Wrightovou a její posádku, jak plní rozkazy a létají vesmírem a podávají hlášení a bojují s nepřáteli... a tím je tak asi řečeno vše. Je to lehce zábavné, ale nenáročné čtení.

24.01.2022 3 z 5

Hemživý chaos a jiné příběhy Hemživý chaos a jiné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Lovecraftův tón je přítomný ve všech povídkách, což je plus, ale povídky samotné dosahují různé kvality. Některé by dokonale zapadly do jeho dalších děl (kupříkladu Pahorek je takovou demoverzí V horách šílenství), jiné jsou tak slabé, že naprosto neuvíznou v paměti (Zelená louka - o čem vůbec byla?).
Celkově jako doplnění Lovecraftových děl - proč ne. Nicméně kdybych sbírku nečetl, nijak ošizen bych nebyl.

28.12.2021 3 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Velmi působivé povídky s náhledem do temných zákoutí lidské duše a lehkosti, jež stačí, aby se člověk do těchto zákoutí vydal (ačkoli Prodlužování času je trochu slabší). Knihu jsem dostal k Vánocům, a přestože si lze jen těžko představit méně Vánoční knihu, jsem si jistý, že ji z hlavy hned tak nedostanu.

27.12.2021 5 z 5

Skrytá rizika kvantové démonologie Skrytá rizika kvantové démonologie Petr Heteša

Kniha má zajímavý námět, o tom žádná. Koexistence astrálních entit, AI a nic netušících lidí je zajímavá konstelace. Problém je, že zůstává hrubě nevyužitá.
Většina děje je o tom, jak se Yaran (najatý lovec z astrálu) setká s některým z uprchlíků, dostane na prdel, vzkáže astrálu i AI, že už to skoro měl, a pak si jde dát panáky Jacka Danielse, než si to o den dva později jde střihnout celé znovu. Občas je to říznuté tím, jak lační po "vibracích" jedné ženské, nebo jak jiným zírá na prsa. Tohle vyplňuje první asi tři čtvrtiny knihy až do závěrečné akce, která je... vlastně nic moc.
V kombinaci s tím spolu všichni mluví jak zpruzení puberťáci s poruchou pozornosti (to neustálé přerušování pitomými dotazy jako "kdo zase?" "cože?" "proč jako?" mi začalo rychle lézt krkem), kromě prsatých žen, které vyloženě tečou jen z pohledu na Yarana a bez výjimky s ním flirtují. Výhodou toho všeho ale zase je, že je to na čtení velice nenáročné, takže to člověk dokáže prolétnout relativně rychle.
Být mi tak 15, byl bych z knihy asi nadšený. Protože mi ale už tolik není, mé dojmy jsou poněkud mrzutější.

09.12.2021 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Knihu jsem přečetl znovu po asi 15 letech na spravení chuti po vpravdě úděsném seriálu. Klidná, neakční a přemýšlivá SF je (hlavně svým hlavním námětem) stejně působivá jako před lety. Je však pravda, že některé její části už poněkud zestárly, a proto oproti dávnému prvnímu dojmu hodnocení o jednu hvězdu snižuji.

28.11.2021 4 z 5

Tkadlec Tkadlec Stephen Baxter

Zakončení série je oproti předchozím dílům nejvíc zjevnou alternativní realitou zasazenou do válečného a (převážně) okupačního prostředí britského protektorátu. Kniha tedy nepopisuje několik generací, ale pouze jednu, a vysvětluje, jak se v sérii objevila (téměř) všechna ta proroctví.
Velmi elegantní mi připadá způsob, jakým je tahle alternativní linka napojená na tu naši. Už jsem si říkal, jak to asi autor vymyslí, když tu náhle...

09.11.2021 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Jako mnoho jiných jsem znal ten ústřední motiv (film a dokonce divadelní hra jsou známé veličiny), ale podrobnosti ne.
Asi tak do půlky knihy jsem si říkal, že je to sice dobře napsané a že Anniiny záchvaty vzteku spolu s jejími pečovatelskými postupy jsou solidní psycho, ale to je tak nějak Kingův standard a navíc mi komornost knihy začínala stále více připomínat Geraldovu hru, kterou jsem nebyl schopný dočíst, protože mě po čase přestala bavit. A pak se překlenula druhá půle, kdy Annie začne s klidem ve tváři konat a která jde vývrtkou do otřesného šílenství, kde už o krev není nouze. Brr.
Jedinou výtku mám vůči pasážím z titulní Misery. Byť chápu, že tam mají své místo, příliš mě nebavily.

31.10.2021 5 z 5

Ocelový vítr Ocelový vítr Alastair Reynolds

Nedokážu zastřít jisté zklamání. Kniha začíná slibně a rozepisuje zajímavou situaci, která logicky následuje události první knihy, ale brzy se zasekává na rozebírání rodinných a politických vazeb na úkor událostí, na které jsem se těšil nejvíce. Zhruba dvě třetiny knihy sledujeme, jak některá Chiku provádí nějaké tajné pletichy, díky kterým si následně odcizí svou rodinu, aby to pak s nimi řešila. Moc nepomáhá, že mi Chiku ani nebyla přiliš sympatická, takže jsem mnohdy sympatizoval spíš s druhou stranou...
Když pak konečně na nějaké zásadnější události opravdu dojde (povětšinou až v samém závěru knihy), Reynolds je proletí strašně zkratkovitě. Když se na Zanzibaru nic neděje, víme o tom první poslední, ale dramatický pozdější vývoj známe jen z vyprávění. Závěrečná krize, ke které to všechno mělo nejspíš směřovat, je na scéně příliš krátce na to, aby ji čtenář nějak vstřebal, než opět pomine.
Celkově je to takové nemastné neslané. Nebylo to přímo špatné, ale nedokážu se ubránit dojmu, že ten potenciál tu byl mnohem větší.

