B4LU B4LU komentáře u knih

Fulgrim Fulgrim Graham McNeill

Pýcha předchází pád, edice W40k. Když člověk odhlédne od toho, že kniha jede podle zcela totožné šablony jako její předchůdkyně (včetně postav - od prvních zmínek o libovolné z nich je vám zcela jasné, jakou úlohu budou plnit), ten pád nafrněného primarchy a jeho legie do otevřeného šílenství je vpravdě velkolepý.

29.01.2023 4 z 5

Moskevský vektor Moskevský vektor Robert Ludlum

Zábavné špionážní béčko. Hodní agenti si poradí s pětinásobnou přesilou, ti zlí netrefí ze dvou metrů vrata od stodoly. Forsytha mi Ludlum nezastoupí ani náhodou. Tématika je to ovšem atraktivní, zvlášť s ohledem na současné události kousek dál směrem na východ.

23.01.2023 3 z 5

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Jsem z knihy poněkud rozpolcený. Je čtivá, akční, hrozba visící ve vzduchu (haha) je o pár řádů temnější než v prvním díle... ale je to zároveň celé uspěchané, zmatené a nedomyšlené.
Chci tím říct, že ten děj je sice poutavý, ale nepříliš uvěřitelný. Postavy správně dedukují a následně provádějí absolutně nemožné věci, když to děj potřebuje, ale přehlíží nebo neřeší očividné hrozby, které je zcela předvídatelně doženou ve chvíli, kdy kniha potřebuje další zvrat. Pravidla toho, co je a není v hackování (pardon, skribování) dovoleno, se mění za pochodu, jak děj potřebuje. Padouch je sice prakticky všemocný, ale i tak ho Sancie & spol dokážou pokaždé nějak přechytračit.
Přečetl jsem to docela rychle, ale podobným tempem se vytrácí i můj dojem z knihy.

14.01.2023 3 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Nakonec docela dobré. Očekával jsem popravdě spíš jen tuctové military SF, ale má to drajv a díky detektivní práci na palubě Salamis (hrozné jméno, mimochodem) poskytuje i něco maličko víc než jen střílení a výbuchy.

01.12.2022 4 z 5

Falešní bohové Falešní bohové Graham McNeill

Stejně tak, jako mě první díl překvapil, mě tento vrátil zpátky na zem. Zatímco ve Vzestupu byl Horus mistr stratég, politik a diplomat, který v ultramilitantním Impériu zkoušel takové neslýchanosti jako nejdřív se ptát a až pak střílet, tady je z něj impulzivní a snadno manipulovatelný trouba, který do celé té pasti natěšeně skočí šipku. Celé je to rámované bitvami a bojem, které jsem přesně (mylně) očekával v prvním díle.
Prvotní nadšení ustoupilo. Teď už od toho opět budu očekávat jen nenáročnou oddechovku, což kniha i přes výše zmíněné zcela splňuje.

26.10.2022 3 z 5

Horův vzestup Horův vzestup Dan Abnett

Příjemné překvapení. Zcela upřímně jsem od knihy neočekával nic než nekončící řežbu, střelbu a výbuchy. Je pravdou, že se mi toho taky dostalo, ale v překvapivě malé porci, protože většinu knihy tvoří úvahy a povídání mezi jednotlivými bitvami, která popisují spletité a komplexní univerzum, do kterého se mám v plánu brzy vrátit.

18.10.2022 5 z 5

Dvůr tisíce sluncí Dvůr tisíce sluncí Chris Bunch

Tenhle díl je méně akcí nabitý než ten předchozí, jde spíš o detektivku, ve které se Sten coby nový velitel Císařovy stráže snaží vystopovat palácové spiknutí. Ovšem díky tomu, že nyní obcházíme dvůr a setkáváme se přímo se samotným Císařem, dostává Stenovo univerzum konkrétnější obrysy než jen Nějaká vesmírná říše, kde se občas bojuje. Také se zde konečně najíždí na ucelenou dějovou linku, která se (haha) táhne zbytkem série.

09.10.2022 4 z 5

Vlčí světy Vlčí světy Chris Bunch

Druhý Sten pokračuje v duchu toho prvního, jen tentokrát už nepotřebuje první část na představování univerza a namísto toho se rovnou vrhne do Císařovy speciální operace v Lupuské hvězdokupě. Sten jakožto prvotřídní profík to samozřejmě válcuje na celé čáře, ale jinak přímočarou akční řežbou stále prosakuje ten úžasný cynismus (hlavně v kapitolách jednání Císaře nebo vládců Hvězdokupy).

