B4LU B4LU komentáře u knih

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

Tenhle díl trochu ubral co do tempa oproti Modrému horizontu, ale čtení šlo ještě snáz. Kniha působí daleko kompaktněji a přístupněji. Události, byť ne závratně komplikované, svižně ubíhají až do z mnoha důvodů nepříliš překvapivého, ovšem i tak působivého finále. Příjemné počtení.

17.08.2020 4 z 5

Robot Robot Adam Wiśniewski-Snerg

Upřímně, pokud je už na přebalu knihy třikrát zdůrazněno, o jak hluboké a kvalitní dílo se jedná, asi začnete tušit, co vás při její četbě čeká.
Myšlenka, která zastřešuje děj, je i docela zajímavá, ale ten děj samotný je velmi zvláštní a těžko uchopitelný, rozumějte nepřehledný. Postavy jsou naprosto zaměnitelné a nepochopitelné, takže v důsledku při čtení vůbec netušíte, co a proč se právě děje a kdože to tam vlastně právě je - a zakrátko je to člověku i docela jedno.
Některé z úvah, ke kterým kniha dojde, jsou docela zajímavé, ale celek vytrhnout už nedokážou.

13.08.2020 2 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Ani ne tak horor jako spíš drama z amerického venkova a dvou jeho rodin, kde v jedné svému manželovi zahýbá manželka a v té druhé se tichá žena snaží vymanit svého syna z vlivu jeho otce, který domácnosti vládne pevnou rukou. A pak taky thriller o dobráckém bernardýnovi, ze kterého se vlivem vztekliny stane netvor, který za sebou nechává krvavou spoušť. I přesto mi ale bylo Cuja líto, nakonec vždycky chtěl být hodný pes.
King psát umí, a tahle kniha není výjimkou.

24.07.2020 3 z 5

My jsme legie My jsme legie Dennis E. Taylor

Velmi pohodové, nenáročné čtivo. To, co zprvu vypadá jako dost přímočará výzkumná záležitost, se díky kopírování větví do hned několika linií, takže vyjma zmíněného vesmírného průzkumu sledujeme také různé politikaření, záchranné operace, cizí druhy i obligátní vesmírné bitvy. Určitě se podívám na další díly.
Jediné, s čím jsem měl trochu problém, byly neustálé a všudypřítomné popkulturní narážky. Zprvu to ani tolik nevadilo, protože jich nebylo tolik - ale s větším množstvím kopií roste i počet odkazů na všechno možné, hlavně (ale nejen) na Star Trek, a osobně mi to přijde docela zbytečné a trochu rušivé.

20.07.2020 4 z 5

Daudův návrat Daudův návrat Adam Christopher

Příjemné počtení. Je fakt, že jsem ze hry měl Dauda spíš za chladně pragmatického než impulzivního, jak je prezentován zde, ale to už je čistě můj problém. Kniha splňuje to, co jsem od ní očekával - dokresluje události mezi D2 a Death of the Outsider z pohledu jiné osoby, a některými detaily ještě dále dokresluje celé univerzum. Občasné rádoby herní pasáže jsou bohužel přítomny, ale naštěstí nejsou až tak časté, jak jsem se obával. Lehké, ale příjemné čtení.

15.07.2020 4 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Slabší průměr.
Stejně jako u předchozích dílů platí, že autor vymyslel celkem zajímavou situaci, v níž se svět(y) nachází, ale prostě ji nedokáže dotáhnout do nějakého uspokojivého konce. Deus ex machina, šlus, konec. Ani děj, který nás situací provází, není nic přelomového, takže se člověk může plně soustředit na hlavní postavy a jejich rozhovory. Ty se sice čtou dobře a rychle, ale tentokrát působí nevěrohodněji než kdy dřív - u předchozích dílů není takový problém přijmout, že všechny rozhovory na vojenských základnách atd. se prostě nahrávají a archivují, ale kdo by si nahrával své konverzace někde na tržišti (navíc pro vlastní potřebu, protože jsou někde na mimozemské planetě)? Navíc má jít o neformální konverzace, takže široké opisy všeho možného okolo (plus osobní historie toho, kdo zrovna hovoří) působí jako pěst na oko.
Bonusový mínusový bod je za Katherine z (haha) GRU. Opravdu Neuvel nedokáže napsat ženskou postavu, která by se nechovala jako kráva?
Tedy k sérii jako celek - má parádní obálku a netradiční formu vyprávění, i přes kterou se překvapivě dobře čte, ale jinak je to ve všech směrech nedotažené a dost mělké dílo. Celkově takový slabší průměr.