25.10.2021 3 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Asherovské military SF popisující válku dvou vesmírných říší. Právě to pozadí příběhu, ty popisy, co která říše je a co není jsou největší předností knihy. Charaktery postav jsou také různorodé, ale i tak se mezi nimi asi nenajde žádná, která by nějakým způsobem vyčnívala - snad jen tím, jak hloupě se v některých momentech rozhodují. Výletování po různých (nejen) planetách má také své kouzlo, ale po počátečním okouzlení působí poněkud natahovaně. Bojové pasáže, kde se střílí a všichni se krčí a všechno vybuchuje, jsou také přítomny a z celé knihy mě zaujaly nejméně.
Výsledný dojem je překvapivě mdlý. Jsem rád, že jsem si vzhledem k Hráči doplnil své znalosti prostředí (jak říkám, právě jeho popis je na knize to nejlepší), ale děj samotný hlubší dojem nezanechal.

05.10.2021 3 z 5

Hráč Hráč Iain M. Banks (p)

Po delší době kniha, která mě opravdu oslovila. Střet dvou civiliazcí, který se neodehrává ve vojenské, nýbrž kulturní rovině je dosti atypickou myšlenkou na to, aby vzbudila mou pozornost. Hraní Azadu do určité míry připomene Enderovu hru (i různými intrikami) a já byl naprosto spokojený.

07.09.2021 5 z 5

Hardcore Mona Lisa Hardcore Mona Lisa William Gibson

Jsem tak nějak na rozpacích. V očekávání těžko stravitelné nálože jsem tentokrát četl pomalu a pečlivě ve snaze tomu porozumět na 100%, ale já prostě nevím. Atmosféra je stále slušná a tentokrát bych i řekl, že jsem jednotlivé dějové linky zpracoval docela dobře, ale ten konec (a celý ten smysl) jsem prostě stále nějak nepobral. Částečně to může být tím, že Mona docela často odkazuje na předchozí díly, ze kterých mám problém si vybavit prakticky cokoli vyjma semtam nějakého jména (ty hodlám v nejbližší době znovu oprášit se stejnou důkladností), ale i tak mi to přijde nějaké... nevím, nejasné, nedořešené? Je to opravdu tak triviální, jak mi na první pohled připadá (jedna holka nesnáší druhou), nebo jsem to prostě jenom nepochopil?
Možná svůj komentář ještě upravím, až se ke knize dostanu znovu, protože vícero čtení je pravděpodobně nutné. Do té doby dávám váhavé 3*.

29.07.2021 3 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Další Algor se nese v podobném duchu, jako předchozí díly. Pořád se něco děje, něco se řeší, dozvídáme se nové věci... nebo ne?
Až ve zpětném pohledu mi nějak došlo, že se toho - zvlášť s ohledem na masivní tloušťku knihy - až tak moc vlastně nestalo, jen je to celé strašně užvaněné. Navíc podobně jako v Tenkém ledě je závěrečná krize produktem naprosto kreténských rozhodnutí, které podle mého soudu nemají v jinak realisticky položeném prostředí série co dělat.
Přesto bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem se nebavil. Spisovatelské duo prostě psát umí (zvlášť dobře je to znát u akčních sekvencí) a kniha i přes svou tloušťku velice dobře odsýpá.

22.07.2021 4 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Stephen Baxter

Poutavé historické okénko s trochou té fantastiky, tentokrát zasazené do období křížových výprav, španělské iknvizice a bojů s Araby. Proroctví se na rozdíl od předchozích dílů tentokrát trochu komplikují a jsem zvědav, jak s tím autor naloží v posledním díle.

21.07.2021 4 z 5

Dlouhá utopie Dlouhá utopie Terry Pratchett

Přečteno před lety v originále.
Podle mě jde o nejlepší díl série. Ten ústřední problém, ke kterému se vztahuje i nákres na začátku knihy, je přesně důvodem, proč se mi fantastika tak líbí. Nechci příliš spoilovat, tak jen dodám, že události v Novém Springfieldu si mě naprosto získaly.

13.07.2021 5 z 5

NSA: Národní bezpečnostní úřad NSA: Národní bezpečnostní úřad Andreas Eschbach

Takový Orwellovský svět updatovaný o dnešní technologie a díky zasazení do prostředí nacistického Německa taky náležitě zrůdný. U některých pasáží to bylo možná až přehnané a působily až příliš jako "na efekt", ale celkově je to zajímavé čtení. A ten alternativní náhled na programování jako na "ryze ženskou záležitost", které se muži štítí, aby je nikdo neměl za příliš zženštilé, je prostě parádní :)

07.07.2021 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Výborná kniha. Ten kontrast mezi vznosnými ideály starší generace rodičů a surovou realitou jejich potomků, kteří téměř bezcílně umírají daleko ve špinavých zákopech, je neskutečně mrazivý.

07.07.2021 5 z 5

Artefakt Artefakt Jamie Sawyer

Vcelku přímočará, ale dobře zpracovaná a zábavná military SF. Je to sice hromada vojenských klišé, ale kniha taky neaspiruje na žádné filozofické hloubání a čte se svižně a dobře, takže za mě spokojenost.

22.06.2021 3 z 5