20.08.2022 3 z 5

Proměnná hvězda Proměnná hvězda Robert A. Heinlein

Já nějak nevím. Kniha začala sice docela slibně, ale pak začne děj docela zdlouhavě přešlapovat na místě. Navíc ve chvíli, kdy se tak stane, je vám s ohledem na zbývající strany jasné, že se to vlastně už ani nemůže posunout jinam, pokud tedy nepřijde nějaký úspěchaný zvrat - což je přesně to, co kniha opravdu nabídne. Nečetlo se to špatně, ale výrazný dojem to taky nezanechalo.
Název knihy je ale, s ohledem na děj, pěkná slovní hříčka, což oceňuji.

28.07.2022 3 z 5

Leviatanova zhouba Leviatanova zhouba James S. A. Corey

Rutinní, ale vcelku uspokojivé zakončení série.
Zatímco osmá kniha musela honem honem zničit příliš silnou Laconii, devátá musela honem honem uzavřít co možná nejvíc otevřených konců z dílů předchozích. Docela se jí to daří, ale je kvůli tomu zdaleka nejvíc předvídatelnou v sérii, protože to hraje naprosto na jistotu a nezkouší nic překvapivého.
Elvi dle očekávání vysvětluje historii stavitelů bran, ale natolik vágně, že mám pocit, že to tam autoři dolepili jen aby se neřeklo. Hrozba - to samé. Holden a ostatní se spíš tak vezou událostmi (které v první polovině stejně nemají na zbytek knihy žádný vliv), dokud je finální krize všechny nesvede do jednoho místa. Hlavní padouch se nese zcela v duchu "somehow Palpatine returned". Závěr je sice efektní, ale... zcela rutinní. Ničím nepřekvapí.
Kniha je ztělesněním sázky na jistotu. Není špatná, ale ani ničím výrazná.

Malý plus za to, že se v Tritonu vrátili k původním obálkám. Fakt by mě zajímalo, čí nápad byla ta obludnost u Tiamat...

15.07.2022 3 z 5

Dva v buši Dva v buši Gerald Durrell

Tentokrát spíš více poučné než vtipné putování po Oceánii za natáčením její ohrožené fauny. Stále jde však o příjemné čtení.

Přetížená archa Přetížená archa Gerald Durrell

Pohodové, vtipné a zároveň i poučné čtení o trablích přírodovědce, který se snaží odchytit zvířata z afrického pralesa do ZOO. Skvělá oddechovka.

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

To prostředí je naprosto perfektně vymyšlené - industrializovaná magie a její zákonitosti, jak jsou pospány, historie celého toho světa, to všechno je prostě lahůdka. O tom "hackování", které provádí Klef, ani nemluvě.
I proto mi přijde docela škoda, že ten samotný příběh je takový dost šablonovitý. Zlodějka ukradne něco, k čemu se nikdy neměla dostat, takže se proti ní postaví tajné spiknutí, které může porazit jen tehdy, spojí-li se se svými nepřáteli (ale protože jsou to v jádru všichni dobráci, nakonec na tom jenom získají).
Další díl si ale i tak časem přečtu. Hierofanti si mě získali.

13.07.2022 4 z 5

"Vesmír se možná zdá nekonečný, ale lodě jím putující můžou být tísnivě malé."
"Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…"

Poutník na první pohled připomíná takový ten rezavý křáp, který drží pohromadě jen úsilím posádky, a anotace slibovala personální dramata mezi jejími členy. Okamžitě jsem si vybavil Firefly a natěšen jsem se dal do čtení.

První tunelování podnítilo mou zvědavost, ale pak mé nadšení postupně klesalo. Ukázalo se, že posádka je složena z veselých, milých, chápavých a po všech stranách skvělých lidiček/mimozemšťanů, kteří jsou na sebe hrozně hodní a tolerantní a prakticky mezi sebou nemají žádné spory (s výjimkou jednoho, a ten prostě jen prudí a stejně ani většinu času není na scéně). Když pak nadšeně štěbetající ženská polovina posádky vyráží někam na tržiště nakupovat, úsměv mi už poněkud kysnul. Když si pak po celou dobu jen povídají o různých kulturních a sexuálních zvyklostech a jídlech, které ta která rasa jí, už se docela ztrácel.