12.07.2020 3 z 5

Dobytí rovnováhy Dobytí rovnováhy Harry Turtledove

Válka na Zemi alias Tosevu 3 se nachýlila ke svému konci.
Dojmy jsou celkově takové umírněné. Kniha dál pokračuje svým tempem, na jaké si člověk zvykl v předchozích dílech, nikam nespěchá a popisuje (z hlediska Rasy) ten nejneuvěřitelnější možný závěr. Nebyla to svižná jízda, ale zajímavá ano.
To se dá nakonec asi vztáhnout i na sérii jako celek. Tím, že knihy popisují válku ze všech možných úhlů přes jejich nejrůznější postavy, nadto velice podrobně, knihy neponechávají mnoho prostoru pro reálné dějové zvraty, a čtenáři tak nezbývá, než se prostě nechat vést a vychutnávat když už ne bombastickou, tak přinejmenším zajímavou scenerii. Hádám, že to asi nesedne každému. Pokud už ale ano, pak nejspíš - jako já - začnete rovnou shánět navazující sérii Kolonizace...

05.07.2020 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Proslulá kniha, ke které jsem se konečně taky dostal, se ukazuje jako velmi příjemné čtení. Verne byl vizionář, a přestože jeho představa už dnes přepadá spíš do steampunku než do SF, stále je to pěkná dobrodružná jízda, i když místy až přespříliš popisná.

19.06.2020 4 z 5

Hrabě Nula Hrabě Nula William Gibson

2020: Popravdě... spíš nic moc.
Jasně, po přečtení Neuromancera jsem trochu tušil, co dostanu, ale i tak jsou mé dojmy nevalné. Kniha je chaotická a zmatená, a oproti N ani moc neodsýpá a spousta jejích částí je poměrně nevýrazných. Celkový dojem je jen takový, že jsem dočetl "nějaký cyberpunk", ale dost pochybuju, že mi něco z toho uvízne v paměti. Bohužel, za mě ne. (**)

2021: Po přečtení Mony a opětovném čtení Neuromancera jsem se k Hraběti opět vrátil doplnit informace a tentokrát mu věnoval plnou pozornost. Kniha je ještě komplikovanější než N, což už o něčem vypovídá, a i přes mnohem pozornější čtení si pořád nejsem některými částmi jistý. Můžu ovšem už hodnotit celek, a ten nakonec vůbec špatný není, ačkoli jednotlivé linky jsou nyní mnohem rozbíhavější a místy trochu zdlouhavé. (****)

13.06.2020

Probuzení bohové Probuzení bohové Sylvain Neuvel

V podstatě stejný dojem jako z předchozího dílu. Nádherná obálka, zajímavý styl, jakým je to napsané (stále pouze dialogy), ale příběh samotný docela nic moc.
Hlavní problém je, že je to celé takové nijaké. Ano, na Zemi je jeden (a později i víc) obří robot a potomci mimozemšťanů, ale nikdo to neřeší, nic o tom nezjišťuje a zdá se, že to ani nikoho nezajímá. Hlavní postavy jsou ještě protivnější než posledně - Rose, která pořád fňuká, že není Rose a není spasitelka; pan tajemný, který stále pronáší urputně cynická prohlášení, i když o něm už stejně víme, že se sice tváří jako tvrďák, ale v jádru má vlastně zlaté srdce; Kara, o které můžeme říct vlastně totéž; a mohli bychom pokračovat. V určitý moment si člověk uvědomí, že mu je jejich osud vlastně ukradený. Příběhová linka se tak nějak sune svým tempem, a když už si člověk začne říkat, jak z toho asi autor vybruslí, tak přijde s úhlednou deus ex machinou.
Stále se to čte překvapivě dobře... ale to je tak asi, bohužel, všechno. Třetí díl si přečtu jen proto, že mi už leží v knihovně.

