Bezejmenná rodina

Nezkrácené vydání s francouzskými ilustracemi. Na pozadí neúspěšného kanadského povstání za nezávislost v letech 1837-38, podporované především francouzsky mluvícími Kanaďany v Quebecu a v Ontariu líčí Verne příběh dvou synů zrádce, kteří se snaží svým hrdinstvím očistit rodinné jméno od potupy. Tímto zrádcem byl advokát Morgaz, který roku 1825 za padesát tisíc dolarů a za slib beztrestnosti prozradil představitelům britské koloniální moci jména vedoucích představitelů připravovaného povstání. Tři z nich pak byli popraveni a další obdrželi dlouholeté tresty vězení. Nenávist francouzsky mluvících Kanaďanů k rodině Morgazů byla tak obrovská, že Morgaz, jeho žena a dva synové museli neustále prchat z místa na místo, až nakonec starý Morgaz spáchal sebevraždu. Zbytek rodiny Morgazů zavrhuje své jméno a stávají se Bezejmennými. Především oba synové zasvěcují celý svůj další život přípravě nového povstání a stávají se legendou. Zhruba po deseti letech povstání skutečně vypukne, ale přes počáteční úspěchy je díky vojenské přesile Britů opět poraženo. Následná britská pomsta na osadnících je krutá. V posledním střetnutí povstalců s koloniálním vojskem u Niagarských vodopádů pak končí i tragický osud rodiny Bezejmenných. Přes rozsáhlé líčení politického pozadí děje, průběhu povstání i zeměpisu Kanady vytvořil Jules Verne vskutku strhující dílo, ve kterém proti sobě postavil touhu osadníků po svobodě na straně jedné a britské zločiny na straně druhé. Pro Verna neobvyklý je také dramatický milostný příběh s tragickým koncem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61686/big_bezejmenna-rodina-61686.jpg 3.561
Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Návrat

Famille-sans-nom, 1889

Kniha Bezejmenná rodina

Lothar.777
27.04.2021

(+ SPOILER) No, trochu netradiční Verneovka. Spíš jen dobrodrůžo naroubovaný na historický události. Myšlenka je celkem zajímavá, rodina se snaží smýt vinu otce resp. manžela a obětuje maximum, aby toho dosáhla. Jak jsou Angličani líčeni jako barbaři a okupanti, tak jsou Francouzi samozřejmě úplně skvělí, byť se na konci ukáže, že jsou taky jen banda nevděčných zmetků. Knihu bych nezavrhoval jako historický dokument, jak to mohlo nebo nemuselo být, ale znova už bych to nečetl :-)

woodward
21.04.2020

Jediná verneovka, která u mě zcela propadla. Přečetl jsem ji před nějakými 55 lety a nikdy se k ní nevrátím. Jen z úcty k autorovi, na jehož románech jsem vyrůstal, dám tři hvězdy.

danny_21
05.04.2020

Další z Podivuhodných cest, které mě v dospívání minuly, ale v tomto případě, že nedá úplně hovořit o ztrátě, protože typicky Verneovský vědecko-technický prvek chybí - autor předkládá svůj pohled a francouzskou raněnou pýchu v rámci ztracené kanadské kolonie a tím pádem proklíná britské kořistníky a staví se na stranu vlasteneckého hnutí přistěhovalců. Příběh je plný popisů národnostního cítění a naivních postav, včetně milostného románku a tak jediné co překvapí, je absence happy endu - 45 %

Hobo
07.08.2019

Tuto Vernovu knihu jsem četl až v důchodu. Docela by mě zajímalo, jak bych ji hodnotil v dětství, či v mládí, kdy jsem Verna hltal, nicméně teď mě opravdu nezaujala.

kuruteku
03.08.2018

Jules Verne a Cooper? Ale proč ne. Sice si fakta trošku přizpůsobil (ale opravdu jen trošku), čte se to dobře a nelituji. Navíc nádherné obrázky. A proč ten Cooper? Copak jste nečetli Posledního Mohykána? Nebo Rudého piráta? Tak to napravte a pochopíte ;-)

Eigis
21.08.2013

Verne zde výrazně straní kanadským povstalcům. Angličané a jejich pomocníci jsou zde naopak vylíčeni jako bezohlední lidé, kteří se většinou neštítí žádného zločinu. Autor věnuje velkou pozornost popisům historických událostí, které se velmi vhodným způsobem prolínají s osudy hlavních hrdinů. Ačkoliv konec je dán historií, Verne ho do zančné míry přiživuje, aby zdůraznil oběti a patritizmus rebelů.

Yarwen
29.07.2012

Přečetl jsem více než čtyřicet verneovek, ale jen tato jediná má špatný konec. Což nijak nezvyšuje ani nesnižuje kvalitu knihy.