Přestože jsem knihu nestihl dočíst, protože jsem ji dřív musel vrátit, stačil jsem z ní ukousnout lehce přes 400 stran. Za tu dobu se v knize neudál žádný dramatický zvrat, který by nějak naplnil to, co anotace slibuje (resp. ano, nějaká tajemství tam jsou, ale vzhledem k povaze posádky pro ně vlastně není důvod, protože by pro ně stejně všichni měli pochopení). Protože naprosto nemám pocit, že by se to mělo v následujících 100 stranách nějak změnit, pravděpodobně se ke knize (a její sérii) vracet už nebudu.

14.06.2022 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem z toho nakonec takový rozpolcený.
Je to dobrá, čtivě psaná kniha o slastech a (především) strastech několika žen na Karvinsku na přelomu 19. a 20. století. Ty se nějak probíjejí svým životem a překonávají jeho útrapy, vdávají se, mají děti... celkově to tvoří sice docela hutný, ale jinak ničím moc zvláštní příběh.
O to ostřeji je pak vidět zlom asi ve třech čtvrtinách knihy, kdy události dospějí do bouřlivějších časů, tempo událostí vzroste a kulisy příběhu vystoupí víc do popředí. Tahle část je opravdu dobrá a o to víc zamrzí, že je - relativně ke zbytku knihy - přelétnuta až zbytečně rychle.
Kniha je dobrá a asi si přečtu i druhý díl, ale asi si před tím budu muset dát pauzu.

26.05.2022 4 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

U téhle knihy nemůžu být a nebudu objektivní, protože je to jedno z prvních SF děl, ke kterým jsem se dostal. Kniha ale drží i po opětovném čtení - je to přesně ta správná směs akce, politiky, detektivky a čistého dobrodružství.

17.04.2022 5 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Ačkoli je Verne znám jako otec fantastiky, tato jeho dobrodružná kniha je zasazená do skutečné doby Kanadského povstání proti Britské koruně. Sledujeme osud synů zrádce, kteří se snaží očistit rodinné jméno.
Verneova velká popisnost a zaujatost (Francouzi jsou hrdinní vlastenci, zatímco Britové jsou podlí tyrani) knize dost přitěžují a trvalo mi docela dlouho, než jsem se stačil začíst. Protiváhou je jeho styl psaní, když už se věci dají do pohybu. Bylo to zajímavé čtení, ale znovu ho číst nejspíš nebudu.

10.04.2022 3 z 5

Sten Sten Chris Bunch

Parádní béčko. Pokud člověk knihu hodnotí zcela samostatně, tak asi najde přesně to, co stojí na přebalu, to jest až klišovitý "Příběh osobní msty" jednoho vyvrhela, kterému až komiksově působící padouch zabil rodinu. Jako součást série to funguje jako úvod do širšího světa Říše Věčného Císaře a ansámblu jeho postav.
Stena jsem četl asi v patnácti a dost jsem se proto obával, jaké budou mé dojmy po dalších patnácti letech, ale drží se překvapivě dobře. Příběh je šablona, ale čtivě psaná a vtipným cynismem prosakující šablona, takže jsem ho i tak proletěl ani ne za den.

06.04.2022 4 z 5

Zuřivec Zuřivec Henry Kuttner

Četlo se to dobře, ale čekal jsem asi víc. Titulní zuřivec je prostě asertivní podvodník a prospěchář, a byť je jeho zápolení s kulturou Nesmrtelných a později s nástrahami Venuše vcelku zábavné, není nijak převratné.
Taková jednohubka.

05.04.2022 3 z 5

K čemu jsou zbraně K čemu jsou zbraně Iain M. Banks (p)

Lepší než utahaný Fléb, ne tak dobré jako nedostižný Hráč. Zakalweho příběh se čte dobře a příjemně odsýpá, ale chybí mu ten tah napjatého očekávání věcí příštích. Je to docela škoda, protože počáteční/závěrečné odhalení je sice vcelku odloučené od hlavní linie, ale je brutální i působivé zároveň. Židličku si budu pamatovat.

24.03.2022 4 z 5