12.05.2020 3 z 5

Stíny Stíny Neil Gaiman

Bylo to takové... v pohodě. Zajímavý nápad, ale nemůžu se zbavit pocitu, že ten komiksový formát tomu spíš ubližuje než naopak - ne proto, že by to bylo kreslené nekvalitně, ale připadá mi, že se spousta detailů takříkajíc ztratila v překladu.
Nejspíš se poohlédnu po normální textové verzi.

07.05.2020 3 z 5

Zvrácení rovnováhy Zvrácení rovnováhy Harry Turtledove

Kniha oproti předchozímu dílu opět navyšuje své tempo. Válečné operace Ještěrů začínají kolísat, nejen díky lidskému odporu narůstajícímu díky dalším novým zbraním, ale i ve vlastních řadách díky dezerci a zázvorové závislosti jejích členů. Jízda je to tentokrát od začátku až do výbušného (mrk mrk) finále.

28.04.2020 4 z 5

Stroj nekonečna Stroj nekonečna Neal Asher

Tak nakonec docela nic moc.
Jednak je konečný cíl celé té nepřehledné komplikované eskapády Penny Royal sám o sobě docela fádní a druhak se člověk ani nemusí moc zamýšlet, aby našel jednodušší cestu, jak ho dosáhnout. Hlavní postavy už zcela rezignovaly na nějaké vlastní činy a motivy a celou knihu jen přemýšlí, co s nimi Penny zamýšlí dále, aby to pak poslušně vyplnily, a v podstatě se dějem jen tak pasivně vezou. Jedinou výjimkou je Brockle, který je ovšem jen nezajímavý padouch, který zabíjí všechno, co může, protože může... ale o jeho šancích proti božské (haha) inteligenci Penny Royal čtenář stejně nemá nejmenší iluze.
Ve výsledku je kniha (a lze to vlastně vztáhnout asi na celou trilogii) překombinovaný guláš, který sice funguje jako doplněk Řádového univerza, ale čtenářský požitek je nevalný.

16.04.2020 2 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Kniha má zajímavý nápad, co se stylu psaní týče. Žádné striktně dějové pasáže, jen přepis dialogů a různých reportů, ale přesto je velice čtivá. Už jen tady musím přidat body za originalitu.
Hloupé ale je, že až na tento aspekt nic moc nenabízí. Příběh je tak prostý, že ho zvládnete celý převyprávět v jedné dvou větách, a jeho jádro není ani kdovíjak originální (člověk si téměř okamžitě vzpomene na Pacific Rim). Vysvětlení pozadí celé věci je úplně mimo - naprosto cizí člověk přijde a odvypráví bajku, kterou všichni okamžitě přijmou jako fakt - to vážně?
Ty 3* dávám za stylistickou i grafickou originalitu, jinak není moc za co. Další díly si i tak přečtu, protože jsem soudil knihy dle obalu a pořídil si rovnou všechny, a dobře mi za to tak.

29.03.2020 3 z 5

Porušení rovnováhy Porušení rovnováhy Harry Turtledove

Mé dojmy z druhé Rovnováhy jsou o trochu chladnější než z té první. Tam, kde první Rovnováha popisuje nové věci - Ještěry, jejich techniku, celkový dopad na pozemskou geopolitiku - tady se takové razantní změny neodehrávají. Zde válka prostě pokračuje svým tempem, zasahuje všechny zúčastněné, ale vesměs bez nějakých výrazných okamžiků: Ještěři využívají své technologické převahy a zvolna postupují, zatímco lidé se ve svém zoufalství pokoušejí sestrojit první atomové bomby.
Těžko to ale mít knize za zlé - je to válečný román a jako nic jiného se ani netváří. Navíc, ony výraznější okamžiky na konci knihy se nepochybně důrazně promítnou do dalšího dílu, který si už rovnou chystám.
Ale zabili mi mého oblíbeného Ještěra :(

26.03.2020 3 z 5

Hrůza za závojem Hrůza za závojem Adam Christopher

Velmi rozporuplné pocity. Kniha má zajímavý námět - aspoň zpočátku. Prázdnota (pořád jsem si na české názvy nezvykl) už není soudržná, jako byla pod Outsiderovým vlivem, a kdosi toho začal využívat ke svým účelům. Billie se vydává zjistit víc.
První část je přímočará a předvídatelná, druhá je rozpačitá a zmatená, a ta třetí je prostě absurdní. Čtení nijak nedrhne - kniha se dá zpracovat za den dva - ale prožitek nic moc. Kniha ani nepřináší do univerza nějakou přidanou hodnotu (vyjma voidritu) a celkově pro mě představuje spíše podprůměr.

14.03.2020 2 z 5

Válečná továrna Válečná továrna Neal Asher

Lepší než Inteligence, hlavně proto, že člověk už má jistý přehled o tom, s kým tady má co do činění.
Kniha má spád od začátku do konce, protože pradorská honička započatá už minule pěkně odsýpá + autor konečně pradorům přiřkl i jinou osobnost, než jen bezduché krvelačné stroje na zabíjení. Osud Místnosti na mě udělal dojem, ačkoli si vlastně nejsem jistý, proč tam vůbec byla... Samotná Penny Royal začíná být alespoň trochu zajímavá, ale její prakticky božské schopnosti (cestování časem?), které se podle všeho objevily víceméně najednou, knize dost ubírají na uvěřitelnosti a neumožní mi jít přes 4*.
Stále jsem zvědavý, kam se to celé posune, takže třetí díl bude zanedlouho následovat.

11.03.2020 4 z 5

Svět v rovnováze Svět v rovnováze Harry Turtledove

Zajímavá kniha. Druhá světová válka se rozšíří o další stranu - Rasu, vesmírné dobyvatele, kteří přišli dobýt Zemi alias Tosev 3. Ti mají na své straně výraznou technologickou převahu, ale velmi pomalu se učí a adaptují, takže boj není zdaleka tak nerovný, jak se může zdát.
Důraz knihy je spíš na válečné složce než na SF - sledujeme nespočet vojenských operací a osudy jednotlivých postav, zpravidla lidí, ale i Ještěrů, kteří ale také nejsou jen jednorozměrní záporáci. Nesporně zajímavé dílo, na jehož pokračování se zanedlouho určitě také vrhnu.

05.03.2020 4 z 5

Heisenbergovy oči Heisenbergovy oči Frank Herbert

Dost dobře nevím, co k tomu napsat. Takový kratší Brave New World, který je sice hezky napsaný, ale natolik chaoticky, že nemám moc jasno v tom, co přesně se tam vlastně (v závěru) stalo. Mám pocit, že se z toho dalo vytěžit víc.

23.02.2020 3 z 5

Brasyl Brasyl Ian McDonald

Řeka bohů byla super, ale tohle je velké zklamání.
Základní problém je, že opravdu důležitá je jen jedna linie - ta historická. Na té to taky jakž takž funguje. Linie futuristická nabízí lehký cyberpunk, který ovšem ubíjí ústřední postava a jejíž oddělený příběh taky není až tak závratný. Linie současnosti je nedůležitá, nezajímavá a hlavní postava je nesympatická až na půdu.
Asi do dvou třetin jsem to četl s tím, že to třeba začne k něčemu směřovat a nějak se to zlepší. Během poslední třetiny už mi to bylo jedno, ale chtěl jsem to dočíst, když jsem se už dostal tak daleko. Znovu už bych to neudělal.

07.02.2020 1 z 5